۰

محمدباقر قالیباف در مراسم بهره‌برداری از باغ کتاب تهران

 اخبار

//bayanbox.ir/view/6119584823917544164/dr.jpg

شهردار تهران گفت: باغ کتاب فضایی فراهم کرده تا کودکان، نوجوانان، جوانان همراه پدران و مادران شان و در کنار هم بتوانند از این فرصت فرهنگی، علمی و هنری به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
 
محمدباقر قالیباف عصر امروز طی سخنانی در آئین بهره برداری از باغ کتاب تهران، از این پروژه به عنوان یک اتفاق بزرگ فرهنگی یاد کرد و گفت: بسیار خوشحال هستم که امروز این توفیق را داریم تا در کنار یکایک شما فرهیختگان و اندیشمندان عزیز و گرانقدر با یکدیگر این مجموعه را بعد از یک تلاش چند ساله به فرزندان این سرزمین و شهروندان این شهر هدیه کنیم.

وی تاکید کرد: کودکان، نوجوانان، جوانان و پدران و مادران در کنار هم می‌توانند از این فرصت فرهنگی، علمی و هنری به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: درست در همان سال‌های اولی که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کردم این توفیق نصیب شد تا گام خوبی را در حوزه هنر و ساخت سینما آزادی برداریم. این سینما یک حالت نوستالوژی و تاریخی در ذهن همه شهروندان تهرانی و خصوصا اصحاب فرهنگ و هنر داشت و در حالی که امیدی به ساخت آن نبود، توفیق داشتیم که آن را افتتاح کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: روزی که همراه جمعی از هنرمندان با حضور استاد عزت الله انتظامی کلنگ سینما آزادی را بر زمین می‌زدیم، ایشان گفت؛ از این قول و وعده‌ها به ما زیاد داده اند؛ «این از شوخی‌های بزرگ است که شما تابلو روزشماری را زده اید که ۱۸ ماه دیگر سینما آزادی ساخته می‌شود»، اما بعد از ۱۸ ماه شاهد افتتاح این سینما بودیم.

وی افزود: امروز نیز خداوند بزرگ را شاکرم که در هفته‌های پایانی خدمت در شهرداری تهران شاهد یک اتفاق بسیار بزرگ، میمون و مبارک در عرصه فرهنگ، هنر و علم هستیم؛ آن هم برای نسل آینده یعنی کودکان و نوجوانانی که باید آینده این کشور را رقم بزنند.

وی در ادامه سخنان خود ضمن تقدیر از همه زحمتکشان در باغ کتاب تهران در طول سال‌های گذشته، ابراز داشت: مهندسان، مشاوران، تکنسین ها، مدیران و عزیزان زیادی در حوزه محتوایی این مجموعه زحمت کشیدند، اما اثر زحمات آن‌ها برای سالیان سال در این شهر و کشور باقی است. در ادامه نیز ما دست نیاز به سمت اندیشمندان در حوزه‌های مختلف دراز می‌کنیم چرا که تازه کار برای اندیشمندان آغاز شده است و بخش‌های قابل توجهی از این مجموعه ظرفیت‌های خالی دارد که باید با محتواهای درست و به جا آن‌ها را پر کنیم.

وظیفه دولت‌ها و حاکمیت‌ها کاهش رنج و زحمت مردم است

شهردار تهران افزود: تردیدی نداریم که وظیفه دولت‌ها و حاکمیت‌ها کاهش رنج و زحمت مردم، شهروندان و ملت آن‌ها است؛ این امر نیز امکان پذیر نیست جز اینکه هم مسئولان و هم مردم دست به دست هم دهیم و از طریق فراهم کردن بستر مناسب برای آگاهی بخشی به مردم تلاش کنیم.

قالیباف یادآور شد: این مهم‌ترین رسالتی است که بر دوش همه ما قرار دارد تا بتوانیم انسانیت، حرمت و کرامت انسان‌ها را پاس بداریم و روز به روز آن را ارتقا ببخشیم. مجموعه‌ای مثل شهرداری که نهاد عمومی غیر دولتی است باید در راه حفظ حرمت و آزادی شهروندان ایفای نقش کند.

وی خاطر نشان ساخت: شک نداریم که مدیریت شهری با سابقه تاریخی در این کشور در گذشته، عمدتا ماموریت خود را مبتنی بر اضطرار و اجتناب از اختلال در شهر انجام داده است؛ به تعبیری شهرداری‌ها بیشتر در حوزه‌های خدماتی متمرکز شده و انجام وظیفه کرده اند که این موضوع در شهر تهران کمی متفاوت‌تر است چرا که شهر تهران به خاطر مرکزیت سیاسی، معطوف به مسایل اقتصادی و سیاسی هم بوده است که این امر هم یک فرصت و هم یک تهدید برای شهر به شمار می‌رود.

در یک دهه گذشته شهر را با رویکرد فرهنگی- اجتماعی و انسان محوراداره کردیم

شهردار تهران افزود: در بیش از یک دهه اخیر که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کردم، به دنبال این بودیم که با رویکرد فرهنگی و اجتماعی در شهر فعالیت کنیم، دغدغه ما نیز دغدغه مردم و موضوع انسان محوری و شهروندی بوده است، همچنانکه در دی ماه سال ۱۳۸۴ در اولین جلسه‌ای که برنامه خود را در شورای شهر سوم ارایه کردم این مطلب را بیان کردم.

تهران معاصر دردهه اخیر پایه گذاری شد

قالیباف یادآور شد: ما برای این هدف باید می‌ساختیم و خدمات می‌دادیم، از این رو ساختیم و در حوزه‌های مختلف بسیار هم ساختیم. وقتی به تاریخ بلدیه نگاه می‌کنیم شاهد هستیم که امروز به اندازه یک تاریخ شهر تهران در حوزه‌های مختلف ساخته شده است. اگر این تعریف را بپذیریم که شیوه تولید شهر را مبنای شکل گیری هر شهر بدانیم، باید بگوییم در این دهه تهران معاصر پایه گذاری شد.

پیوست عمرانی ایده‌های اجتماعی و فرهنگی برای کاهش زحمت و افزایش آگاهی مردم

شهردار تهران تصریح کرد: ما اتوبان، خیابان، پل، مترو، تونل، پارک و رود دره ها، زباله سوز، ترمینال، نمایشگاه بین المللی، ورزشگاه، سالن‌های متعدد ورزشی برای بانوان و مردان و جوانان در حوزه‌های توپی و آبی، باغ پرندگان، دریاچه شهدای خلیج فارس و ... را ساختیم. خیلی‌ها فکر می‌کردند با این حجم عظیم پروژه‌های عمرانی در شهر تهران، ما سازه می‌سازیم و حداکثر این سیاست را مد نظر داریم که برای فعالیت‌های عمرانی یک پیوست فرهنگی هم داشته باشیم در حالی که اشتباه می‌کردند.

قالیباف گفت: ما داشتیم برای ایده‌های توسعه اجتماعی و فرهنگی و کاهش رنج و زحمت این مردم و آگاهی بخشی به شهروندان عزیز پیوست عمرانی ایده‌های اجتماعی و فرهنگی را تحقق می‌دادیم.

افزایش کتابخانه‌های تهران از ۷۳ کتابخانه به ۴۰۰ عدد در دوره اخیر مدیریت شهری

وی با اشاره به اهمیت رویکرد محله محوری، شورایاری‌ها و مردم در این دوره مدیریت شهری گفت: ما ساختیم، اما در کنار همه این مواردی که ساخته شد، سرای محله هم ساختیم. امروز در تهران بیش از ۳۵۰ مرکز و سرای محله در دل مناطق برخوردار و محروم در شمال و جنوب و شرق و غرب این شهر ساخته شده است. همچنین ما خانه فرهنگ و کتابخانه ساختیم به نحوی که کتابخانه‌های شهر از ۷۳ کتابخانه به ۴۰۰ کتابخانه گسترش پیدا کرد که ۷۵ کتابخانه به صورت شبانه روزی دایر است.

تحول اقتصادی در حوزه فرهنگ و هنر با ساخت سالن‌های تئاتر و سینما

شهردار تهران با اشاره به دیگر اقدامات زیرساختی شهر، گفت: ما مسجد، حسینیه، حوزه‌های علمیه، فرهنگسرا، سالن‌های سینما و تئاتر ساختیم به نحوی که تعداد صندلی‌ها و سالن‌های سینما و تئاتر بیش از کل صندلی‌ها و سالن‌های تاریخ بلدیه شهرداری است و اقتصاد را در بخش فرهنگ و در حوزه مسایل هنری، سینما و تئاتر متحول کرده است.

قالیباف ابراز داشت: ما مراکز شهربانو و شهردخت را برای بانوان و دختران جوان ساختیم، در کنار آن موزه‌های متعددی را ساختیم که به عنوان نمونه در آینده نزدیک موزه مشاهیر نیز افتتاح خواهد شد.

احداث سامان سرا‌ها و مدد سرا‌ها با رویکرد حفظ حرمت، کرامت و انسانیت انسان‌ها

وی به فعالیت‌های مدیریت شهری در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: ما نه تن‌ها برای عزیزانی که امروز با فراز و نشیب زندگی خودشان را اداره می‌کنند، بلکه برای کسانی ساختیم که با مدیریت‌های غلط امثال ما دچار آسیب‌های جدی اجتماعی شدند، زندگی خودشان را از دست دادند و هر روز در خیابان با آن‌ها به عنوان کارتن خواب، کودکان فرار و کار روبرو بوده ایم.

شهردار تهران تصریح کرد: ما با همان رویکرد حفظ حرمت، کرامت و انسانیت انسان ها، سامان سرا‌ها و مدد سرا‌ها را ساختیم. در کنار این موارد ما مراکز پرتو را مختص کودکان آسیب دیده و کودکان کار ساختیم که بیش از ۳ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است؛ همچنین ما بهترین مدرسه برای کودکان کار ساختیم که امروز بالاترین خلاقیت‌ها را در این مدرسه می‌بینید.

احداث ۱۰۰ مرکز کار آفرینی برای زنان سرپرست خانوار

قالیباف افزود: ما نزدیک به ۴۰ مرکز بهاران برای آسیب دیدگان برای بعد از اعتیاد و همچنین کمپ برای ترک اعتیاد معتادان ساختیم. همچنین قریب به ۱۰۰ مرکز کار آفرینی برای زنان سرپرست خانوار ساختیم که امروز نقش جدی در تولید این کشور دارند.

ما تهران را ساختیم تا انسان‌ها ساخته شوند

وی در ادامه تاکید کرد: با وجود همه این موارد ما نساختیم که ساختمان بسازیم، ما ساختیم تا انسان بسازیم و نمی‌شود انسان ساخت، مگر آنکه خودش بخواهد ساخته شود. برای اینکه انسانی ساخته شود لازم نیست او را بسازیم بلکه باید جلوی ساخته شدن او را نگیریم؛ باید اجازه بدهیم جان بگیرد و رشد کند.

ما مرکز رشد می‌خواهیم نه اجبار

شهردار تهران با بیان اینکه ما مرکز رشد می‌خواهیم نه اجبار، اظهار داشت: امروز متاسفانه در حوزه آموزش ۳۷ هزار میلیارد تومان هزینه می‌کنیم و در کنار آن ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز تن‌ها از طرف بخش خصوصی در بحث‌های کمک آموزشی، کلاس‌های کنکور و تقویتی هزینه می‌شود؛ همه این‌ها نیز تن‌ها مخزنی از حافظه و حفظ اطلاعات است. در واقع ۱۲ سال ذهن بچه‌ها را مثل دانشنامه‌ها و گوگل، از اطلاعات ضروری و غیر ضروری انباشته می‌کنیم و بعد دیوار سخت کنکور را پیش روی آن‌ها می‌گذاریم که ۱۲ سال انباشتگی ذهن را در چهار ساعت روی ورقه تست بالا بیاورند.

تربیت فارغ التحصیلان بیکار حاصل رفتار دولت‌های رانتی است

قالیباف در ادامه فارغ التحصیلان دانشگاهی را بزرگ‌ترین قشر بیکاران کشور دانست و ابراز داشت: آمار‌ها نشان می‌دهد آنهایی که تحصیلات کمتری دارند، بیشتر و بهتر کار می‌کنند. در حقیقت ما در نظام آموزشی افرادی را تربیت می‌کنیم، اما در حالت خوشبینانه در حال تولید کارمند هستیم، این در حالی است که امروز ظرفیت کارمندان سه چهار برابر حد نیاز است؛ این نظام آموزشی و تربیتی حاصل رفتار دولت‌های رانتی است.

وی افزود: هم اکنون به جای اینکه درک مطلب و فهم مطالب را به فرزندان خود منتقل کنیم، روش‌های دیگری را پی می‌گیریم. شاهد هستم که اگر مهارت لازم را داشته باشیم، امروز ایجاد کار راحت‌تر از پیدا کردن کار است.

باغ کتاب فرصت کشف کردن، تجربه کردن و یاد گرفتن برای کودکان و نوجوانان

پشهردار تهران به ویژگی اصلی باغ کتاب تهران اشاره کرد و گفت: ما در باغ کتاب به این سمت حرکت کردیم که نسل آینده، کودکان و نوجوانان ما جایی را برای تنفس و کودکی کردن پیدا کنند؛ در حقیقت به دنبال آن بودیم تا برای نوجوانان میدانی باز کنیم تا در این میدان سوال‌های متعدد را بپرسند و خودشان برای خودشان پاسخ پیدا کنند. همچنانکه شعار باغ کتاب نیز این است که کودکان و نوجوانان کشف کردن، تجربه کردن و یاد گرفتن را بیاموزند.

قالیباف تاکید کرد: می‌گویند بخشی از جامعه و کودکان ما بیش فعال هستند؛ کودکی که در آپارتمان محدود باشد، صبح او را به اجبار به مدرسه ببریم و در محیط بسته باشد چطور می‌تواند خلاقیت‌های خود را بروز دهد؟ این کودک محیط باز و فضای پاسخگویی و تلاش می‌خواهد این در حالی است که این موارد امروز برای جامعه ما فراهم نیست.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی