۰

دومین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/1243059938900603467/MAJ3470.jpg

محمدباقر قالیباف، صبح امروز طی سخنانی در دومین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی که در محل دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، هدف از برگزاری این نشست را ایجاد یک برداشت مشترک از مدیریت جهادی عنوان کرد و گفت: مدیریت جهادی سرمایه و اتفاقی است که به صورت رسمی با انقلاب اسلامی رقم خورده است و این فرهنگ به صورت سیستمی و نهادی به برکت انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس ایجاد شد.

وی با تاکید بر تولید ادبیات و تقویت این رویکرد در حوزه نظری و عملی عنوان داشت: امید می رود بتوانیم بر این اساس برای نیازهای ضروری امروز جامعه در ابعاد مختلف پاسخگو باشیم.


جهاد یک دفاع همه جانبه از ملت است

قالیباف خاطرنشان کرد: شهیدمطهری وقتی به موضوع جهاد می پردازند، ماهیت جهاد را دفاع می دانند اما سپس در ابعاد مختلف از جهاد به عنوان یک دفاع همه جانبه برای دفاع از حیات یک ملت نام برده و این دفاع همه جانبه را در حوزه های مختلف نیز تقسیم می کنند.
شهردار تهران ادامه داد: وقتی در جامعه از جهاد بحث می شود، عمدتا در ذهن همه یک حرکت نظامی شکل می گیرد. این در حالی است که به تعبیر شهیدمطهری جهاد، یک دفاع همه جانبه و دفاع از یک ملت است و این تهاجم ها و عداوت دشمن در زمینه های مختلف داخلی و بیرونی خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از حوزه هایی که شهیدمطهری روی آن تاکید دارند، دفاع در حوزه منزلت و انسانیت است که در این بخش بر امر به معروف و نهی از منکر تاکید دارند. در این زمینه در اصل هشتم قانون اساسی نیز به موضوع امر به معروف و نهی از منکر تاکید شده و اساس فلسفه حکومت اسلامی نیز امر به معروف و نهی از منکر بوده است.


امر به معروف و نهی از منکر را تقلیل ندهیم

قالیباف یادآور شد: مهم ترین موضوع در امر به معروف و نهی از منکر توجه به انسانیت و کرامت انسان ها، فارغ از مسلمان بودن و غیرمسلمان بودن آن هاست اما متاسفانه گاهی به حدی با نگاه تقلیل گرایانه به چنین موضوع مهمی نگاه کرده ایم که به یکسری از مسایل دیگر رسیده ایم.

شهردار تهران در ادامه ابراز داشت: حتما توسعه معروف و توجه به نبود دروغ، غیبت، تهمت، فساد مالی، ظلم و فقر در یک جامعه مورد ضرورت است، چراکه این موارد از منکرات بزرگی به شمار می رود که اگر به حل آن ها توجه شود، بسیاری از موضوعات دیگر نیز برطرف می شود چرا که خیلی از مشکلات ریشه در این منکرها دارند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: شهیدمطهری در حوزه جهاد به دفاع از آزادی و عقیده نیز تاکید دارند که این نکته هم باید در هر جامعه ای مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا آزادی تفکر و عدم تحمیل دین یک امر درست است که در فرهنگ قرآنی ما نیز وجود دارد؛ همچنانکه در قانون اساسی نیز بر آزادی فکر و اندیشه تاکید شده است و باید از این آزادی دفاع شود.

شهردار تهران گفت: البته در زمینه آزادی در فکر، اندیشه و عقیده حتما بعضی عقاید وجود دارند که برای جامعه مضر هستند چرا که آن عقیده ها و پیوستگی های آن ها از منشا فکری مناسب، خرد و عقلانیت برخوردار نیست؛ نمونه این عقاید را در داعشی گری و سلفی گری شاهد هستیم که حتما از تفکرات انحرافی و جمود عقلی است.


در مقابل عداوت دشمن با ابزار خودش وارد میدان شویم

قالیباف با اشاره به دیگر ابعاد حوزه جهادی، به دفاع از مالکیت، ثروت و سرمایه های یک ملت اشاره کرد و گفت: دشمن حتما در این زمینه ها نیز عداوت و دشمنی خود را انجام می دهد. نمونه این عداوت ها نیز از ابتدای انقلاب تا امروز روشن بوده است که عداوت دشمن در جنگ، تهاجم فرهنگی، آسیب های اجتماعی و مسایل اقتصادی و تحریم وجود داشته است.

وی افزود: طبیعتا باید با رویکرد مدیریت جهادی این قابلیت را داشته باشیم که وقتی عداوت دشمن از جنس نظامی است، با ابزار خودش وارد میدان شویم و وقتی عداوت دشمن تحریم است، با خصلت اقتصادی در مدیریت جهادی به این بحث بپردازیم.

قالیباف با بیان اینکه ما نباید همه اشکالاتی که در حوزه های مختلف وجود دارد را به حساب دشمن بگذاریم، تصریح کرد: حتما بخشی از این مشکلات ریشه در نوع تصمیم گیری ها و مدیریت خود ما هم دارد.

شهردار تهران یادآور شد: ما باید بدانیم که وقتی دشمنان در مقابل ما قرار دارند و با ابزارهای مختلف به دشمنی و کارشکنی مشغول هستند، ما هم بنا به همان خصلت ها بتوانیم خودمان را تجهیز کنیم. در این زمینه ممکن است ابزار دشمنان در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی باشد به همین جهت با مدیریت جهادی باید این آمادگی در ما نیز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: حالا که می خواهیم از مدیریت جهادی سخن بگوییم باید به این سوالات پاسخ دهیم که مدیریت یک علم یا هنر و امر ذاتی یا اکتسابی است؟ همچنین آیا مدیریت اسلامی و غیراسلامی داریم یا خیر؟ سپس از طریق این نشست ها می توانیم به یک ادبیات مشترک برسیم و به این موضوع به عنوان یک نیاز در جامعه توجه کنیم.


در کار جهادی باید در دایره لایحتسب قرار بگیریم

قالیباف در ادامه سخنان خود به بیان مهم ترین ویژگی های مدیریت جهادی پرداخت و گفت: یکی از ویژگی های مدیریت جهادی آن است که بتوانیم به گونه ای عمل کنیم که در دایره لایحتسب قرار بگیریم. بدین معنی که در مسیر خداوند قرار بگیریم تا خداوند نیز از جایی که در فکر، توان مادی و معنوی و اندیشه و محاسبات ما نیست، به ما کمک کند. در این زمینه هر چقدر هم که طراحی کرده و در حوزه نرم افزاری پیشرفت کنیم اما خداوند گفته است از جایی به شما کمک خواهم کرد که در محاسبات شما نباشد.

وی با تاکید بر ضرورت توانایی در «تبدیل به احسن کردن»، ابراز داشت: در موضوعات مهم، راهبردی و حیاتی هر مساله که اتفاق بیفتد، به همان میزانی که برای ما تهدید است، برای ما فرصت نیز خواهد بود. بنابر این ویژگی مدیریت جهادی باید تبدیل این تهدید به فرصت باشد.
این فرمانده دوران دفاع مقدس خاطر نشان ساخت: در ابتدای دفاع مقدس جنگ تهدید جدی به شمار می رفت و هیچ توانی برای مقابله با دشمن وجود نداشت؛ حتی ما در ماه های ابتدایی جنگ روزهایی را می گذراندیم که یک اسلحه ژ 3 هم وجود نداشت و زمانی که بنی صدر از سیستم خارج شد، باز هم خمپاره پای قبضه های ما سهمیه بندی بود. در آن زمان حداکثر برد آتش ما 23 کیلومتر بود و همان خمپاره هم جیره بندی بود اما این تبدیل به یک فرصت شد.

قالیباف تاکید کرد: وقتی اولین موشک سوخت جامد در سال 63 در جفیر از روی یک خودروی تویوتا شلیک شد، حدود 100 متر جلوتر زمین خورد و تویوتا را هم نابود کرد؛ اما این تهدید به فرصت بزرگی تبدیل شد که امروز در حوزه توان نظامی در بسیاری از زمینه ها در منطقه حرف اول را می زنیم و در بعضی زمینه ها جزو پنج – شش کشور بزرگ دنیا هستیم؛ این به معنی تبدیل به احسن کردن است.وقتی تحریم آمد باید آن را تبدیل به شکوفایی کنیم

وی با تاکید بر اینکه وقتی تحریم آمد باید آن را تبدیل به شکوفایی کنیم، عنوان داشت: ما اول باید تلاش کنیم خودمان را در گوشه قرار ندهیم چرا که نمی شود از همه توان خود استفاده نکرده و عقلانی عمل نکنیم و بگوییم خدا به ما کمک می کند. ما مکلف هستیم هر چه امکان و توان داریم را جمع کنیم اما مهم آن است که بعد از آن لایحتسب بتواند به سراغ ما بیاید نه اینکه در یک کار ناشیانه و بدون خرد جمعی عمل کنیم و بعد بگوییم خداوند کمک می کند؛ خدا با هیچ کسی عقد اخوت نبسته است.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت وجود روحیه مبارزه، اظهار کرد: اگر روحیه مبارزه را از مجموعه کارهایی که انجام می دهیم بگیریم، این کار با فرهنگ جهادی مانوس نیست.

 قالیباف ادامه داد: ما یک زمانی در ابعاد تکنولوژی هسته ای آن موضع گیری های محکم را انجام می دهیم و هزینه آن را هم پرداخت می کنیم چرا که این تصمیم با خرد جمعی بوده است. یک روزهم برای رسیدن به اهداف بر اساس راهبرد موجود به این نتیجه می رسیم که مذاکره کنیم، اما مهم این است که با روحیه مبارزه پشت میز مذاکره باشیم. بر این اساس نظر ما مذاکره است اما آیا منظرگاه ما هم باز مذاکره است و باید احساس کنیم که دشمنان دلسوز ما شده اند یا اینکه می دانیم با دشمن مذاکره می کنیم؟ در مذاکره با دشمن باید روح مبارزه وجود داشته باشد.می توانیم با روحیه مبارزه صبح در خیابان جارو بکشیم

شهردار تهران تاکید کرد: امام خمینی (ره) می فرمودند اگر آمریکا بخواهد در مقابل دین ما بایستد، ما در مقابل همه دنیا آن ها می ایستیم. بنابر ما در شهرداری تهران نیز می توانیم با روحیه مبارزه صبح در خیابان جارو بکشیم، جوی را تمیز کنیم، پل، راه ، سینما و تئاتر بسازیم، کار فرهنگی کرده و اشتغال ایجاد کنیم؛ اگر این روح مبارزه گرفته شود، با روحیه جهادی فاصله خواهد گرفت.

وی در بیان دیگر ویژگی های مدیریت جهادی عنوان داشت: مدیریت جهادی یک مجموعه به هم پیوسته است که به زندگی به عنوان یک کل منسجم نگاه کرده و با این حرکت غیرممکن ها را به ممکن تبدیل می کند.

قالیباف تصریح کرد: مدیریت جهادی باید از یک پویایی و پایایی نهادی برخوردار باشد، به این معنی که در هر شرایطی و به فراخور هر موقعیتی، یک برنامه اقدام و عمل برای جامعه داشته باشد و بلاتکلیف و بدون تصمیم نماند.

شهردار تهران از راستی آزمایی عمل به عنوان دیگر ویژگی مدیریت جهادی یاد کرد و عنوان داشت: قبل از اینکه دیگران از عمل راستی آزمایی کنند، خودمان باید این راستی آزمایی را انجام دهیم.

وی در ادامه مهم ترین چالش کشور در سطوح مختلف را چالش مدیریت عنوان کرد و گفت: ما برای یک پیشرفت در سایه عدالت و خصوصا عدالت اجتماعی، نیازمند منابع انسانی و سپس منابع مادی هستیم که انصافا کشور ما در این بعد هیچ مشکلی ندارد.

قالیباف ادامه داد: ضروری است جنس مدیریتی موجود مبتنی بر فرهنگ انقلاب اسلامی باشد که برخواسته از فرهنگ اهل بیت(ع) و فرهنگ قرآنی است، اگر از الگو های دیگری استفاده کنیم، نمی توانیم با آن روش ها، باورهای ایمانی خودمان را پیاده کنیم.امام(ره) در زمره افراد لایحتسب قرار گرفت

شهردارتهران یادآور شد: بعضی از افراد معتقد بودند که انقلاب اسلامی خلاف رودخانه شنا می کند و حتی بسیاری از آن ها در حوزه و دانشگاه به امام خمینی(ره) می گفتند که با کدام نیرو و توان قرار است در مقابل آمریکا و رژیم تا بن دندان مسلح مقابله کنیم؟ اما امام(ره) به گونه ای عمل کرد که در زمره افراد لایحتسب قرار گرفت. وقتی زندگی امام خمینی (ره) را می بینیم، شاهد هستیم که حضرت امام نه کلامی غیر از خدا بر زبانشان جاری شد و نه گامی غیر از خدا برداشتند و خداوند نیز ضمانت کرده است که هر کسی در این مسیر گام بر دارد، همه چیز را برای او فراهم می کند.

وی گفت: در دوران جنگ سرد هیچ انقلاب، کودتا و اتفاقی در دنیا نبود که پشت سر آن شوروی سابق و آمریکا وجود نداشته باشند به نحوی که اقتصاد، فرهنگ، تقسیمات کشوری و همه مسایل در دست آن ها بود که نمونه ها در کره شمالی و کره جنوبی قابل مشاهده است. در این زمان انقلاب اسلامی شکوفا می شود و می گوید «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی».

این فرمانده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس خیلی از افراد به ما گفتند چرا بعد از آزادسازی خرمشهر جنگ را ادامه دادید؟ حتی پس از پایان جنگ و پذیرش قطعنامه نیز در اوایل دهه هفتاد خیلی ها می گفتند به کدام اهدافتان در جنگ رسیدید؟ اما اگر امروز نگاه کنیم، شاهد هستیم انقلاب به اهداف خودش در جنگ رسید.

قالیباف تاکید کرد: امروز از انسانیت، آزادگی و مظلومان در جولان و در مقابل دشمن اصلی خودمان دفاع می کنیم و خداوند نیز اسباب آن را فراهم می کند.
شهردار تهران تصریح کرد: یکی از شخصیت های برجسته اروپایی عنوان می کرد که در زمان فروپاشی یوگسلاوی، جنایت های بزرگی اتفاق افتاد و هیچ کس حرف ما را نشنید اما ایران واقعا کشور مقتدری بوده است که شش کشور طولانی ترین مذاکرات را با ایران انجام دادند و این موضوع تنها ریشه در قدرت شما دارد.

وی در ادامه گفت: دشمنان خیرخواه ما نیستند و اگر بتوانند انقلاب و نظام اسلامی را از سر راه خود بردارند، لحظه ای درنگ نخواهند کرد.
این فرمانده دوران دفاع مقدس عنوان داشت: در دوران دفاع مقدس گاهی به حدی در پشت خاکریز به ما فشار وارد می شد که می گفتیم از خیر عراق و کربلا و صدام گذشتیم، فقط اینکه بتوانیم پیکر شهدا را عقب بیاوریم برای ما کفایت می کند،اما براساس سوره احزاب قرار است فشار تا جایی بر ما وارد شود که بین مومنان و منافقان تعیین تکلیف شود تا نصرت الهی شامل حال ما شود.دشمن اصلی ما آمریکاست و مبارزه با آمریکا جز کار چیز دیگری نیست

وی همچنین تاکید کرد: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب دشمن اصلی ما آمریکاست و مبارزه با آمریکا جز کار چیز دیگری نیست. ما امروز در حوزه مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کارنامه قابل دفاعی نداریم و باید در این زمینه تلاش کنیم. البته زحمت های زیادی در این زمینه ها کشیده شده است اما چالش های جدی هم داریم که باید بر اساس فرهنگ جهادی برای حل این چالش ها تلاش کنیم.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت گردآوری ابعاد مختلف فرهنگ جهادی در حوزه نظری و عملی تاکید کرد: دعوت افراد به انقلاب، کار و نظام با این حرکت ها باید انجام شود و تنها با حرف نمی شود آن ها را باورمند کرد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی