۰

مراسم تودیع و معارفه معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری

 اخبار

http://bayanbox.ir/view/8153193259512082118/1171.jpg

دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران،  در مراسم تودیع و معارفه معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری، ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان، حضار و همکاران حاضر در مراسم، ابراز داشت: امشب شب اول ماه رجب است و امیدوارم همه ما بتوانیم از این ماه بهره ببریم. ماه رجب ماهی است که خداوند بهانه ای برای مردمش قرار داده است تا بتوانند در ضیافت الهی آنچنانی که شایسته و بایسته است شرکت کنند. ماه رمضان نیز ماه بندگان خدا است و امیدوارم خداوند به ما عمر و توفیق دهد تا به برکت ماه رجب بتوانیم ماه رمضان را درک کنیم.

 

شهردار تهران با اشاره به تلاش های دکتر ایازی در سمت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: بنده وظیفه مضاعف دارم از برادر عزیزم دکتر ایازی تقدیر و تشکر کنم. به دلیل زحمات صادقانه و مجاهدانه ای که در طول خدمتشان در مسئولیت معاونت اجتماعی و فرهنگی کشیدند و کارهای زیادی که در این دوره انجام شد. البته جای آن نیست که تمامی موارد را اینجا ذکر کنیم اما مهم ترین اتفاقی که در حوزه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری افتاد، اتخاذ رویکرد محله محوری در 9 سال قبل در شهرداری تهران و همچنین رویکرد مشارکت معنی دار مردم بود. در واقع این دو رویکرد پایه اصلی تبدیل کردن شهرداری از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی بود.

 

وی افزود: دکتر ایازی و همکارانشان در واقع بسترسازی، شبکه سازی و ساختارسازی این کار را از کوچک ترین و پائین ترین سطوح در محلات تا اقشار مختلف، بخش های مختلف و جغرافیای گسترده شهر تهران انجام دادند و این شبکه سازی بدون هیچ خلائی اتفاق افتاد. به نحوی که امروز باید بگوییم ریل گذاری درست و دقیقی برای یک حرکت فرهنگی و اجتماعی در شهر ما صورت گرفته است.

 

دکتر قالیباف تاکید کرد: آن هایی که کار سیستمی می کنند و به موضوع مدیریت نیز عنایت و توجه دارند، می دانند که برای ماندگاری یک کار، این نوع نگاه و این زحمت ها از زحمت های کم نظیری است که دکتر ایازی و همکارنشان آن را انجام دادند. از این رو به خاطر همه تلاش های دکتر ایازی به ویژه در این بخش تقدیر و تشکر می کنم. البته این موضوع نیز با خرد جمعی و همت جهادی همه عزیزانمان در سطوح مختلف شهرداری تهران فراهم شد . مخصوصا در این زمینه از خردجمعی و کمک همه اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشه در شهر استفاده شد و این واقعا بی نظیر است.

 

وی یادآور شد: سابقه دوستی و آشنایی من با دکتر ایازی به بیش از 35 سال و درست به اندازه قدمت پیروزی انقلاب تا به امروز می رسد. از آغازین روزهای پیروزی انقلاب، بنده توفیق آشنایی با این عزیز را داشتم و تا به امروز همکاری های بسیار نزدیکی در عرصه های مختلف با یکدیگر داشته ایم. انصافا همین آشنایی، دوستی و برادری باعث شد من فشار مضاعفی هم در کارها برای ایشان داشته باشم چرا که افرادی که به ما نزدیک تر هستند می دانند هر که به ما نزدیک تر است، این فشار کاری بیشتر بوده و تحمل کارها و سختی ها نیز بیشتر است. از این رو به سهم خودم از تلاش این برادر عزیزم بسیار تقدیر و تشکر می کنم.

 

شهردار تهران عنوان کرد: انصافا زیرساخت هایی که در این دوره در شهر تهران اتفاق افتاده، بسیار مطلوب بوده است. در همه عرصه ها از جمله مساجد، حسینیه ها، هیات های مذهبی، سالن های تئاتر، سینما ها، پارک، محل های تفریحی، کتابخانه، سالن های آمفی تئاتر و ... آن هم با اولویت مناطق جنوبی شهر اقدامات خوبی صورت گرفته و چندین میلیون مترمربع بنا در این شهر ساخته شده است تا جایی که می توان گفت ظرفیتی که در این دوره ایجاد شده، انصافا بی نظیر است و بنده از این بابت تشکر می کنم.

 

وی تصریح کرد: البته فضای جلسه به گونه ای شد که گویی دکتر ایازی را نه تنها از حوزه اجتماعی و فرهنگی، بلکه از شهرداری تهران بدرقه می کنیم. این در حالی است که ما در خدمت دکتر ایازی هستیم. ایشان مشاور عالی بنده بودند به نحوی که در بدو ورودشان به شهرداری تهران نیز دو، سه سالی این مسئولیت را داشتند و تمشیت امور فرهنگی و اجتماعی را نیز انجام می داند. سپس دکتر ایازی مستقیم معاون شدند اما سابقه ایشان در شهرداری به سابقه حضورشان در معاونت اجتماعی و فرهنگی نیست. از امروز نیز دکتر ایازی به عنوان مشاور عالی بنده و رئیس گروه مشاوران در شهرداری تهران فعالیت کرده و در خدمتشان خواهیم بود.

 

شهردار تهران با اشاره به حضور حجت الاسلام و المسلمین امرودی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری، گفت: ما با حجت الاسلام امرودی در مجموعه شهرداری آشنا شدیم و توفیق خدمت پیدا کردیم. انصافا از روزی که حجت الاسلام امرودی را دیدیم، شاهد بودیم که ایشان از روحانیون عزیزی هستند که ویژگی بسیار خوب ایشان وقت گذاری در کار و نگاه سیستمی به کار است. شاید نگاه سیستمی نیز به برکت نگاه دانشگاهی و کارشناسی است که ایشان در محیط دانشگاهی و در حوزه مدیریت تحصیل کرده اند.

 

وی افزود: حجت الاسلام امرودی برادری مبارز، انقلابی، رزمنده، جانباز، فرهنگی و دغدغه مند هستند. از همه مهم تر آنکه ایشان سالیان سال با این مجموعه آشنا هستند و هیچ وقفه ای در کار اتفاق نخواهد افتاد. از این رو برای ایشان نیز آرزوی موفقیت دارم. خود ایشان هم می دانند که این سال های پیش رو، حتما سال های سختی خواهد بود و تلاش، کار و رویکرد های فرهنگی ادامه خواهد داشت. بنده نیز امیدوارم که بتوانیم کارها را به خوبی به پیش ببریم.

 

دکتر قالیباف در ادامه ضمن تشکر از تلاش های حجت الاسلام و المسلمین ناصحی در مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران، گفت: ایشان مرکز امور فعالیت های دینی را در شهرداری تهران پایه گذاری کردند، زحمت کشیدند و امروز نیز به نقطه خیلی خوبی در این زمینه رسیده ایم. انصافا زحمات ایشان در این مدت قریب به هفت سال، قابل تقدیر است و همه عزیزان در مساجد و در حوزه مسایل دینی هستند، نقش این مرکز را به درستی دیده اند. امیدوارم که حجت الاسلام ناصحی نیز بتوانند در مسئولیت رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، بیش از گذشته در هماهنگی و حمایت از فعالیت های فرهنگی در شهر تهران انجام وظیفه کنند.

 

وی عنوان کرد : همچنین بسیار خوشحالم که در مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران در خدمت حجت الاسلام صادق زاده هستیم. اولین آشنایی من با ایشان به سال 73 و زمانی که توفیق انجام وظیفه در بسیج را داشتم، برمی گردد. از آن موقع با ایشان به عنوان یک روحانی پر کار و پر تلاش در عرصه فعالیت های فرهنگی و دینی آشنا شدم و از اینکه امروز توفیق داریم که در خدمت ایشان - که به مسایل فرهنگی، دینی و نیاز های جامعه آشنا هستند – باشیم، بسیار خوشحالیم.

 

دکتر قالیباف در ادامه ابراز داشت: ایشان از امام جماعت هایی هستند که در مسجدشان هر سه وقت نماز برقرار است. مسجدی که نماز صبحش بیش از 100 نفر در آن نماز می خوانند و در وعده های ظهر و عصر و مغرب و عشا نیز مملو از جمعیت است. این موضوع حاکی از آن است که ایشان در ارتباط با مردم که اساس کار فرهنگی و دینی است، فرد توانمندی هستند. بنابر این امیدواریم مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران نیز با حضور ایشان در آینده رشد و حرکت بیشتری داشته باشد.

 

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: حقیقت و واقعیت این است که ما کشور مقتدر و قوی هستیم.

 

مخصوصا آنکه این کشور به برکت انقلاب اسلامی، شهدا و رهبری حضرت امام (ره) عزت پیدا کرده است. در دنیا نیز تمامی دشمنانی که به دنبال حذف و شکست این انقلاب و نظام بودند، امروز ناگزیرند در پشت میز مذاکره با ما بنشینند و مساوی سخن بگویند. همچنین آن ها باید بپذیرند که این مردم، نظام و کشور حرف زور را نمی پذیرند. این در نتیجه قدرت ما و ظرفیت های مادی و معنوی است که در این کشور وجود دارد .

 

دکتر قالیباف در ادامه ضمن گرامیداشت روز خلیج فارس، عنوان کرد: این کشور دارای سابقه تمدنی، موقعیت ژئوپولیتیکی و موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی است. تمامی این موارد باعث شده است تا ما کشور قدرتمندی شویم، اما در کنار این قدرتمندی نیازمند آن هستیم که در درون جامعه خودمان نیز تلاش کنیم تا یک جامعه رشید و برومند باشیم تا این قدرت ملی ما پایدار تر، عمیق تر و تاثیرگذار تر شود. هم اکنون این جامعه در مسیر رشد و برومندی قرار گرفته و به سمت رشید تر شدن حرکت می کن. البته در این میان نیازمند توجه به موضوعات مهمی مثل موضوعات فرهنگی و اقدامات و حرکت های اجتماعی در شهرمان و در کشورمان هستیم.

 

وی همچنین عنوان کرد: امروز گاهی اوقات در سطح جامعه موضوعاتی را می بینیم که همه ما از آن ها ناراحت می شویم چرا که این موضوعات زیبنده ما، مردم ما، نظام ما، آن عظمت و قدرت و این هیمنه انقلاب اسلامی نیست. اینجا است که نقش فرهنگ مشخص می شود و باید تاکید کرد که فعالیت های فرهنگی برای این جامعه سازی نقش بی بدیلی دارد. از این جهت است که همه بزرگان دین ما، همه خردمندان و همه اندیشمندان بر این موضوع تاکید دارند که اساس استقلال یک کشور، استقلال فرهنگی آن کشور است و استقلال سیاسی، اقتصادی در گرو استقلال فرهنگی است.

 

دکتر قالیباف ابراز کرد: ما از این منظر رسالت سنگینی به دوش داریم، از این رو شهرداری تهران باید به عنوان یکی از سازمان ها در این زمینه تلاش کرده و آن بخشی که وظیفه شهرداری تهران است را با جدیت دنبال کند. ما با نگاه جامعه محور و نگاه فرهنگی که داریم و با استفاده از ساختاری که در شهر ایجاد شده و شبکه سازی مویرگی که انجام شده است، باید تلاش کنیم تا بتوانیم در این زمینه ایفای نقش کنیم. بدون شک این فرهنگ، باید جوهره دینی داشته باشد چرا که جوهره دینی در روح و روان این ملت است. افتخار ملت ایران آن است که قبل از اسلام هم توحید داشته، همیشه وحدانیت در کشور حاکم بوده و این جامعه، یک جامعه توحیدی بوده است. بنابر این به دلیل وجود این جوهره دینی، خواست عمومی ما آن است که مسیر حرکت فرهنگی ما به این سمت سوق پیدا کند.

 

دکتر قالیباف ادامه داد: بنده پیش از این نیز در یک جلسه کارشناسی فرهنگی گفتم که امروز شهرهای ما مرکز تمدن ها هستند و اگر قرار است هر اتفاقی هم در حرکت های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در این جامعه بیفتد، طبیعتا این اتفاق باید در مراکز جمعیتی بیفتد که مراکز مولد و تولید کننده هستند. هر کشوری هم برای استحکام و استقلال خودش لازم است که تولید قدرت، ثروت ، منزلت و معرفت داشته باشد. ما به همه این موارد نیازمندیم در غیر این صورت استقلال ما زیر سوال خواهد رفت. به نظر می رسد مهم ترین جایی که کارشناسان و اصحاب علم و نخبگان ما باید به آن توجه داشته باشند و در همه ابعاد به ما کمک کنند، تبدیل کردن این موارد به یکدیگر است. ما در این نقطه دچار ضعف هستیم.

 

وی گفت: مهم ترین کار و حرکت فرهنگی این است که ما روشی را پیدا کنیم تا بدانیم بر اساس آن چگونه می توانیم ثروت را به معرفت تبدیل کنیم. منزلت را چگونه باید به قدرت تبدیل کرده و قدرت را به معرفت تبدیل کنیم؟ باید بدانیم چگونه معرفت و منزلت به قدرت و ثروت تبدیل می شوند؟ امروز ممکن است در جامعه ما ثروت وجود داشته باشد و ثروتمندان زیادی هم داشته باشیم، اما الزاما پول داشتن و پولدار شدن یک منزلت است؟ حالا چگونه این ثروت تبدیل به یک منزلت اجتماعی می شود تا در جامعه عزیز شود؟ ما مکانیزیمی برای این ارایه نداده ایم. اگر هم گفته ایم، تنها آن را بیان کرده ایم این در حالی است که باید آن را پیاده سازی کنیم. این مهم ترین گلوگاه حرکت فرهنگی است به نحوی که باید بتوانیم در حوزه مولد بودن در قدرت، ثروت، معرفت و منزلت و تبدیل کردن هر کدام از این موارد به یکدیگر فعال باشیم. این نقطه همان جایی است که نتوانسته ایم جامعه رشید و برومندی را درست کنیم و بر عزت و بزرگی کشور، جامعه انقلاب و نظام خود بیافزاییم.

 

دکتر قالیباف ادامه داد: ما مجموعه های مختلفی داریم که کار فرهنگی و اجتماعی می کنند از آن جمله حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی، سازمان فرهنگی و هنری، مجموعه موسسه همشهری، مرکز امور فعالیت های دینی، مرکزارتباطات و امور بین الملل، سازمان زیباسازی و ... هستند. در واقع بخش عمده ای از سازمان های شهرداری، کارکرد فرهنگی و اجتماعی دارند. آن چیزی که لازمه کار ما است، آن است که ما بتوانیم یکپارچگی در سپهر فعالیت های فرهنگی و اجتماعی شهرداری را به نمایش بگذاریم تا ما را یکپارچه ببینند. باید یکپارچگی در حوزه برنامه ریزی، اجرا، نظارت، مطالعات، تعاملات و برقراری ارتباطات وجود داشته باشد.

 

شهردار تهران گفت: چطور امروز توقع مان این است که مدیریت واحد و یکپارچه شهری در بحث های مختلف درست کنیم ، اما باید بدانیم مهم تر از آن توقع، این است که در حوزه فرهنگی شهرداری تهران بت پرستی قرن بیست و یکمی نداشته باشد تا هر کس احساس کند مجموعه خودش مهم است. یکی از مهم ترین و اساسی ترین روحیه ها در فرهنگ جهادی، کار کردن برای خدا است. نباید مهم باشد که کدام سازمان این کار را می کند بلکه مهم این است که کار انجام شود . در واقع اساس مشکلات و اوقات تلخی ها از همین نقطه شروع می شود که منیت ها شکل می گیرد و سازمان من، منطقه من، گروه من، معاونت من و ... مطرح می شود. این منیت ها همه ما را به زمین خواهد زد و هرچه پرکارتر و پر تلاش تر باشیم، با سرعت بیشتری به دره سقوط نزدیک تر می شویم.

 

وی گفت: هرچه همدلی، محبت، گذشت، یکپارچگی و سیستمی عمل کردن با جهت گیری و رویکرد های بسیار درست و صحیح باشد، کارها نیز به درستی پیش می رود. البته باید متذکر شد که نباید هیچ اشتباهی در حوزه های فرهنگی، مخصوصا در جهت گیری ها اتفاق بیفتد. باید در مسیر هر آنچه که مصلحت نظام، امام (ره)، رهبری، شهدا و ملت است، حرکت کنیم و پیش رویم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی