۰

همایش روز جهانی ماما

 اخبار

http://bayanbox.ir/view/400900681119188103/0553.jpg

شهردار تهران در همایش روز جهانی ماما که در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، این روز را به خانواده مامایی کشور تبریک گفت و افزود: این روز از دو جهت با ارزش است. از یک سو توجه به سلامت جامعه و نوزادان و از سوی دیگر روز ماما روز گرامیداشت تلاش های بی شائبه بانوانی است که توانسته اند با حضور خود حفاظت و سلامت را برای زنان و نوزادان به ارمغان آورند و جمعیت ماماها،  پیام آوران شادی و امید به جامعه هستند و شکی نیست که آن ها آرام بخش پر اضطراب ترین لحظاتی هستند که مادران و پدران در طول زندگی خود روبرو هستند.

 

 

وی با بیان این که شما نوید بخش خلقت و تولد عزیزترین موجودی هستید که خداوند به خاطر خلقت آن به خود تبریک گفت،  افزود: لحظه تولد لحظه ای است که جزو پاک ترین لحظات حیات انسان هاست که باید آن را قدر بدانیم و بدون شک این روز تقدیر از شما عزیزان است و اکرام شما و توجه به شما توجه به همه خوبی ها و همه لذت هایی است که در زندگی انسان ها وجود دارد.

 

 

توجه به روح و روان شهر ضرورتی اجتناب ناپذیر است

 

قالیباف نقش ماما را در حوزه سلامت در خانواده بسیار جدی و مهم دانست و خاطر نشان کرد: شهرداری تهران در گذشته نه چندان دور عمدتا به عنوان سازمانی خدماتی مورد توجه بود و توقع مردم نیز از آن در همین حد بود،  اما امروز بر این باوریم که شهر بیش از آنکه از لحاظ کالبدی مورد نظر باشد؛ انسان ها در آن مهم هستند و اگر ما در حوزه کارهای خدماتی،  عمرانی و حمل و نقل فعالیت می کنیم، نه به خاطر آن است که وظیفه ماست، بلکه همه این ها مقدماتی است که مردم شهر به جهت روحی و روانی  در آسایش نسبی قرار گیرند و در این میان توجه به موضوعات آمادگی جسمانی از یک طرف و از طرف دیگر توجه به عرصه روح و روان ضرورتی اجتناب ناپذیر است .

 

وی با بیان این که 50 درصد جامعه ما را بانوان تشکیل می دهند، اما با این وجود کمتر به این قشر توجه شده است، گفت: بسیاری از امکانات شهرها به گونه ای بوده است که می توان گفت ما شهر را  بیشتر مردانه ساخته ایم و کمتر به زنان توجه کردیم .

 

شهردار تهران افزود: در شهرداری تهران بر این موضوع متمرکز شده ایم تا در کنار مسائل عمرانی و خدماتی،  به مسائل روحی و روانی نیز توجه کنیم و باور داریم که خانواده نقش کلیدی در جامعه دارد و اگر خانواده نقش تربیتی خود را به درستی انجام دهد،  جامعه ای سالم خواهیم داشت که مورد قبول سایر جوامع در مقایسه با آنان خواهد بود .

 

وی با بیان این که شهرداری به خانواده از بعد مادی و معنوی بسیار توجه دارد،  گفت: بسیاری از اقدامات شهرداری در زمینه اوقات فراغت به گونه ای بوده است که همه اعضای خانواده با هم بتوانند از امکانات و فضاهای به وجود آمده استفاده کنند که در گذشته نه چندان دور اینگونه نبود،  ما امروز علاوه بر فضاهای ورزشی ویژه بانوان،  در بسیاری از مجموعه های ورزشی شهرداری، زنان و مردان این امکان را دارند تا در فضایی مستقل و در کنار هم فعالیت کنند که این موضوع در انسجام خانواده موثر است .

 

 

درصددیم بخشی از عقب ماندگی های بانوان در شهر را جبران کنیم

 

قالیباف افزود: در شهرداری تهران به دنبال آن هستیم تا بخشی از عقب ماندگی های بانوان در حوزه شهر را نسبت به گذشته جبران کنیم و خود را در زمینه سلامت خانواده مکلف می دانیم که خانه های سلامت نیز به همین دلیل راه اندازی شدند و شما عزیزان نقش مهمی در همکاری با شهرداری در این زمینه می توانید داشته باشید تا با رویکرد محله محوری از این ضرورت غافل نشویم .

 

وی تصریح کرد: اگر سلامت جامعه دچار مشکل شود تبعات اجتماعی و اقتصادی زیادی دارد که کانون گرم خانواده را دچار مشکل می کند و آن را به هم می زند و در صورتی که شهروند سالم داشته باشیم، می توانیم خانواده سالم و به دنبال آن محله سالم و شهری سالم داشته باشیم .

 

قالیباف با بیان این که رسیدن به شهری سالم از خانواده شروع می شود و زنان نقش مهمی در این زمینه دارند، گفت: ما در شهرداری تهران با همه وجود سلامت را امری ملی و انسانی می دانیم و آن را درک کرده ایم وهمه نهادها نیز باید در این زمینه خود را مسئول بدانند .

 

شهردار تهران افزود: هرچند وظیفه اصلی رسیدگی به حوزه های سلامت بر عهده مجموعه بهداشت و درمان است، اما شهرداری تهران در هماهنگی و همکاری با آن ها خود را مکلف می داند .

 

وی افزود: باید تصمیمات این حوزه پخته و کارشناسی ومنطبق با شرایط دینی،  نظر مراجع بزرگ،  امام (ره)، مقام معظم رهبری و همه کسانی که در این زمینه تجربه علمی دارند باشد .

 

شهردار تهران افزود: از افتخارات نظام اسلامی ما این است که در 20 سال گذشته، تنظیم خانواده و شبکه بهداشت را به طور منطقی و اصولی و کاملا خود باور در مجموعه خانواده ها نهادینه کرد و این موضوع  امروز تا دورترین روستاهای ما نیز وجود دارد .

 

 

امروز تبعات رشد غیر منطقی جمعیت در سال 64 را می پردازیم

 

قالیباف خاطر نشان کرد:  رشد غیر منطقی جمعیت در سال 64 که میزان موالید به یک میلیون و 800 هزار در سال رسید، طوری بود که تا امروز تبعات آن را می پردازیم، هرچند منابع کشور ما و ظرفیتش دو برابر این جمعیت است، اما بالفعل کردن این ظرفیتها و بالفعل کردن فرصت های اقتصادی  نیز اهمیت دارد .

 

وی افزود: تنظیم خانواده موضوع جدی است و با سیاست قطعی باید مورد توجه خانواده ها باشد، اگر خانواد ه ای به خواست خود خواهان تعداد زیادی ازفرزندان بود، کسی مخالفتی ندارد، اما اگر خانواده ای به هر دلیلی این تعداد فرزند نخواهد، نباید آن را تشویق به این کار کنیم، بلکه امکان آن را فراهم کنیم تا خواسته های خود را به طور شرعی، قانونی و اخلاقی برآورده کند تا شاهد گناهان کبیره ای چون سقط جنین نباشیم و ظرفیت تولد فرزندان جدید را درخانواده و جامعه ایجاد کنیم .

 

شهردار تهران خاطر نشان کرد: در سال 64 موج کمبود شیر خشک و پوشک بچه بود که نتوانستیم حل کنیم، پس ازآن کلاس های شلوغ در مدارس ابتدایی بود که این موضوع نیز حل نشد و امروز موج این بحران به اشتغال، مسکن و ازدواج این جمعیت رسیده است که نمی توانیم حل کنیم. ما که این تجربه را داشتیم نباید حرفی بزنیم که با آن منطبق نباشد .

 

وی با اشاره به شعار دو فرزند کافی است، گفت: باید این امکان را فراهم کنیم تا خانواده ها بتوانند خودشان در مورد تعداد فرزندانشان تصمیم گیری کنند .

 

شهردار تهران تصریح کرد: برخی تصمیمات شاید خوب باشد، اما گاهی برداشت های غیر منطقی از آن می شود. این که برای هر فرزندی که متولد می شود، سرمایه گذاری کنیم و سرمایه ای برای آن درست کنیم؛ کار خوبی است، اما باید ابعاد آن را فراهم کنیم تا داستان کسی نباشد که یک دکمه داشت و به خاطر آن خواست تا کت و شلوار بدوزد .

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی