۰

قالیباف در نشست با شورایاران و دبیران محلات منطقه ۱۵

 اخبار

//bayanbox.ir/view/1322731611221880090/liotytt-copy.jpg

قالیباف در نشست با شورایاران و دبیران محلات منطقه ۱۵:

شهرتهران نیازمند کارهای مینیاتوری و نرم‌افزاری در مقیاس یک یکم است/ باید خلا نبود سهم فرهنگی در سبد خانواده را پر کنیم

 

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردارتهران صبح امروز طی سخنانی در نشست صمیمی با دبیران شورایاری و مدیران محلات منطقه ۱۵ با اشاره به برخی مسایل و مشکلات مطرح شده از سوی شورایاران در محلات مختلف ابراز داشت: حتما بخشی از موضوعات مورد نظر شورایاران در جلسه نظارت ستادی منطقه ۱۵ مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه آن به اطلاع شهروندان منطقه خواهد رسید.

وی با تاکید بر ضرورت انتقال محل‌های انباشت ضایعات خشک ابراز داشت: در حوزه بافت فرسوده محله مینایی و اتابک تصمیم‌گیری‌های خوبی در منطقه انجام می‌شود و در کنار آن پروژه‌های عمرانی همچون تقاطع‌های غیر همسطح، توسعه مترو، تکمیل اتوبان‌های شهید شوشتری و شهید نجفی رستگار و سایر معابر و دسترسی‌ها در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد.

شهردار تهران تاکید کرد: تنها در سال جاری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان به منظور تملک راسته دولت‌آباد هزینه شده است و موضوع اتوبان شهید شوشتری نیز به صورت مکرر مورد پیگیری قرار گرفته است. البته طراحی این پروژه به گونه‌ای صورت گرفته که بخش قابل توجهی از آن به منظور حفاظت از محیط‌زیست و حیات‌وحش به صورت تونل اجرایی می‌شود و بخشی از اتوبان نیز به صورت محصور است. هم اکنون اقدامات مورد نیاز برای اجرای این اتوبان به مراحل نهایی خود نزدیک شده است.

دکتر قالیباف در ادامه از کاهش بار ترافیک میدان بسیج تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: موضوع ورودی شرق تهران و مسیر جاده امام رضا (ع) در سال جاری نهایی نخواهد شد و  بر این اساس با تکمیل امتداد اتوبان دولت‌آباد، بار ترافیکی رفت و برگشت اتوبان آزادگان از روی میدان بسیج و افسریه برداشته می‌شود.

شهردار تهران در ادامه از تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در حوزه‌های ورزشی و سرانه خدماتی خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به نقش شورایاران در شهر تهران، یادآور شد:  شوارایاری‌ها بیش از یک دهه است که به صورت منسجم کار خود را انجام می‌دهند و هم اکنون مجموعه شورایاری‌ها و محلات به دوره بلوغ رسیده‌اند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون  شهر به نقطه‌ای رسیده که بیش از نیاز به توسعه و توجه به مسایل زیرساختی، نیازمند اقدامات فرهنگی و آموزشی در حوزه زیست شهری هستیم؛ این اقدامات هم باید به صورت دقیق، مینیاتوری، با حوصله و در مقیاس یک یکم انجام شود چرا که دیگر نمی‌توانیم حتی برای یک منطقه نسخه واحد بپیچیم چه برسد به اینکه بخواهیم برای کل شهر نسخه واحد داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه «برای اجرای کار دقیق فرهنگی و آموزشی نیازمند نقشه یک یکم هستیم» اظهار داشت: هر محله‌ای  باید برای کوچه‌ها و پلاک خانه‌های خودش برنامه‌ریزی کند، در غیر این صورت دیگر شهر به سمت رشد کیفی حرکت نخواهد کرد. این مهم‌ترین نکته‌ای است که حوزه فرهنگی و اجتماعی و شورایاری‌ها باید به آن توجه داشته باشند.

شهردار تهران ابراز داشت: وقت آن فرا رسیده است که در شهرداری به جای آنکه درباره پروژه‌های بزرگ بحث کنیم، یک بازنگری داشته باشیم و برای جزئیات کوچه به کوچه تدبیر کنیم؛ البته این به معنی آن نیست که پروژه‌های بزرگ ضروری نیست، بلکه پروژه‌های بزرگ هم اکنون در مسیر خودش به حرکت درآمده و کار آنها دنبال می‌شود.

دکتر قالیباف عنوان داشت: در این مدت پروژه‌هایی که امکان اجرای آن در ذهن هیچ‌کس نمی‌گنجید را در شهر تهران انجام داده‌ایم؛ به عنوان مثال با هر کسی درباره پروژه اتوبان امام علی (ع) صحبت می‌کردیم، می‌گفتند این کار غیر قابل انجام است اما با وجود ۱۲هزار واحد مسکونی و همه تاسیسات آب، برق و گاز در مسیر این پروژه، اتوبان امام علی (ع) به سرانجام رسید.

شهردار تهران تاکید کرد: در طول مدت ۲۵ سال تنها ۳۵ کیلومتر مترو در داخل شهر تهران ساخته شده بود اما هم اکنون طول خطوط مترو به مرز ۲۰۰کیلومتر رسیده و در طی ماه‌های آینده به مرز ۳۰۰کیلومتر نیز خواهد رسید؛ در این میان تنها طول خطوط شش و هفت مترو تهران حدود ۷۰کیلومتر است.

وی با تاکید بر پیگیری نوسازی بافت فرسوده، عنوان داشت: در کل کشور روند نوسازی بافت فرسوده ۷ درصد پیشرفت داشته است، این در حالی است که پیشرفت شهر تهران در نوسازی بافت فرسوده به تنهایی به  ۳۴ درصد رسید. با وجود آنکه رشد نوسازی بافت فرسوده شهر تهران چند برابر میانگین کل کشور است اما با این وجود هنوز هم باید اقدامات شایسته‌ای در شان مردم برای نوسازی بافت‌های فرسوده انجام شود.

دکتر قالیباف در ادامه به موضوع سد معبر در محلات اشاره کرد و گفت: بخشی از بساط گستران، مهاجرانی هستند که برای درآمد به این محلات می‌آیند و بخشی هم آدم‌های زحمتکش، متدین و سالمی هستند که در حداقل‌های زندگی خود مانده‌اند و این کار محل ارتزاق آنها در شرایط بدفعلی است؛ چرا که خیلی از مردم دچار مشکلات اقتصادی و بیکاری هستند.

وی گفت: ناگزیر هستیم با کمک هم موضوع سد معبر را مورد رسیدگی قرار داده و آن را از این حالت لجام گسیخته فعلی سامان دهیم چرا که این وضعیت، معضلات اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و ترافیکی ایجاد می‌کند.

شهردار تهران با بیان اینکه «تهران امروز نیازمندکارهای مینیاتوری و نرم‌افزاری است» ابراز داشت: اقدامات مینیاتوری باید در حوزه کارهای کالبدی در محلات، بافت فرسوده و توجه به موضوعات فرهنگی و آموزشی مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین تاکید کرد: با شرایط بد اقتصادی جایی برای فرهنگ در سبد خانواده‌ها وجود ندارد، به همین جهت باید خلا نبود سهم فرهنگی را در سبد خانواده پر کنیم؛ در این میان مدیران محلات باید این کار را در نقاطی که مشکلات اقتصادی و محرومیت بیشتری دارند دنبال کنند؛ از همین جهت است که تاکید داریم سراهای محله نباید به سمت کار اقتصادی و درآمد زایی حرکت کنند.

شهردار تهران در ادامه با تاکید بر اداره سرای محلات با تفکر مسجدی، عنوان داشت: هر کاری که به هر شکلی باعث تضعیف کارها در مساجد شود، ظلم به مردم و انقلاب است. مردم نباید تنها برای عبادت به مسجد مراجعه کنند بلکه برای نیازهای روزمره خود هم باید به مساجد بیایند؛ در این شرایط است که مساجد رونق پیدا می‌کند.

شهردار تهران با بیان اینکه « ما سراهای محله را جزو مجموعه‌های اداری متصل به شهرداری نمی‌دانیم» گفت: از روز اول تاکید داشتیم که شورایاری‌ها و مدیران محلات باید خودشان را مردمی بدانند و هر کاری که برای پشتیبانی و امنیت شغلی آنها در توان ما باشد، مضایقه نمی‌کنیم.

وی در ادامه رسیدگی به نیازمندان و محرومان را وظیفه اسلامی، دینی و انقلابی همه عنوان کرد و گفت: در برخی از محلات منطقه ۱۵ افرادی هستند که به نان شب خود نیز نیازمندند که قادر به حل این مسایل هستیم؛ سرای محله باید بداند در محله آن‌ها چه کسانی نیازمند هستند و در این بخش افراد زیادی نیز آماده کمک هستند؛ به همین جهت باید از این ظرفیت مردمی استفاده کنیم و این کار را انجام دهیم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی