۰

شهردار تهران در مراسم افتتاح ایستگاه مترو هروی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/4648847885575936911/heravi.jpg

به گزارش خبرنگار سایت، محمدباقر قالیباف، صبح امروز طی سخنانی در آئین افتتاحیه ایستگاه مترو هروی از خط سه مترو تهران ضمن تبریک دهه مبارک فجر ابراز داشت: این ملت، مجاهدان و شهدای انقلاب به رهبری حضرت امام (ره) که هرگز کلامی جز برای ادای حق نگفت و گامی جز در راه خدا برنداشت، این افتخار را آفریدند و بعد از هزاران سال ملت را از زیر سلطه استبداد و استعمار خارج کردند تا استقلال، آزادی و اقتدار را به این مردم هدیه کنند.

وی ادامه داد: شاه بیت همه حرکت های ما در انقلاب اسلامی همان چند نکته ای است که در گفتمان حضرت امام (ره) شاهد هستیم. اگر به اهداف، آرمان ها و شعار های انقلاب اسلامی نگاه کنیم به روح اسلامی و انسانی توجه دارد، همانطور که همیشه روحیه اسلامی و انسانی در جامعه مورد توجه بوده است.

شهردار تهران با بیان اینکه وقتی به کلام حضرت امام (ره) نگاه می کنیم ایشان بر محبت در جامعه تاکید دارند، اظهارکرد: این بدان دلیل است که در جامعه اسلامی شهروندان با محبت نسبت به یکدیگر زندگی و رفتار می کنند.

وی با تاکید بر اینکه برآیند انقلاب اسلامی برای این است که زندگی افراد در سایه نظام اسلامی باشد، گفت: مجموعه برنامه ریزان و مدیران با کمک مردم باید آسایش و رفاه جامعه را در حوزه مادی و رستگاری معنوی و سعادت را محقق کنند تا شرایط بندگی برای خدا فراهم شود. این همه اهدافی است که ما برای انقلاب اسلامی و ماموریتی است که برای نظام اسلامی قائلیم.

شهردار پایتخت ادامه داد: اگر ما قادر نباشیم در این مسیر حرکت کنیم و آن را محقق کنیم نتوانسته ایم به وظیفه و ماموریت اصلی خود و آرمان ها و اهدافی که هدف گذاری کرده ایم برسیم و موفق نبوده ایم. البته مردم ما بسیار فهیم، منصف و عادل هستند و با درک مشکلات، عقلانی به موضوعات نگاه می کند. آنها متوجه دشمنی های دشمنان انقلاب اسلامی هم هستند.

قالیباف با بیان اینکه رژیم پهلوی به عنوان ژاندارم منطقه و نوکر بی چون و چرای غرب و آمریکا و هم پیمان رژیم صهیونیست بود، گفت: وقتی دشمنان انقلاب اسلامی می گویند ما در منطقه و ایران منافع داریم و دست آنها از منافع منطقه قطع می شود و از قدرت حذف می شوند طبیعی است که آنها با ما دشمنی می کنند و به ما  فشار خواهند آورد.

وی تاکید کرد: وقتی آمریکایی ها در اجرای برنامه ای خود در داخل کشور و منطقه ناموفق می شوند و این عدم موفقیت را از انقلاب اسلامی می دانند، طبیعتا سختی هایی را بر ما تحمیل می کنند و مردم ما به درستی این را درک می کنند و همه نشان دادند که در شرایط سخت پای انقلاب و نظام ایستاده اند.


تداوم فرهنگ جهاد، شهادت و ایثارگری از دوران دفاع مقدس تا به امروز

قالیباف گفت: ملت ما هیچ گاه فرهنگ جهاد و شهادت و ایثارگری را در دوران دفاع مقدس و سختی های عرصه اقتصادی و تهاجم فرهنگی فراموش نکرده است. خیلی ها می گفتند این روحیه تنها برای دهه اول انقلاب است، اما در دهه چهارم انقلاب وقتی می بینیم کشور نیازمند مجاهدت است، می بینیم شهدای مدافع حرم برای دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالمان و امنیت کشور به میدان می روند و نسل جوانان امروز چگونه همان فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار را دارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در حادثه پلاسکو دیدید چگونه جوانان آتش نشان برای  خدمت به مردم و تلاش برای حفظ جان مردم، از خودشان رشادت نشان دادند و آگاهانه جانشان را برای نجات شهروندان در آن ساختمان گذاشتند. در 10 شب که آنجا بودم همه دوران دفاع مقدس در ذهن دوباره مرور شد؛ از همان شب اول خانواده هایی بودند که هرگز از روی قضاوت های زود، نمی شد باور می کرد حضور بیابند. گاهی فکر می کنیم اگر ظاهر ما اسلامی تر باشد اعتقاد ما بیشتر است، این در حالی است که ارتباط با خدا، معنویت، باور داشتن به مردم، نظام و انقلاب تنها با قضاوت ظاهری افراد نیست.

شهردار تهران با بیان اینکه در این شب ها خانواده هایی را دیدیم که هرآنچه در توان داشتند به آنجا آورده بودند، تاکید کرد: هرچه از آنها خواهش می کردیم اینجا به چیزی نیازی نیست، اما می گفتند ما آرام نیستیم. از امکانات، تجهیزات گرفته تا غذا و دارو را آورده بودند. در شب های سرد زیر باران و برف تا صبح می ایستادند تا به افرادی که زحمت کشیده بودند خدمت کنند.

قالیباف با بیان خاطره ای گفت: شب اول در نزدیک صبح دیدیم یک نفر با لهجه شیرین آذری می گفت فلانی من را می شناسی؟ من از ورزقان آمده ام، ما هیچ موقع محبت مردم و شهرداری تهران را به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی و ورزقان فراموش نمی کنیم، وقتی در آن سرما زلزله شد اولین گروه هایی که به ما کمک کردند مردم تهران بودند که تا آخر هم آنجا ایستادند. حالا هم ما به محض اینکه مشاهده کردیم چنین اتفاقی افتاده همه جمع شدیم و با وسایل خودمان برای برش کاری به اینجا آمدیم. این نشان می دهد مردم با محبت هستند روحیه ایثار و تلاشگری در خون این مردم وجود دارد.

وی افزود: مردم ما مشکلات و فشار دشمن را هم درک می کنند اما در جایی ممکن است از دست ما مسئولان ناراحت باشند که گاهی به خاطر ضعف کارها، کم کاری، تنبلی و وادادگی خود ما در کار، آن طوری که زیبنده این مردم است تلاش و کار و فعالیت و تدبیر نکنیم و اگر این ضعف خودمان را به حساب دشمن بگذاریم، اینجا دیگر مردم ما نمی بخشند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه همان روحیات دهه اول انقلاب امروز در جوانان و جامعه ما وجود دارد، گفت: باید تلاش کنیم که بتوانیم در سایه نظام اسلامی آسایش، رفاه، رستگاری و سعادت را برای آخرت شهروندانمان فراهم کنیم تا شرایط بندگی خدا در این شهر برای مردم مهیا شود. توقع امام(ره) و شهدا و خواسته مقام معظم رهبری هم از همه ما این است که تلاش کنیم با محبت و همدلی برای این مردم عزیز گام برداریم.

به گزارش شهرنوشت وی در بخش دیگری از سخنانش بحران ها را دو نوع دانست و بیان کرد: گاهی حادثه طبیعی اعم از سیل، زلزله و ... اتفاق می افتد، بعضی مواقع هم ممکن است حوادثی مثل پلاسکو به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. با این وجود بعضی بحران ها مداوم شده و ادامه دار هستند و تلفاتی که این بحران ها از بعد جانی و مالی می گیرند بسیار بالا و غیر قابل قبول است.


چه بسا خسارت جانی ناشی از آلودگی هوا درروز بیشتر از حادثه پلاسکو باشد

قالیباف با اشاره به بحران محیط زیست در آّب، خاک و هوا تصریح کرد: در شهر تهران یکی از چالش های جدی ما همین چالش محیط زیست و آلودگی هواست. این بحران هر روز از ما تلفات می گیرد. چه بسا خسارت های جانی این بحران در روز بیشتر از خسارت جانی است که در حادثه پلاسکو شاهد بودیم، اما این یک حادثه نیست که همه به آن توجه کنیم بلکه یک خسارت آرام است.

شهردار پایتخت گفت: اگر موضوع حمل و نقل عمومی با همه مشکلات در زمینه حمایت و پشتیبانی در اولویت قرار گرفته ولحظه ای از آن درنگ نمی کنیم به این دلیل است که معقتدیم راه مقابله با آلودگی هوا توسعه حمل و نقل عمومی با تاکید بر توسعه مترو است و بعد از آن باید اقدامات سلبی انجام شود.

وی ادامه داد: آلودگی هوا در شهر تهران قابل حل است. می توانیم در شهر تهران به شرایط استاندارد برگردیم، این کار به زمان بسیار طولانی هم نیاز ندارد بلکه در یک دوره زمانی شش ساله در دسترس همه ما قرار دارد.

قالیباف اظهارکرد: ما و همکاران مان در مجموعه مدیریت شهری مصمم هستیم . به طوری که هم اکنون در حال اتمام ساخت 100 کیلومتر هستیم و این خطوط مترو جدید در ماه های پیش رو تمام خواهد شد تا مردم از آن استفاده کنند و این کار در تاریخ کارهای عمرانی تا صد ها سال باقی خواهد ماند.

وی با تاکید بر اینکه اگر به دنبال رفاه و آسایش شهر هستیم باید قبل از اقدامات سلبی، اقدامات ایجابی انجام دهیم، افزود: همه عزیزانی که شبانه روز زیر زمین تلاش می کنند و همه افرادی که با وجود سختی ها و زخم زبان ها امکان مالی این کار را فراهم می کنند، مصمم هستند تا این مهم به انجام برسد و هرگز دست از این کار بر نمی داریم چون معتقدیم این راه نجات ما و تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است.


افتتاح همه ایستگاه های خط3مترو  تا پایان سال

شهردار پایتخت خاطرنشان کرد: همه ایستگاه های خط 3 تا قبل از پایان سال جاری به اتمام می رسد. در کنار آن یکی از زیباترین، بهترین و بزرگ ترین ایستگاه های شهر با مساحت 45 هزار متر مربع در میدان حضرت ولی عصر (عج) افتتاح می شود که در این مکان خط 3 و 6 مترو با هم تقاطع دارد و یک پلازای بزرگ شهری در زیر میدان افتتاح خواهد شد. امیدواریم همچنین بتوانیم به تدریج افتتاحیه خط هفت، شش و خط فرودگاه حضرت امام (ره) را با تلاش های شبانه روزی در اسفند ماه پیش رو شروع کنیم. بعد از احداث ایستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی و فنی با کار خوبی که در حوزه واگن سازی انجام داده ایم، در سال آینده عمده فشار وامکانات مالی خودمان را در تولید بیشتر واگن و قطار بگذاریم تا شرمنده مردم نباشیم که در بعضی خطوط 15 دقیقه منتظر قطار باشند.


برنامه ریزی برای افزایش تولید واگن در سال آینده

وی تصریح کرد: برنامه ریزی، امکانات و تجهیزات فنی ما این امکان را برای ما فراهم می کند  که بتوانیم در همه ایستگاه های خودمان هر دو و نیم دقیقه یک قطار داشته باشیم تا دیگر فشار جمعیت را نداشته باشیم و کسی میل نداشته باشد با ماشین شخصی وارد شهر شود چرا که از قطار ایمن، راحت و بدون فشار با قیمت مناسب استفاده خواهد کرد. این همان راهی است که می توانیم رسالت مان را نسبت به امام(ره)، شهدا و مردم ادا کنیم. ما رضایت مردم را نشانه ای از رضایت الهی می دانیم و خدمت به مردم را همان معامله با خداوند می دانیم، طبیعتا اجر و ثواب آن را نیز از خداوند می خواهیم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی