۰

نقش تقسیمات شهر در مدیریت یکپارچه شهری

 مقالات

http://bayanbox.ir/view/5514100310214664963/1056.jpg

دکتر محمدباقر قالیباف، دکتر محمدرضا حافظ‌نیا، و علی محمدپور

چکیده

به دنبال افزایش جمعیت و وسعت شهرها و همچنین افزایش مسئولیت‌های واگذار شده به حکومت‌های شهری، آنها برای مدیریت بهینه‌تر و ارائه خدمات بهتر به شهروندان، شهر تحت نظر خود را به چندین منطقه تقسیم کردند. در واقع تقسیمات شهری ابزاری برای تقسیم شهر به واحدهای کوچک‌تر جهت مدیریت مناسب‌تر و بهتر است. تدوین تقسیمات شهری معاصر مبتنی بر برنامه‌ریزی است و عوامل سه گانه «شهر»، «شهروند» و «مدیریت شهری» در آن نقش دارند. تقسیمات شهری منتج از تعامل این عوامل سه‌گانه، یگانگی و پایداری شهر را رقم زده و گرداندن شهر در لوای مدیریتی واحد و یکپارچه را میسر می‌گرداند.

در این راستا منطقه‌بندی اداری یک شهر به عنوان ابزاری مهم در برنامه‌ریزی شهرها، به ویژه شهرهای بزرگ شناخته می‌شود. و باید اذعان نمود که یکی از ابزارهای چیره شدن بر پیچیدگی شهر، تقسیمات شهری است؛ پدیده‌ای که اصالتاً همزاد شهر بوده است. هدف از این مقاله تبیین نقش تقسیمات شهر در مدیریت یکپارچه شهری در شهر تهران بوده است که با روش تحقیقی وتوصیفی و تحلیلی و با مطالعات تاریخی در زمینه سیر تقسیمات شهر تهران سعی در رسیدن به این مهم را داشته استو براساس نتایج بدست آمده دستیابی به توسعه یکپارچه و پایدار شهری و نیز خدمات‌رسانی هماهنگ و یکپارچه به فضای شهری در گرو مدیریت یکپارچه فضای شهری و مدیریت یکپارچه فضای شهری خود در گرو رعایت اصل تقسیم سلسله‌مراتبی فضای شهری است؛ امری که در کلانشهر تهران تحقق نیافته است.

بنابراین باید گفت که تقسیم فضای شهری به صورت سلسله‌مراتبی می‌تواند به عنوان بسترساز شکل‌گیری مدیریت یکپارچه عمل کرد که این امر به نوبه خود می‌تواند یکپارچگی ذی‌نفعان،‌ یکپارچگی فضایی،‌یکپارچگی سیاستگذاری و یکپارچگی عملکردی را به دنبال داشته باشد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی