۰

سخنرانی در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/9199053259229479720/dr.jpg

 به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز با حضور در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، به تشریح برنامه های خود برای اداره کشور پرداخت.


امیدوارم با تشکیل دولت مردم، بتوانیم حرکت جدی و اساسی را در شرایط سخت کشور داشته باشیم


وی در ابتدای این نشست مجلس را در راس امور دانست و گفت: امیدوارم با تشکیل دولت مردم، بتوانیم حرکت جدی و اساسی را در شرایط سخت کشور داشته باشیم. چرا که همه ما می دانیم امروز در یک بحران اقتصادی هستیم و این بحران به حدی جدی است که دشمنان ما از این نقطه ضعف برای تخریب آینده کشور و انقلاب طمع کرده اند.


به گفته قالیباف بحران اقتصادی زمینه مشکلات اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مهاجرت و ... را ایجاد کرده و باعث می شود تا ضمن افزایش سن ازدواج، کانون خانواده ها نیز تضعیف شود.


او خاطر نشان ساخت: در کنار این موارد با توجه به شرایط اقلیمی و عدم توجه به توسعه پایدار، در حال حرکت به سمت مشکلات زیست محیطی هستیم که در راس آن ریزگردها، آلودگی هوا و موضوع آب از چالش های جدی ما به شمار می رود.


در کشور ظرفیت وجود دارد اما نمی دانیم چطور از این ظرفیت ها استفاده کنیم


وی با اشاره به ظرفیت های بالای کشور، تاکید کرد: هم اکنون بیش از نیاز مردم در کشور ظرفیت وجود دارد اما مهم ترین مسئله آن است که چطور از این ظرفیت ها استفاده کنیم. هم اکنون یکی از چالش های جدی آن است که کشور را خیلی گران اداره می کنیم این در حالی است که با این وضعیت به رشد قابل قبولی نخواهیم رسید.


قالیباف تجارت اتحادیه اروپا در سال 2016 میلادی را هزار و 700 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سود تجارت اتحادیه اروپا رقمی در حدود 170 میلیارد دلار است این در حالی است که اگر ما در کشور خود تنها در حوزه انرژی بتوانیم درست مصرف کنیم، می توان 167 میلیارد دلار از این بخش برای کشور درآمد و ظرفیت ایجاد کرد.


وی با انتقاد از اداره کشور به سبک مدیریت نسل دومی، بر ضرورت حضور مردم در اقتصاد تاکید کرد و گفت: در کنار نوع رویکرد ها و ضرورت مردمی اداره کردن اقتصاد کشور، یکی از مشکلات آن است که تنها حدود 4 درصد از مردم به روش های خاص و غیر شفاف وارد اقتصاد کشور شده اند و 96 درصد باقی مانده تنها نظاره گر موضوعات اقتصادی هستند.


او در ادامه به تشریح تجربیات خود پرداخت و گفت: امروز شاهد هستیم که قرارگاه خاتم الانبیا در پروژه های بزرگ، فنی و بسیار پیچیده به بهترین شکل ممکن عمل می کند، بنده 30 سال قبل در آغاز راه اندازی قرارگاه خاتم الانبیا به منظور ریل گذاری برای حرکت قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در این ابعاد حضور داشتم.


قالیباف گفت: در زمان حضور من در نیروی انتظامی سهم بودجه ناجا در دوره بندی از بودجه عمومی کشور 3.2 درصد بود و وقتی که می خواستم از ناجا خداحافظی کنم سهم ما به 3.1 کاهش پیدا کرده بود اما شاهد بودید که چه تحولات عظیمی در نیروی انتظامی رخ داد. پیکان هایی که باید آن ها را هل می دادیم را به بهترین خودروها تبدیل کردیم.

همچنین در آن زمان محاسبه کرده بودیم که با بودجه عمرانی در اختیار خود برای احداث پاسگاه ها به 135 سال زمان نیاز داریم، اما شاهد بودید که تنها در مدت زمان سه سال، 2800 پاسگاه ساخته شد و نیروهای ناجا نیز جوان و آموزش دیده شدند.


 وی تصریح کرد: در نیروی انتظامی گفتیم می خواهیم امنیت را مردمی کنیم؛ آن زمان وقتی مردم دزد را می گرفتند و به کلانتری می بردند، کلانتری دزد را تحویل نمی گرفت بلکه می گفت اول برو کاغذ بخر و این کارها را انجام بده اما تنها 14 ماه بعد از آن شاهد بودید که مردم در خانه خودشان نشستند و با پلیس 110 تماس گرفتند.


قالیباف همچنین به برون سپاری های صورت گرفته در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: در دولت آقای خاتمی و زمانی که آقای عارف معاون اول بودند، تلاش کردیم تا پلیس + 10 را تشکیل دهیم و کار صدور گذرنامه که مهم ترین سند اعتباری امنیتی بود را به مردم واگذار کنیم. حتما به خاطر دارید که در آن زمان چه صف هایی تشکیل می شد و چه هزینه های هنگفتی برای صدور گذرنامه بر دوش دولت بود اما IT Base کردن در نیروی انتظامی و در درون شهرداری اتفاق افتاد.


اگر طی ۴ سال آینده ۵ میلیون شغل ایجاد کنیم تنها وضعیت فعلی را حفظ کرده‌ایم، اگر نتوانیم کشور با بحران روبرو می شود.


شهردار تهران تاکید کرد: مجموعه بودجه نقد و غیرنقد شهرداری تهران حدود 20 هزار میلیارد تومان است این در حالی است که سرجمع هزینه های جاری شامل حقوق، بودجه جاری و همچنین هزینه نگهداشت شهر تنها 31 درصد بودجه را تشکیل می دهد و 69 درصد بودجه به توسعه زیرساخت ها اختصاص یافته است. در مقابل شاهد هستیم که بودجه دولت از سال 92 تا سال 95 چندین برابر شده و بودجه 104 هزار میلیارد تومانی دولت به 282 هزار میلیارد تومان تا آخر سال 95 افزایش پیدا کرده است اما ببینید که سهم بودجه جاری دولت چقدر است؟ مگر در این شرایط امکان رشد در کشور وجود دارد؟


 قالیباف در ادامه تاکید کرد: معتقدم با اجرای درست مصوبات می توان این روند را در بودجه سال 96 اصلاح کرد البته کاهش بودجه جاری کار بسیار سختی است اما این کار شدنی است همچنانکه در دوره مدیریت من در سازمان های مختلف، این کار صورت گرفته است.


وی با تاکید بر ضرورت عملگرایی، ابراز داشت: ممکن است بعضی اوقات تنها حرف بزنیم اما توانستن مهم تر از حرف زدن است، بنده نیز در این بخش با تجربه و مطالعه دائمی، دارای یک برنامه مدون هستم و معتقدم نیازمند یک انقلاب اقتصادی هستیم. من از سال 84 هیچ گاه مسایل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در حوزه سیاست داخلی و سیاست خارجی را رها نکردم و خودم را به روز نگه داشته ام، به همین منظور برنامه مدون، عملیاتی و منطبق با شرایط کشور دارم که بر منطق دقیق اجرایی استوار است.


قالیباف در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد پنج میلیون شغل در کشور، تاکید کرد: نقطه عطف رشد جمعیت ما در سال 1364 است که در آن سال حدود یک میلیون و 850 هزار نفر متولد شدند و از سال 65 این نرخ رشد جمعیت با یک شیب ملایم رو به کاهش است. از این رو ما تا سال 1403، سالانه حدود یک میلیون و 300 هزار تقاضا برای شغل جدید پیش رو داریم و اگر پنج میلیون شغل دیگر ایجاد کنیم، تازه توانسته ایم همین وضعیت فعلی را حفظ کنیم؛ در این شرایط ببینید که اگر نتوانیم پنج میلیون شغل ایجاد کنیم چه بحرانی پیش روی ما خواهد بود.


در سامانه ملی کارانه ما می توانیم شغل را برای افراد ایجاد می کنیم


او افزود: در حال حاضر ایجاد پنج میلیون شغل به یک ضرورت برای ما تبدیل شده است؛ ما شاهد هستیم هر زمانی که شورای عالی کار تشکیل شده است، هر تصمیمی گرفته اند در نهایت منابع در جای دیگری رفته است. یکی از اشکالات جدی دولت آن است که وقتی بخشنامه ای صادر می شود، نظارتی هم اتفاق نمی افتد و در رده های پائین شاهد هستیم اتفاق های دیگری می افتد.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در سامانه ملی کارانه ما می توانیم شغل را برای افراد ایجاد می کنیم که من با اطمینان می گویم این کار امکان پذیر است و ما منابع آن را نیز پیش بینی کرده ایم. چرا که اگر به درستی قانون را اجرا کنیم منابع آن در همین بودجه هم وجود دارد؛ البته در بخش هایی نیازمند قوانین جدیدی هستیم اما پیش از آن ما باید کار را با همین قوانین مصوب بر زمین مانده آغاز کنیم.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه به مناطق محروم، ابراز داشت: بنده شروع کار انتخاباتی ام را از استان مرزی آغاز کردم تا این پیام را بدهم که حتما مناطق محروم در اولویت اول ما قرار دارد.


این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان داشت: در زمینه مذاهب و قومیت ها معتقدم باید اصل 15 و 19 قانون اساسی مبنای کار ما باشد چرا که در اجرای این دو بند قانون اساسی مقداری خوب عمل نکرده ایم. با شرایط فعلی خاورمیانه اگر نتوانیم با اهل سنت داخل کشور رابطه برادرانه، با محبت و همدلی ایجاد کنیم چطور در سطح کشورهای منطقه می توانیم این رابطه را داشته باشیم؟ البته آن هایی که نگاه تفرقه آمیز دارند با اهل سنت متفاوت هستند. وی در ادامه بر ضرورت تمرکززدایی در کشور تاکید کرد و گفت: حتما باید یک تفکیکی بین کارهای حاکمیتی و تصدی گری صورت گیرد.


دولت مردم هرگز به دنبال این نیست که یک بار اضافی به دوش دولت اضافه کند


قالیباف ابراز داشت: ما متاسفانه در دولت سازی ناموفق بودیم همانطور که در اقتصاد کارنامه قابل دفاعی نداریم. چالش ها و مشکلات نیز ریشه در همین موضوع دارد که نتوانستیم در دولت سازی گام جدی و اساسی برداریم.


وی خاطر نشان ساخت: در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ما هدفمندی را حذف کرده ایم؛ مگر در آن زمان یارانه حمل و نقل عمومی و یارانه تولید را نداشتیم؟ اما هیچ کدام از این یارانه ها پرداخت نشد چون در اجرای قانون مشکل داشتیم.


نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «دولت مردم هرگز به دنبال این نیست که یک بار اضافی به دوش دولت اضافه کند» گفت: مردم نیز باید خودشان با صرفه جویی سهیم باشند و بدانند که با صرفه جویی در مصرف انرژی پیش از هر چیزی خود آن ها منفعت می برند چرا که از این بخش می توان 170 میلیارد دلار صرفه جویی کرد.


قالیباف تاکید کرد: در حالی با شش متر مکعب گاز یک کیلووات – ساعت برق تولید می کنیم که می توانیم این میزان برق را با 3 متر مکعب گاز تولید کنیم؛ حرکت به سمت صرفه جویی روش هایی که آن ها را بیان خواهم کرد. زمانی هم که من می گفتم می خواهم پلیس را به خانه مردم ببرم، در مجلس ششم به من می گفتند آقای قالیباف هر حرفی بزن، اما این یک حرف را نزن؛ چون امکان پذیر نیست ولی من در 13 رجب پلیس 110 را افتتاح کردم.


در مقطع انتخابات همه ما یک هدف مشترک داریم و آن است که همه ما مصمم هستیم که این دولت تکرار نشود


او با تاکید بر ضرورت تولید و تبدیل چهار مولفه «قدرت، ثروت، معرفت و منزلت» در جامعه، گفت: متاسفانه در نقشه فرهنگی کشور، موضوع تبدیل معرفت و منزلت به قدرت و ثروت به خوبی دیده نشده، این درحالی است که به عنوان نمونه می توان تبدیل معرفت به منزلت را از طریق شرکت های دانش بنیان دنبال کرد.


 قالیباف در پاسخ به سوالی درباره وحدت نیروهای انقلاب نیز ابراز داشت: در مقطع انتخابات همه ما یک هدف مشترک داریم و آن است که همه ما مصمم هستیم که این دولت تکرار نشود، چرا که ادامه این دولت به معنای آن است که آرمان های انقلاب و مسایل اقتصادی کشور در خطر است.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی