۰

قالیباف در مراسم اهتزاز پرچم حرم رضوی در یادمان ثامن الائمه خراسان در شهر حمیدیه: برای حل مشکلات اقتصادی پدیده دفاع مقدس به عنوان الگو کفایت می کند

 اخبار

//bayanbox.ir/view/2855286837731789863/photo-2018-03-24-11-18-27.jpg

برای حل مشکلات اقتصادی پدیده دفاع مقدس به عنوان الگو کفایت می کند/شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری ارکان اداره یک مجموعه است

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دوران دفاع مقدس نزدیک ترین، بهترین و مانوس ترین الگو برای ماست تا از آن هم از بعد مادی، هم معنوی و هم اخلاقی درس بگیریم.

محمدباقر قالیباف در مراسم اهتزاز پرچم حرم رضوی در یادمان ثامن الائمه خراسان در شهر حمیدیه با درود بر روان پاک شهدا و امام شهدا بیان کرد: خداوند بزرگ را شاکریم که در آغاز سال نو و در ایام ماه عزیز رجب در یکی از محل ها و مقرهای رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس که بدون شک محل زندگی هزاران شهید و جانباز و ایثارگر بوده و در جمع راهیان نور و خانواده های معظم شهدا و جانبازان، بزرگان و عشایر شهر ولایت مدار حمیدیه گرد هم آمده ایم.

فرمانده لشگر 5نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه از آنجایی که این جمعی که کنار هم گرد آمده ایم قصد اصلی مان شناخت بهتر از دوران دفاع مقدس است، اظهار کرد: دوران دفاع مقدس به عنوان یک پدیده ای که در ابتدای پیروزی انقلاب اتفاق افتاد و 8سال ادامه یافت به تنهایی کفایت می کند که این دوره 8ساله الگویی برای زندگی ما باشد. لازم نیست برویم کشورهای دیگر و حوادث دیگر را نگاه کنیم. اگر دستاوردهای دوران دفاع مقدس را ملاک عملمان قرار دهیم برای موفقیت و حل همه مشکلات و چالش هایی که امروز در کشور داریم، کفایت می کند. البته من مخالف استفاده از تجربه دیگران نیستیم. اما پدیده دوران دفاع مقدس نزدیک ترین بهترین و مانوس ترین الگو برای ماست که ما از آن درس بگیریم. هم از بعد مادی و هم معنوی و اخلاقی درس های زیادی برای ما دارد. نباید فکر کنیم اصول و مبانی اداره دوران دفاع مقدس چون محیط نظامی بوده نمی تواند در عرصه فرهنگی یا اقتصادی یا اجتماعی یا علم و فناوری الگو باشد.

 

توجه به خدا و باور سنت های الهی از ویژگی های دوران دفاع مقدس بود

وی افزود: در بعد معنوی و اخلاقی وقتی به دوران دفاع مقدس نگاه می کنیم می بینیم یکی از ویژگی های دوران دفاع مقدس توجه به خدا بود. در این محیط نمی شد با کسی روبه رو می شدیم که به یاد خدا نباشد. البته این درست است چون در دوران دفاع مقدس احتمال شهادت زیاد بود بیشتر به یاد خدا بود، این حرف درستی است اما سوال این است چرا هرکجا هستیم به یاد مرگ و قیامت و معاد نباشیم؟ آیا وقتی جنگ و جبهه نیست همه ماندگار هستند و یا آیا همه آنها که به جبهه آمده بودند به شهادت رسیدند؟ پس باید این درس را از دوران دفاع مقدس بگیریم که هر کجا هستیم به یاد خدا باشیم. یکی از راههایی که به یاد خدا باشیم یاد مرگ است. یکی دیگر از ویژگی های دوران دفاع مقدس توکل به خدا بود.

وی با بیان خاطره ای از اولین باری که در دوران جنگ تحمیلی به حمیدیه آمده بود، گفت: همین نقطه ای که اکنون ما در آن نشسته ایم زیر آتش دشمن بود. هیچ سروسامانی در ماههای اول جنگ نبود. اگر به لحاظ مادی می سنجیدیم واقعا هیچ نقطه امید بخشی نبود آنچه که باعث امید به رزمندگان می شد توکل به خدا بود. آیا امروز در زندگی مادی و معنوی مان توکل مان به خدا هست؟ رزمندگان توکل بر خدا را باور داشتند. هرچه برای شان پیش می آمد ولو سختی و عدم موفقیت اما باور داشتند خیرشان در آن است. در دوران دفاع مقدس رزمندگان به سنت های الهی که لا یتغیر هستند ایمان داشتند.

 قالیباف با تاکید بر اینکه امکانات کم مادی در دوران جنگ به دلیل توکل بر خدا و باور سنت های الهی از سوی رزمندگان اسلام، خللی در اراده و روحیه رزمندگان ایجاد نمی کرد، تصریح کرد: باور جنگیدن در جبهه حق، باعث پیروزی ما شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بعد از اتمام جنگ در هفته دفاع مقدس در دهه 70 در مناظرات و صحبت ها خیلی از تحلیلگران سوال شان این بود که چرا بعد از عملیات دفاع مقدس جنگ را ادامه دادید اگر ادامه نمی دادید این همه شهید نداشتیم و در دوران دفاع مقدس به پیروزی کامل نرسیدید. بنا بود حزب بعث را از بین ببرید و راه کربلا را باز کنید و ملت ایران و عراق کنار هم باشند، اما به کدام یک از این موفقیت ها دست یافتید؟ اما آیا امروز هم می توانند همان حرف های 20سال پیش را بزنند؟

قالیباف با بیان اینکه روز قبول قطعنامه 598 روز سختی برای همه ما بود و امام (ره) فرمودند من جام زهر را سرکشیدم، تاکید کرد: تا آن روز وظیفه ما جنگ بود و آن روز پذیرش قطعنامه. چون به وظیفه عمل کردیم و توکل داشتیم و معتقد بر سنت های الهی حرکت کردیم همه موفقیت ها را نصیب مان کرد و امروز می بینیم به همه اهداف دوران دفاع مقدس رسیدیم.

 

تا صف ایمان آورندگان از منافقان جدا نشود پیروزی نصیب ملتی نمی شود

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با  اشاره به هدف امریکا و اسراییل مبنی بر ایجاد ناامنی برای کشورم

ان با حضور در مرزها از طریق کردستان و غرب کشور گفت: حتی داعش تا مرزهای جلولا در 25 کیلومتری مرز ما هم حضور یافتند اما امروز رزمندگان ما در ارتفاعات جولا هستند و این همان تفسیر امام راحل است که فرمودند راه قدس از کربلا گذشته و دغدغه دشمنان ما پیشرفت انقلاب اسلامی است و همه اینها الگو گیری از دوران دفاع مقدس است و سنت های الهی پابرجاست. اگر ما در راه خدا مقاومت کنیم ولو اینکه جمعیت اندکی باشیم پیروزی نهایی از آن ماست.آنچه که لازم است صبر است.خداوند تا بندگانش را امتحان نکند و تا صف ایمان آورندگان از منافقان جدا نشود پیروزی را نصیب نمی کند. انسانها امتحان پس می دهند.

وی با بیان اینکه در بعد اخلاقی در دوران دفاع مقدس گذشت و محبت از ویژگی های رزمندگان بود، گفت: آیا امروز در  زندگی مان اهل گذشت هستیم؟ آیا وقتی حق با شماست، با بزرگواری از حق خودت می گذری؟ در مشکلات و ناملایمات اهل محبت هستیم؟ در دوران دفاع مقدس دروغ، غیبت و تهمت جایی در زندگی رزمندگان نداشت.

قالیباف دوران دفاع مقدس را به عنوان الگوی جامعه در بحث علم و فناوری خواند و گفت: امروز وقتی حرف از توان موشکی زده می شود و پرتاب ماهواره، نانو و پیشرفت های علمی و وقتی در تجهیزات نظامی بدون شک جزو 10کشور اول دنیا محسوب می شویم ، همه اینها وام دار دوران دفاع مقدس است و در ان زمان پایه گذاری شده است.

 

شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری ارکان اداره یک مجموعه است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پیچیده ترین موضوعات علمی در عرصه مسائل نظامی است، تاکید کرد: پیشرفت قابل توجه ما در عرصه نظامی بی شک به دلیل دوران دفاع مقدس است.  در حوزه مدیریتی مسیر کارسازی، دوران دفاع مقدس است. شهدای عزیز ما همگی در همین مسیر شایسته سالاری شایسته گزینی و شایسته پروری که ارکان اداره یک مجموعه است، قرار داشتند و اینها در دوران دفاع مقدس به بهترین شکل ممکن اتفاق می افتاد.

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس عدالت برقرار بود. فرهنگ سازی نیز همین طور. امروز اگر فرهنگ بسیج و جهادی و روحیه خدمت را داریم همه به برکت دفاع مقدس بود. دفاع مقدس بزرگترین پدیده ای بود که برای خود تولید فرهنگ می کرد و این فرهنگ برای همیشه ماندگار است. چون منطبق بر فرهنگ قرانی و اهل بیت است.

فرمانده لشگر 5نصر با تاکید بر اینکه پدیده دفاع مقدس به  تنهایی برای الگو گرفتن در حل مشکلات اقتصادی کفایت می کند، اظهار کرد: اداره دفاع مقدس اداره مردمی بود. تا زمانی که بنی صدر در مسند بود و فرمانده کل قوا بود و با سیستم سنتی سازمانی و کلاسیک می خواست جنگ را اداره کند هیچ موفقیتی در جنگ نداشتیم چون مردم در اداره جنگ نقشی نداشتند. در همان ماه های اول جنگ اجازه ورود ما به جبهه را نمی دادند چون می گفتند شما جنگ را نمی شناسید و ما ناگزیر بودیم از راههای مختلف دژبانی های مستقر را دور بزنیم تا بتوانیم وارد جبهه شویم. اما وقتی بنی صدر عزل شد و امام راحل دستور دادند مردم وارد دفاع مقدس شدند، پیروزی های عظیمی اتفاق افتاد. نمونه آن را در زلزله کرمانشاه هم می توان دید. البته وقتی مردم پای کار بیایند قدرت سازماندهی و مدیریت باید باشد. باید از همان دوران دفاع مقدس یاد بگیریم که آنموقع هم حضور مردم سازماندهی شده بود. امروز هم اگر مردم امدند باید ساختار سازی و سازماندهی شده باشد. امروز مردم باید اقتصاد را اداره کنند نه یک عده خاص.

وی افزود: قبل از دوران دفاع مقدس شهدایی که باعث افتخار هستند کجا بودند و چه می کردند. آیا امروز هم در حوزه های مختلف مردم ما نقشی دارند؟ هرچه هست دولتی و رسمی است. کار دولتی بدون حضور مردم کاری از پیش نمی برد همه اش ناکارامدی است و فساد از همین جا شروع می شود.

 

قالیباف با بیان اینکه انقلاب ما دو رکن و دوبال دارد ؛ اسلام و مردم تصریح کرد: هریک از این دو بال حذف شود انقلاب توان حرکت ندارد. ما در بعضی موارد اسلام را حذف می کنیم و در برخی مردم را. البته عده ای هم هستند که نه به اسلام و نه به مردم اعتقاد ندارند و یک مسیر دیگری را می روند.

فرمانده لشگر 5نصر در پایان بابیان اینکه هرجا هستیم خود را مدیون شهدا و اما م شهدا دانسته و در سایه مقام معظم رهبری راه آنها را ادامه دهیم، گفت: همه بچه هایی که به جنگ می امدند الزاما همه حزب الهی یک دست و نماز شب خوان نبودند. اما وقتی وارد جبهه می شدند تا فرماندهی هم پیش می رفتند و این می شود شایسته سالاری، تقویت انسان، مدیریت، اخلاق و... که امروز در زندگی مان نیازمند این فرهنگ هستیم.


نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی