۰

همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/6214007047495306314/liot33.jpg

توسعه اجتماعی باید با فرهنگسازی و از بطن جامعه آغاز شود /  توجه به اقتصاد مردمی ما را به موفقیت می‌رساند

 دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران طی سخنانی در مراسم افتتاحیه نخستین همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی که عصر امروز در محل سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار شد، تصریح کرد:  اگر کشور بخواهد در مسیر پیشرفت قرار گرفته و بر چالش‌های مختلف - خصوصا چالش‌های اقتصادی -  فائق بیاید این کار از دست دولت بر نمی‌آید ولو آنکه دولت پول هنگفتی نیز در اختیار داشته باشد، چرا که پول خرج کردن مهم تر از پول درآوردن است.

از قبل از انقلاب دچار چالش اقتصادی بودیم
وی تصریح کرد: البته در این زمینه فرد و دولت خاصی را مد نظر نداریم  چرا که فضای حاکم بر مدیریت و نوع نگاه به سیستم این مشکل را دارد و حتی این روش مدیریتی در شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی نیز وجود دارد. مشکلات اقتصادی ما هم برای دو - سه ساله اخیر نیست بلکه ما از قبل از انقلاب دچار این چالش بودیم و امروز هم کارنامه اقتصادی قابل دفاعی نداریم.

شهردار تهران تاکید کرد: بر اساس فرهنگ اسلامی و قرآنی خودمان بر این باور هستیم که ثروت و پول داشتن امر نکوهیده‌ای نیست اما پول دوستی نکوهیده است.

دکتر قالیباف ادامه داد: وقتی مالک اشتر از امام علی (ع) حکم می‌گیرد، امیرالمونین (ع) می‌فرمایند باید آنجا را آبادی کنی و برای این آبادی راه دیگری جز ثروتمندی مردم نیست چرا که با ثروتمندی افراد است که آن سرزمین آباد می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان داشت: زندگی یک کل یکپارچه است و عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، مادیات و معنویات دارد از این رو نباید تنها از یک منظر به زندگی نگاه کرد.


کار جوهره زندگی انسان‌ها است
شهردار تهران تصریح کرد: باید باورمان شود که کار، شغل و ثروت نبوده و تنها فلسفه کار نیز درآمد نیست بلکه کار به ماهو کار، جوهره زندگی انسان‌ها است و اگر کار نباشد، انسان حیات ندارد. بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جایی شروع می‌شود که کار، فعالیت و تحرک وجود ندارد. هچنین در سیستم‌های اداری از جایی دچار بحران می‌شویم که فکر کنیم باید برای کسب درآمد دنبال شغل برویم و عمر خود را به حقوق انتهای ماه بفروشیم.

 دکتر قالیباف تصریح کرد: تجربه نشان می‌دهد اگر امورات را به صورت واقعی به دست مردم بسپاریم و در مرحله اول چوب لای چرخ آن‌ها نگذاریم و در صورت امکان به آن‌ها کمک کنیم، امورات ما پیش خواهد رفت.


عرصه دفاع مقدس را هم مردم اداره کردند
وی با بیان اینکه «عرصه سخت دوران دفاع مقدس را مردم اداره کردند»، تصریح کرد: ما در مشهد اصلا وضعیت سبز و قرمز را تجربه نمی‌کردیم اما وقتی تلویزیون را روشن می‌کردیم صحنه‌های بستان، سوسنگرد و بمباران‌های اهواز و دزفول را نشان می‌داد آن زمانی که توفیق حضور در جبهه را داشتم نظامی نبودم اما مگر می‌توانستیم سر کلاس درس بنشینیم و فیزیک و مکانیک و جبر بخوانیم؟ به همین جهت بلیط قطار گرفتیم و راهی جبهه شدیم.

شهردار تهران عنوان داشت: آن موقع بستر برای حضور مردم در یک عرصه پیچیده‌ای به نام حوزه نظامی برای جوان ۱۷ساله فراهم شده بود تا بدون هیچ تجربه‌ای کارش را شروع کند، همچنانکه ده‌ها هزار نفر مثل من اینگونه جبهه رفتند و در کمترین زمان ممکن توانستند افراد موثر برای اداره جنگ شوند.  اما آیا امروز در حوزه اقتصاد که بزرگ‌ترین چالش ما است نیز  این بستر در کشور ما برای چنین حضوری فراهم است؟


اقتصاد دولتی ناکارآمد است
دکتر قالیباف خاطر نشان ساخت: امروز یک اقتصاد به نام اقتصاد دولتی داریم که تکلیف آن روشن است و معلوم است که نمی‌تواند کارساز باشد. اقتصاد خصوصی به معنای سرمایه‌داری نیز به ده‌ها دلیل در کشور ما قابل موفقیت نیست چرا که در این زمینه اقتصاد دولتی رفتارهای متناقضی را با اقتصاد خصوصی می‌کند. در کنار این موضوع  آن بخشی که اقتصاد خصوصی کار خود را با سرمایه‌داری و توسعه ثروت صرف دنبال می‌کند، ما را به جایی نخواهد رساند.

وی با بیان اینکه در اقتصاد خصوصی اگر عده‌ای به دنبال ثروت اندوزی و انباشت سرمایه بروند، وضعیت پیش نمی‌رود، گفت: در فرهنگ قرآنی خداوند به ما توصیه کرده است که کمک را به صورت قرض‌الحسنه پرداخت کنیم، پس معلوم است فرهنگ کار با فرهنگ تنبل‌پروری متفاوت است.

دکتر قالیباف تاکید کرد: جایی که ما را به موفقیت می‌رساند، اقتصاد مردمی است تا زندگی را یک کل یکپارچه ببیند و همه با هم این کار را انجام دهیم. راهی جز این برای پیشرفت کشور نداریم که مردم را در این بستر قرار دهیم تا به صورت جدی در این حرکت حضور داشته باشند.


بنگاه‌های بزرگ هم کار خود را از اقدامات کوچک آغاز کرده‌اند
شهردار تهران در ادامه یادآور شد: بسیاری از بنگاه‌های بزرگ دنیا کار خود را از اقدامات کوچک آغاز کرده اند و امروز هم مسئولیت اجتماعی خود را به درستی برای معلولان، نیازمندان، درمان، آموزش، تربیت کادر، ایجاد اشتغال و ... ایفا می‌کنند.

وی افزود: ما در شهرداری تهران اول وعده می‌دهیم که برای این مسئولیت اجتماعی خودمان چوب لای چرخ فعالان این عرصه نگذاریم و در کنار آن تا جایی که در توان داریم، در این زمینه کمک کنیم.

دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه اجتماعی، تصریح کرد: کشور پیش از نیاز به توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیازمند توسعه اجتماعی است؛ در این میان همیشه حرف از توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زده‌ایم اما توسعه اجتماعی سخن نگفتیم.


توسعه اجتماعی باید از بطن جامعه آغاز شود
شهرداری تهران تاکید کرد: این توسعه اجتماعی باید از بطن و درون جامعه آغاز شود و شروع آن نیز نیازمند فرهنگ‌سازی است؛ پرچم فرهنگ‌سازی برای توسعه اجتماعی باید در دست خانم‌ها باشد.

وی ادامه داد: این رویکرد اجتماعی در شهرداری تهران منوط به دیروز و امروز نیست بلکه اولین صحبت من در دی ماه سال ۸۴ و در ارایه نخستین برنامه مدون به شورای شهر این بود که ما در شهرداری تهران دارای یک رویکرد اجتماعی هستیم و در حوزه ساختار خودمان هم تلاش می کنیم تا شهرداری را از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل کنیم.

دکتر قالیباف تصریح کرد: در آنجا تاکید داشتم که آغاز کارها با فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی اثر سوء دارد چرا که اول باید کارهای خدماتی را به خوبی انجام دهیم و زباله مردم را به درستی جمع کنیم تا سپس بتوانیم فعالیت‌های فرهنگی را انجام دهیم. همچنانکه بسیاری از شهرهای دنیا زیر ساخت‌های درستی داشته و مدیریت یکپارچه شهری دارند و سپس به کارهای فرهنگی و اجتماعی می‌پردازند.

شهردار تهران گفت: به همین جهت سعی کردیم با اولویت اول توقعات مردم را در حوزه کارهای خدماتی در حد توان برطرف کنیم تا مردم بدانند از آن کار کم نمی‌گذاریم؛ البته ما حتما نتوانسته‌ایم در حد شان مردم شهر کار کنیم اما حرف ما این است که نسبت به گذشته یک گام به جلو برداشتیم و سپس به حوزه‌های فرهنگی اجتماعی پرداختیم.

وی از شکل گیری شورایاری‌ها و سرای محلات به عنوان زیر ساخت‌های محلی برای فعالیت‌های اجتماعی یاد کرد و عنوان داشت: امروز شهر کاملا آماده یک حرکت اجتماعی در عرصه‌های مختلف برای حل مشکلات است تا این را به عنوان یک الگو برای بقیه شهرهای کشور قرار دهیم و امیدوارانه پیش رویم.


در شهرهای با مشکل لاینحلی روبرو نیستیم
دکتر قالیباف خاطر نشان ساخت: ما در شهر و کشور خود با مشکلاتی روبرو هستیم اما مشکل لاینحلی وجود ندارد و باید با کمک مردم دست به دست هم دهیم. این مشارکت هم باید یک مشارکت معنی دار و دو طرفه باشد تا بتوانیم با آگاهی بخشی به حقوق خود آشنا شویم و به تبع آن به وظایف خود نیز آشنایی پیدا کنیم تا مشارکت معنی دار اتفاق بیفتد و اعتماد سازی برقرار شود.

شهردار تهران تصریح کرد: جامعه‌ای که به اعتماد به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه خودش دست پیدا کرد، به پیشرفت و زندگی توام با آسایش، آرامش و معنویت خواهد رسید.

وی همچنین خطاب به بنگاه‌های اقتصادی دارای مسئولیت اجتماعی، تصریح کرد: شما امروز دغدغه دیگران را نیز در کنار دغدغه خودتان دارید و ایثارگری می‌کنید به گونه‌ای که حاضر هستید وقت، عمر، سلامتی و در نهایت مال خود را برای کمک به دیگر همنوعان صرف کنید.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی