۰

نیروی انتظامی

 کارنامه ما

نیروی انتظامی مقصد بعدی قالیباف بود.اولین گام قالیباف پس در دست گرفتن سکان فرماندهی نیروی انتظامی تعامل با نخبگان و دانشگاهیان و جلب مشارکت آنها برای مطالعه در مورد شرایط اجتماعی روز، موقعیت پلیس در افکار عمومی و سطح توانمندی‌های ناجا در ایفای ماموریت‌هایش بود. راه‌اندازی فوریت‌های پلیسی ١١٠، سامانه نظارتی ١٩٧ ‏، راه‌اندازی دانشکده های جدید پلیس‏ و دوایر مشاوره و مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها از طرح هایی است که قالیباف در نیروی انتظامی به اجرا گذاشت و میزان رضایت‌مندی شهروندان را از این نهاد انتظامی بسیار بالا برد.

تعامل با نخبگان
  نگاه دکتر قالیباف در مدیریت، همواره یک نگاه علمی بوده است. اولین گام او پس در دست گرفتن سکان فرماندهی نیروی انتظامی در سال ١٣٧٩ تعامل با نخبگان و دانشگاهیان و جلب مشارکت آنها برای مطالعه در مورد شرایط اجتماعی روز، موقعیت پلیس در افکار عمومی و سطح توانمندی‌های ناجا در ایفای ماموریت‌های خویش بود. او با برداشتن این گام در شرایطی که رابطه پلیس و دانشگاه به سردی می‌گرایید توانست چهره پلیس را تغییر دهد.

راه اندازی ١١٠
دسترسی دشوارشهروندان به پلیس همیشه یکی از نقطه ضعف‌های اساسی نیروی انتظامی محسوب می‌شد. به همین دلیل راه‌اندازی فوریت‌های پلیسی ١١٠ و سامانه نظارتی ١٩٧ باعث ایجاد تحول در سامانه هدایت، فرماندهی، کنترل و نظارت نیروی انتظامی شد. سهولت و کاهش زمان دسترسی به پلیس برای همه مردم مهم‌ترین دستاورد پلیس ١١٠ بود که میزان رضایت‌مندی شهروندان را از این نهاد انتظامی بسیار بالا برد.

حضور بانوان پلیس در ناجا
دکتر قالیباف همواره در جایگاه‌های مدیریتی مختلف، نگاه ویژه‌ای به مسائل زنان داشته است. با توجه به حضور گسترده زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و آسیب‌هایی که این قشر در معرض آن بودند، حضور زنان در نیروی انتظامی ضروری بود. راه‌اندازی و توسعه واحدهای پلیس زن، راه‌اندازی دفتر بانوان، اهتمام ویژه به مشکلات زنان از مهمترین اقدامات او در ناجا بوده است.

توجه ویژه به آموزش پلیس
تامین نیازهای آموزشی و افزایش آگاهی کارکنان پلیس و بازنگری در ساختار دانشگاه نیروی انتظامی و تشکیل دانشکده‌های جدید از جمله مهم‌ترین اقدامات قالیباف بود. به همین منظور دانشکده‌های تخصصی جدید از جمله مجتمع آموزش عالی کوثر  برای آموزش پلیس زن راه‌اندازی  شد. به این ترتیب شهروندان با پلیس‌هایی مواجه بودند که هر یک در حوزه‌ای تخصصی فعالیت می‌کردند.

افزایش اعتماد مردم به پلیس
بسیاری از کارشناسان، از افزایش اعتماد به پلیس به عنوان مهم‌ترین دستاورد دوره فرماندهی دکتر قالیباف یاد می‌کنند. اقداماتی مثل راه‌اندازی پلیس ١١٠ و سامانه نظارتی ١٩٧، تخصصی شدن امور، راه‌اندازی دوایر مشاوره و مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها، انجام مستمر نظرسنجی‌ها و بررسی رضایتمندی مردم، راه‌اندازی پلیس‌های تخصصی و... همگی اقداماتی بودند که باعث ارتقاء اعتماد مردم شدند.

فناوری روز در اختیار پلیس
مسلما اقتدار عملیاتی پلیس نیاز به استفاده از فناوری روز در این نهاد امنیتی داشت، نیازی که دکتر قالیباف به آن توجه کرد. تجهیز نیروی انتظامی به خودروهای روز دنیا در همین راستا انجام شد. یکی دیگر از ملزومات توانمندسازی اجتماعی استفاده آسان از اطلاعات است، به همین منظور ایجاد شبکه دیتای سراسری و راه‌اندازی بانک اطلاعات مورد توجه قرار گرفت و سامانه‌های سراسری نظیر پلیس ۱۰+  طراحی  شد.

تبدیل نهاد امنیت به نهاد اجتماعی
دکتر قالیباف در دوران فرماندهی ناجا با ایجاد و افزایش اعتماد عمومی و اهتمام به هویت‌های ملی و اسلامی، قومی و منطقه‌ای، همبستگی اجتماعی ایرانیان را تقویت کرد. او با افزایش مشارکت عمومی، ارتقای حس امنیت در جامعه، بازسازی و ارتقای اعتماد عمومی نسبت به پلیس، ایجاد پلیس جامعه‌محور و پیشگیری اجتماعی، خدمات ماندگاری ارائه داد. پلیس در دوره مدیریت او از یک نهاد صرفا امنیتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل شد. 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی