۰

شهردار تهران در جمع خبرنگاران: کاهش هزینه های جاری و افزایش درآمد پایدار شهرداری با واگذاری شهروند و شهر آفتاب / شهرداری باید نسبت به خرید خدمت اقدام کند

 اخبار

//bayanbox.ir/view/7974364917709013194/liot.jpg
شهردار تهران واگذاری مجموعه های شهروند و شهر آفتاب را اقدامی اقتصادی و منطقی دانست و گفت: از اعضای شورای اسلامی شهر تشکر می کنم که  گام بزرگی را برای کوچک سازی و ارایه خدمات بهتر برای شهر تهران برداشتند.

شهردار تهران در جمع خبرنگاران: کاهش هزینه های جاری و افزایش درآمد پایدار شهرداری با واگذاری شهروند و شهر آفتاب / شهرداری باید نسبت به خرید خدمت اقدام کند

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز طی سخنانی در جمع خبرنگاران، با اشاره به افتتاح چهار پروژه عمرانی پایتخت با اعتبار بیش از یکصد میلیارد تومان، ابراز داشت: امروز در منطقه 18 دو تقاطع غیر همسطح و در منطقه دو نیز پروژه تونل هوادهی تونل نیایش به بهره برداری رسید؛ همچنین در منطقه 22 دیوار اصلی سد و تاج دریاچه شهدای خلیج فارس به بهره برداری رسید که از طراحی های زیبای شهر به شمار می رود تا بدینوسیله بتوانیم مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس را تکمیل کرده باشیم.

وی ابراز داشت: گاهی اوقات اظهاراتی درباره مسایل زیست محیطی دریاچه شهدای خلیج فارس صورت می گیرد اما با این وجود اینجا از جهت زیست محیطی مشکلی نداشته و ندارد و در این زمینه کارهای پروژه تسویه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس نیز آماده شده است.

شهردار تهران با اشاره به افتتاح دیگر پروژه های شهری تهران، عنوان داشت: امروز تقاطع غیر همسطحی در ادامه اتوبان شهید خرازی و شهید اردستانی به بهره برداری رسید که دسترسی مناسبی به دریاچه شهدای خلیج فارس ایجاد می کند.

دکتر قالیباف تاکید کرد: امیدوارم با افتتاح این پروژه های جدید بتوانیم شور و شعف بیشتری ایجاد کنیم، همچنانکه امروز دریاچه شهدای خلیج فارس نبه تفرج گاه خوبی برای شهر تهران تبدیل شده است و سازه تاج سد دریاچه نیز برای زیبایی و استفاده شهروندان طراحی شده است ، به نحوی که افراد به صورت پیاده و با دوچرخه می توانند از امکانات این پروژه استفاده کنند.

وی تاکید کرد : پروژه دیگری نیز در ادامه اتوبان شهید حکیم در دست اقدام است که تا سه ماه آینده افتتاح خواهد شد تا مجموعه دسترسی های شرقی - غربی تهران به یکدیگر متصل شود.

شهردار تهران عنوان داشت: این پروژه بزرگراه های شرقی - غربی تهران مثل بزرگراه های شهید همت، شهید حکیم، آزادراه کرج و جاده مخصوص را از جهت شمالی و جنوبی به هم وصل کرده و از این جهت کمک می کند تا دسترسی های متعددی برای ورودی های شهر تهران داشته باشیم.

دکتر قالیباف ابراز داشت: در حدود هفت سال پیش وقتی مردم در اوایل مهر از آزادراه کرج وارد تهران می شدند، ترافیک سنگینی وجود داشت و خودروها از پل شیخ فضل الله تا استادیوم آزادی در صف عبوری قرار داشتند؛ این معضلی است که امروز در ورودی شهر کرج  نیز وجود دارد اما امروز در ورودی شهر تهران دسترسی ها روان شده است. از جمله این اقدام می توان به تقاطع های غیر همسطح چند لایه اتوبان محمد علی جناح اشاره کرد.

به گفته شهردار تهران تکمیل و بهره برداری پروژه امتداد اتوبان شهید حکیم و تونل غزه به طول دو کیلومتر از دیگر پروژه های عمرانی پیش رو در شهر تهران خواهد بود.

وی با اشاره به تکمیل بزرگراه دولت آباد، عنوان کرد: یکی از معضلات جدی شهر ما در میدان بسیج و ورودی جاده امام رضا (ع) است که همه کامیون ها از آن تردد می کنند به همین جهت از اتوبان آزادگان تا ورودی به میدان بسیج، ایجاد یک دسترسی به جاده امام رضا (ع) در حال انجام است که به این وسیله ترافیک اتوبان افسریه را کاهش دهیم.

دکتر قالیباف ابراز داشت: ادامه اتوبان شهید صیاد شیرازی به بلوار ارتش و تقاطع غیر همسطح این دو اتوبان نیز از جمله پروژه هایی است که تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

شهردار تهران با اشاره به توسعه خطوط متروی پایتخت، گفت: ما وعده داده ایم که 100 کیلومتر مترو را آماده کنیم که این اقدام جزو کارهای نادر از بعد کمی و کیفی به شمار می رود.

وی در پاسخ به سوالی درباره مصوبه شورای اسلامی شهر تهران پیرامون واگذاری مجموعه شهر آفتاب و فروشگاه های زنجیره ای شهروند، تاکید کرد: یکی از سیاست های مهم شهرداری تهران بر اساس برنامه و افق آینده آن است که به سمت درآمد های پایدار حرکت کنیم؛ لازمه این اقدام آن است که بتوانیم از سرمایه گذاری های مناسب استفاده کنیم و ضمن کوچک سازی شهرداری تهران بتوانیم کاهش هزینه های جاری و بهره برداری از پروژه های مهم را داشته باشیم.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت: هم اکنون پروژه ای همچون دریاچه شهدای خلیج فارس افتتاح شده است اما نگهداری این پروژه هزینه گرافی دارد و نباید بر عهده شهرداری باشد، بلکه بخش خصوصی باید در اینجا حضور پیدا کند تا هم خدمات مناسبی را ارایه دهد و هم درآمدی برای شهرداری ایجاد کند.

وی با بیان اینکه «شهرداری تهران نباید خودش راسا تولید خدمات کند، بلکه باید نسبت به خرید خدمت اقدام کند» تصریح کرد: خرید خدمت برای ما ارزان تر است و حتی اگر بهره برداری از امکانات را به بخش خصوصی واگذار کنیم، هزینه های ما را کاهش خواهد داد و درآمدهای ما را بالا می برد.

به گفته دکتر قالیباف تکمیل پروژه ای همچون شهرآفتاب مبلغی بین دو تا سه هزار میلیارد تومان برای توسعه فازهای بعدی نیاز دارد که بخش خصوصی می تواند این سرمایه گذاری را انجام دهد.

شهردار تهران افزود: یکی از بزرگ ترین مجموعه هایی که می تواند این سرمایه گذاری را انجام دهد، بانک شهر است که به شهرداری های کشور، خصوصا کلانشهرها تعلق دارد بر این اساس امروز شورای اسلامی شهر تهران موافقت کرد تا ما بخشی از این پروژه ها مثل فروشگاه شهروند را واگذار کنیم.

وی یادآور شد: فروشگاه شهروند نیازمند توسعه است تا به بقیه شهرها نیز خدمات ارایه کند با این وجود ما بر اساس قوانین شهرداری می توانیم فروشگاه شهروند را تنها در شهر تهران توسعه دهیم؛ اما اگر 60 درصد سهام شهروند به بانک شهر تعلق گرفته و 40 درصد آن به شهرداری تهران اختصاص پیدا کند، بانک شهر اختیار پیدا می کند که فروشگاه شهروند را در همه شهرهای کشور توسعه دهد. به این ترتیب هم خدمات فروشگاه شهروند افزایش پیدا می کند و هم درآمد پایدار شهرداری تهران افزایش می یابد که  این موضوع امروز به تصویب رسید.

دکتر قالیباف ادامه داد: هم اکنون ما اتوبوسرانی به بخش خصوصی واگذار کرده ایم اما مردم احساس گرانی نکردند، چرا که ما خدمت را از بخش خصوصی خریداری کرده و جبران خدمت می کنیم. در حال حاضر بر اساس محاسبات وزارت کشور، وقتی شهرداری خودش اتوبوس را خریداری کرده و راننده استخدام می کند، هر سفر برای شهرداری ها در سراسر کشور هزار و دویست تومان هزینه تمام شده دارد، این در حالی است که بخش خصوصی این کار را با 580 تومان انجام می دهد. در این شرایط به دلیل گران بودن هزینه تمام شده ما این رقم را به 250 تومان کاهش داده ایم و ما به تفاوت آن را به عنوان یارانه به بخش خصوصی پرداخت می کنیم.

وی در پایان گفت: این کار هم اقتصادی و هم منطقی است؛ از این رو از اعضای شورای اسلامی شهر تشکر می کنم که  گام بزرگی را برای کوچک سازی و ارایه خدمات بهتر با مدیریت بهتری برای شهر تهران برداشتند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی