۰

نفت و ساخت قدرت سیاسی در ایران

 مقالات

دکتر محمد‌باقر قالیباف
ناصر سلطانی خلیفانی

بررسی و تحلیل ارتباط نفت و ساخت قدرت در ایران، از جمله موضوعات قابل طرح در حوزه اقتصاد سیاسی می¬باشد. نگاه ما در این بررسی به پارامتر نفت به عنوان متغیر مستقلی بوده است که سهم بسیار بالایی در طول تاریخ یکصد ساله اخیر ایران داشته است و در دوران شکوفایی این صنعت شاهد افزایش استقلال نهاد دولت از جامعه بوده¬ایم و مفهوم توسعه در چنبره استفاده ابزاری دولت از نفت برای کسب مشروعیت و افزایش اقتدارش قرار گرفته است. از این رو، نگاه ما به مقوله توسعه و ساخت قدرت در ایران به عنوان متغیرهای تابعی بوده است که متأثر از نفت بوده¬اند.
تلاش بر این شد تا با استفاده از تحلیلی تاریخی، نوع ارتباط بین نفت از یک سو و ساخت قدرت سیاسی در ایران مورد بررسی قرار گیرد.‏‏ یافته¬های ما در این مقاله، درستی ادعای کارکرد ضد توسعه¬ای نفت در ایران و صرف آن در مسیر افزایش اقتدار و مشروعیت نهاد دولت در ایران را ثابت می¬کند. تجربه یکصد ساله مدیریت تخصیص منابع حاصل از نفت توسط دولت در ایران، حاکی از آن است که این الگو تحت هیچ شرایطی به کمک توسعه نیامده است و استدلال نویسندگان بر این است که تغییر نوع نگاه به استفاده مناسب از این ابزار اقتصادی نیرومند، ساخت قدرت سیاسی در ایران را به بدنه اصلی جامعه نزدیکتر خواهد ساخت‎، مفروضی که تاکنون بدان کمتر ژرداخته شده است.

این مقاله از لینک موجود در صفحه در دسترس است.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی