۰

شهرهای جهان اسلام و رویارویی با نوگرایی (مدرنیسم)

 مقالات

دکتر محمدباقر قالیباف

دکتر سیدموسی پورموسوی  

تا پیش از ورود مدرنیسم به شهرهای جهان اسلام، سیستم‌های اقتصادی- اجتماعی و فضایی در این شهرها از قوانین روحانی اسلام تبعیت می‌کرده است. عمیق‌ترین دگرگونی‌ها در شهرهای جهان اسلام از اواخر قرن نوزدهم و در قرن بیستم رخ داده که از آن به شهری‌شدن تحمیلی و از خودبیگانه‌ یاد می‌شده زیرا ایجاد آن با نیروی خارجی یعنی مدرنیته غرب توام بوده است. توسعه برون‌زا موجب نشده که این شهرها علاوه بر از دست‌دادن سامانه‌های گذشته خود به نارسایی‌ها و ناهنجاری‌های شهرهای مدرن نیز مبتلا شوند. با این حال ضرورت احیای ارزش‌های از دست‌رفته و وجود میراث عظیم تاریخی- فرهنگی در کانون جهان اسلامی یعنی شهرها خاورمیانه از یک سو و تداوم رشد جمعیت این شهرها در آینده و بروز مشکلات مربوط به مسکن، تسهیلات شهری و توسعه کنترل نشده، ضرورت تلفیق الگوهای نظری و علمی و تلفیق سنت و مدرنیته و برنامه‌ریزی و توجه بیشتر به این شهرها را پیش می‌آورد. در بخش نخست این مقاله عمده‌ترین پیامدهای ناشی از ورود مدرنیسم و همچنین اهمیت و لزوم توجه به شهرهای جهان اسلامی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دیگر تنگناهای حاکم بر برنامه‌ریزی برای این شهرها با توجه به شرایط کنونی فهرست شده‌اند.

عمده‌ترین این مشکلات فقدان منابع و الگوهای کارآمد با توجه به رویکردهای موجود تاریخی به این شهرها، دولت‌مداربودن کشورهای اسلامی و عدم مشارکت مردمی در برنامه‌ها، نگرش بخشی، تنش‌زا، بودن منطقه جهان اسلام و ایده‌های غیرواقع‌نگر یا جزءنگر می‌باشد.

این مقاله از لینک موجود در صفحه قابل دسترسی است.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی