۰

گفت‌وگوی دکتر قالیباف در شبکه خبر

 اخبار

//bayanbox.ir/view/107149890717211629/dr.jpg
دکتر محمد باقر قالیباف در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه خبر – بخش اول

اول باید ببینیم انقلاب چیست و انقلابی کیست و سپس مصادیق آن را دنبال کنیم. با توجه به نگاه های مقام معظم رهبری و خواست های مردم بر این باور هستم انقلاب یعنی مجموعه کارهایی که در چهارچوب اسلام سیاسی امام (ره) برای خدمت به مردم اتفاق بیفتد.
کسی نمی‌تواند بگوید من انقلابی هستم، اما از مردم جدا باشد

هدف ما در 12 فروردین سال 58 همین بود که نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند به جامعه خدمت کرده و جامعه را به سمت رفاه مادی و سعادت اخروی پیش ببرد. انقلابی نیز هر کسی است که بتواند این کار را انجام دهد تا کارآمدی دین در اداره امور جامعه را برای این مردم عزیز را اولویت محرومان و مستضعفان به اثبات برساند.

کسی نمی تواند بگوید من انقلابی هستم اما از مردم جدا باشد و به توده های مردم توجه نکند. انقلاب ما انقلاب مستضعفان و یک انقلاب مردمی بوده است.

انقلابی کسی است که بتواند دغدغه مردم را حل کند.

بخشی از افراد در جامعه تافته جدا بافته هستند، به این معنی که قانون شکنی کرده، قانون را دور می زنند و با استفاده از رانت ها  و اطلاعات از توده مردم جدا هستند. این افراد ویژه خوارانی هستند که برای مردم مشکلات و چالش هم درست می کنند.

انقلابی کسی است که بتواند دغدغه مردم را حل کند. امروز نزدیک به 10 میلیون از جامعه در فقر شدید هستند و 25 میلیون نفر از کم در آمد ها هستند.

ما در حین اینکه 1 درصد جمعیت دنیا را داریم اما 5 درصد منابع را داریم، بنابر این انقلابی نمی تواند بگوید نداریم و نمی شود. ما امروز جوان های قابل و خلاقی را داریم که با تکنولوژی ها و مدیریت نسل چهارم آشنا هستند؛ انقلابی نمی تواند بگوید ما نمی توانیم.

دکتر محمد باقر قالیباف در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه خبر – بخش دوم

هدف اصلی ما خدمت به مردم در سایه نظام اسلامی است؛ البته معتقدم یک انقلابی حتما باید روحیه مبارزه با رانت خواران و فساد و مبارزه با آن 4 درصد را داشته باشد.

یکی از نقاطی که امروز به مردم، تولید کننده و کارخانه داران فشار وارد کرده و حتی برای بسیاری از افرادی که تولید ثروت می کنند مزاحمت ایجاد می کند، قاچاقی های کالا هستند. امروز حدود 25 میلیارد دلار قاچاق کالا صورت می گیرد و قطعا این قاچاق کالا را افراد ضد انقلاب انجام می دهند؛ چون خلاف منافع کشور عمل می کنند.

دلال ها و زالو صفاتی هستند که از دسترنج مردم، کارگران و تولید کشاورزان سود انبوه می برند و گرانی را به روی دست مردم می گذارند اما دولت مردم رسیدگی به این موارد را در رآس کارش قرار می دهد؛ ما با عمل و رفتارمان این روحیه انقلابی را ترویج می کنیم تا مردم ببینند.

قوه مجریه  می خواهد مسئولیت اداره و اجرای کشور را برای یک دوره چهار ساله بر عهده بگیرد و 80 میلیون جمعیت با این همه سرمایه و منابع انسانی می خواهد ظرفیت های خود را در اختیار رئیس دولت قرار دهد. از این رو بدون داشتن یک کارنامه مشخص اجرایی و بدون توان لازم، بقیه موارد تحت ثاثیر قرار می گیرد.

یکی از نکاتی که مردم امروز با دولت دچار چالش هستند، ضعف و ناکارآمدی دولت است.

رئیس دولت نباید مشکل مردم را حل نکند و دغدغه های مردم و رهبری به زمین بماند. طبیعتا دغدغه های مقام معظم رهبری نیز جز دغدغه های مردم چیز دیگری نیست؛ به همین جهت دولت باید وظیفه خود را در مقابل قانون اساسی و بودجه سالیانه و برنامه پنج ساله انجام دهد.

یکی از نکاتی که مردم امروز با دولت دچار چالش هستند، ضعف و ناکارآمدی دولت است. امروز کمتر کسی از افراد تحصیل کرده و ماهر یا افراد غیر تحصیل و بدون مهارت را می بینید که از بیکاری رنج نکشد. حتی آنهایی که مشغول به کار هستند نیز امنیت شغلی ندارند و فکر می کنند کارگاه و تولیدی آنها هر روز ممکن است با مشکلی روبرو شود.

امروز این ضعف کارآمدی وجود دارد، در شرایطی که سالانه یک میلیون 300 هزار نفر به جمع کسانی که می خواهند در بازار کار مشارکت کنند، اضافه می شود که باید پاسخگوی آنها هم باشیم. طبیعتا وقتی این مشکل از دید اینها قابل حل نیست، نه می توانیم بگوییم دولت انقلابی و کارآمد است و نه می توانیم بگوییم به وظیفه خودش توجه کرده است.


دکتر محمد باقر قالیباف در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه خبر – بخش سوم

ما در «دولت مردم» اولویت را بر تحول در عرصه اقتصادی گذاشته‌ایم.

ما در دولت مردم اولویت را بر تحول در عرصه اقتصادی گذاشتیم. اگر امروز بحران اقتصادی را مهار نکنیم حتما با چالش های جدی در حوزه مسایل اجتماعی مثل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی روبرو خواهیم شد که افسردگی و تنش های اجتماعی و به دنبال آن نا امیدی و از بین رفتن نشاط - خصوصا در نسل جوان - را به دنبال خواهد داشت.

در این تحول در گام اول 25 میلیون نفر را باید با سرعت بیشتر و به صورت اورژانسی مورد رسیدگی قرار دهیم. در همین بخش باید برای یک اشتغال پایدار و در مرحله اول یک اشتغال عمومی تلاش کنیم تا بتوانیم در طول دوره چهار ساله 5 میلیون شغل را با کمک مردم، کارآفرینان، صنعتگران و افراد مولد کالا و تولید کنندگان ثروت ایجاد کنیم.

قرار بود یارانه ها به صورت هدفمند داده شود اما در این بخش اشکالاتی وجود دارد و این کار ناقص شکل گرفت. خانواده ها در سال 89 مبلغ  45هزار و 500 تومان دریافتی داشته اند اما ما خانواده هایی را داریم که واقعا زندگی آنها با یارانه اداره می شود. تورم و گرانی که در این سال ها اتفاق افتاده، حداقل سه برابر است. یعنی امروز بر اساس شاخص های بانک مرکزی قدرت خرید یارانه به اندازه 15 هزار تومان است در این شرایط آیا نباید این یارانه را افزایش دهیم تا قدرت خرید مردم نیز افزایش پیدا کند؟ امروز اگر این خانواده ها 150 هزار تومان دریافت کنند معادل 45هزار و 500 تومانی است که در سال 89 دریافت می کردند.

امروز ممکن است فردی سرکار باشد و فردا به هر دلیلی از محیط کار بیرون بیاید و یا منتظر کار است. از این رو در برنامه های خود بحث کارانه را مطرح کردم که این منطبق با برنامه است.

اگر در متن کار باشیم، دغدغه مردم را داشته باشیم و ضعفی در کار نداشته باشیم، هیچ دلیلی ندارد به حاشیه برویم بلکه باید تمام وقت خود را برای خدمت به مردم بگذاریم.

بعضی از افراد فکر می کنند که این کار تنها در کشور ما انجام می شود؛ این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا و مخصوصا کشورهای پیشرفته، وقتی مردم با چالشی روبرو می شوند دولت نیز بلافاصله سیاست های جبرانی خود را برای حل مشکل مردم اعمال می کند. ما هم مکلف هستیم با نگاه به توده ها، این کار را انجام دهیم.

در این شرایط حتما به حاشیه رفتن کار درستی نیست. به اضافه اینکه کسانی به حاشیه ها می روند که یا در مدیریت ضعف دارند و یا دغدغه آن ها دغدغه مردم نیست.

اگر در متن کار باشیم، دغدغه مردم را داشته باشیم و ضعفی در کار نداشته باشیم، هیچ دلیلی ندارد به حاشیه برویم بلکه باید تمام وقت خود را برای خدمت به مردم بگذاریم.دکتر محمد باقر قالیباف در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه خبر – بخش چهارم


اعلام دارایی مسئولان قانون است و همه وظیفه دارند این کار را انجام دهند.

اعلام دارایی مسئولان قانون است و همه وظیفه دارند این کار را انجام دهند. اگر بعضی افراد این کار را انجام نداده اند، شاید خجالت کشیدند و رویشان نشده است دارایی خود را اعلام کنند؛ وقتی می بینند ده ها میلیون نفر در حداقل زندگی خود مانده است، بعد بیایند بگوید صد ها  میلیارد تومان ثروت دارم، در این شرایط چطور رویشان می شود بگویند من در دولت مسئول هستم تا مشکلات مردم را حل کنم؟

من متعهد می شوم فراتر از این عمل کنیم چرا که بر اساس قانون باید دارایی ها به اطلاع قوه قضائیه برسند؛ اما در دولت مردم هم خود من، هم همه کابینه و هم مدیران ارشد تا استانداری ها باید دارایی خود را به اطلاع عموم مردم و هم به قوه قضائیه برسانند.


دولت مردم برنامه مشخص و روشنی دارد که منطبق بر سند چشم انداز و برنامه ششم خواهد بود. دولت پیش رو با برنامه ای که اخیرا مصوب شده است باید کار کند و برنامه ششم را مبنای کار خود قرار دارد. البته دولت فعلی در ارایه برنامه ششم توسعه در مجلس نتوانست برنامه مدون و خوبی ارایه دهد و در ادامه  وقتی برنامه در مجلس به تصویب رسید نیز دولت آن را ابلاغ نکرد، بلکه ریاست محترم مجلس برنامه ششم را ابلاغ کرد.

ما در دولت مردم، مهم ترین کارمان این خواهد بود که مردم را دوباره به عرصه های تصمیم گیری و مشارکت معنی دار در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگی و اجتماعی وارد کنیم.

وقتی می خواهیم قانون محور عمل کنیم برنامه ها باید در چهارچوب سند چشم انداز و برنامه ششم توسعه باشد. در همین زمینه برنامه روشنی برای چالش های امروز داریم چرا که بدون برنامه نمی شود حرکت کرد.

مهم ترین نقطه قوت ما که همه باید روی آن تکیه کنیم آن است که در کشور ظرفیت بالای مردم را داریم. ما در دولت مردم، مهم ترین کارمان این خواهد بود که مردم را دوباره به عرصه های تصمیم گیری و مشارکت معنی دار در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگی و اجتماعی وارد کنیم.

کلام حضرت امام (ره)  این بود کاری که مردم می توانند انجام دهند، دولت درآن دخالت نکند. مقام معظم رهبری می فرمایند دولت آینده نباید یک روز هم در اشتغال تعلل کند. امروز ببینید مردم چقدر شغل ایجاد می کنند و چقدر شغل از سوی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی ایجاد می شود؟

متاسفانه دولت، مردم را از گردونه اقتصاد بیرون کرده  و با این کار بزرگ ترین نقطه قوت ما را تبدیل به نقطه ضعف کرده است.

دکتر محمد باقر قالیباف در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه خبر – بخش پنجم

مردم می گویند هم داریم، هم می شود و هم می توانیم. ما کشور ثروتمندی داریم و در کنار آن نیروهای جوان، متخصص و به روزی هستند که نمی خواهند مثل امروز با مدیریت 70 سال قبل بر کشور مدیریت کنند، بلکه از علم روز و رویکرد دانش بنیان استفاده می کنند.

ما با همه کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی ارتباطات خوبی - خصوصا در حوزه اقتصادی  - برقرار خواهیم کرد.

4 درصد مانع تولید ثروت، صادرات و رشد کشور هستند و قدرت نفوذ زیادی دارند؛ این افراد شامل قاچاقچی ها و کسانی هستند که واردات غیر ضروری دارند و ما مصمم هستیم با آنها مبارزه کنیم.

ما کشوری هستیم که 5 برابر ظرفیت خود منابع  داریم و چنین نیروهای جوانی را در اختیار داریم. البته  معنی این حرف آن نیست که دور کشور را دیوار بکشیم و رابطه خود را با دنیا قطع کنیم.

ما با همه کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی ارتباطات خوبی - خصوصا در حوزه اقتصادی  - برقرار خواهیم کرد. در این میان باید اولویت را به همسایه ها و کشورهای حوزه منطقه بگذاریم چرا که بازار 400 میلیونی در این منطقه وجود دارد.

در سیاست خارجی نیز ما بخش تجارت را از سیاست خارجی می خواهیم؛ به همین جهت سفارتخانه ها نباید محل ورود کالاهای خارجی به کشور شوند، بلکه همه سفارتخانه های ما در خارج از کشور باید مکلف شوند تا به صادرات کالای ما با اولویت کشورهای منطقه و سپس بقیه کشورهای دنیا کمک کنند.

اولویت ما در سیاست خارجی حتما همسایگان و کشورهای منطقه است چرا که مزیت نسبی ما در اینجا است.

معتقدم امروز بیش از هر چیزی نیازمند این هستیم که اقتصاد درونی خودمان را تقویت کنیم و با قدرت اقتصادی وارد منطقه شویم تا بتوانیم سهم خودمان را در بازار منطقه و جهانی بگیریم.


دکتر محمد باقر قالیباف در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه خبر – بخش پایانی

اولویت سیاست خارجی دولت مردم در تعامل با بقیه کشورها این خواهد بود که کار خود را با اولویت صادرات و بالا بردن قدرت ملی خودمان دنبال کنیم.

ما بالا بردن قدرت ملی را در این می دانیم که بر اساس اهداف سند چشم انداز بتوانیم قدرت اقتصادی اول منطقه شویم.

همه ما برجام را قبول داریم و به آن متعهد هستیم؛ حتما طرف مقابل هم باید به برجام متعهد باشد.

اگر کشوری نتواند مولد و صادر کننده باشد و قدرت اقتصادی خودش را بالا نبرد، مطمئن باشیم در اهداف خودش هم نمی تواند موفق باشد.

برجام موجود تعهد نامه و قرارداد بین ما و کشورهای دیگر است و هیچ دولتی حق ندارد بگوید این را قبول دارم یا ندارم؛ بلکه همه ما برجام را قبول داریم و به آن متعهد هستیم؛ حتما طرف مقابل هم باید به برجام متعهد باشد.

اشکال امروز این است که دولت متاسفانه نتوانست ظرفیت های برجام و تعهدی که آنها داشتند را تحقق دهد. مردم و دولت مردم مکلف است که محکم بایستیم و تعهدات آنها که اجرایی نشده را تحقق دهیم.

در حوزه سیاسی در برجام عمل شد و به این توافقنامه رسیدیم؛ در زمان مذاکرات نیز بحث های فنی پیش آمد و ما حتی در حوزه فنی هم حضور پیدا کردیم، یکی از ضعف ها این بود که در حوزه مسایل اقتصادی، پولی، بانکی و مالی به درستی عمل نکردیم.  امروز هم دولت در این زمینه ضعیف عمل می کند این در حالی است که باید تلاش کنیم این بخش از برجام را هم تحقق دهیم.

امروز متعهد می شوم در کنار هم بتوانیم این تحول بزرگ اقتصادی را با دعای خیر شما و لطف خداوند به وجود بیاوریم.

کالاهای کشورهای اروپایی و دیگر کشورها بعد از برجام وارد کشور ما می شود و آنها از این امتیاز برخودار می شوند اما باز فضای بیکاری را در کشور افزایش می دهیم.

دولت در حوزه مسایل مالی، بانکی، صادرات و برگشت پول نفت - که اختیارش دست خودمان باشد - ضعیف عمل کرده است، به همین جهت مصمم هستیم این بخش از تعهد نامه برجام را اجرایی کنیم.

با اطمینان به شما مردم عزیز خصوصا جوانان عرض می کنم با ظرفیت هایی اقتصادی که این کشور عزیز دارد و  از همه مهم تر با جوانان با نشاط، متخصص و آماده به کار می توانیم دست به دست هم دهیم و در کنار عناصر باتجربه و تجار بزرگ یک تحول بزرگ را به وجود بیاوریم.

سابقه بنده نشان داده هرکجا متعهد شدم، هرگز شرمسار شما مردم عزیز نشدم؛ امروز نیز متعهد می شوم در کنار هم بتوانیم این تحول بزرگ اقتصادی را با دعای خیر شما و لطف خداوند به وجود بیاوریم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی