۰

کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و توسعه شهری: بدون اصلاح ساختار اداری و اجرایی هرگز به پیشرفت پایدار دست پیدا نمی کنیم

 اخبار

//bayanbox.ir/view/4512526560958411238/1384.jpg

 

محمدباقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در اولین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و توسعه شهری که در محل سالن همایش های کتابخانه ملی برگزار شد، عنوان داشت: شرایط امروز ما خصوصا در دهه های اخیر و قرن بیست و یکم به گونه ای است که موضوعات ما در جوامع مختلف با هر گرایش، سلیقه، مکتب و ایده ای به سرعت در حال تغییر و تحول است. اگر بعضی موضوعات مثل دسترسی به اطلاعات در قرن بیستم یک رانت بزرگ بود اما امروز فناوری و تکنولوژی این شکاف را پر کرده است و اطلاعات دیگر نمی تواند پشت پرده باقی بماند و یا در اختیار قشر خاص و کسانی که در مصدر قدرت هستند، قرار داشته باشد.

شهردار تهران تاکید کرد: امروز جامعه ما یک جامعه شبکه ای شده و همین موضوع نیز کمک کرده است تا تغییر و تحولات در عرصه ها و سطوح مختلف زندگی مردم بسیار سریع و در حال پیشرفت باشد. از این رو در حین اینکه به اطلاعات دسترسی پیدا کرده ایم و فناوری به کمک ما آمده است اما آینده را برای ما پیچیده تر و ناشناخته تر کرده است و آینده خیلی قابل پیش بینی نیست .

قالیباف در ادامه عنوان داشت: اثر دومی که این شرایط بر جوامع ما گذاشته تهدید جدی است که در حوزه محیط زیست شاهد آن هستم و این موضوع به یکی از دغدغه های بزرگ تبدیل شده است.

وی در ادامه به اقداماتی که باید در حوزه مدیریت شهری انجام شود پرداخت و گفت: بسیاری از صاحب نظران معتقدند که قرن بیست و یکم، قرن شهرهاست به نحوی که در اواخر دهه سوم و ورود به دهه چهارم قرن بیست و یکم جمعیت بخش شهرنشینی جهان از 50 درصد عبور می کنند. البته هم اکنون کشورهای در حال توسعه دارای شرایط متفاوتی است و امروز 71 درصد جمعیت ما شهرنشین هستند اما به طور کلی در سطح دنیا نشان داده می شود که در نیمه اول قرن بیست و یکم جمعیت شهری بر جمعیت روستایی غلبه پیدا می کند.

شهردار تهران تاکید کرد: طبیعتا ما بر این باور هستیم که تولید در همه بخش ها شامل تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت در مکان هایی اتفاق می افتد که مردم در آن زندگی می کنند. از این رو باید بپذیریم که شهرها مراکز مولد قدرت، ثروت، معرفت و منزلت هستند. با این نگاه شهرها هم یک فرصت و هم یک تهدید هستند.

وی به تشریح نگاه به شهرها به عنوان یک فرصت پرداخت و گفت: با شرایطی که امروز می بینیم منابع انسانی و نیروی های فکری مهم ترین سرمایه های جوامع به شمار می روند و این افراد نیز در شهرها هستند؛ از این رو شهرها فرصت هستند. امروز دیگر داشتن نفت، گاز و منابع طبیعی مایه افتخار کسی نیست بلکه داشتن نیروهای فکری، اندیشمند، خلاق و مبتکر مهم ترین سرمایه های

اصلی جوامع - با اولویت در مراکز جمعیتی – است.

قالیباف همچنین ابعاد نگاه به شهرها به عنوان یک تهدید را نیز برشمرد و تصریح کرد: شهرها از منظر تراکم جمعیت، مهاجرت، محیط زیست، آلودگی هوا و صوت، حاشیه نشینی، افزایش آسیب های اجتماعی، بی هویتی جوامع شهری و ... برای ما تهدید هستند. از همه مهم تر برای ملت ها و کشورهایی مثل ما که با باورهای اسلام زندگی می کنیم، دو قطبی فقر و غنا و شمال و جنوب شدن شهرها و همچنین احساس بدی که از این تبعیض در مردم شهر به وجود می آید از تهدید هات. همه این پیچیدگی های شهر ما را ملزم می کند که به یک نظام برنامه ریزی کاملا هوشمند، اثربخش و آینده نگر توجه کنیم چرا که اگر به این موضوع توجه نکنیم، بدون شک این چالش ها ما را دچار مشکلات جدی و اساسی خواهد کرد.

وی در ادامه به وضعیت شهر تهران اشاره و تاکید کرد: یکی از مشکلات جدی ما در حوزه مدیریت شهری ساختار اداری و اجرایی است. با تجربه بیش از سه دهه عرض می کنم اگر در اصلاح ساختار اداری و اجرایی تجدید نظر نشود -  به این معنی که تفکیک کار محلی و ملی انجام نشود و امورات تصدی گری و تولی گری از هم جدا نشود - هرگز به یک پیشرفت پایدار دسترسی پیدا نخواهیم کرد و قادر به مبارزه با فساد اداری و اقتصادی نیستیم.

شهردار تهران خاطرنشان ساخت: ما طی یک دهه گذشته رویکرد خود در شهرداری تهران را رویکرد اجتماعی و فرهنگی گذاشتیم و بر همین اساس گفتیم که شهرداری باید از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود. این رویکرد با علم به آن است که می دانیم سیستم اداری و اجرایی ما یک سیستم متمرکز است و این حرف مثل آن است که دقیقا می خواهیم خلاف جریان رودخانه شنا کنیم اما عقل، خردجمعی و تجربه دنیا این را به ما دیکته می کند.

قالیباف توجه به بهبود سبک زندگی را از دیگر رویکردهای شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: برای بهبود سبک زندگی ابتدا تلاش کردیم  تا وظایف اولیه و روشنی که مردم از ما مطالبه می کنند را به درستی پیش ببریم. مردم در یک نگاه اولیه از ما نظافت شهر را می خواهند و امروز نیز نظافت شهر در حین اینکه نسبت به همه شهرهای پیشرفته جزو بهترین شهرها به شمار می رود اما سخت ترین کار نظافت هم بر عهده ما است؛ چرا که در این بخش نیازمند ارتقای روش در شهرداری و همچنین ارتقای فرهنگی در مردم هستیم.

وی ادامه داد: در بقیه دنیا که این کیفیت نظافت را ندارند هفته ای یک بار زباله را جمع می کنند اما ما در شهر تهران روزی سه بار زباله جمع می کنیم؛ با همه این سختی ها قبول کردیم که شهر ما شهر تمیزی باشد.

شهردار تهران گفت: قبول کردیم زیرساخت های شهر که در حوزه کاری شهرداری است را توسعه دهیم. همانطور که زیرساخت حمل و نقل اعم از بزرگراه ها، راه های شریانی و حمل و نقل عمومی را با قوت و قدرت انجام دادیم و سال گذشته همه طرح های 1404 در حوزه بزرگراهی را -منهای یک پروژه که بعد به بررسی ها اضافه شد- تکمیل کردیم. همچنین  قبول کردیم که همه تقاطع هایی که نیازمند زیرگذر و روگذر هستند را انجام دهیم که به دور برگردان های غیر استاندارد ختم نشود. اگر این کار را نکنیم دیگر معنی ندارد از رویکرد حوزه اجتماعی و فرهنگی با مردم حرف بزنیم.

قالیباف یادآور شد: ما نباید در ابتدایی ترین موضوعات خود دچار چالش شده و برای این کار هیچ بهانه ای نباید بیاوریم تا به یک نقطه قابل اعتماد برسیم و بتوانیم تلاش جدی و اساسی را انجام دهیم.

وی به دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه بهبود زندگی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: امروز شهر تهران به 354 محله تقسیم شده و در این محلات 354 شورایاری وجود دارد که مردم خودشان آن ها را انتخاب کرده و محله خود را اداره می کنند. همچنین برای تغییر این سبک زندگی، سراهای محله ساخته شده و در اختیار آن ها قرار دارد که پایه و اساس این حرکت فرهنگی و آموزشی به شمار می رود.

شهردار تهران در ادامه به هوشمندسازی در شهر و اصلاح کارهای شهرداری پرداخت و بیان کرد: امروز بیش از 57 خدمت تحت وب در شهرداری تهران ارایه می شود و سالیان سال است که شهرداری تهران در این حوزه در رقابت با سایر دستگاه ها همیشه جزو دستگاه های برتر شناخته شده است.

وی گفت: تاکنون در حوزه برون سپاری برای بهبود سبک زندگی اتفاقات خوبی افتاده است، همینطور که برای ارتقای کیفیت زندگی از بعد مادی و معنوی نیز کارهای خوبی صورت گرفته است.

قالیباف خاطرنشان ساخت: امروز 170 کیلومتر مترو در شهر تهران در دست بهره برداری داریم  و تا سال 96 این رقم به بیش از 240 کیلومتر خواهد رسید. این در شرایطی است که 25سال قبل خطوط مترو تهران تنها 34 کیلومتر بوده است. همچنین توسعه خطوط BRT  در شهر تهران صورت گرفته و توجه به حمل و نقل پاک از اتفاقاتی است که در دستور کار قرار دارد.

شهردار تهران تاکید کرد: از کارهای پیش رو ما این است که همه موتورهای بنزینی را به موتور برقی تبدیل کنیم. همچنین در حوزه حمل و نقل پاک همه تاکسی ها به تاکسی های هیبریدی تبدیل خواهد شد و این روند به گونه ای خواهد بود که هر ماه و هر فصل این چند هزار خودروی هیبریدی وارد گردونه حمل و نقل شوند. در کنار این موارد در طرح LEZ نیز ورود خودروها به مرکز شهر را از بحث ترافیک به محیط سبز منتقل کرده و به محیط زیست توجه داریم.

وی عنوان داشت: از همین منظر است که سرانه های خدماتی، تفریحی، ورزشی رشد شده و ساخت سرانه های خدماتی، اجتماعی و فرهنگی با تاریخ قبل شهرداری از جهت متراژ و کالبدی قابل قیاس نیست و تلاش کردیم این توسعه در همه ابعاد از مسجد، تئاتر، سرای محله، سالن های سینما، حسینیه و ... انجام شود تا بتوانیم این ارتقای کفیت زندگی را پیش ببریم .

قالیباف خاطرنشان ساخت: همه تلاش ما این است که چالش های پیش رو را با کمک اندیشمندان و با تمام توان برطرف کنیم، ما نیز سعی می کنیم تا چالش ها را در این نشست ها به درستی به شما منتقل کنیم تا درنهایت بتوانیم یک شهر مدرن، پیشرفته و مناسب داشته باشیم؛ البته که در نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم و اگر این شهر پیشرفته و مدرن عاری از فقر و تکاثر و همچنین مزین به تعلیم و تکریم نباشد؛ حرکت ما مبتنی بر تمدن ایرانی و اسلامی نبوده است.

وی همچنین ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این نشست در آستانه برنامه ششم، تاکید کرد: این گام دیگری برای تکمیل حوزه برنامه ریزی و توجه به موضوعات مدیریت شهری است. هر چند پیش از این نشست های متعددی به شکل های مختلفی بوده است و امید داریم این نشست ها منجر به احکام و قوانینی شود که بتوانیم آن ها را به مرحله اجرا در بیاوریم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی