۰

گفت و گوی تلویزیونی با مردم ایران در قالب برنامه «با دوربین» از شبکه یک سیما

 اخبار

//bayanbox.ir/view/528906635452703889/dr.jpg

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف طی سخنانی در گفت و گوی تلویزیونی با مردم ایران در قالب برنامه «با دوربین» از شبکه یک سیما، تصریح کرد: بنای من این است که درباره ایران، فرزندان، خانواده ها و نسل آینده و زندگی امروز صحبت کنم.


وقتی می خواهم از ایران عزیز صحبت کنم قصد ندارم به تاریخ بزرگ ملت، کشور کهن و به یادماندنی حرف بزنم، قصد دارم درباره واقعیت ها و مسائل و مشکلات امروز جامعه سخن بگویم. در اینجا می خواهم از واقعیت هایی سخن بگویم که شاید دو گروه خوششان نیاید. شاید بعضی از مسئولان دولتی امروز علاقه ای به شنیدن این مسائل را نداشته باشند و بخشی از افراد تافته جدا بافته از مردم که به تعبیر من کمتر از 4 درصد جامعه را تشکیل می دهند.


مردم ما را از گردونه مسائل اقتصادی اخراج کرده اند و از صحنه فرهنگ کنار زده هستند


امروز می خواهم از واقعیت ها سخن بگویم، امروز مردم ما در رسیدگی به آسیب های اجتماعی در حاشیه هستند، در حوزه مسائل سیاسی نیز اگر در صحنه هستند به صورت مقطعی در صحنه های سیاسی حضور دارند.


وی با تاکید بر اینکه «مردم ما را از گردونه مسائل اقتصادی اخراج کرده اند و از صحنه فرهنگ کنار زده هستند» فرصت مناسب برای بروز استعداد ها و ظرفیت های مردم وجود ندارد.


قالیباف با بیان اینکه «10 درصد جمعیت ما در فقر مطلق هستند و برای ابتدایی ترین موضوعات دچار چالش هستند»، ابراز داشت: ما کشور ثروتمندی هستیم که از ذخایر و ظرفیت های زیادی برخوردار هستیم. به عنوان نمونه در انرژی های فسیلی اعم از گاز و نفت رتبه اول را در جهان داریم.


ریشه همه مشکلات اعم از فقر، اعتیاد، رکود و گرانی در نداشتن شغل از سوی جوانان است.


اگر ما یک درصد جمعیت جهان را داریم اما بر اساس آمارها پنج درصد ظرفیت های بزرگ را در کشور داریم. از دیگر سو کشوری هستیم جوان با نیروی جوان فعال، تحصیلکرده  و با اراده که دیگر کشورها حسرت چنین ظرفیت بزرگی در منابع انسانی دارند.
واقعیت تلخ آن است که با چنین منابع انسانی و مادی و با بهترین شرایط مردمی کم درآمد و فقیر داریم.


اگر در دولت مردم قول حمایت از محرومان و فقرا را دادیم به این خاطر است که آنها دوباره به زندگی خودشان برگردند. اگر به پرداخت یارانه برای بخشی از قشر کم درآمد قول دادیم به خاطر این است که بتوانند حداقل زندگی خودشان را اداره کرده و شرمنده خانواده خودشان نباشند.


ما سامانه کارانه را تولید می کنیم تا تولید کار و فعالیت را با عدالت ایجاد کنیم.


اگر قول پنج میلیون شغل را دادیم به این خاطر است که ما می دانیم ریشه همه این مشکلات اعم از فقر، اعتیاد، رکود و گرانی در نداشتن شغل از سوی جوانان است.


آنهایی که قاچاقچی حرفه ای هستند و دلالانی که زالوصفتانه بدون هیچ فعالیت و تلاشی بیشترین سهم و سود را از دست رنج کشاورزان و تولید کنندگان صنعتی و کشاورزی می برند و از منافع 4 – 5 برابری برخوردار هستند اما تولید کنندگان اصلی مقروضان به بانک ها هستند.


اگر امروز از واردکنندگانی که مزاحم تولید هستند نام می بریم، آنها در حقیقت سرباز بیگانگان هستند و حتما علاقه مند نیستند این حرف ها را بشنوند.


علت اصلی اختلاف طبقاتی آن است که چهار درصد اجازه فعالیت به 96 درصد مردم را نداده اند.


قول داده ایم با ایجاد سامانه ملی کارانه بتوانیم به جوانانی که مشغول کار بودند اما به دلایل مختلف رکود و کاهش تولید و فعالیت بدون کار شده اند، در حد 250 هزار تومان در ماه به آنها کارانه داده شود تا زمانی که آنها بتوانند کار پیداکند و ما از طریق این سامانه آنها را به محیط های کار معرفی کنیم؛ از این رو می توانیم حداقل کمک را به این عزیزان انجام دهیم چراکه این حق آنها است.


مادرانی هستند که در خانه مردم کار می کنند و با حداقل دریافتی جوان خود را راهی دانشگاه می کنند تا روزی به خانواده و کشور کمک کنند، اما بعد از فارغ التحصیلی این جوان در خانه باقی می ماند و حتی پول جیبی اش را باید از مادر خود بگیرد، اینجا است که این جوان نا امید و شکسته می شود. به همین جهت ما سامانه کارانه را تولید می کنیم تا تولید کار و فعالیت را با عدالت ایجاد کنیم.


دولت مردم وظیفه خودش می داند تبعیضی که بین بازنشستگان است از میان بردارد و تعهدات خودش به فرهنگیان و معلمان را ادا کند.


دکتر قالیباف با تاکید بر تحول اساسی در مالیات گفت: ما مالیات را با سختی و دقت از 96 درصد مردم می گیریم، حتی گاهی اوقات ناخواسته از تولید کننده یا فروشنده ای که درآمد کافی نداشته و از کسانی که حقوق بگیر دولت هستند مالیات را در سرموعد می گیریم اما 4 درصدی که بیشترین سود و بهره را می برند و از بیشترین رانت استفاده می کنند، نام و نشانی نیست. آنها بدون پرداخت هیچ مالیاتی بیشترین سود را می برند.

اگر قول می دهیم درآمد را افزایش دهیم به این دلیل است که آسایش و آرامش کشور را به صورت عمومی در بین کسانی که در روستاها و مرزها تا شهرها زندگی می کنند ایجاد کنیم تا هر ایرانی بتواند یک زندگی افتخار آمیز داشته باشد. دولت مردم وظیفه خودش می داند تبعیضی که بین بازنشستگان است از میان بردارد و تعهدات خودش به فرهنگیان و معلمان را ادا کند.

با اشاره به مشکلات زیست محیطی از جمله آلودگی هوا و صوت، ابراز داشت: ریزگرد ها آسیب جدی به مردم رسانده و دولت مردم تلاش می کند برنامه های خودش را در این زمینه اجرا کند.


دکتر قالیباف خطاب به ملت ایران گفت: مردم شما می توانید تصمیم بگیرید که در 29 اردیبهشت همین وضعیت ادامه پیدا کند که به معنی ادامه بیکاری و رکورد و آسیب های اجتماعی است یا اینکه شما با حضور خود این تغییر را ایجاد کنید.


دولت مردم به مردم عزیز ایران متعهد است که 5 میلیون شغل را با کمک شما مردم خصوصا کارآفرینان، جوانان و همه صنعتگران ایجاد کند.


بعد از صحبت من درباره 5 میلیون شغل اینگونه اظهار کردند که چنین چیزی امکان پذیر نیست. اگر نگاهی به روند جمعیتی کشور کنیم، در سال 1364 تعداد 1850 هزار نفر متولد شده اند و این روند جمعیت تا سال 1374 ادامه داشته اند که متوسط جمعیت در این دهه حدود 1250 هزار نفر است. همه این افراد امروز در سن 22 تا 32 سالگی هستند و به شغل و ازدواج و مسکن نیاز دارند.


من متعجب هستم از دولتمردان امروز که می گویند می خواهیم مشکلات را حل کنیم بعد می گویند 5 میلیون شغل امکان ندارد. اگر همین 5 میلیون شغل هم ایجاد نشود به این معنی است که در 4 سال بعدی شما دولت مردان می خواهید مردم از شرایط فعلی بدتر باشند.


دولت مردم به مردم عزیز ایران متعهد است که 5 میلیون شغل را با کمک شما مردم خصوصا کارآفرینان، جوانان و همه صنعتگران ایجاد کند. البته در برنامه ششم توسعه نیز بر این موضوع تاکید شده است.


وی با اشاره به بیش از 20 میلیارد دلار قاچاق کشور، ابراز داشت: اگر برای همین یک مورد اقدام جدی ایجاد شود چند صد هزار شغل ایجاد می شود. در صنایع پتروشیمی به ازای هر یک میلیون تن، 200 هزار شغل به صورت مستقیم و 400 هزار شغل غیر مستقیم ایجاد می کند. قادر هستیم با سرمایه گذاری و تکنولوژی داخلی و سرمایه گذاری هایی که تا کنون صورت گرفته و به خاطر دخالت 4 درصد باعث شده است از این ظرفیت استفاده نشود، می توانیم 8 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ایجاد کنیم یعنی 1 میلیون و 600 هزار شغل مستقیم و بیش از 3 میلیون شغل غیر مستقیم.


با اشاره به بستر اشتغال در فعالیت های روستایی، صنایع کوچک و حوزه آی تی، گفت: امروز دانشجویان با مهارتی در حوزه آی تی داریم می توانیم از صحنه های بین المللی و داخلی استفاده کنیم اما این اتفاق رخ نمی دهد.

دولت مردم مصمم است با این 4 درصد مبارزه کرده و جلوی واردات غیر ضروری را بگیرد البته همیشه مدافع واردات تکنولوژی و مواد اولیه کارخانه ها هستیم اما در کشوری که صنعتگران، اندیشمندان و حوزه های دانشگاهی می تواند تکنولوژی گسترده ای داشته باشند و ماهواره را در مدار قرار دهند چه ضرورتی بر واردات چوب بستنی است؟ در این شرایط دیگر تسبیح و مهر و سجاده را هم وارد می کنیم این یعنی ظلم به ملت.


معنی این حرف را درک می کنم که وقتی می خواهیم با این 4 درصد مبارزه کنیم آنها قدرت، پارتی و پول دارند واز حوزه نفوذ برخوردار هستند. همچنین آنها حاشیه امنیت و رسانه دارند و اهل تهمت زدن هستند.


آنها قدرت تخریب دارند و همان کسانی هستند که چند ماه قبل در رسانه ها دیدید عکس دختر خانمی را در  مجلس عروسی با تجملات کذایی پخش کردند و گفتند مراسم عروسی دختر قالیباف است. روز اولی که پا به خدمت برای مردم گذاشتیم جان خود را به دست گرفتیم و به میدان جنگ رفتیم. امروز هم اگر لازم باشد آبروی خود را می دهیم و در مقابل این 4 درصد زالو صفت که خون 96 درصد مردم را می مکند با امید خدا و کمک مردم محکم می ایستیم.


قالیباف با تاکید بر عدالت مالیاتی گفت: ما جلوی فرار مالیاتی را می گیریم و به فضای کسب و کار رونق می دهیم اما وقتی با دولتمردان امروز صحبت می کنیم می گویند نمی شود. می گوییم چرا نمی شود عادلانه فرصت ها را در اختیار همه قرار دهیم؟

وی با اشاره به حضور خود در نیروی انتظامی گفت: من از مردمی کردن امنیت صحبت کردم، گفتم پلیس را به خدمت مردم در می آورم و نظارت به پلیس را افزایش خواهیم داد اما سخره گرفتند و کنایه زدند. چون آن روز مردم حق داشتند این حرف هارا به سختی باور کنند. وقتی به یک پاسگاه مراجعه می کردند و می گفتند حکم جلب داریم می گفتند ماشین و نیرو نداریم، حتی وقتی دزد را می گرفتند آنها حاضر نبودند دزد را تحویل بگیرند! اما آن روز به مردم قول دادیم پلیس را به درب خانه های مردم می آوریم. پلیس 110 بعد از 15 ماه ایجاد شد و همه چیز متحول شد به نحوی که همه اعضای خانواده در هر کجای کشور با یک تلفن توانستند پلیس را به خدمت بگیرند.


از دولت مردان متعجب هستم که مرتب میگویند نمی شود.


وقتی می گوییم می خواهیم به جوانان کمک کنیم فریاد دولت بلند است که این ها نشدنی است و این حرف ها شبیه به معجزه است! فرق دولت مردم و دولت فعلی این است که ما می گوییم می شود و می توانیم و این دولت می گوید نمی شود و نمی توانیم.


ما می گوییم چطور می شود در حین اینکه همه تروریست ها به دنبال نا امن کردن کشور هستند با همه تلاش خود نتوانستند یک جلیقه انفجاری وارد کشور کنند. باید به این قدرت و زحمت افتخار کنیم اما چگونه است بیش از 20 میلیارد کالای قاچاق از بنادر وارد می شود بر قطارها و کامیون ها سوار می شود از جاده ها راهی می شود و در بازار توزیع می شود اما نمی توانیم جلوی آن را بگیریم، آیا مردم می پذیرند؟


از سال 89 آن بخشی از مردم که یارانه می گیرند و جز با یارانه زندگی نمی کنند، شما با وجود تورم و گرانی چرا افزایش نمی دهید؟

در سال 92، 104 هزار میلیارد تومان هزینه جاری دولت است که در سال 95 این رقم به  330 هزار میلیارد تومان می رسد. یعنی هزینه دولت سه برابر می شود اما یارانه آن بخش از مردم نیازمند امکان سه برابر شدن ندارد! ما می‌گوییم مدیریت شما مربوط به ۶۰ سال قبل است و با مدیریت نسل دومی نمی شود اما با مدیریت نسل چهارمی و توجه به مدیریت روز دنیا می شود این کارها را انجام داد.


به جای شعار باید کار کرد و به جای حرف باید عمل کرد


ما می گوییم به جای شعار باید کار کرد و به جای حرف باید عمل کرد اما شما می گویید با توزیع دادن، توجیه کردن و نصیحت مسایل حل می شود. آیا قاچاقچی کله گنده، دلال زالو صفت و وارد کننده طرفدار بیگانه را با نصیحت و مذاکره می شود حل کرد یا با کار و مدیریت و تلاش صحیح بنابر این پول هست اما در جایی که باید باشد نیست.

در 29 اردیبهشت باید بین ادامه روند دولت فعلی و تغییر، تصمیم بگیریم، دولت فعلی که می گوید نمی شود و نمی توانیم و دولت مردم که می گوید داریم، می شود و می توانیم.

در شهر تهران با وجود تحریم جهانی و تحریم دولت ها که حقوق مترو را پرداخت نکردند در طول 10 سال بیش از 230 کیلومتر ساخته شد این در حالی است که پیش از آن تنها  بیست و اندی کیلومتر مترو ساخته شده بود. روزی که بزرگراه امام علی علیه السلام و تونل ها را شروع کردیم همه گفتند نمی شود اما دیدید که شد. روزی که تایمر گذاشتیم و به مردم گفتیم برج میلاد، فلان مسجد و مدرسه و فلان پروژه در رسیدگی به معلولان و محرومان ساخته می شود، دیدیم این کار انجام می شود.


راه آهن غرب کشور چندین سال است می خواهد کشیده شود، اتوبان تهران شمال بعد از دو دهه به پروژه مثال زدنی تبدیل شده است.


در کشوری که جوان بیکار و نا امید باشد جوان مومن و دین دار ساخته نمی شود.دکتر قالیباف با اشاره به آمار اعتیاد و طلاق و افسردگی و حاشیه نشینی شهرها، گفت: جمعیت 30 درصد شهرهای بزرگ حاشیه نشین هستند و مهاجرت از شهرهای کوچک به بزرگ ادامه دارد. اینها بحران اقتصادی را با ضعف کارآمدی به حوزه اجتماعی سرایت می دهد که در صورت ادامه این روند غیر قابل جبران خواهد بود.


امروز خانواده ها در معرض فروپاشی هستن، وقتی کانون خانواده آسیب دید دولت مردان بدانید که دولت شما، کشور و جامعه تضعیف خواهد شد و دین و ایمان آسیب خواهد دید.


در کشوری که کلیه فروشی وسیله امرار معاش جامعه و خانواده ها شود نمی شود جلوی دین فروشی را گرفت. در کشوری که جوان بیکار و نا امید باشد جوان مومن و دین دار ساخته نمی شود.


در دولت مردم به وسیله خود مردم اقتصاد کشور را نجات خواهیم داد واین ظرفیت در کشور وجود دارد اما با این مدیریت های سنتی و بسته و رانتی امکان پذیر نیست.


رئیس محترم دولت فرمودند این مشکلات تا 40 سال دیگر هم حل نمی شود و بعضا تا 100 سال دیگر هم حل نمی شود جناب آقای روحانی این مردم نه صبر ایوب دارند و نه عمر حضرت نوح. نگاه کنیم دنیا چطور حرکت می کند از ظرفیت ها و قابلیت ها استفاده کنیم و با مدیریت ، تکنولوژی و روشهای جدید می توانیم اجرای پروژه ها در همه زمینه ها از جمله اشتغال، عمران، کشاورزی و ... را با سرعت 10 برابر به پیش ببریم.

می توانیم ارزش افزوده را به سه برابر تبدیل کنیم و زمان بخریم، هزینه ها را کم کنیم و از کار مردم گره گشایی کنیم.


از دولت مردم برنامه ریزی کردیم اقتصاد را مردمی کنیم و جلوی رانت ها و آن 4 درصدرا بگیریم. مدیریت نسل جدیدی بیاوریم و از رویکرد ها روش های جدید استفاده کنیم.


قالیباف با تاکید بر اجرا و عمل، گفت: باید با برنامه ریزی دقیق هم خوب کار کنیم و هم با خرد جمعی کار خوب کنیم.


در دولت مردم مصمم هستیم قشر آسیب پذیری که امروز هیچ فرصتی برای ایستادن ندارد را مورد توجه قرار دهیم از این رو برای محرومان و مستضعفان در اولین قدم رسیدگی خواهیم کرد و به صورت اورژانسی مسایل و مشکلات آن ها را کاهش خواهیم داد و حتما یارانه آنها را اضافه خواهیم کرد تا رکود و گرانی آن ها را از پا در نیاورد.


به جوانان از کار بازمانده، اخراج شده و افراد دارای مهارت 250 هزار تومان کاراینه را خواهیم داد و به مراکز اشتغال معرفی خواهیم کرد.
با اشاره به توجه ویژه به زنان سرپرست خانوار، تاکید کرد: در شهر تهران نیز با وجود آنکه مسئولیت مستقیم نداشتیم بر اساس وظیفه اسلامی و انسانی به این اقشار توجه و کمک کردیم.


دکتر قالیباف با تاکید بر ضرورت رسیدگی به خانواده معلولان، تاکید کرد: در بازدید های هفتگی بخشی از وفت خود را به صورت مرتب به خانواده معلولان سر زدم، در یک خانواده هشت فرزند معلول بدون پدر زندگی می کنند. دولت مردم برای این عزیزان باید کار ویژه و اورژانسی انجام دهد آنها نمی توانند منتظر بمانند که می خواهیم برای آنها چه کاری انجام دهیم.


امید من بعد از خدا به همه جوانان، خصوصا جوانان تحصیل کرده و متخصص کشور است.؛همه دختران عزیزی که امروز در دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند و افسردگی سراغ آنها آمده است.


سرمایه نظام بانکی متعلق به 96 درصد مردم است اما تسهیلات آنها متعلق به 4 درصد مردم


کار تنها به دلیل کسب درآمد و پول یا دریافت حقوق نیست. کار و فعالیت جوهره انسان است. از دولت متعجب هستم که می گویند نمی توانیم 5 میلیون شغل ایجاد کنیم این یعنی زندگی و عمر این جوانان برای شما اولویت اول نیست.


دکتر قالیباف با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام بانکی، سیستم گمرکی و سیاست های پولی و مالی، گفت: سرمایه نظام بانکی متعلق به 96 درصد مردم است اما تسهیلات آنها متعلق به 4 درصد مردم. چند نفر در کشور چند صد هزار میلیارد وام میگیرند اما یک تولید کننده با مشکل مواجه است.


اخیرا در بازدیدی که از یک شهرک صنعتی، یکی از تولید کنندگان به نام به خاطر وام ها و سود بانکی و جریمه سنگین خود ورشکسته شد و در کارخانه خودش را حلق آویز کرد.


سیاست خارجی ما باید به تجارت ما کمک کند، نه به تجارت برای خرید و ظرفیت سازی شرکت های خارجی بلکه سیاست خارجی باید بازاریابی کالای ایرانی را اولویت اول خودش قرار دهد.


حرف مردم این است که می گویند چرا موضوع دولت تنها برجام شده است؟


برجام موجود با انتقادات دلسوزان و متخصصان یک سند و تعهد ملی ما است. ضمن تشکر از زحمات دولتمردان در این زمینه باید بگوییم حرف مردم ما امروز خوب و بد بودن برجام نیست، حرف مردم این است که می گویند چرا موضوع دولت تنها برجام شده است. نتیجه برجام چه تاثیری در زندگی ما داشت. چرا ما تعهدات خود را اجرا کردیم اما آنها تعهداتشان را اجرا نکردن و دولت نتوانست حق ما را از آنها بگیرد؟


باید تلاش کنیم حق مردم را بگیریم و مردم بتوانند از فرصت از دست رفته استفاده کنند. مردم گله مند هستند که چرا دولت همه کارها را تعطیل کرد و موضوعش تنها برجام شد.


چرا فرصت های برجام برای تولید داخلی نیست اما برجام فرصت بزرگی برای فروش کالاهای خارجی به ایران شد. البته دولت خودش قبول دارد به هر دلیلی به بخش عمده ای از وعده های خود نتوانست عمل کند اما توقع ما این نیست که گفته شود که ما توانستیم با برجام سایه جنگ را از این کشور دور کنیم.


دشمن اصلی کشور فقر، بیکاری، رکود و گرانی است


این حرف منصفانه ای نیست مردم عزیز ما می دانند و از این باب از سربازان و امیران و سرداران و قهرمانان خود متشکر هستند، از افرادی همچون سردار قاسم سلیمانی و شهدای دفاع و مدافعان حرم همچون شهید همدانی، نظری، غلامی و بلباسی که امروز آرامش و امنیت را در کشور برقرار کردند در شرایطی که پرورش دهندگان تروریست در اروپا و کشورهای منطقه دچار نا امنی هستند. این حرف را نگویید که ماسایه جنگ را از سر کشور دور کردیم.


مردم کشور باور دارند دشمن اصلی کشور فقر، بیکاری، رکود و گرانی است. اگر مرد هستیم بایستیم و به همت جوانان خود با این دشمن مبارزه کنیم.


اگر سایه فقر و گرانی و بی رونقی را از سر کشور برداشتیم و کشور را عزت مند کردیم توانستیم مبارزه کنیم و امنیت، آسایش و آرامش را به کشور بیاوریم.


29 اردیبهشت روز خداحافظی با کسانی است که می گویند نداریم، نمی شود و نمی توانیم


محمد باقر قالیباف با اشاره به مشکلات فرهنگی و اجتماعی، تاکید کرد: توجه به مسائل فرهنگی نیز از مسیر اقتصاد خواهد گذشت، در جامعه ای که هر روز فاصله فقیر و غنی زیاد شود از اخلاق، ایمان، آزادی، نشاط و شادی خبری نخواهد بود.


29 اردیبهشت روز خداحافظی با کسانی است که می گویند نداریم، نمی شود و نمی توانیم و انشالله با انتخاب مردم و تشکیل دولت مردم، دولتی از مردم، با مردم و برای مردم که معتقد است هم داریم، هم می شود و هم می توانیم.


به امید یکایک شما مردم هستیم که همیشه گره گشا بودید و شما بودید که همیشه برای ایران عزیز و اسلام افتخار آفریدید. همه دست به دست هم دهیم ایران مثل همیشه افتخار آفرین بدرخشد و ایرانی افتخار آفرین زندگی کند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی