۰

شهردار تهران در مراسم افتتاح ایستگاه مترو میرزای شیرازی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/2123672324439558221/1429.jpg

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در آئیین افتتاح و بهره برداری از ایستگاه مترو میرزای شیرازی واقع در خط سه متروی تهران، ابراز داشت: امروز کمتر کسی است که فراز و نشیب ها و مشکلات اقتصادی را حس نکند به نحوی که بخش های خصوصی، عمومی و دولتی در حوزه های مختلف این سختی و مشکلات را می بینند؛ اما بر اساس وعده ای که برای در اولویت قرار دادن موضوع حمل و نقل و مترو داده بودیم، در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران با همه فراز و نشیب ها به این موضوع توجه کردیم.

شهردار تهران تصریح کرد: خداوند را شاکریم که با دعای خیر مردم و با وجود همه این مشکلات، بر اساس وعده ای که داشتیم هر ماه یک ایستگاه را در شهر تهران افتتاح می کنیم؛ باید در نظر داشت که هر ایستگاه مترو عظمت، بزرگی، کار مهندسی و سختی خودش را دارد و با افتتاح هر ایستگاه، بیش از یک کیلومتر خط مترو نیز به بهره برداری می رسد.

دکتر قالیباف عنوان داشت: سال گذشته که می گفتیم خط سه مترو از جنوب غرب به شمال شرق تهران می رود، بیشتر این موضوع را یک شوخی می دانستند؛ خصوصا دلسوزانی که در حوزه فنی کار می کردند با مشکلات سخت و پیچیده ای که در جنوب این خط وجود داشت، آشنا بودند چرا که از میدان منیریه به سمت جنوب با مشکلات زیادی از جمله جنس خاک، آب های زیر سطحی ، بافت فرسوده و ... روبرو بودیم. همچنانکه هم اکنون در جریان توسعه  خط هفت مترو و در تقاطع خیابان های مولوی و قیام با همین مشکلات سخت فنی روبرو هستیم اما با لطف خدا، دعای مردم و فرهنگ و روحیه جهادی در یکایک کارگران، مدیران و زحمت کشان مترو کارها پیش رفت.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود، ابراز داشت: وقتی هدف ما ارتقای کیفیت زندگی مردم در بعد مادی و معنوی است، معتقدیم توسعه مترو یکی از مهم ترین شاخص هایی است که می تواند این کیفیت را به مردم عرضه کند. به نحوی که عدالت اجتماعی، عدالت توزیعی و عدالت جغرافیایی در مترو تاثیرگذار است؛ اگر بخواهیم عدالت را در جامعه اسلامی دنبال کنیم یکی از موضوعات اصلی آن مترو است که مردم با نازل ترین قیمت ممکن در دنیا از آن استفاده می کنند. از دیگر سو تاثیرگذاری مترو در ترافیک، کاهش آلودگی هوا، کاهش هزینه های اضافی و کمک به اقتصاد ملی قابل ملاحظه است.

وی تاکید کرد: بر اساس مصوبه مجلس در بند «ق» عزیزان در دولت قول دادند که از این طریق بتوانیم واگن ها را اضافه کنیم؛ بر این اساس با کارشناسان در وزارت نفت نیز توافق کردیم هر مسافری که از مترو استفاده کند، حداقل 13 سنت در کاهش و مصرف سوخت به صورت مستقیم اثرگذار است. از این رو وقتی می گوییم ظرفیت جا به جایی مترو از 600 هزار نفر به مرز 4 میلیون نفر در پایان امسال می رسد، ببینید روزانه چه کمکی به اقتصاد ملی ما می کند.

دکتر قالیباف در ادامه به مذاکرات صورت گرفته با دولت اشاره و تاکید کرد: با اضافه کردن واگن می توانیم ظرفیت جا به جایی مسافر را با همین زیرساخت های موجود به دو برابر افزایش دهیم، از این رو  امیدوارم این توافق به سرعت نتیجه دهد و در صورت اجرایی شدن آن، در 14 – 15 ماه آینده شاهد این باشیم که افزایش دو برابری ظرفیت جا به جایی در مترو اتفاق بیفتد. این برای اقتصاد عمومی، کاهش آلودگی هوا، راحتی مردم و صرفه جویی مهم است و یکی از مصداق های عینی اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.

وی در ادامه از همه دست اندرکارانی که برای ساخت این ایستگاه تلاش کردند، قدردانی کرد و از مردمی که با ساخت مترو برای آن ها زحماتی ایجاد شده بود، عذر خواهی کرد.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به برخی مسایل مطرح شده در شبکه های مجازی طی روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: هر روز بحث ها و حرف هایی را می شنویم و همیشه با آغوش باز از هر انتقادی استقبال می کنیم و از هر تذکری خوشحال می شویم، طبیعتا از هر لطف و تشکری نیز قدردانی می کنیم. البته من همواره تاکید داشته ام که «حرف مرد یکی نیست، حرف مرد دو تا است» تا هر جا احساس کرد حرف اشتباه و غلطی زده است، به سرعت این را بپذیرد و اصرار بر کار غلط نکند. این لازمه یک زندگی پاک، درست و عاقلانه است.

دکتر قالیباف ادامه داد: گاهی در مجموعه اخبار و گزارش ها  - خصوصا در شبکه های مجازی -  افراد خاصی موضوعاتی را مطرح می کنند این در حالی است که ممکن است بخش عمده ای از مردم مطلع نباشند؛ در این میان ما هم دنبال پاسخگویی به جزئیات نیستیم چرا که اگر وارد جزئیات شویم، به معنی تعطیل کردن کار است. این در حالی است که عهد ما با مردم و خدای خودمان کار کردن و زخمت کشی برای مردم است و حیف است وقت خود را به این حاشیه هایی بپردازیم.

شهردار تهران به موضوع جمع آوری دست فروشان از مترو اشاره کرد و گفت: البته بحث دست فروشی یک معضل جهانی است و تنها خاص مترو تهران نیست؛ بلکه در هر مترویی و در هر کجای دنیا از نیویورک تا مسکو و از توکیو تا لندن، بحث دست فروشی یک معضل اجتماعی است که همراه مترو به همه جوامع آمده است؛ این موضوع از واقعیت های زندگی شهری است که در تمامی متروها وجود دارد اما حتما باید این معضل را مدیریت کرده و آن را اصلاح کرد.

وی افزود: همکاران من در حوزه حمل و نقل و نیروی انتظامی بیش از یک سال و نیم درباره این موضوع فکر و بررسی کرده و از تجربه دنیا استفاده کرده اند؛ در حال حاضر نیز چند ماهی است که به درستی جلوی این کار را گرفته اند. در این میان بخشی از رسانه هایی که همیشه منتقد حضور دستفروشان در مترو بوده اند، با همان قلم می نویسند که آیا شما انصاف و انسانیت ندارید که جلوی دست فروشان را می گیرید؟ ما هم حتما انسان هستیم و نسبت به کسی که شغل ندارد، انسانیت داریم اما این را به کسی بگویید که مسئولیت این کار را دارد.

دکتر قالیباف به حضور دست فروشان در مسیر های غیر قانونی و معابر اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه این روزها بیش از یک و نیم میلیون نفر از خیابان 15 خرداد عبور می کنند و دست فروشان مزاحمت های بسیار بدی را برای شهروندان ایجاد می کردند؛ حتی ما به فکر بودیم و برای سازماندهی دست فروشان، مکان های مشخصی را برای آن ها درست کردیم تا هر کسی تحت عنوان فروش وسایل به فروش مواد مخدر، دزدی و ... اقدام نکند. اما باز هم برخی متعرض هستند که چرا  به این افراد جا داده و آن ها را ساماندهی کرده اید؟

شهردار تهران تصریح کرد: ظاهرا عده ای کلا با کار کردن و حل مشکل مخالف هستند و هر کاری که انجام دهید، حرف دیگری را می زنند. ما هم این را پذیرفته و مطمئن هستیم که بر اساس سنت الهی همیشه کار درست و با اخلاص ماندگار خواهد شد و  فراز و نشیب های روزانه فضاهای سیاست زدگی هرگز بر کارهای ماندگار تاثیرگذار نخواهد بود. همچنین اطمینان داریم که مردم ما بسیار فکورتر، با محبت تر و دقیق تر از آن هستند که حرف های نسنجیده ای که برخواسته از سیاست زدگی بوده و آبشخور آن در غیر از مصلحت جامعه است، آثاری بر فکر و ذهن آن ها نخواهد گذاشت.

دکتر قالیباف عنوان داشت: البته هیچ گاه منکر این نبودم که اشکالاتی در کار ما وجود دارد اما آن هم با همراهی اندیشمندان، بزرگان و نخبگان رفع خواهد شد تا با خطای کمتری کارهای خود را پیش ببریم. در این میان از همه رسانه ها و اصحاب قلم درخواست دارم همیشه در روشنگری و هدایت مجموعه ما در شهرداری کمک کرده و در بخش اطلاع رسانی نیز همراهی خود را دریغ نکنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک دهه مبارک فجر، تصریح کرد: به روح چر فتوح امام و شهدا درود می فرستیم که این نعمت بزرگ الهی را با مجاهدت و نثار خون پاک خودشان و با اخلاص و ایمان کامل به ما ارزانی داشتند. بی شک اگر مجاهدت، اخلاص، تلاش، شجاعت و تدبیر امام (ره) و خون شهدا نبود، امروز ما نیز شاهد این نظام ولایی و اسلامی نبودیم و همچنان سایه طاغوت که بدتر از کفر است، بر سر ما بود.

شهردار تهران تاکید کرد: امروز عزت مسلمانان و امنیت جامعه ما به برکت انقلاب اسلامی است و شکر این نعمت نیز در تلاش برای خدمت به این مردم، رضای خداوند و تداوم انقلاب اسلامی است تا روز به روز بر رشد و شکوفایی انقلاب بیافزاییم؛ این هم جز با تلاش، وحدت، گذشت، محبت و به اثبات رساندن کارآمدی دین در اداره جامعه ممکن نیست.

دکتر قالیباف ادامه داد: بنده به سهم خودم بارها تاکید کرده ام که اگر یک روز مجاهدت برای این مردم و مرز و بوم در میدان های دفاع مقدس بود، امروز هم مجاهدت ما خدمت به این مردم و حل مشکلات اقتصادی، معیشتی، کار، ازدواج  و مسکن این مردم است.

برخورد با خاطیان حادثه کارواش دریا طی روزهای آینده

همچنین دکتر قالیباف شهردار تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به حادثه کارواش دریا، گفت: با وجود مستندات قانونی از قبل چندین بار به متصرفان این زمین اخطار داده شده بود؛ دو شب قبل از حادثه که ماموران شهرداری برای اجرای حکم به این محل مراجعه می کنند نیز مورد ضرب و شتم آن ها قرار می گیرند؛ اما در روز حادثه به دلیل اینکه از قبل این درگیری وجود داشته است، ماموران با یک حالت تهاجمی به محل می روند که می توانستند این کار را با دقت بیشتری انجام دهند. به همین جهت من روز گذشته گزارش سازمان بازرسی شهرداری تهران درباره این موضوع تکمیل شد که  طی یکی - دو روز آینده با آن برخورد می کنیم.

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز در حاشیه مراسم افتتاح ایستگاه مترو میرازی شیرازی، طی سخنانی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره کاهش بودجه شهرداری تهران در شورای شهر، عنوان کرد: پس از پیشنهاد بودجه شهرداری تهران، عزیزان در شورای شهر حدود هزار میلیارد تومان  از این بودجه را کاهش دادند؛ البته ردیف های بودجه تغییری نکرده بلکه حجم هزینه ها با کاهش روبرو بوده است و به نظر من هم این کار درستی است، چرا که این کار بر اساس پیش بینی درآمد ها صورت گرفته و ما نگران این موضوع نیستیم.

وی تاکید کرد: طبیعتا اگر با درآمد مازادی از پیش بینی بودجه روبرو باشیم، آن را با متمم حل می کنیم و ادامه پروژها را انجام خواهیم داد؛ امیدوارم سال آینده در کارهای اقتصادی گشایش اتفاق بیفتد تا این فشار اقتصادی که بر شهرداری، مردم و ... وجود دارد، برطرف شود.

دکتر قالیباف در پاسخ به سوال دیگری درباره حادثه کارواش دریا واقع در منطقه دو شهرداری تهران، عنوان کرد: این موضوعی است که از قدیم وجود داشته است به نحوی که در آنجا حدود سه هزار متر زمین در اطراف مسجد بوده که این زمین پیش از این متلعق به سازمانی بوده است. زمانی بحث شد که این زمین وقف شده است اما مراجع ذی صلاح تایید کرده اند که زمین وقت نشده بلکه به شهرداری تهران واگذار شده و در ملکیت شهرداری تهران قرار دارد به نحوی که پهنه آن نیز مشخص است.

شهردار تهران افزود: شهرداری تهران بر اساس مجوزهای قانونی که در اختیار داشته است، این زمین را به فرد دیگری واگذار کرده و در این میان حکم دادگاه و تمامی مستندات قانونی آن نیز وجود داشته است؛ این موضوع چندین سال مورد بحث قرار داشته است تا اینکه دوستان ما دو روز قبل از این حادثه،  در روز چهارشنبه به این زمین مراجعه می کنند تا متصرفان غیر قانونی را از آنجا بیرون کنند.

وی گفت: از قبل نیز چندین بار به آن ها اخطار داده بودند اما متصرفان از این زمین بیرون نرفته بودند. در شبی که ماموران شهرداری برای اجرای حکم به محل این زمین مراجعه می کنند، مورد ضرب و شتم آن ها قرار می گیرند به گونه ای که جرثقیل ما و شیشه ها را شکسته و ماموران شهرداری را کتک می زنند این در حالی است که تا کنون کسی به این موارد اشاره ای نکرده است.

دکتر قالیباف تصریح کرد: ماموران شهرداری دو شب بعد برای اجرای حکم مراجعه می کنند و به دلیل اینکه از قبل این درگیری وجود داشته است، با یک حالت تهاجمی به محل می روند. البته من معتقدم افراد اجرایی منطقه دو شهرداری در اینکه به صورت تهاجمی به آنجا رفته اند، کار غلطی کرده اند و می توانستند این کار را با دقت بیشتری انجام دهند. به همین جهت من هم بازرسی را مامور کردم تا گزارش مربوط به این موضوع را ارایه کنند.

شهردار تهران ابراز کرد: روز گذشته گزارش سازمان بازرسی شهرداری تهران درباره این موضوع تکمیل شد و من حتما روی آن تصمیم گیری می کنم؛ اما به شخصه معتقد هستم عوامل اجرایی می توانستند به روش دیگری این حکم را اجرا کنند.با این وجود مردم بدانند که آن ها قبلا تخلف کرده و ماموران قانون را کتک زده اند. در همان شب نیز آن ها مقاومت کرده اند و درگیری دو طرفه بوده است.

وی به مستند پخش شده درباره این حادثه نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه انصاف نیست یک خبرگزاری که خبرنگار و گزارشگری در آنجا داشته است و این فرد از قبل نیز در آنجا بوده است، یک مستندی را درست کرده و بخش هایی از آن را حذف کنند تا مورد سوء استفاده رسانه های خارجی قرار گیرد. کسی که خودش را به عنوان یک رسانه منصف و متعهد به انقلاب می داند، نباید چنین رفتاری را انجام دهد.

دکتر قالیباف افزود: در مجموع بعد از آسیبی که نیروهای شهرداری تهران دیدند، این حضور تهاجمی را قبول ندارم و حتما کار خطایی بوده است که  طی یکی - دو روز آینده با آن برخورد می کنیم اما باید تاکید کرد که شهرداری مکلف است وظیفه قانونی خودش را انجام دهد و اگر اینگونه نباشد هر کسی به خودش اجازه می دهد در هرکجا احداثی را انجام داده و یا زمینی را غصب کند.  

وی اظهار کرد: البته اعضای هیات امنای مسجد از شخصیت های برجسته و مورد اعتبار و اعتماد جامعه هستند و خود این عزیزان با من چند جلسه داشته اند؛ شهرداری تهران نیز به تمامی مساجد شهر تهران از جمله این مسجد همیشه کمک کرده است.

دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح ایستگاه مترو میرزای شیرازی اشاره و تاکید کرد: بر اساس وعده ای که به مردم داده بودیم هر ماه یک ایستگاه مترو را افتتاح می کنیم و امروز این ایستگاه نیز در خط سه متروی تهران به بهره برداری رسید.

شهردار تهران تصریح کرد: در اسفند ماه سال جاری اتصال متروی تهران به صورت خاص و ویژه به تمامی ترمینال های فرودگاه مهر آباد را خواهیم داشت و با واگن های خاصی که در این خط پیش بینی شده است، روزانه بیش از 60 هزار نفر از فرودگاه مهر آباد جا به جا خواهیم کرد.

دکتر قالیباف گفت: البته همچنان اولویت اصلی ما توسعه مترو با هدف رسیدن به 230 کیلومتر خط مترو در تهران است؛ بر این اساس امیدوارم در سال آینده خط هفت متروی تهران را افتتاح کنیم تا برگ زرین دیگری بر افتخارات شهر تهران باشد.

وی همچنین ضمن تبریک دهه مبارک فجر، ابراز داشت: امیدوارم مردم به شکرگذاری از این نعمت در روز 22 بهمن با حضور خودشان در صحنه، یاد امام شهدا و تداوم انقلاب اسلامی را پاس بدارند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی