۰

شهردار تهران در مراسم بهره برداری از پروژه های منطقه ۲۲

 اخبار

//bayanbox.ir/view/414580293703457521/1450.jpg

نباید به دریاچه خلیج فارس نگاه صرف اقتصادی داشته باشیم / افتتاح امتداد اتوبان حکیم تا پایان بهار 95

 

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در آئین بهره برداری از فاز دو دریاچه شهدای خلیج فارس و 50 پروژه فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، ترافیکی و خدمات شهری منطقه 22 تهران، با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در منطقه 22 ابراز داشت: البته همیشه کارها توام با انتقاداتی مواجه می شود همانطور که گاهی بحث می شود چرا در بخشی از این منطقه بلندمرتبه سازی اتفاق افتاده است؟

وی گفت: همه تلاش ما این است که بتوانیم قوانین و مقررات موجود را با کمترین نقص و خطایی اجرایی کنیم؛ البته ممکن است که افراد به خود قانون هم انتقاد داشته باشند که ما هم این انتقاد را وارد می دانیم اما تا زمانی که مقررات وجود دارد، باید آن را باید مبنای کار قرار داده و اگر اشکالی هم در مقررات دیده می شود باید تلاش کنیم تا آن اشکال را اصلاح کنیم.

دکتر قالیباف با تاکید بر اینکه «در حوزه زیرساخت های منطقه 22 هنوز نیازمند تلاش بیشتری هستیم»، عنوان داشت: منطقه 22 اولین منطقه ای است که شهرداری تهران با همکاری وزارت نیرو در زمینه آب و فاضلاب فعالیت می کند که اگر این تجربه موفق باشد، حتما در مناطق دیگر نیز این کار را پیش خواهیم برد.

شهردار تهران با اشاره به افتتاح فاز دو دریاچه شهدای خلیج فارس، گفت: مجموعه دریاچه یکی از تفرجگاه های شهر تهران و محیط مناسبی برای اوقات فراغت غنی شده شهر به شمار می رود.

وی همچنین تاکید کرد: باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی کاری کنیم که زمینه ای برای سپری کردن اوقات فراغت غنی شده فراهم شود که در آن معصیت خداوند انجام نشود.

دکتر قالیباف خاطر نشان ساخت: وقتی بعضی پروژه ها را شروع می کردیم نه تنها در بیرون از مجموعه بلکه بعضا در درون مجموعه نیز از بزرگی، پیچیدگی، سختی و عاقبت کار احساس نگرانی می کردند اما همیشه تاکید داشتم که اگر به کار خودمان مطمئن هستیم و همه تدابیر را در نظر گرفتیم، در ادمه کار باید تلاش کرده و به خدا توکل کنیم.

وی اظهار داشت: پروژه دریاچه شهدای خلیج فارس نیز سالیان سال به تاخیر افتاد و روزی که تصمیم به احداث این دریاچه گرفتیم ، روزهای خیلی سخت و پر زحمتی بر همکاران من گذشت اما خداوند را شاکریم که امروز یکی از پروژه های خوب شهر را در اینجا می بینیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود، ابراز داشت: هم اکنون در شهرهای بزرگ و کلیه کلانشهرهای دنیا مشکلات شهری، شهرنشینی، آپارتمان نشینی، مدرنیته و فضاهای ماشینی بر اعصاب و روان مردم به حدی فشار می آورد که داشتن یک فضای سبز، مجموعه ورزشی، فضاهای آبی و تفرجگاهی یک ضرورت حیاتی به شمار می رود.

وی گفت: گاهی به ما انتقاد می کنند که به جای ساخت یک پارک می توانیم واحد مسکونی بسازیم تا جوانان ازدواج کنند؛ البته این نظرات برای ما محترم است اما تاکید می کنیم که هر کدام از کارها در جایگاه خودش واجب و مهم است و نمی شود در شهر تفرجگاه وجود نداشته باشد. همانطور که رودخانه کن در حدود 5 سال قبل محل دپو زباله و محله ای نا امن بود اما امروز به یکی از تفرجگاه های شهر تهران تبدیل شده است.

دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح سینما آزادی اشاره کرد و گفت: زمانی که کلنگ سینما آزادی را به زمین زدیم، یکی از بزرگان این عرصه به من گفت که ما مطمئن هستیم چنین سینمایی ساخته نخواهد شد اما ما طبق زمانبندی اعلام شده، 18 ماه بعد سینما آزادی را افتتاح کردیم. در روز افتتاحیه سینما آزادی نیز گفتم که بعضا تهمت می زنند که این سینما را بچه های حزب اللهی آتش زده اند اما امروز ما به عنوان میراث داران دوران دفاع مقدس این سینما را ساختیم و بدانید که ما با سینما مخالف نیستیم اما حرف امام در گوش ما است که ما با فساد مخالف هستیم.

شهردار تهران عنوان داشت: باید کاری کنیم که در محیط های تفریحی و تفرجگاهی، همه بتوانند به صورت خانوادگی ساعات و دقایقی را در فضاهای تفرجگاهی سپری کنند و در سرور و شادی خود معصیت نکنند.

وی با تاکید بر ضرورت بهره برداری درست تسهیلات و امکانات دریاچه شهدای خلیج فارس، گفت: این دریاچه بالغ بر 130 هکتار زمین دارد که شهرداری تهران این زمین ها را برای ساخت دریاچه خریداری کرده است. در کنار آن تجهیزات و امکانات فنی فراوانی در اینجا فراهم شده است که همکاران من در منطقه 22 و سازمان بازنشستگی شهرداری تهران باید در بهره برداری از جهت فرهنگی و اقتصادی به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

دکتر قالیباف گفت: ما نباید با یک نگاه صرف اقتصادی منفعت گرا به این مجموعه نگاه کنیم تا در این شرایط سخت اقتصادی به خانواده ها فشار نیاید اما چنین فضایی باید حداقل بتواند هزینه خودش را تامین کند؛ همچنین باید محیط فرهنگی دریاچه شهدای خلیج فارس را برای سلامت روحی و روانی به خوبی اداره کنیم. از بعد کالبدی نیز حجم بالایی از گونه ها گیاهی در این مجموعه کاشته شده که در چند سال آینده به فضای سبز خوبی در شهر تهران تبدیل خواهد شد.

شهردار تهران حوزه مسایل آموزشی و حمل نقل را از موضوعات چالشی منطقه 22 عنوان کرد و گفت:  ادامه اتوبان حکیم به طول حدود بیش از 2 کیلومتر تونل و بیش از 10 کیلومتر بزرگراه و پل ها در اواخر بهار سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: این پروژه ها می تواند تاثیر زیادی در تسهیل دسترسی به بزرگراه های شرقی و غربی تهران داشته باشد و جاده قدیم تهران – کرج را به اتوبان شهید همت وصل کند تا ورودی غرب شهر تهران از تمرکز ترافیکی فعلی خارج شده و بار سنگین ترافیک منطقه 22 کاهش پیدا کند.

دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود، ابراز داشت: خداوند را شاکریم که این توفیق را به همه ما در مجموعه مدیریت شهری داده است تا با کمک و همراهی مردم، بتوانیم خدمتی را در بخش های مختلف به مردم این شهر ارایه کنیم؛ هر چند که اذعان می کنم تمامی این کارها درخور شان مردم نیست اما واقعیت این است که این کارها در حد بضاعت ما بوده و سعی کردیم هر چه در فکر، اندیشه و توان داریم را به کار بگیریم تا شرایط یک زندگی مناسب از بعد مادی و معنوی را برای شهروندان فراهم کنیم.

گفتنی است شهردار تهران پیش از این مراسم به همراه شهردار منطقه 22 و جمعی از مدیران شهری به بازدید از پروژه های آماده بهره برداری پرداخت.

همچنین دکتر قالیباف در حاشیه این آئین به مناسبت هفته منابع طبیعی، یک اصله نهال را در حاشیه دریاچه شهدای خلیج فارس غرس کرد.

 

همچنین شهردار تهران در جمع خبرنگاران خبر داد؛

تصویب طرح تفصیلی جدید منطقه 22 در کمیسیون ماده پنج تا سه ماه آینده

 

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران ظهر امروز در حاشیه افتتاح فاز دو دریاچه شهدای خلیج فارس و 50 پروژه منطقه 22 طی سخنانی در منطقه 22 ابراز داشت: امروز بخش شمالی و شرقی دریاچه شهدای فارس در منطقه 22 به بهره برداری می رسد تا در آستانه سال جدید پذیرای گردشگران و توریست های باشد.

وی به تدابیر در نظر گرفته شده به منظور اسکان مسافران نوروزی پایتخت نیز اشاره و تاکید کرد: در ایام عید نوروز مراکز مختلفی در سطح شهر تهران برای اسکان مسافران تهران فراهم کرده ایم که این مراکز در قالب بروشورهایی به مسافران اطلاع رسانی می شود. همچنین در منطقه 22 و دریاچه چیتگر نیز فضایی در اردوگاه شهید میرحسینی فراهم شده است تا مسافران از محل اسکان موقت استفاده کنند و هزینه ای برای آن ها نداشته باشد.

شهردار تهران ادامه داد: امیدوارم در سه ماه آینده و تا پایان فصل بهار بتوانیم ضلع جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس را همزمان با افتتاح تونل شهید حکیم، بازگشایی کنیم.

وی افزود: با افتتاح تونل شهید حکیم و بیش از 10 کیلومتر از امتداد بزرگراه حکیم، تمامی مسیر شمال به جنوب بزگراه های غربی تهران از جاده مخصوص کرج تا آزاد راه تهران - کرج و اتوبان های شهید همت و حکیم به یکدیگر متصل خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره طبقاتی شدن بزگراه همت نیز تاکید کرد: در این زمینه مطالعه ای انجام شده اما هنوز مطالعات به جمع بندی نهایی نرسیده است؛ البته گزارش های اولیه مطالعات نشان می دهد که شاید اجرای این طرح به مصلحت نباشد و باید چاره اندیشی دیگری برای آن انجام دهیم.

دکتر قالیباف همچنین درباره جمعیت پذیری منطقه 22 نیز تاکید کرد: منطقه 22 منطقه ای بود که بعد از طرح جامع، طرح تفصیلی نداشت و کار آن  بر اساس طرح تفصیلی قدیم انجام می شد اما مقرر شد ساخت و ساز این منطقه منطبق  با طرح تفصیلی جدید انجام شود

وی ابراز امیدواری کرد که طرح تفصیلی جدید منطقه 22 حداکثر تا سه ماه اول سال آینده در کمیسیون ماده 5 تصویب شود.

شهردار تهران ابراز داشت: مجموعه جمعیت منطقه 22 در درافق طرح تفصیلی سال 1404 حدود 700 هزار نفر نفر خواهد بود اما هم اکنون ظرفیت این منطقه 450 هزار نفر است .

دکتر قالیباف درباره نقش منطقه 22 در حوزه درآمد های پایدار نیز گفت: مهم ترین بحث ما در زمینه درآمد های پایدار منطقه در حوزه تفرحگاهی است و امروز نیز مجموعه شهروند این منطقه افتتاح شد.

وی با بیان اینکه اجاره دادن اماکن تفریحی از سیاست های شهرداری تهران به شمار می رود، عنوان کرد:  البته نباید اجاره ها را به حدی بالا ببریم که بهره برداران فشار درآمد را به مردم  وارد کنند.

شهردار تهران تاکید کرد: شهرداری تهران در حوزه ورزش، تفریح، مطالعه و کتابخانی و در عرصه سبد فرهنگی، سلامت جسمی و اوقات فراغت رویکرد درآمدی ندارد.

دکتر قالیباف در پایان گفت: سرمایه گذاران خارجی نیز می توانند در حوزه توسعه زیر ساخت ها حضور یافته و کار خود را انجام دهند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی