۰

قالیباف در جلسه شورای اسلامی شهر تهران

 اخبار

//bayanbox.ir/view/1042219634825898034/dr.jpg

شهردار تهران گفت: برخی به شهرداری تهران برای ساخت برج میلاد انتقاد می‌کنند. این در شرایطی است که هنگام ورود بنده به شهرداری تهران یک میخ نیمه کاره وسط شهر رها شده بود. در حقیقت این افراد زمان را نیز برای منفعت خود پس و پیش می‌کنند. البته ما کار خود را انجام می‌دهیم و صبور هستیم. بی‌تردید ما مشکلات شهر را می‌دانیم لذا باید دست به دست یکدیگر دهیم و این مشکلات را حل کنیم.
 

محمدباقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران که در محل باغ کتاب تهران برگزار شد، ضمن بیان این مطلب ابراز داشت:  واقعیت این است که ساختار اداری و اجرایی در کشور ما قبل از انقلاب به گونه‌ای کار خود را پیش می‌برد که سیستم از بالا به پایین اداره می‌شد. با انقلاب اسلامی و نقشی که مردم پیدا کردند و مردم در همه عرصه‌ها حضور پیدا کردند، توقع این بود که روح قانون اساسی که هر کاری را مردم می‌توانند انجام دهند، اجرا شود و در آن، دولت‌ها ورود نکنند.

وی افزود: واقعیت این است که یکی از موضوعات مهم هر جامعه‌ای که به عنوان وظیفه دولت‌ها نیز محسوب می‌شود آگاهی‌بخشی به مردم کشور است. بی‌تردید اگر آگهی‌بخشی به مردم کشور محقق شود با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانیم به موفقیت‌های بزرگ در همه مشکلات مردم دست پیدا کنیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه شوراها مردمی‌ترین نهاد در کشور هستند، افزود: متاسفانه در کشور ما رویکردی به شهرداری‌ها مبنی بر خدماتی بودن وجود دارد که صرفا به دنبال یک انزوا و خدمات‌بخشی در شهر از سر اضطرار هستیم.

وی گفت: در دوره‌های گذشته شورا و مدیریت شهری همه حرکت‌ها مبتنی بر انسان‌محوری بوده است و در دوره اخیر این کار از پایین‌تـرین سطح یعنی محله‌محوری دنبال شده و این موضوع نیز تنها مختص شهرداری تهران است؛ به نحوی که در هیچ یک از شهرداری‌ های کشور این حرکت مشاهده نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بخشنامه وزارت کشور مبنی بر عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در دوره پنجم اشاره کرد و اظهار کرد: در حال حاضر در تهران 354 سرای محله ساخته شده و همه محلات، هیات امنا و شورای محله دارند. تهران دارای 354 سرای محله است و همه محلات دارای شورای محله و هیأت‌ امنا هستند. انسان‌محوری مبتنی بر آگاهی‌بخشی با رویکرد اجتماعی و ارتقای کیفیت زندگی در برنامه‌های شهرداری تهران بوده است. در چنین شرایطی متاسفانه بخشنامه عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در دوره پنجم به دست ما می‌رسد.

شهردار تهران افزود: امروز در شرایطی مجلس شورای اسلامی مصوبه تهیه پیوست فرهنگی برای اقدامات عمرانی را ارائه می‌کند که ما در دوره اخیر برای شهر و اقدامات عمرانی پیوست‌های فرهنگی تهیه کرده‌ایم.

وی خطاب به افرادی که از ساخت اتوبان‌ها انتقاد می‌کنند، گفت: اگر در شهر مدیریت یکپارچه شهری اعمال می‌شد بسیاری از این مشکلات حل می‌شد، در حالیکه اجازه مدیریت یکپارچه را نمی‌دهند و بدون هیچ هزینه‌ای روزی هزار ماشین به این شهر اضافه می‌شود؛ ما بالاجبار برای این حجم از ماشین‌ها راه می‌سازیم.  اگر شهر اختیارش به دست شهرداری و شورای شهر بود ما اجازه نمی‌دادیم روزی هزار ماشین به شهر اضافه شود. وقتی آن طرفش در دست ما نیست ما مجبوریم برایش راه بسازیم.

به گفته قالیباف چالش اساسی شهر تهران، چالش مدیریتی و عدم برقراری مدیریت یکپارچه شهری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت باغ کتاب تهران در مجموعه اراضی عباس آباد، بیان کرد: امروز در سرای محله برای کودکان و نوجوانان فضاهایی همچون خانه کودک و خانه اسباب‌بازی ساخته شده و در همین مسیر در خانه‌های فرهنگ و فرهنگسراها و نهایتا باغ کتاب نیز فضایی برای رشد علمی آنها در نظر گرفته شده است. : ما در مقیاس محله با احداث سرای محله کار فرهنگی را آغاز کردیم و از خانه کتاب در سرای محله فرهنگ‌سرا تا باغ کتاب یک زنجیره فرهنگی در راستای حمایت از کودکان به راه انداختیم من نمی‌خواهم در این راستا به آمار خارجی برای باغ کتاب اشاره کنم.

قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: برای بعضی از افرادی که آمال و آرزوهایشان خارج است می‌گویم اگر فلان شخصیت خارجی وارد کشور می‌شود هم می‌گوید تهران قابل مقایسه با شهرهای خاورمیانه نیست و باید با شهرهای اروپایی مقایسه شود. اگر گمان می‌کنید تهران شهر سوخته است در آینده می‌خواهید از چه چیزی آواربرداری کنید؟

شهردار تهران تصریح کرد: با این حال این گونه سخنان در کار ما تاثیری ندارد اما دلمان می‌سوزد برای اینکه چرا برای پیشرفت کشور دست به دست هم نمی‌دهیم تا کاری را پیش ببریم.

قالیباف با اشاره به سخنان خود در افتتاح مراکز تئاتر خاوران، گفت: کسانی که سالیان سال در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند باید قضاوت کنند که آیا اقتصاد فرهنگ را شهرداری تهران در این شهر متحول کرده است یا خیر؟

شهردار تهران به رشد چشم گیر کتابخانه های شهر تهران در این دوره مدیریتی اشاره کرد و گفت: امروز تهران 400 کتابخانه دارد که از این تعداد 75 کتابخانه به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. همچنین در کنار این موارد تپه‌های عباس‌آباد به یک مرکز بزرگ فرهنگی و تفرجگاهی برای شهروندان تبدیل شده است.

وی با اشاره به برخی تخریب ها در طول ماه های گذشته، گفت: یک چیزهایی می‌گویند که انسان متحیر می‌شود که چطور پاسخشان را بدهد! می‌گویند (قالیباف) رفته برج میلاد را ساخته اما برج میلاد به چه دردی می‌خورد! حتی تاریخ‌ها را عوض می‌کنند! وقتی ما وارد شهر تهران شدیم برج میلاد همچون یک میخ نیمه کاره وسط شهر رها شده بود آن وقت پل طبیعت تفکر شماست و آن میخ نیمه کاره تفکر ما بوده است؟ اشکالی ندارد ما صبور هستیم. ما پل طبیعت را هم ساخته‌ایم ولی آن میله نصفه در تفکر آنها بنا شد و پل طبیعت با تفکر ما بود.

قالیباف با اشاره به اینکه همه آرزوی ما این است که مشکلات حل شود، گفت: ما همه باید دست به دست هم دهیم تا مسائل شهر را پیش ببریم. اشکال در کشور ما نه امکانات است، نه منابع انسانی است و نه بودجه؛ ما بیشترین امکانات و پول را در کشور داریم اما بحران ما در حوزه مدیریت است. این مدیریت در همه حوزه‌ها به یک چالش تبدیل شده است.

شهردار تهران با اشاره به اقدامات گسترده صورت گرفته برای خدمت رسانی به معلولان در شهر تهران، به روند نوسازی بافت های فرسوده نیز اشاره کرد و گفت: در سه هکتار بافت فرسوده تهران، صدور پروانه به صورت صد درصد رایگان صورت گرفته است.

قالیباف با بیان اینکه امروز در موضوع کتاب نیز باید تولید، توزیع، ترویج و مصرف را به صورت جدی مدنظر قرار دهیم، تصریح کرد:  قطعا اگر به ابتدایی‌ترین موضوعات توجه کنیم بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

وی گفت: امروز در شرایطی قرار گرفته‌ایم که چرخش مالی لوازم آرایشی در کشور 18 هزار میلیارد است ولی چرخش مالی در حوزه کتاب و انتشارات حدود هزار میلیارد تومان است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در دوره چهارم مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر تهران برنامه‌ریزی دقیقی همراه با یک خرد جمعی در حوزه عدالت اجتماعی صورت پذیرفت، افزود: در این دوره عدالت اجتماعی و عدالت‌محوری مدنظر قرار گرفت؛ به شکلی که به توسعه زیرساخت‌ها در جنوب شهر نیز توجه ویژه‌ای شد که از جمله آنها می‌توان به عدم اخذ پول برای صدور پروانه بافت‌های فرسوده اشاره کرد.

قالیباف اصلی‌ترین چالش را چالش مدیریتی عنوان کرد و گفت: این چالش مدیریتی در همه حوزه‌ها از جمله محیط زیست، فرهنگی، سیاست خارجی و ... وجود دارد که امیدواریم هر چه زودتر حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: ادعا نداریم کارهای ما بدون عیب و ایراد بوده اما می‌توان با نگاهی به همین تپه‌های عباس‌آباد تغییرات آن را ظرف 15 سال گذشته مشاهده کرد.

شهردار تهران تصریح کرد: امروز به دلیل عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری چالش‌های بسیاری از جمله عدم وجود درآمدهای پایدار را شاهد هستیم. این در شرایطی است که همین دولت که دم از ایجاد درآمدهای پایدار می‌زد، درآمدهای پایدار شهرداری‌ها را نابود کرد. چگونه می‌شود شهری که در آن 12 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود و آلودگی‌های زیست محیطی را مردم آن متحمل می‌شوند عوارضش در جای دیگری هزینه شود؟

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به اعضای شورای پنجم و مدیریت شهری آینده، گفت: در خدمت همه دوستان در شورای پنجم و مدیریت شهری آینده هستیم و هر کاری که از دستمان بر بیاید و بخواهند حتما انجام خواهیم داد.

وی تاکید کرد: افتخار این دوره مدیریت شهری این است که امورات شهر در همه حوزه‌ها با هم پیش برده شد به شکلی که شاهد پیشرفت در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و ... به صورت همزمان بودیم و در این توسعه مناطق جنوبی شهر نیز مدنظر قرار گرفت.

قالیباف ادامه داد: آخرین حلقه پیشرفت در حوزه فرهنگی نیز که کتاب اساس آن است تکمیل همین مجموعه باغ کتاب بود که بحمدالله به پایان رسید.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی