۰

قالیباف: شاه کلید حل مشکلات اعتماد به مردم و جوانان و حرکت در مسیر باورهای انقلاب است

//bayanbox.ir/view/4357214387322057110/resized-1053065-811.jpg
محمدباقر قالیباف که عصر امروز  در مراسم یادواره شهدا و ایثارگران مسجدجامع اصفهانک و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب سخن می‌گفت، با بیان اینکه همه ما بر این باوریم که هرچه امروز داریم به برکت خون شهدا و امام شهداست، اظهار کرد: بنابراین وظیفه ما هم از بعد الهی و هم از بعد انسانی این است که در برابر این لطفی که در روز‌های سخت شهدا و ایثارگران و جانبازان که جان شان را برای خدا دادند، در حق ما کردند، قدر شناس باشیم؛ لذا تا زنده ایم باید یاد و نام شهدا را زنده نگه داریم. قدر ان نعمت بزرگ را دانسته و شکر گذار باشیم. شکر این نعمت هم جز این نیست که این مسیر که راه سعادت دنیوی و اخروی مان است را ادامه دهیم. اگر لحظه‌ای غفلت کنم هم مدیون شهدا و امام شهداییم و هم زندگی مان از برکت و صفا صمیمیت فاصله می‌گیرد.

دست مردمی که با فهم بالا با وجود مشکلات پای انقلاب ایستاده اند را بوسید

وی با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت::همه شاهد حضور پرشور مردم که برای اسلام، خون شهدا و عهدی که بین خود وخدا بسته اند و به میدان امند، بودیم. باید دست این ملت را که با هر دین و گرایش و سلیقه نشان دادند پای اسلام و عزت کشورشان ایستاده اند، بوسید که هرگز دشمن را شاد نمی‌کنند و این فهم مردم که با وجود مشکلات مسائل را از هم تفکیک کرده و به میدان امده اند، قابل ستایش است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امروز افتخارات بزرگی در کشور داریم از جمله عزت، استقلال، اینکه مردم خود برای سرنوشت شان تصمیم می‌گیرند و امنیت. امروز کشور ما به برکت مجاهدت همین شهدا در حالی از امنیت کامل برخوردار است که کشور‌های اروپایی و امریکایی دارای چنین شرایطی نیستند و اتشی که افروخته اند دامن خودشان را گرفته است. شما به همین حادثه اخیر بنگرید که ۲۸ تن از بهترین فرزندان این مرز و بوم در راه دفاع و امنیت به شهادت رسیدند. حتی در حوزه مسائل زیرساختی کشور نیز شرایط خوبی داریم. در شهر و روستا که نگاه کنیم با همه فشار‌ها و حوادث و دشمنی‌هایی که با انقلاب ما شد که یکی از ان‌ها برای سقوط یک حکومت کافی بود، اتفاقات خوبی افتاده است.

سخت‌تر از مشکلات این است که مشکلات را گردن انقلاب و دشمنی با امریکا می‌اندازند

قالیباف بااشاره به ترور‌ها در اوایل انقلاب و تحریم‌ها گفت: وقتی ما بخواهیم در مسیر انقلاب حرکت کنیم با سختی‌هایی مواجهیم، اما با وجود همه این مشکلات خدمات خوبی در حوزه زیرساخت‌ها شکل گرفته، اما در کنار این افتخارات متاسفانه مشکلاتی وجود دارد که باعث ازردگی خاطر و غصه همه می‌شود. تلخ‌تر ان زمانی است که بعضی مشکلاتی که در حوزه مسائل معیشتی است را به انقلاب و ارزش‌هایی که برای شان جان داده ایم نسبت می‌دهند و یا می‌گویند اگر ما با امریکا دشمنی نکنیم این مشکلات را نخواهیم داشت. سختی و تلخی این حرف‌ها بیشتر از خود مشکلات است.

ریشه مشکلات نه تحریم هاست و نه حرکت در مسیر انقلاب و مباره با ظلم

وی افزود: به عنوان یک خدمتگزار و اشنا با مسائل کشور به شما عرض می‌کنم بخش قابل توجهی از این نابسامانی‌های حوزه معیشتی ریشه در مسیر انقلاب و اسلام و حرکت در مبارزه با ظلم ندارد. حتی ریشه در تحریم‌ها هم ندارد بلکه ریشه اصلی ان در ناکارامدی و ضعف مدیریت است. این‌ها غیر قابل تحمل است. این‌ها را نباید به گردن امریکا انداخت.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه وقتی نگاه این طور است که موضوعات با نگاه بیرون از توان مردم و جوانان باید حل شود، یعنی منتظر حل مشکل مان به دست دشمنان مان هستیم تصریح کرد: این کار عاقلانه نیست.

دشمنان زمانی گره از مشکلات ما باز می‌کنند که ذلت شان را بپذیریم

فرمانده لشگر ۵ نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه ما به دنبال دشمن تراشی نیستیم، خاطرنشان کرد: اگر فکرکنیم که دشمنانی که قریب به یک قرن به کشورمان خیانت کرده اند، دشمنانی که از عصر مشروطه تا ۲۸ مرداد و تا شکل گیری انقلاب و کودتا‌ها و تحریم‌ها و فشار‌های بعد از انقلاب به ما خیانت کرده اند، ممکن است بیایند و گره از کار ما باز کنند و ما به ان‌ها اعتماد کنیم، سخت در اشتباهیم. ان‌ها زمانی گره از مشکلات ما باز می‌کنند که تن به ذلت شان بدهیم و ملت ما هرگز زیر بار ذلت نمی‌روند؛ لذا اگر می‌گوییم جهاد ادامه دارد باورمان این است که این انقلاب هم به زندگی مادی مردم توجه دارد و هم زندگی معنوی یعنی هم دین مردم و هم دنیای مردم. هرکه بخواهد دین و دنیای مردم را از هم جدا کند باید بداند این مغایر با باور‌های انقلاب ما از ابتدا بوده است.

اگر کسی کاری از دستش بربیاید و برای مردم انجام ندهد ضد انقلاب است

وی با بیان اینکه اگر امروز کاری از دست مان بر بیاید باید برای مردم انجام دهیم، گفت: به تعبیر امام راحل که می‌فرمودند: اگر کسی کاری از دستش بربیاید و برای مردم انجام ندهد مصداق عینی ضد انقلاب است باید گره از کار مردم باز کنیم و اگر این طور نکنیم یعنی ما نمی‌خوایم راه شهدا را ادامهدهیم.

باید دغدغه مان مردمی باشد که در مشکلاتند

قالیباف افزود: برخی می‌گویند شهدا برای نان نرفته اند. بله شهدا برای اسلام رفته اند، اما اسلام برای زندگی مردم تاکید دارد. این انقلاب که برخواسته از فرهنگ قران و اهل بیت است هم دین مردم و هم دنیای مردم ا. تضمین کرده است؛ لذا وقتی می‌گوییم مجلس ذکر شهداست و این نعمت بزرگی است شکر این نعمت ان است که وقتی مردم در سختی هستند ما نباید ارام بنشینیم بلکه باید دغدغه این مردم را داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه از اینکه می‌بینیم بزرگ مردانی که مقابل دشمن مردانه ایستادند و سرخم نکردند امروز در مقابل زن و فرزندشان بخاطر مشکلات اقتصادی سرشان پایین است شرمنده می‌شویم، تاکید کرد: به دلیل بیکاری و مشکلات برخی جوانان ناگزیرند در سن جوانی هنوز پول توجیبی شان را از والدین بگیرند هم خودشان می‌شکنند و هم پدر و مادرشان. خب اخر مگر قرار ما در انقلاب این بوده است؟ مسلما نه.

قالیباف ادامه داد: به شما به عنوان فردی مطلع عرض می‌کنم مشکلاتی که امروز می‌بینیم به دلیل نبود امکانات و پول و تحریم نیست. نمی‌گویم تحریم روی کشور اثر ندارد. اثر دارد، اما نه اینکه دچار این مشکلات فعلی بشویم.

وی با تاکید بر اینکه تحریم همان طور که تهدید است فرصت هم ایجاد می‌کند، گفت: از اول انقلاب ما در تحریم بوده ایم البته قبول داریم در ۷، ۸ سال اخیر فشار‌ها بیشتر شده است. اما همین ۵، ۶ سال قبل در تولید بنزین مشکل داشتیم، اما همین چند روز قبل با تلاش بچه‌هایی که باور انقلابی دارند و معتقدند تحریم برای ما تهدید نیست، پالایشگاه تولید بنزین افتتاح شد و حالا نه تنها مشکلی در تامین بنزین نداریم می‌توانیم صادر هم بکنیم.

فرمانده لشگر ۵ نصر در دوران دفاع مقدس ادامه داد: در زمان تحریم دیدیم اگر تکیه بر جوانان و مردم کنیم مشکلات حل می‌شود، اما اگر چشم مان به ان طرف مرز‌ها برای حل مشکلات مان باشد باید هم در صف مرغ و گوشت یخی مردم مان بایستند. تازه وقتی مرغ و گوشت یخی را هم می‌اوریم بلد نیستیم توزیع کنیم و می‌بینیم مردم چقدر دچار مشکل می‌شوند در این صف ها. دیگر این‌ها را به حساب انقلاب و دین نگذاریم بلکه شجاعت داشته و بگوییم ضعف مدیریت ماست.

قالیباف با بیان اینکه وقتی کار خوبی انجام می‌شود می‌گوییم ما بودیم، اما وقتی خراب می‌شود حاضر نیستیم مسوولیت بپذیریم و گردن دیگران می‌اندازیم، تصریح کرد: ما با امریکا مبارزه می‌کنیم شهید می‌شویم، اما زیر بار ذلتش نمی‌رویم، زیرا اسلام به ما اجازه نداده پا روی عزت و استقلال مان بگذاریم. ما نشان دادیم از برخی افراد ملی گرایی که مدعی بودند برای خاک وطن همه کاری می‌کنند ملی گرا‌تر هستیم، زیرا ان‌ها وقتی دشمن به خاک وطن شان حمله کرد راضی نشدند یک تیر پرتاب کنند. اما همین بچه مسلمان‌ها در سایه امام (ره) و رهبری برای وطن جان دادند.

سزاوار نیست زندگی مردم را در سختی قرار دهیم

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سزاوار نیست زندگی مردم را در سختی قرار دهیم عنوان کرد:یکی از راه‌های حل مشکلات اینست که به باور‌های انقلاب که مبتنی بر سنت‌های الهی لایتغیر است باور داشته باشیم. هرچقدر نسل‌ها پیش بروندو دنیا بر هر پایه‌ای بچرخد سنت‌های الهی لایتغیرند و مبنای انقلاب ما همین سنت هاست و این اصول همیشه ثابتند.

در این باور‌ها باید همیشه ثابت قدم باشیم و در طول این سال‌های انقلاب دیدیم هر جا ثابت قدم بودیم خداوند به ما پیروزی عنایت کرد وهرجا تردید کردیم دچار مشکل شدیم.

وی افزود: مشکل گشا و راه حل دست مردم است. این یک شعار نیست. همیشه مردم گره از مشکلات باز کرده اند. منافقین وقتی روزی ۳۰، ۴۰ نفر را ترور می‌کردند امام فرمودند: ما ۳۶ میلیون جمعیت داریم یعنی ۳۶ میلیون عنصر اطلاعاتی داریم. هرکس همسایه اس را بپاید که منافق نباشد. همین مردم هم مشکل را حل کردند و منافقین را ناکام.

فرمانده لشگر ۵ نصر در دوران دفاع مقدس با پرداختن به راه اندازی سامانه ۱۱۰ در نیروی انتظامی اظهار کرد: معتقد بودم مردم دارند به نیروی انتظامی خدمت می‌کنند که هر وقت مشکلی پیش می‌اید به ما خبر می‌دهند تا برویم. یعنی هم مردم خدمت می‌گیرند هم نیروی انتظامی درست خدمت به مردم میکند. در سامانه ۱۳۷ شهرداری هم اتفاقی مشابه افتاد و مردم مشکلات را به ما انتقال می‌دادند به عنوان مثال می‌گفتند فلان مدیر شما فلان خطا را دارد رسیدگی کنید. اما ما امروز در مسائل اقتصدی مردم را حذف کرده ایم. اینکه فکر کنیم ما مدیران می‌توانیم مشکل را حل کنیم اشتباه است. در اوایل انقلاب همیشه از تعبیر امت در صحنه استفاده می‌شد. امت در صحنه فقط این نیست که روز ۲۲ بهمن به میدان بیایند بلکه در مسائل مدیریتی کشور هم باید در صحنه باشند.

شاه کلید حل مشکلات اعتماد به مردم و جوانان و حرکت در مسیر باور‌های انقلاب است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد کشور دست دولت است، گفت: در کنار دوعامل باور‌های انقلاب و اعتماد به مردم باید به جوانان هم میدان داد تا مشکلات حل شود. از اغاز انقلاب تا کنون هر تحول مثبتی شکل گرفته توسط جوانان بوده، اما امروز به این‌ها فرصت نمی‌دهیم. نه فرصت برابر که اصلا فرصت نمی‌دهیم.

وی با اشاره به ساخت بزرگراه امام علی (ع) توسط جوانان تصریح کرد: طی ۲۰ ماه ۱۲ هزار خانه‌ای که در مسیر بزرگراه بود، خریداری و راه ارتباطی هم قطع نشد و همه این‌ها به دست افرادی شد که متوسط سن شان ۳۲ سال بود.

قالیباف خاطرنشان کرد: وضع کشور زمانی که درامد کشور ۵ برابر افزایش یافته بدتر از زمانی است که این شرایط را نداشتیم پس مشکل مدیریت است نه پول. مدیریتی که به مردم و جوانان اعتماد نمی‌کند، از باور‌های انقلاب فاصله گرفته و بی عرضگی شان را به حساب انقلاب می‌گذارد.

قالیباف تاکید کرد: این مشکلات واقعا کمرشکن است، اما کشور ما توان اداره خودش را به شکل مناسبی که مردم اذیت نشوند با همه فشار‌های تحریم هم از جهت مالی و هم منابع انسانی دارد. امیدوارم همه ما مسوولان توجه کنیم کاری نکنیم این مردمی که همیشه برای کشور افتخار افرینند خیرمان را از خدا نخواهند. انشالله دعای مردم پشت سر مسوولان باشد و مسوولان هم بدانند عزت دنیوی و اجر اخروی شان در گرورضایت این مردمی است که امام راحل فرمودند: این انقلاب انقلاب محرومین و مستضعفین است و یک موی کوخ نشینان را به همه کاخ نشینان نمی‌دهیم. امیدوارم محرومانی که همیشه پای انقلاب بودند را به فراموشی نسپاریم و فرهنگ ۴ درصدی‌ها رابه این‌ها ترجیح ندهیم و به مردم خدمت کنیم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی