۰

یادواره شهدای مدافع حرم استان مازندران

 اخبار

//bayanbox.ir/view/6800257319509381445/dr01.jpg

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمدباقرقالیباف عصر امروز طی سخنانی در یادواره شهدای مدافع حرم استان مازندران که با حضور پرشور مردم در محل مسجد جامع ساری برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام موسی ابن جعفر (ع) گفت: محب اهل بیت (ع) بودن مهم ترین ویژگی مردم خطه مازندران است؛ خداوند را شاکرم که توفیق دارم در چنین روزی در جمع مردم خون‌گرم، نجیب و شریف استان مازندران حضور داشته باشم و از شهدای گرانقدر، مظلوم و غریب مدافع حرم یاد کنم.


امنیت و آرامش جامعه مرهون رشادت ها و جان فشانی های شهدایی مانند شهدای خان طومان است.


وی تا کید کرد: شهدای خان طومان در سرزمین غربت، با مظلومیت و در محاصره کامل دشمن جنگیدند و بعضا هنوز پیکر مطهر آنها به آغوش وطن باز نگشته است. امروز من و شما می بینیم که نا امنی همه کشورهای منطقه را گرفته و قدرت های جهانی که باعث شکل گیری تروریسم در منطقه شدند و با حمایت سیاسی، نظامی و مالی فرصت را برای سلفی های خائن و جنایتکار فراهم کردند، خود آنها در آتش این تروریسم پروری می سوزند؛ ولی به برکت خون شهدای مظلوم و غریب مدافع حرم و شهدای دوران دفاع مقدس مثل شهیدان طوسی، نوبخت و دلاوران بسیجی گمنام مازندران، امروز کشور ما خود به جزیره امنیت، آرامش و ثبات تبدیل شده است.

دکتر قالیباف با اشاره به دیدار خود از خانواده شهید بلباسی، تاکید کرد: فرزند این شهید بعد از شهادت پدرش به دنیا آمده است، این فرزند باید شب ها با مظلومیت و در یتیمی زندگی کند و من و شما در آرامش و آسایش زندگی می کنیم، از این رو همه باید بدانیم که مدیون شهدای گرانقدر و جانبازان عزیزی هستیم که چندین دهه است که یک شب خواب راحت نداشته اند و نفس راحت نکشیدند ولی ثبات و آرامش را برای ما فراهم کردند.

وی گفت: شهدا و جانبازان این اقتدار را به کشور داده اند تا اجازه ندهند استکبار جهانی و در راس آنها آمریکای جنایتکار و رژیم جعلی صهیونیستی بتوانند هر اراده ای را در خاورمیانه و کشورهای منطقه پیاده کنند. امروز نقش آفرینی و قدرت بالای نظام جمهوری اسلامی ایران در روابط بین المللی و منطقه ای بدون توجه به مظلومیت و خون شهدا میسر نبود.


ما سرزمینی ثروتمند ولی با مردمی ضعیف و فقیر در حوزه اقتصادی هستیم


دکتر قالیباف افزود: ما در یک کشوری با این تاریخ، افتخار آفرینی و در جزیره با ثبات و آرامش، در سایه اسلام زندگی می کنیم اما غصه از اینجا شروع می شود که چرا ما در یک بحران اقتصادی به سر می بریم که این چالش بزرگ و بحران اقتصادی همه مردم ما را ناراحت و سرخورده کرده است. این سزاوار مردم ما نیست.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان موجود در کشور، تاکید کرد: ما کشور فقیری نیستیم بلکه مجموعه ذخایر نفت و گاز کشور در رده اول دنیا قرار دارد؛ از این رو ما سرزمینی ثروتمند ولی با مردمی ضعیف و فقیر در حوزه اقتصادی هستیم.

فرمانده لشکر 5 نصر ادامه داد: ما در دفاع مقدس هم در زمینه امور دفاعی و امینی همین ضعف را داشتیم؛ به نحوی که نمی توانستیم یک خمپاره 60 با برد هزار متر را بسازیم و آن را از عراقی ها می گرفتیم و استفاده می کردیم. اما وقتی همین مردم ایفای نقش کردند، جنگ به پایان خودش نرسیده بود که دانشگاه ها، مردم و صنعتگران ما انواع توپخانه ها و ادوات جنگی را ساختند و به جبهه آوردند.
به خاطر دارم همه تراشکارانی که رینگ ماشین تراش می زدند، بعد از دو سال گلوله توپخانه و توپ را در کنار مغازه شان تراش می دهند و بعد از گذشت چهار – پنج سال دیدیم ما که قدرت هزار متر برد خمپاره را نداشتیم قدرت ساخت توپ با 40 – 50 کیلومتر را پیدا کردیم و پیش از اتمام جنگ نیز قدرت پرتاب موشک پیدا کردیم. همین روند ادامه پیدا کرد که قدرت پرتاب ماهواره و قراردادن آن در مدار را پیدا کردیم و امروز همه در دنیا می دانند اگر پنج – شش قدرت بزرگ در بعد دفاعی از نظر تکنولوژی، ظرفیت، تجهیزات، امکانات، رادارها و موشک های بسیار پیشرفته و هواپیماهای بدون سرنشین بسیار پیشرفته داریم با تجهیزات اول دنیا رقابت می کنیم.

وقتی حرف از تکنولوژی و پیشرفت علم زده می شود اگر نام پنج کشور را ببرند، حتما نام ایران یکی از آنها است. از این رو نشان دادیم که ظرفیت علمی و فنی داریم و می توانیم در بین پنج کشور اول دنیا قرار بگیریم اما چرا باید در حوزه اقتصادی در بین پنج کشور آخر قرار بگیریم؟ برای این سوال چه پاسخی داریم؟ آیا می خواهیم بگوییم دانش نداریم و یا با کمبود نیروهای جوان روبرو هستیم؟


سرعت تولید علم در کشور 15 برابر نسبت به بقیه دنیا بیشتر است


وی با اشاره به آمار رشد علمی، تاکید کرد: سرعت تولید علم در کشور 15 برابر نسبت به بقیه دنیا بیشتر است اما وقتی خودرو تولید می کنیم متاسفانه به تعبیری تابوت متحرک می شود.

به جای اینکه این فرصت را به همه مردم دهیم در عرصه اقتصادی حضور پیدا کنند، این فرصت را تنها به 4 درصد مردم داده ایم و 96 درصد مردم را از عرصه اقتصادی دور کرده ایم. در واقع پول 96 درصد مردم را در بانک ها جمع کرده ایم اما 4 درصد مردم از این ظرفیت پولی استفاده می کنند و 96 درصد مردم را به حاشیه رانده ایم.


نقدینگی کشور در طول سال های اخیر به هشتصد هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است یعنی تقریبا به ازای هر خانواده ای 40 میلیون تومان که این رقم به سه برابر افزایش پیدا کرده اما چه کسی از این پول استفاده می کند؟ این پول در اختیار چه کسانی است؟


25 میلیارد دلار قاچاق صورت می گیرد، مردم سوال می کنند تروریست هایی که این همه تلاش می کنند در این کشور ناامنی ایجاد کنند نمی توانند یک جلیقه انفجاری به کشور بیاورند، حتی جلیقه انفجاری را به پاریس می برند اما به کشور ما نمی توانند بیاورند؛ اما 25 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود و می گویند نمی شود جلویش را گرفت، آیا می توانیم این را باور کنیم؟


این انقلاب برای مستضعفان است و اولین کار آن نیز رسیدگی به محرومان و مستضعفان است


40 سال قبل قرار بود یک اتوبان از تهران به شمال کشیده شود، بسیاری از افراد به رحمت خدا رفته اند و افراد کوچک نیز میانسال شده اند اما هنوز این اتوبان به شمال نرسیده است و به قولی باید آن را ثبت میراث فرهنگی کنیم. آیا تنها مشکل فنی و طراحی داریم؟ البته شاید در ابتدای کار هم مسیر درستی را طی نکردند. اما مگر این اتوبان چند کیلومتر است؟ چرا باید انقدر اجرای آن به طول بیانجامد؟


حرف ما این است یکی از مهم ترین علت هایی که باعث می شود در حوزه اقتصادی موفق نباشیم، این است که قراری که در 12 فروردین سال 58 در رای «آری» به نظام جمهوری اسلامی دادیم، گفتیم مردم در همه صحنه ها تصمیم گیر هستند و سرنوشت خودشان را تعیین می کنند اما دولتمردان در گذشت زمان اجازه ندادند مردم خودشان در عرصه اقتصاد برای خودشان تصمیم بگیرند. بلکه خودشان با عده خاصی که همان 4 درصد هستند، می خواهند برای بقیه مردم تصمیم بگیرند از این جهت آنها خلف وعده کرده اند.

این انقلاب برای مستضعفان است و اولین کار آن نیز رسیدگی به محرومان و مستضعفان است اما هرچه زمان گذشت، ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا ضعیف تر شدند، امروز قشر متوسط جامعه ما نیز که تا دیروز روزی پای خودشان ایستاده بودند نیز در اداره زندگی خودشان با سختی روبرو هستند.


امروز کشور باید با نگاه و تفکر نسل چهارمی اداره شود نه تفکر نسل دومی


قالیباف یادآور شد: مدیریت خسته، بی انگیزه و به دور از باورها و آرمان ها در تصمیم گیری ها آمدند؛ در کنار آن تفکری حاکم است که متعلق به نسل امروز نیست، بلکه مربوط به نسل دوم و برای 60 سال قبل است می خواهند با این نگاه کشور را اداره کنند.

 امروز کشور باید با نگاه و تفکر نسل چهارمی اداره شود نه تفکر نسل دومی. دنیا از این تفکر استفاده می کند و به پیش می رود ولی ما متاسفانه از این ظرفیت استفاده نمی کنیم نتیجه این شده است که مشکلات گرانی، بیکاری و رکود به وجود آمده این درحالی است که ما یک کشور ثروتمند هستیم.


در این کشور می شود 5 میلیون اشتغال ایجاد کرد


وی تصریح کرد: ما تجربه و برنامه لازم برای این کار را داریم و بیش از سه دهه است که در این عرصه توفیق خدمت دارم. در این کشور می شود 5 میلیون اشتغال ایجاد کرد و جوانان مردم را سر کار آورد. مگر بقیه دنیا چه می کنند که وقتی کسی برای مدتی از محیط کار فاصله می گیرد او را تحت پوشش قرار می گیرد ،چرا نباید برای جوانی که به هر دلیلی از کار کنار رفته، حق کارانه پرداخت کنیم تا در فرصت معین دوباره بتوانند به کارش برگردد. این هم باعث می شود جوان دوباره به کار برود و هم مدیران جامعه تلاش کنند به کار برگردد نه اینکه رهایش کنیم و نتیجه این شود که اعتیاد، طلاق و کارتن خوابی در جامعه ما بالا برود و کانون خانواده از هم بپاشد.
29 اردیبهشت روزی است که می خواهیم تمشیت امور اجرایی کشور را به دست کسی بسپاریم که بتواند از این ظرفیت عظیم کشور استفاده کند. اولین موضوع قوه مجریه نیز اداره، مدیریت، تحرک و به روز بودن است از این رو باید با حضور مردم و یک اقتصاد مردمی نه یک اقتصاد خصولتی که ندانیم خصوصی، عمومی و یا دولتی است و بعد می شود معضلاتی که الان در بانک ها می بینیم
در 29 اردیبهشت باید به گونه ای تصمیم بگیریم که اراده مردم بتواند کار را جایگزین شعار و عمل را جایگزین حرف کند. باید بتوانیم افتخار را به ایرانی برگردانیم تا ایرانی زمانی که زیر سایه پرچمش قرار دارد احساس غرور و افتخار کند که در سایه اسلام زندگی می کند.


ما قرار داشتیم بتوانیم یک زندگی خوب در بعد مادی برای مردم فراهم کنیم، خصوصا برای محرومان و مستضعفان و حاشیه نشینان – در کنار آن بستر سعادت اخروی آنها را فراهم کنیم تا با امکان و رفاهی که در اختیار آنها قرار دارد، عبادت خدا را انجام دهند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی