۰

مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی توسعه ورزش شهروندی

 اخبار

http://bayanbox.ir/view/6587893245811407033/0543.jpg

دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز ٨ خردادماه ٨٩ در مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی توسعه ورزش شهروندی، ورزش را مقوله مهمی خواند که می تواند نقش قابل توجهی در ابعاد مادی و معنوی زندگی امروز انسان داشته باشد. وی در آغاز مباحث خود گفت: بدون شک مهم ترین دغدغه های شهر تهران ارتقای کیفیت زندگی در این شهر بزرگ است. برای این موضوع شاهد فرصت ها و تهدیدات بسیاری هستیم که در این راستا باید با برنامه ریزی مناسب، بر تهدید ها چیره شویم و از فرصت ها بهره مطلوب را ببریم. اگر نتوانیم به خوبی برنامه ریزی کنیم، این فرصت ها تبدیل به تهدید می شود. ما مکلفیم با درایت و تدبیر، تلاش خردمندانه و صادقانه، تلاش کنیم تا از فرصتهای موجود به درستی استفاده کنیم و کیفیت زندگی شهری را از لحاظ مادی و معنوی ارتقاء دهیم.

 

 وی توسعه کیفیت زندگی شهری را از مولفه های توسعه پایدار شهری خواند و تصریح کرد: در کنار این توسعه پایدار باید به موضوعات محیط زیست توجه ویژه داشت. زیرا معمولاً تمرکز جمعیت در هرنقطه جغرافیایی که اتفاق بیفتد، اگر کنترل شده نباشد، تخریبهای محیط طبیعی و زیستی را به دنبال خواهد داشت. نکته بعدی مساله جسمی و روحی شهروندان است که به عنوان موضوعی دیگر مطرح است. اگر ما بتوانیم رابطه ای منطقی بین این عوامل ایجاد کنیم، یقیناً بخشی از نیازها و خواسته ها را توانسته ایم مرتفع کنیم.

 

دکتر قالیباف با تاکید بر اینکه در جامعه دینی ما بعد از مقولات اجتماعی، وزرش از فراگیرترین مسائلی است که زن و مرد و پیر و جوان نمی شناسد، افزود: هر شهروندی از زمان تولد تا مرگ با موضوع ورزش ارتباط دارد. اگر واقعاً با این نگاه به ورزش نگاه کنیم، آنگاه درمی یابیم که ورزش چه سرمایه بزرگ اجتماعی است و اگر برنامه ریزی دقیق داشته باشیم، خواهیم دید که جز اولویت های اصلی ما قرار خواهد گرفت.

 

 

شهردار پایتخت با اشاره به کلام مقام معظم رهبری که «هزینه در ورزش اسراف نیست»، خاطر نشان کرد: برخی افراد از هزینه کردن شهرداری در حوزه ورزش و ساخت مجموعه های ورزشی انتقاد می کنند، در حالی که وقتی به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه می کنیم، باید فراهم سازی امکانات ورزشی از دغدغه های اصلی من به عنوان شهردار تهران باشد.


وی خاطرنشان کرد: در جامعه ما در انجام هر کار باید مطلبی در نظر گرفته شود و آن نقش هنجارسازی آن فعالیت است. امروز شعار امر به معروف و نهی از منکر از دغدغه های مهم جامعه ما به شمار می رود و در این راستا ورزش از ناهنجاری های جامعه کاسته و بحث معروف را توسعه می دهد. یعنی ما در هر کاری که در شهرداری انجام می دهیم باید بینیم که نقش آن کار در توسعه معروف چگونه بوده است و چه هنجارهایی را می تواند در جامعه ترویج کرده و در حوزه مقابله با ناهنجاری ها نقش ایفاد کند.

 

شهردار تهران با بیان اینکه ورزش اثرگذاری بالایی در برطرف کردن ناهنجاری های جامعه دارد، گفت: ورزش مقوله ای است که هم در هنجارسازی جامعه به طور مستقیم و هم در کوتاه مدت هم بر ناهنجاری های جامعه اثر می گذارد. در اوقات فراغت باید به وزرش توجه ویژه داشت. لذا در این راستا مدیریت شهری برای کاهش ناهنجاری ها و بالابردن کیفیت زندگی و توجه مناسب به اوقات فراغت در جامعه توجه وی‍ژه دارد.

 

وی افزود: ما به عنوان مدیریت شهر تهران ورزش را جزء حقوق شهروندان دانسته و خود را بدهکار مردم در حوزه ایجاد مراکز ورزشی می دانیم. در حقیقت مردم حق دارند تا از شهرداری این مورد را مطالبه کنند.

 

 

شهردار پایتخت خطاب به همکاران خود در بخش ورزش شهرداری گفت: شهرداری باید به گونه ای عمل کند که هر شخص پس از خارج شدن از منزل به فاصله 300 متر به ست های ورزشی دسترسی پیدا کند که این دسترسی به طور مستقیم در ایجاد روح همبستگی، تعاون، اعتماد به نفس و کاهش ناهنجاری اثر گذار است . یکی از اثرات ورزش در زندگی انسانها این است که هم آن ها را از نظر ابعاد جسمی و روانی منضبط و هم از بی تفاوتی خارج می کند. همه اینها از معروفاتی است که باعث می شود ما زندگی مان را به خوبی بسازیم و کیفیت زندگی مان را بالا ببریم.

 

 

دکتر قالیباف با تاکید بر اقدامات مطلوب شهرداری در زمینه ایجاد ورزش همگانی و ایستگاه های متنوع ورزشی در سراسر پارک ها گفت: در این 5 سالی که توفیق خدمت گذاری در شهر را داشته ام به مقوله ورزش با تاکید بر ورزش همگانی توجه ویژه ای داشته ام، چون ما به دنبال قهرمان پروری نیستیم و در اینجا هم وظیفه مستقیم نداریم. ما فقط بستر آن را فراهم می کنیم.

 

وی ادامه داد: وقتی ٥٠٠ زمین چمن فراهم می شود و نوجوانان روی این زمین بازی می کنند و زیر دست بهترین مربیان تربیت می شوند، شما اثرش را در سالهای بعد خواهید دید. ما بخش حرفه ای را وظیفه ذاتی خود نمی دانیم ولی ورزش محلات و همگانی را حق شهروندان می دانیم.  

 

قالیباف با اشاره به توجه به ورزش بانوان و اقدامات شهرداری در این زمینه گفت: شهرداری با فراهم کردن بستر لازم برای توسعه ورزش همگانی، سعی کرده است تا ورزش بانوان را با رعایت فرهنگ اسلامی و ایرانی توسعه دهد و در این مسیر با ایجاد 5 بوستان مختص بانوان و بیش از ١٠٠ سالن سرپوشیده این مهم را پیگیری کرده است. ما سالنهای ورزشی بانوان را در اولویت قرار داده ایم، زیرا بر این باوریم که در کنار اینکه سلامت جسمی برای همه اهمیت دارد، سلامت جسمی برای خانمها به مراتب مهمتر از آقایان است. واقعیت این است که اگر در یک خانه به عنوان مهترین پایگاه، مادر خانه سلامت جسمی و روانی خوبی نداشته باشد آثارش به طور مستقیم بر همه اعضای خانواده نمایان می شود.

 

وی با اشاره به نام گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام سال همت و کار مضاعف گفت: علاوه بر صرف وقت بیشتر باید به کیفیت هم توجه داشته باشیم تا اثرگذاری مناسب را شاهد باشیم. با این نگاه اگر مردم به ما اعتماد نکنند و مشارکت معنی دار نداشته باشند در خیلی از فعالیت ها دیگر شاهد جهش های بزرگ نخواهیم بود که این موضوع زیبنده شهر تهران نیست.

 

دکتر قالیباف در ادامه در مورد بحث نظافت شهر تهران نیز گفت: در حال حاضر با اینکه گاهی روزانه ٣ بار زباله ها از سطح شهر جمع آوری می شود، اما همچنان شهر تهران در  زمینه پاکیزگی با کلان شهرهای دنیا در رقابت است. حال اگر به طور مثال هر شهروند ٢٠ گرم در روز کمتر زباله تولید کند، در نظافت شهر اتفاق بزرگی روی می دهد. در همین زمینه در مورد تفکیک زباله، میزان تولید زباله و چگونگی انتقال و بسته بندی زباله نیاز به همکاری داریم؛ که اگر در این موضوع شهروندان و شهرداری با هم همکاری و تقسیم کار نداشته باشند، کیفیت کار به همین اندازه باقی می ماند و باقی ماندن در این نقطه یعنی عقب روی؛ باید طوری حرکت کنیم که به شرایط مطلوب برسیم.

 

شهردار کلانشهر تهران در ادامه تاکید کرد: مردم ما مردمی دیندار بوده و به اهل بیت (ع) عشق می ورزند. مطلوب است در این راستا با هدف همدلی با اهل بیت(ع) پارچه های سیاه رنگی را در ایام فاطمیه یا محرم بر سر در منازلشان آویزان کنند و مقابل پنجره هر خانه گلدان قرار دهند تا فضای شهر زیبا شود که تمامی این اقدامات با همکاری مردم با شهرداری صورت می گیرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: شهرداری تهران در حال حاضر نیازمند همکاری شهروندان، نخبه گان و رسانه ها بوده و اگر مردم همکاری های لازم را به عمل نیاورند، کارهای بزرگ صورت نخواهد گرفت. ما معتقدیم در امر ورزش دیگر تصدی گری نباید بکنیم. ما معتقدیم سالنها و امکانات ورزش محلات و پارکها همه باید در اختیار هیات امنای محل و مردم باشد و خودشان آن ها را اداره کنند.

 

دکتر قالیباف تاکید کرد: باید تلاش کنیم در حوزه ورزش همگانی استاندارد سازی کنیم، استاندارها را کنترل کنیم و امکانات را بر این اساس تهیه و توزیع کنیم و اجازه دهیم بهره برداری را خود مردم انجام دهند. ما باید در شهر کاری کنیم که همه امکانات ورزشی در دسترس همه افراد باشد.

 

شهردار پایتخت در ادامه از راه اندازی ٥ سالن ورزشی برای جانبازان و معلولان جسمی خبر داد و گفت: این افراد می توانند همراه با خانواده های خود از این اماکن استفاده کنند. که در این زمینه نیازمند سرمایه گذاری و مشارکت هستیم. سرمایه گذاران تنها متمرکز به موضوعات صرف تجاری و اداری نشوند توجه به مراکز آموزشی و ورزشی هم داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد ورزش می توان برای ما سرمایه های اجتماعی بزرگی را فراهم کند.

 

وی در پایان تصریح کرد: معلولان جسمی و جانبازان بیش از سایر گروه ها به این مراکز نیازمندند و در این راستا از سرمایه گذاران می خواهیم تا ما را در راه اندازی این مراکز یاری برسانند که این سرمایه گذاری قطعا به سود آنها خواهد بود.


نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی