۰

اختتامیه دومین کنفرانس جامع مدیریت شهری ایران

 اخبار

//bayanbox.ir/view/4272507210380441735/ghalibaf.jpg

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز طی سخنانی در اختتامیه دومین کنفرانس جامع مدیریت شهری ایران که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، استقلال جامعه را مهم ترین عنصر در هر کشور و مهم ترین رکن جامعه دانست و گفت: جامعه ای می تواند استقلال خود را حفظ کند که مولد باشد از این رو جامعه باید قدرت، معرفت، ثروت و منزلت تولید کند که همه این موارد در نقاط جمعیتی تولید می شوند؛ جایی که تعامل، تاثیرگذاری و روابط متقابل انسان با آن مکان برقرار می شود و تولید قدرت، معرفت، ثروت و منزلت صورت می گیرد.

وی افزود: طبیعتا هرچه نقاط جمعیتی بیشتر و مولدتر باشد، برای استقلال و رفاه آنها اثرگذارتر است. از این منظر شهرها در همه جوامع با هر گرایش، سلیقه و مکتب مهم هستند.

شهردار تهران چالش های موجود در کشور را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کرد و گفت: بر اساس رویکردهای انقلاب اسلامی، نظام ما مبتنی بر فرهنگ قرآنی و اهل بیت (ع) گام می برد و چالش های خارجی  از موضوعات جدی و اساسی است. از دیگر سو  اگر نگاهی به فرصت ها و تهدید های داخلی بیاندازیم، از موارد متعددی می توان نام برد اما به صورت خلاصه دو چالش مهم در حوزه داخلی کشور وجود دارد، نخست ناکارآمدی و ضعف مدیریت در نظام اداری و اجرایی کشور و چالش دوم نیز آن است که تمرکزگرایی در ساختار اداری کشور وجود دارد.


تمرگز گرایی نه تنها در ذات خودش مانع جدی برای پیشرفت، توسعه و خلاقیت در جامعه است، بلکه خلاف نگاه دینی و رویکرد انقلابی ما هم به شمار می رود


قالیباف خاطر نشان ساخت: تمرگز گرایی نه تنها در ذات خودش مانع جدی برای پیشرفت، توسعه و خلاقیت در جامعه است، بلکه خلاف نگاه دینی و رویکرد انقلابی ما هم به شمار می رود از این رو تمرکزگرایی هم با مبانی ارزشی ما و هم با رویکرد رشد مادی ما در تضاد است.
وی با تاکید بر اینکه «تمرکزگرایی با مردم سالاری دینی سازگاری ندارد» ادامه داد: تمرکز گرایی از موانع بزرگ اجتماعی کردن قدرت سیاسی است؛ این موضوع از قدیم در کشور ما بوده ومتاسفانه هم اکنون نیز وجود دارد.

باید کار مردم را به دست مردم بسپاریم، همانطور که این موضوع از اهداف انقلاب اسلامی، الفبای مدیریت و از الزامات پیشرفت و توسعه در یک جامعه است.


شهردار تهران در ادامه به تبیین موضوع «اجتماعی کردن قدرت سیاسی» پرداخت و گفت: باید کار مردم را به دست مردم بسپاریم، همانطور که این موضوع از اهداف انقلاب اسلامی، الفبای مدیریت و از الزامات پیشرفت و توسعه در یک جامعه است.

دولت و حاکمیت باید هدایت کند تا مردم به بیراهه نروند، نه اینکه در هر اموری تعیین تکلیف کرده و به جای همه تصمیم بگیرند.
وی افزود: دولت به معنای عام خودش نباید در کارهایی که مردم می توانند در حوزه های در صنعت، اقتصاد، کشاورزی، اداره شهر و ... انجام دهند، دخالت داشته باشد بلکه دولت و حاکمیت باید هدایت کند تا آنها بیراهه نروند، نه اینکه در هر اموری تعیین تکلیف کرده و به جای همه تصمیم بگیرند.


شهردار تهران در ادامه تصریح کرد: در دوران پس از انقلاب بنده 20 سال متوالی است که موضوع تمرکزگرایی را در حوزه نظری و دانشگاه تلمذ و مطالعه کردم و امروز نیز به عنوان یکی از موضوعات در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد بحث من است. این موضوع در سال 72 نیز موضوع پایان نامه دکترای من در دانشگاه تربیت مدرس بوده است که به بخشی از آن را در کتابی تحت عنوان «ایران و دولت توسعه گرا» پرداخته شده است. همچنین در کتابی تحت عنوان «حکومت محلی» به این موضوع پرداخته شده و کتابی نیز تحت عنوان «تمرکزگرایی و تمرکززدایی در ایران» تحت چاپ است که به زودی منتشر می شود. از این رو با بیش از 30 سال تجربه اجرایی و 20 سال تلمذ در این حوزه این مطلب را بیان می کنم.


قالیباف خاطر نشان ساخت: ما در کشور ناگزیر هستیم از این سیستم مترکز به یک سیستم نیمه متمرکز تبدیل شویم و در سیستم نیمه متمرکز نیز مبتنی بر امور حاکمیتی و محلی، همه چیز را در دو سطح ملی و محلی تقسیم بندی کنیم.
امورات تصدی گری بزرگ و کوچک، باید از سوی دولت رها شده و به مردم واگذار شود و دولت نیز بر امورات حاکمیتی متمرکز شود.
وی ادامه داد: امورات تصدی گری بزرگ و کوچک، باید از سوی دولت رها شده و به مردم واگذار شود و دولت نیز بر امورات حاکمیتی متمرکز شود. البته لازم به تاکید است که ما با رعایت قانون اساسی به این موضوع پرداختیم و اجرای این امر نیازمند تغییر قانون اساسی هم نخواهد بود.


شهردار تهران در ادامه به لایحه مدیریت شهری پرداخت و گفت: نزدیک به پنج سال و اندی پیش این موضوع در شهرداری تهران آغاز شد به نحوی که در این لایحه مرکز مطالعات شهرداری تهران به کمک همه اندیشمندان دانشگاهی، افراد صاحب نظر، تمامی شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها در نشست های متعدد بر روی حدود 300 ماده به جمع بندی رسید. در ادامه نزدیک به چهار سال قبل این لایحه در شهرداری تهران رونمایی شده و تقدیم دولت محترم و وزارت کشور شد.

برای خدمت بهتر و پیشرفت نیازمند آن هستیم که دولت ما، خود یک دولت توسعه گرا بوده و به سمت تمرکززدایی حرکت کند تا دولت خودش را چابک و سبک کند


قالیباف تاکید کرد: این لایحه پاسخی به وضع نابسمانی بود که به عنوان یک چالش جدی در نظام اداری کشور ما وجود دارد اما متاسفانه در تغییراتی که در این لایحه اتفاق افتاد، مجددا بخشی از نظام متمرکز فعلی در تغییر موادی در این لایحه بازتولید شد. بدین معنی که دوباره سایه سنگین تمرکزگرایی در جای جای این لایحه به وجود آمد و همان اشکالات گذشته را دوباره شاهد هستیم که از این باب متاسفیم.

وی تصریح کرد: برای خدمت بهتر و پیشرفت نیازمند آن هستیم که دولت ما، خود یک دولت توسعه گرا بوده و به سمت تمرکززدایی حرکت کند تا دولت خودش را چابک و سبک کند. چرا که اگر به هزینه های جاری در دولت ها نگاهی بیاندازیم، شاهد هستیم چطور روند صعودی را طی می کند.


امام راحل (ره)  تاکید داشتند دولت در کاری که مردم می توانند انجام دهند، نباید دخالت کند.


شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که این نشست کمک کند تا به قوانین و مقررات و افکار بلند حضرت امام (ره) احترام بگذاریم چرا که امام راحل (ره)  تاکید داشتند دولت در کاری که مردم می توانند انجام دهند، نباید دخالت کند.

چه نهادی مردمی تر از شهرداری است؟ اما شهرداران باید پشت درب ها تصمیم گیری سلسله مراتب قدرت خم و راست شوند تا شاید چرخ لودر، قیر و پولی برای آسفالت به کسی بدهند یا ندهند.


قالیباف ادامه داد: چه نهادی مردمی تر و عمومی تر از شهرداری ها است؟ اما همیشه شهرداری ها را دولتی و متمرکز کرده ایم و هر روز شهرداران باید پشت درب های تصمیم گیری سلسله مراتب قدرت خم و راست شوند تا شاید چرخ لودر، قیر و پولی برای آسفالت به کسی بدهند یا ندهند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت لایحه مدیریت یکپارچه شهری، ابراز داشت: اگر به قانون سال 1334 که مبنای کار شهرداری ها است نگاهی بیاندازیم، شاهد هستیم این قانون در زمان خودش چقدر پوی بوده است، هم اکنون نیز باید این قانون را به روز کنیم.
افرادی که خودشان حداقل دو دهه در حوزه های شهرسازی، سیاسی و اداره کشور مسئولیت داشته اند، حالا به جای اینکه درباره کارنامه عملکرد خودشان پاسخگو باشند، با آمار و تحلیل غلط تر در نقش اپوزوسیون سخن می گویند اما این انصاف نیست.


شهردار تهران در ادامه با انتقاد از برخی اظهارات غیر کارشناسی، ابراز داشت: افرادی که خودشان حداقل دو دهه در حوزه های شهرسازی، سیاسی و اداره کشور مسئولیت داشته و حداقل یک دهه به تعبیر خودشان در سوداگری مسکن در بخش خصوصی هم تجربه داشته اند، حالا به جای اینکه درباره کارنامه عملکرد خودشان پاسخگو باشند، با آمار و تحلیل غلط تر در نقش اپوزوسیون سخن می گویند اما این انصاف نیست.


من باید پاسخگوی عملکردم در این 11سال باشم، من نمی توانم فرار به جلو کنم!


قالیباف تاکید کرد: بنده توفیق داشتم که 11 سال در شهرداری تهران خدمتگذاری کنم از این رو حتما باید پاسخگوی عملکرد خودم در این 11 سال باشم، من نمی توانم فرار به جلو کنم و در نقش اپوزوسیون حرف بزنم.
همه پاسخگویی ناکارآمدی های دولت بر عهده شهردار تهران نیست و ضعف های دولت را هم نباید شهردار تهران جواب دهد.

وی گفت: برخی افراد باید توجه داشته باشند که آنها نقش ملی دارند، همه ایران که تهران نیست و همه تهران نیز شهرداری نیست. همه پاسخگویی ناکارآمدی های دولت بر عهده شهردار تهران نیست و ضعف های دولت را هم نباید شهردار تهران جواب دهد.
شهردار تهران در ادامه به بیان برخی مشکلات پیش روی مدیریت شهری پرداخت و گفت: لایحه درآمد پایدار در سال 62 باید طی شش ماه تصویب می شده اما این کار انجام نشده است؛  بخشی از عوارض و مالیات که بر اساس قانون در حوزه سوخت باید به شهرداری بدهید را نمی دهید، جرایم راهنمایی و رانندگی از سوی مردم به خزانه ریخته شده است و بر اساس قانون باید به حساب شهرداری ها و نیروی انتظامی ریخته شود اما قانون شکنی می کنید و درآمد پایدار و عوارض را نمی دهید. همچنین در مالیات بر ارزش افزوده 50 درصد را از محل عوارض شهرداری ها جمع کردید اما سهم شهرداری ها کاهش پیدا کرده است.  امروز میگویید پول شما را می دهیم این در حالی است که پول خود شهرداری ها را گرفتید، سهم شهرداری ها را کاهش دادید و بعد به ما می دهید.
روزانه 12 میلیون لیتر بنزین در شهر تهران سوخته می شود و عوارض و آلودگی آن برای مردم تهران است  اما پولش را به جایی غیر از شهرداری می دهید.


قالیباف ادامه داد: روزانه 12 میلیون لیتر بنزین در شهر تهران سوخته می شود و عوارض و آلودگی آن برای مردم تهران است  اما پولش را به جای دیگری می دهید؛ نه تنها این حقوق شهرداری را پرداخت نمی کنید، بلکه حتما قانون شکنی می کنید و حتی درآمدهای پایدار را هم کاهش داده اید.

شهردار تهران تاکید کرد: با مصوبه ای که در برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال 96 کل کشور به تصویب رسیده،  بیش از شش تا هفت هزار میلیارد تومان از درآمد پایدار شهرداری ها کم می شود از این رو است که عنوان می کنیم نه تنها قانون را اجرا نمی کنید، بلکه درآمد ها را هم کاهش می دهید.

وی در ادامه به سخنان سه سال قبل خود در همایش نظام مهندسی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در همان زمان عنوان کردم اگر نگران ساخت و ساز در تهران هستید، آماده هستم همین امروز صدور پروانه در شهر تهران را تعطیل کنیم  و در عین حال من شهر را اداره می کنم، شما ابلاغ کنید که صدور پروانه در تهران تعطیل شود.

تهران تنها شهری است که نه تنها در ایران، بلکه حتی در مقایسه با شهرهای بزرگ دنیا نیز همه چیز را برای عموم مردم به صورت شفاف در سایت شهرداری تهران قرار داده است


قالیباف یادآور شد: شهرداری تهران تدوین طرح جامع شهر تهران را با همکاری شورای اسلامی شهر تهران و خود وزارت مسکن و شهرسازی در سال 83 و 84 شروع کردند؛ هم اکنون این سوال مطرح است که طرح جامع و طرح تفصیلی کدام شهر مثل تهران در شفافیت کامل است؟ تهران تنها شهری است که نه تنها در ایران، بلکه حتی در مقایسه با شهرهای بزرگ دنیا نیز همه چیز را برای عموم مردم به صورت شفاف در سایت شهرداری تهران قرار داده است اما شما بگویید چند درصد شهرها طرح جامع و چقدر از روستاها طرح هادی دارند؟


وی با تاکید بر اینکه نباید با برخی اظهارات برای مردم دغدغه ایجاد کرد، گفت: در این شرایط سخت اقتصادی، مردم و به تبع آن شهرداری ها و خود دولت با چالش های جدی در حوزه مسایل اقتصادی روبرو است در این زمینه ما نیازمند به همکاری هستیم نه اینکه در اینجا حرف هایی را بزنیم که هم از جهت تخصصی غلط است و هم دارای اطلاعات غلطی است. من شان جلسه را بالاتر می دانم که به جزئیات موضوع بپردازم ولی فکر می کنم همه باید دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم که این چالش بزرگ در زمینه اشکالات نظام اداری و تمرکزگرایی را حل کنیم.


شهردار تهران با بیان اینکه «بخشی از ضعف مدیریت و ناکارآمدی ریشه در این ساختار غلط دارد»، تصریح کرد:  اگر این ساختار اداری و اجرایی اصلاح انجام شود حتما هم شهرها و هم روستاها بهتر اداره خواهد شد و هم جلوی مهاجرت های بی رویه گرفته می شود. از دیگر سو دولت نیز چابک تر، سبک تر و با فراغ بال بیشتر به مسایل ملی و حاکمیتی خواهد پرداخت و فرصت پیدا می کند تا قدرت ملی را در کشور افزایش دهد نه اینکه در مرکز بنشینیم و یک لودر، بولدوز و یک بشکه قیر به جایی بدهیم! این موارد از شئونات دولت نیست بلکه کسر شان یک وزارتخانه است که این کارها را انجام دهد.


وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای تشکیل شورایاری ها در شهر تهران، ضمن حمایت از ساختار شورایاری ها عنوان داشت: چند روز قبل ابلاغی از سیستم دولتی را دیدم که گفته بودند باید شورایاری ها را در تهران جمع کنید و برای انتخابات بعدی دیگر شورایاری ها جایی ندارند؛ این نتیجه این مدیریت است اما بعد در فضاهای بیرون حرف از حق مردم، آزادی و دموکراسی می زنیم.


شهردار تهران تاکید کرد: دموکراسی و مردم سالاری همین ساختار شورایاری ها است که مردم به صورت صلواتی آمده اند و همه کارشان را انجام می دهند. اگر قرار باشد شورایاری ها را منحل کنیم و شوراها هم پشت درب فرمانداری ها بایستند تا یک مصوبه بگیرند ، دیگر باید به گذشته برگردیم و مثل دهه قبل کارها را دنبال کنیم.


وی تصریح کرد: این اقدام هم با قانون اساسی ما مغایرت دارد و هم از جهت ساختاری و تجربه دنیا یک روش غلط به شمار می رود. از دیگر سو همه ما بر این باور هستیم که راه پیشرفت ما در تمرکز زدایی است چرا که آمارهای موجود و خواسته های مقام معظم رهبری نیز موید همین امر است.


قالیباف همه نابسمانی ها، فسادها و مشکلات به دلیل وجود تمرکز در قدرت است


قالیباف در پایان عنوان داشت: امیدواریم این نشست گام مهم و تاثیرگذاری در تکمیل لایحه مدیریت یکپارچه شهری و اداره امور شهرها بردارد؛ حتی باید در محافل تخصصی تر این موضوع را پیش ببریم و عزیزان در هیات دولت نیز با این نگاه به موضوع نگاه کنند نه اینکه روز به روز اختیارات را بگیریم و در دولت تمرکز ایجاد کنیم.
به گفته قالیباف همه نابسمانی ها، فسادها و مشکلات به دلیل وجود تمرکز در قدرت است چرا که تمرکز در قدرت یک آفت به شمار می رود.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی