۰

شهردار تهران در جمع شورایاران و مدیران محلات منطقه۱۶: سرای محلات نباید به سمت کار اقتصادی حرکت کنند

 اخبار

//bayanbox.ir/view/8892033982151076103/jh.jpg

شهردار تهران در جمع شورایاران و مدیران محلات منطقه ۱۶:

سرای محلات نباید به سمت کار اقتصادی حرکت کنند / کاهش ترافیک و آرامش روحی و روانی نیازمند اقدام فرهنگی چهره به چهره است

به گزارش ؟؟؟، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در نشست صمیمی با دبیران شورایاری و مدیران محلات منطقه 16 تهران، با تاکید بر ضرورت مشارکت مردم در امور اجتماعی تاکید کرد: حضرت امام (ره) نیز بارها تاکید داشتند ما در کاری که مردم می توانند انجام دهند، دخالت نداشته باشیم؛ مجموعه ای مثل شهرداری تهران که یک نهاد عمومی غیر دولتی به شمار می رود نیز باید این روحیه را تقویت کند تا مردم هر محل بتوانند کار خودشان را انجام دهند.

وی در ادامه عنوان داشت: اگر به دنبال ارتقای کیفیت زندگی در شهر تهران هستیم، باید در نظر داشته باشیم هم اکنون کار به جایی رسیده که دیگر با توسعه اقدامات عمرانی و با اولویت قرار دادن بحث های زیر ساختی نمی توانیم کیفیت زندگی را در شهر افزایش دهیم.

شهردار تهران گفت: من با هر شخصیت و شهردار خارجی که ملاقات می کنم، آنها بعد از تعریف از زیر ساخت های تهران، نسبت به فرهنگ ترافیک در شهر اعتراض دارند و می گویند آیا مردم متوجه نیستند که ترافیک تهران به خاطر همین فرهنگ غلط رانندگی است؟ با وجود این زیبایی ها و زیر ساخت های ایجاد شده در شهر، چرا باید وضعیت ترافیک اینگونه باشد؟

دکتر قالیباف عنوان داشت: اگر تعداد خودروهایی که به صورت همزمان در شهر حرکت می کنند را به نسبت زیر ساخت های موجود مقایسه کنیم، شاهد هستیم که نباید چنین ترافیکی داشته باشیم و تردد در شهر باید بسیار روان تر انجام شود؛ در این شرایط اگر چند بزرگراه دیگر هم به زیر ساخت های شهر اضافه شود، مشکلی را حل نمی کند.

وی ادامه داد: کاهش ترافیک که آرامش روحی و روانی را برای شهروندان به ارمغان می آورد، نیازمند اقدام فرهنگی، آموزشی و یک کار تربیتی و چهره به چهره است.

شهردار تهران عنوان داشت: ما در حوزه اتوبوسرانی، تاکسیرانی، مترو، بزرگراه ها و راه های شریانی حتما در ردیف شهرهای بنام دنیا قرار گرفته ایم و با تکمیل 100 کیلومتر خطوط مترو در سال آینده، جزو 10 شهر اول دنیا در طول خطوط مترو قرار خواهیم گرفت.

دکتر قالیباف در ادامه تاکید کرد: زمانی به ما می گفتند از خیر اتوبان امام علی (ع) بگذرید؛ در این پروژه 12 هزار خانه سر راه اتوبان امام علی (ع) قرار دارد و باید از تمامی تاسیسات شامل آب، برق و گاز عبور کنید اما ما  آن سخت ترین کار ممکن عمرانی را در یک زمان محدود انجام دادیم. هم اکنون با وجود این زیر ساخت ها، تنها باید در حوزه فرهنگ سازی اقدام کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت تفکیک زباله از مبدا، تاکید کرد: فرهنگسازی برای تفکیک پسماند بر عهده سرای محلات است که باید در این زمینه ایفای نقش کنند. من مکلف هستم خواسته های شما را دنبال کنم اما متقابلا کار اصلی شما در محلات آن است که این موضوعات را پیگیری کنید.

دکتر قالیباف در ادامه به تشریح نقش سرای محلات در جلوگیری از آسیب های اجتماعی و شیوع طلاق در جامعه پرداخت و بر ضرورت وجود رویکرد مسجد محوری در سرای محلات تاکید کرد.

شهردار تهران عنوان داشت: اقدام در حوزه آسیب های اجتماعی و جلوگیری از شیوع پدیده طلاق نیازی به امکانات مالی ندارد، بلکه باید این کار را برای خود یک وظیفه بدانیم و برای آن احساس مسئولیت کنیم. امروز شهرداری به این ظرفیت رسیده است که به سهم خود برای جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی تلاش کند.

وی همچنین عنوان داشت: در سرای محلات نباید به سمت کار اقتصادی و درآمدزا حرکت کنیم چرا که سرای محلات بنگاه اقتصادی نیستند که بگوییم با کسب درآمد بیشتر می توانیم خدمات بیشتری را ارایه دهیم؛ این نگاه، یک نگاه سرمایه داری است که محکوم به شکست خواهد بود. باید توجه داشته باشیم که با فرهنگ سرمایه داری امکان انجام دادن کار فرهنگی با جوهره دینی وجود ندارد.

دکتر قالیباف در ادامه بر ضرورت رسیدگی به محرومان تاکید کرد و گفت: رسیدگی به مستضعفان تنها به شورایاری، شهردار و مدیر محله مربوط نمی شود؛ همین که انسان مسلمان، متعهد و انقلابی هستیم، کافی است که در این زمینه احساس تکلیف کنیم. شاید نتوانیم در حوزه اشتغال و تامین مسکن این افراد اقدام کنیم ولی مکلف هستیم کاری کنیم که آن ها سر گرسنه بر بالین نگذارند.

شهردار تهران گفت: مدیر محله و سرای محلات، تک تک خانواده های محله را می شناسند و می دانند کدام یک از خانواده ها نیازمند هستند؛ حتی گاهی برخی خانواده ها بیماری هایی دارند که با یک درمان مختصر امکان بهبودی آنها فراهم است اما پول مورد نیاز و بیمه برای درمان را ندارند.

وی در پایان با بیان اینکه «انقلاب ما انقلاب مستضعفان است و باید مستضعفان را در اولویت مد نظر داشته باشیم» گفت: زمانی که متوجه شدیم بخش زیادی از معلولان ذهنی به خاطر مشکل رفت و آمد خود امکان ادامه تحصیل را ندارند، موضوع حمل و نقل آن ها در مناطق مختلف را تحت پوشش قرار دادیم؛ هم اکنون که سرانه یارانه هر شهروند برای استفاده از حمل و نقل عمومی از جمله مترو و اتوبوس مشخص است، ما باید سرانه معلولانی که از این یارانه استفاده نمی کنند را نیز مشخص کرده و بر اساس این سرانه به آنها خدمت رسانی کنیم.

 

قالیباف در جمع خبرنگاران عنوان کرد:

احداث پارک ویژه معلولان ذهنی و حرکتی در جنوب تهران / توقفگاه اتوبوس های جوادیه منتقل می شود

 

به گزارش خبرنگار ؟؟؟؟، جلسه نظارت ستادی شهرداری منطقه 16 ظهر امروز با حضور شهردار تهران، معاونان و جمعی از مدیران شهری در محل شهرداری این منطقه برگزار شد.

دکتر محمد باقر قالیباف در حاشیه این جلسه طی سخنانی در جمع خبرنگاران، با اشاره به معضلات و مشکلات منطقه 16 شهر تهران،  ابراز داشت: یکی از بحث های قدیمی این منطقه مربوط به توقفگاه اتوبوس در محله جوادیه است که در طول سال های گذشته به دنبال جا به جایی آن هستیم؛ انتقال این توقفگاه هرچقدر هم برای ما هزینه داشته باشد، حتما محل دیگری را برای آن در نظر خواهیم گرفت تا این توقفگاه را منتقل کنیم.

شهردار تهران به مسئله کارخانه روغن نباتی نیز اشاره و تاکید کرد: هم اکنون حکم انتقال کارخانه روغن نباتی گرفته شده و در حال پیگیری است اما برخی مباحث وجود دارد که باعث می شود مدت زمان انتقال این کارخانه را تمدید کنند. شهرداری مصمم به انتقال کارخانه روغن نباتی است ولی باید هماهنگی هایی بین حوزه کار، صنایع و دیگر بخش ها به وجود بیاید

 

انتقال ترمینال جنوب و غرب در انتظار سرمایه گذار

وی در ادامه انتقال ترمینال جنوب و ترمینال غرب به خارج از محوطه شهری را دستورکار ویژه شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: محل جدید برای انتقال این دو پایانه در جنوب آزادگان و در بخشی از منطقه 19 انتخاب شده و این موضوع به تصویب رسیده است؛ در حال حاضر نیز به دنبال سرمایه گذار هستیم تا این انتقال انجام شود.

دکتر قالیباف تاکید کرد: با توجه به دسترسی اتوبان آزادگان، می توانیم دو ترمینال آزادی و جنوب را به این نقطه منتقل کنیم؛ از دیگر سو این محل جدید دقیقا با ایستگاه مترو تلاقی پیدا می کند و شهروندان می توانند با استفاده از مترو و حمل و نقل عمومی به مرکز شهر دسترسی پیدا کنند. هم اکنون این تصمیم گیری صورت گرفته است اما به دلیل اینکه باید به صورت BOT عمل کنیم، به دنبال آن هستیم تا سرمایه گذار این کار را پیدا کنیم و انتقال ترمینال ها را انجام دهیم.

وی در ادامه از احداث یک پارک ویژه بانوان در محدوده منطقه 16 خبر داد.

شهردار تهران همچنین با اشاره به برگزاری جلسه با شورایاری ها محلات مختلف منطقه 16، گفت: در این جلسه در حوزه نواحی و محلات تصمیمات خوبی گرفته شد چرا که هم اکنون نیازمند کارهای مینیاتوری در شهر هستیم و با رفع برخی مشکلات کوچک در محلات می توان خدمات بزرگی را به شهروندان داد.

دکتر قالیباف گفت: این تصمیمات حتی ممکن است برای ما هزینه بر باشد اما با این وجود همکاران من در این زمینه کارهای میدانی خود را انجام داده اند و بر این اساس تصمیمات خوبی گرفته شده است. به عنوان نمونه در برخی محلات با تملک چهار پلاک باقی مانده، می توان دسترسی آن محله به مترو و حمل و نقل عمومی را فراهم کرده و محله را از بن بست خارج کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بحث توجه به معلولان در سال های گذشته در اولویت کاری قرار گرفته است، ابراز داشت: معلولان و خصوصا کودکان دارای معلولیت جسمی و ذهنی، نیازمند اوقات فراغت و تفریح هستند. به همین جهت قرار شد در جنوب شهر تهران، پارکی با استاندارد و تجهیزات مورد نیاز معلولان بسازیم تا افراد با معلولیت های متفاوت، بتوانند از امکانات مخصوص به خودشان استفاده کنند.

شهردار تهران در پایان از تلاش مضاعف مجموعه همکاران شهرداری منطقه 16 برای خدمت رسانی به مردم جنوب شهر تقدیر و تشکر کرد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی