۰

دکتر قالیباف در نشست صمیمی با فعالان قرآنی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/9143623375979922784/liot23.jpg

باید علم انضباط شهری و مبارزه با فقر را به دست بگیریم/شخصی سازی دین و دورکردن باورهای دینی از زندگی اجتماعی خطر بزرگی خواهد بود


به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در نشست صمیمی با اساتید و نخبگان قرآنی و افتتاحیه نمایشگاه شمیم وحی که در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، ابراز داشت: اگر خون مطهر شهدا، ایثارگری جانبازان، سختیها و مشقتهای رزمندگان در دوران دفاع مقدس و همچنین مجاهدتهای حضرت امام (ره) نبود، قطعا چنین فضایی برای ما فراهم نمیشد.
وی تاکید کرد: با همه فراز و نشیبها و مشکلاتی که در حوزههای فرهنگی و اقتصادی داریم اما این نعمت بزرگی است که امروز در سایه نظامی اسلامی زندگی میکنیم که در راس آن یک فقیه مجتهد جامع الشرایط قرار دارد.

تفکر قرآنی در کشور مدیون مقام معظم رهبری است
شهردار تهران ابراز داشت: بعد از ایثارگری و مجاهدت ایثارگران، این فضای قرآنی کشور از روخوانی قرآن تا پایه گذاری جامعه قرآنی و تدبر و تفکر در اندیشه قرآنی را مدیون شخص مقام معظم رهبری هستیم. ایشان از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک روحانی برجسته و مبارز در مشهد تلاش خود را براساس فرهنگ قرآنی به کار بسته و در بعد از پیروزی انقلاب نیز همه جا علم ترویج فرهنگ قرآنی را به دست داشتهاند.

قرآن، نماز و اذان در راس فعالیتهای فرهنگی شهرداری
قالیباف ابراز داشت: ما در شهرداری تهران سه موضوع قرآن، نماز و اذان را در راس تمامی فعالیتهای فرهنگی خود قرار دادهایم و این سه موضوع باید در تمامی کارهای ما تبلور داشته باشد. هر کجا که این سه موضوع اتفاق نیفتد ضعف مدیریتی ما بوده و شاید در بعضی موارد بیش از این نیز در توان ما نبوده است اما این موارد رویکردهای اصلی ما به شمار میرود. در کنار این موضوع همواره تلاش کردهایم تا از بحث مسجد محوری، تفکر مسجدی و رویکرد خانواده محوری غفلت نکرده و آن را به فراموشی نسپاریم.

وی تصریح کرد: موضوعات معنایی و حوزههای پشتیبانی، برنامهای و ابزاری این کار در شورای عالی قرآنی مطرح خواهد شد و در نهایت به هر جمع بندی که در شورای عالی قرآنی برسیم، از دید من مصوب است تا در همه ارکان شهرداری تهران جاری و ساری شود. در کنار این موضوع باید توجه داشته باشیم که گاهی تغییر نگرشها و روشها میتواند ما را پیش ببرد و به بخشی از مشکلات فائق بیایم.

شخصی سازی دین خطر بزرگی خواهد بود
شهردار تهران ابراز داشت: وقتی به تمدنها و فرهنگهای مختلف نگاه میکنیم، ممکن است فکر میکنیم که تمدنها و فرهنگهای غیر اسلامی دین را انکار میکنند و این را یک خطر بزرگ بدانیم. البته این یک خطر به شمار میرود اما امروز انکار دین خطر اصلی برای ما نیست، چرا که این کار شفاف است و مواضع ما نیز روشن است. همانطور که حضرت امام (ره) فرمودند اگر آمریکا در مقابل دین ما بایستد، ما در مقابل همه دنیای آن ها میایستیم.

وی افزود: نگرانی ما از جایی است که افکار و خرده فرهنگهایی تحت تاثیرهمانهایی که دین را انکار میکنند، تلاش کنند تا دین و باورهای دینی را از زندگی اجتماعی ما دور کرده و حتی دین را یک امر شخصی کنند.

فضای قرآنی محیط را تربیت میکند
قالیباف ادامه داد:  در دوران دفاع مقدس فرصت محدودی برای حضور در مشهد داشتم و در این زمان بسیار محدود به دیدار دوستان جانباز و خانوادههای شهدا می رفتم. گاهی از پدر شهدا و رزمندگان میشنیدیم که به ما می گفتند شما با این بچهها در جبهه چه کار میکنید؟ همه اینهایی که به جنگ و جبهه آمدند نماز شبخوان و حافظ قرآن نبودند و حتی شاید بعضی از آنها پیش از حضور در جبهه چندان بچههای خوشنامی هم نبودند اما حتما دل پاکی داشتند.

شهردار تهران ابراز داشت: ما این را فهمیدیم که اگر فضای حاکم بر هر محیطی فضای قرآنی و الهی شد و آن عمل هم یک حرکت الهی بود، خود این محیط آدمها را تربیت میکند.

پایدارترین سبک زندگی، قرآنی است
وی با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه، ابراز داشت: خداوند فرموده است این پایدارترین سبک زندگی است و اگر انسانی میخواهد به موفقیت برسد باید به هر آنچه که در قرآن است، عمل کند از این رو باید فضا را فضای قرآنی کنیم.

قالیباف تصریح کرد: یک بخشی از فضای قرآنی، قرائت قرآن در محافل است اما این همه فرهنگ قرآنی نیست، بلکه آغاز راهی است که میخواهد ما را به فضای عملی در حوزه قرآن برساند.

امام خمینی (ره) به فرهنگ قرآنی عمل کرد
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند پیروزی انقلاب اسلامی گفت: روزی که ظلمی در کشور اتفاق افتاد و طاغوت در این کشور مستقر شد، امام خمینی (ره) یک تنه ایستاد و به فرهنگ قرآنی عمل کرد؛ در این مسیر نیزامام(ره) جز برای خدا حرفی نزد و جز برای خدا گامی برنداشت.

وی افزود: بسیاری از بزرگان در قم به امام(ره) فرمودند شما با کدام سرباز و امکانات میخواهید در مقابل شاه تا بن دندان مسلح مبارزه کنید؟ با این وجود امام(ره) به فرهنگ قرآنی عمل کردند و به این موضوع ایمان داشتند که باید فردی و جمعی درمقابل ظلم مقابله کرد. در نتیجه سالها بعد امام به کشور برگشت و طاغوت از میان رفت.

در مقابل دشمن قرهنگ قرآنی ما را کمک کرد
شهردار تهران ادامه داد: وقتی دشمن به این کشور حمله کرد، فرهنگ قرآنی گفت باید در مقابل ظالم، مجاهدت کرد. کل تعداد نفراتی که به جبهه رفتیم زیر دو میلیون نفر بودیم اما وقتی به فرمان الهی و فرهنگ قرآنی و اهل بیت (ع) عمل کردیم، این عزت و پیروزی آفریده شد.

خداوند 5 + 1 را پای میز مذاکره نشاند
وی خاطر نشان ساخت: بعضی از افراد به ما میگفتند که بعد از فتح خرمشهر، باید قطعنامه را میپذیرفتید و صلح میکردید، این در حالی است که در آن زمان قطعنامهای مطرح نبود و امام (ره) نیز فرمودند نباید در جنگ تردید کرد. حتی بعد از جنگ همه به ما میگفتند که صدام با قدرت بیشتری باقی مانده است اما در نهایت خدا به وعده خود عمل کرد؛ همچنانکه به ما عزت داد و صدام با آن خفت رفت تا راه قدس از کربلا بگذرد. همچنین خداوند 5 + 1 را پای میز مذاکره نشاند و وزیر خارجه آمریکا مذاکره چندین ساعتهای کرد که در تاریخ جنگ جهانی اول و دوم هم بیسابقه بوده است.

قالیباف ادامه داد: اگر به قصص و تاریخ قرآنی نگاه کنیم، وعده الهی را در زندگی خود میبینیم تا بدانیم اگر به قرآن و فرهنگ اهلبیت عمل کنیم موفقیت ما نیز تضمین شده خواهد بود.

مشکل ما جایی است که به فرهنگ قرآنی عمل نکردیم
شهردار تهران با بیان اینکه مشکل ما در جایی است که به فرهنگ قرآنی عمل نکردیم، گفت: اگر در حوزه اقتصادی، بانکها و زندگی ما ربا و در روابط اجتماعی ما نیز ریا وجود دارد، نباید به دنبال برکت باشیم. در این میان نگوییم که طرح اقتصادی ما اینگونه است و سرمایه گذاری خارجی انجام میدهیم؛ این در جای خود قرار دارد و نباید درب دنیا را به روی خودمان ببندیم اما بعد از آن باید ربا را برچینیم و سپس ببینیم آیا در زندگی ما برکت وجود دارد یا خیر؟

وی با بیان اینکه بعد از ۱۵خرداد در هر کجا که به فرهنگ قرآنی و اهل بیت (ع) عمل کردیم، به پیروزی رسیدیم، تصریح کرد:  امروز مشکل اصلی ما آن نیست که برای ترویج فرهنگ قرآنی مکان نداریم، البته شهرداری تهران نیز باید برای حل مشکل جلسات و موسسات قرآنی تلاش کند چرا که اگر این کار را نکنیم، ظلم کردهایم. بنابر این حتما باید خانه فرهنگ و عترت وجود داشته باشد و بخشی از هزینههای شهرداری تهران با جوهره کارهای فرهنگی و با محوریت فرهنگ قرآن وعترت صورت گیرد.

امروز قرآن فقر را در جامعه ما نمی‌پذیرد
شهردار تهران افزود: ما توفیق داریم که قرآن را با بهترین هنر، زیبایی و به بهترین شکل ممکن میخوانیم  و آن را با بهترین چاپ، منتشر میکنیم اما آیا امروز قرآن فقر را در جامعه اسلامی از ما میپذیرد؟ جامعهای که در آن فقر وجود داشته باشد، میتواند بگوید که من یک جامعه قرآنی هستم؟

وی عنوان داشت: در قرآن بیش از ۶۰بار به صورت مستقیم و غیر مستقیم به موضوع نیازمندان، فقرا و مساکین تاکید شده است و یکی از بحثهای قرآنی توجه به رفع محرومیت است. پیش قراولان محرومیت زدایی در تهران و حاشیه شهر نیز باید جمع فعالان قرآنی باشند.

قالیباف با بیان اینکه بحث فقرا و محرومیتزدایی در اولویتهای کاری شهرداری تهران قرار دارد، تصریح کرد: در شورای عالی قرآن، تمامی خانههای قرآن و عترت و بخشهای فرهنگی فعال در حوزه دینی تلاش میکنیم تا یکی کارهای عملی قرآن در زمینه محرومیت زدایی را عینیت بخشیده و این کار را جز لاینفک زندگی خود قرار دهیم.

شهردار تهران افزود: ما نیازمند رعایت حقوق دیگران هستیم و امروز در سبک زندگی شهری باید انضباط شهری را رعایت کنیم. دراین شرایط شاهد هستیم روز به روز جامعه به سمت پیشرفت حرکت میکند. همچنین ما باید ایمان داشته باشیم و در کنار آن عمل کنیم؛ مدیران نیز در این میان باید یک گام جلوتر از بقیه باشند که اگر نباشند، مقصرتر هستند.

علم مبارزه با فقر و انضباط شهری را به دست بگیریم
وی با تاکید بر اینکه باید علم مبارزه با فقر وانضباط شهری را به دست بگیریم، عنوان داشت: در این دو موضوع دست نیاز دراز میکنیم تا دست به دست دهیم و انضباط شهری و محرومیت زدایی را به عنوان دو رکن مهم از فرهنگ قرآن و عترت دنبال کنیم.

در طرح نذر فرهنگی از ثروتمندان پول نمی‌خواهیم
قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح نذر فرهنگی در شهر تهران، تصریح کرد: ما با اجرای آن طرح به دنبال ایجاد تحول در افراد هستیم به نحوی که ثروتمندان در محرومیتزدایی باید درب خانه فقرا را بزنند و شرایط زندگی آنها را ببینند. از این رو ما از بسیاری از پولدارها پول نمیخواهیم، بلکه وقت آنها را میخواهیم همچنانکه حضرت امیرالمومنین (ع) نیز خودشان به صورت مستقیم درگیر این کار بودند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی