۰

شهرداری تهران

 کارنامه ما

  قالیباف در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و از فرماندهی نیروی انتظامی استعفا داد. رهبر معظم انقلاب نیز در نامه ای ضمن ابراز رضایت از فعالیت های او در ناجا با استعفای او موافقت کردند. قالیباف در اولین تجربه انتخاباتی خود بیش از 4 میلیون رای کسب کرد و سوم شد. در نهایت در سال ٨٤ به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و حکم خود را از دست مسئول دفتر مقام معظم رهبری دریافت کرد. اجرای طرح تفضیلی شهر تهران، راه‌اندازی مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری، راه اندازی خطوط اتوبوس های تندرو‏، توسعه مترو، ساخت ٤ تونل بزرگ شهری، ساخت پل طبقاتی صدر، راه اندازی سامانه ١٣٧ و ١٨٨٨‏ و...از مهم ترین اقدامات قالیباف در شهرداری تهران بوده است.

طرح تفصیلی و پایان رانت اطلاعاتی
  تا همین چند سال قبل، ساخت و ساز در پایتخت اصول و قاعده مدون، جامع و به روز شده‌ای نداشت. اما امروز تهران دارای سند کلان تفصیلی است. دکتر قالیباف، پایتخت را بر مبنای یک سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه‌های توسعه 5 ساله اداره کرده است و امروز با مراجعه به طرح تفصیلی، همه مردم به یک اندازه می‌توانند درباره آینده تهران اطلاعات داشته باشند.

تقویت زیرساخت‌های مذهبی
شهرداری در دوره مدیریت دکتر قالیباف تمام تلاش را در راستای ارتقای معنویت، اخلاق، آموزه‌های دینی و ارزشهای اخلاقی و در یک کلام تحقق حیات طیبه در پایتخت بکار برده است. راه‌اندازی مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری با همین هدف انجام شد. ساخت یا کمک به احداث حدود ۲۰۰۰ مسجد؛ تجهیز و تعمیر حدود ۱۰۰۰ مسجد، احداث ۳۱۶ نمازخانه در بوستان‌ها از جمله این اقدامات است.

توسعه حمل‌ونقل عمومی
یکی از دغدغه‌های همیشگی قالیباف دسترسی راحت و آسان شهروندان به وسایل حمل‌ونقل عمومی بوده است. طراحی ۱۰ خط سامانه اتوبوس‌های تندرو و راه‌اندازی این خطوط که با استقبال مردم مواجه شد و همچنین توسعه چشمگیر مترو به واسطه همین دغدغه بوده است. تهران تا پایان سال 83 دارای ۷۹ کیلومتر خط مترو و ۳۶ ایستگاه بود که این میزان تا پایان سال ۹۰، ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد و به ۱۳۵ کیلومتر با ۸۴ ایستگاه رسید.    

جهانی شدن تهران
دکتر قالیباف در سال ۱۳۸۷ برابر با سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد. در سال ۲۰۱۰ موسسه سیاست‌های حمل و نقل و توسعه، تهران را برای اولین بار به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا انتخاب کرد. همچنین در سال ۲۰۱۱ میلادی در دهمین اجلاس متروپلیس، تهران به عنوان شهر برتر جهان در زمینه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان مورد تقدیر قرار گرفت.

احداث تونل‌های شهری بی‌نظیر
چهار تونل بزرگ شهری به نام‌های رسالت، توحید، نیایش و امیرکبیر در دوره مدیریت دکتر قالیباف به شهروندان پایتخت هدیه داده شد. تونل‌هایی که هر یک در زمان خود در خصوص بزرگی پروژه و سرعت اجرا، موفق به ثبت یک رکورد جهانی شدند. در حال حاضر تونل نیایش، دومین تونل شهری طویل جهان و اولین در خاورمیانه به حساب می‌آید که فقط در مدت ۲۳ ماه توسط متخصصان و مهندسان ایرانی ساخته شده است.   

توسعه شبکه بزرگراهی
تاکنون ۴۷۵کیلومتر بزرگراه در تهران ساخته شده که بیش از ۳۰ درصد آن، یعنی بیشتر از ۱۵۰ کیلومتر در دوره مدیریت قالیباف به بهره‌برداری رسیده و رینگ بزرگراهی پایتخت تکمیل شده است. حجم عظیمی از ساخت بزرگراه همت در دوران مدیریت دکتر قالیباف به سرانجام رسید. تکمیل محور اصلی بزرگراه شهید باکری، امام علی(ع) و اتوبان طبقاتی صدر هم از جمله مهم‌ترین دستاوردهای همین دوره است.

محله محوری
تقسیم تهران به ۳۸۰ محله، واگذاری اختیارات بیشتر در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، خدماتی، اجتماعی به ۱۲۲ ناحیه شهرداری، بهره‌گیری از توان و ظرفیت شورایاری‌ها، داشتن رویکرد محله‌محوری در حوزه اجرایی، تنظیم برنامه‌های سالانه با رویکرد محله‌محوری و استفاده از نظرات شورایاری‌ها همگی در راستای باور عمیق دکتر قالیباف به ضرورت بهره‌گیری از مشارکت مردم در اداره جامعه بوده است.

راه اندازی ۱۳۷ و ۱۸۸۸
راه‌اندازی سامانه ۱۳۷ و ۱۸۸۸ نشان‌دهنده مدیریت پاسخگو و مسئولیت‌پذیر دکتر قالیباف در شهرداری بوده است. سامانه ۱۳۷ طی این سال‌ها بیش از ۱۵ میلیون ارتباط را برقرار کرده که رضایت ۸۰ درصدی شهروندان تهرانی را هم به دنبال داشته است. همچنین استقرار مرکز نظارت همگانی شهرداری و دریافت بیش از ۳ میلیون تماس تلفنی در دوره 5 ساله در جهت مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی به شهروندان بوده است.

رشد چشمگیر فضاهای فرهنگی تهران
 دکتر قالیباف همواره تأکید کرده که فقر فرهنگی مهم‌ترین عامل افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است. ساخت فضاهای فرهنگی مختلفی نظیر باغ موزه دفاع مقدس، باغ موزه قصر، مجموعه فرهنگی فرانمای ایران، احداث ۴۰ سالن سینما، ۱۰ سالن تئاتر، ۲ تالار بزرگ و مجهز موسیقی، توسعه و تکمیل ۴۴ کتابخانه عمومی و ساخت ۹۰ کتابخانه جدید، توسعه خانه‌های فرهنگ، خانه‌های محله و... در راستای همین تفکر در این دوره محقق شد.
 
تحقق رویای شهر الکترونیک
  استفاده بهینه از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا همواره در دستور کار مدیریت شهری قرار داشته است. اکنون «شهرداری الکترونیک» جایگزین نظام اداری فرسوده گذشته شده است. از سوی دیگر با ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک، شهروندان می‌توانند در کمترین زمان ممکن از خدمات شهری بهره‌مند شوند. این دفاتر علاوه بر افزایش مشارکت بخش خصوصی در اداره شهر، نقش مهمی در اشتغال‌زایی نیز داشته است.

پروژه‌های بزرگ عمرانی
تهرانی‌ها در دوره اخیر مدیریت شهری، اجرای بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی پایتخت را به چشم خود دیدند. پروژه‌هایی که اجرای هر یک از آنها در مدیریت‌های قبلی، چندین سال به طول می‌انجامید، با مدیریت جهادی و علمی به سرعت اجرا شد. از جمله مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به بوستان ولایت، برج میلاد، بزرگراه دوطبقه صدر، تونل‌های شهری، پل جوادیه، باغ موزه‌های قصر و دفاع مقدس اشاره کرد.

کم کردن فاصله شمال و جنوب شهر
روزگاری امکانات شهری شمال و جنوب شهر با هم قابل مقایسه نبود، اما دکتر قالیباف از همان روز اول ورود به شهرداری تهران، یکی از شعارهای اصلی‌اش را کم کردن فاصله شمال و جنوب شهر قرار داد، به همین دلیل توسعه عدالت‌محور در راس طرح‌ها و برنامه‌های شهرداری تهران قرار گرفت. توجه بیشتر به نیازها وتقاضاهای جنوب‌شهر و اجرای پروژه‌های بیشتر در این مناطق در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت.

شهری برای بانوان
امکانات تهران برای بانوان در دوره دکتر قالیباف یک جهش فوق‌العاده یافت. سرانه‌های ورزشی، تفریحی و فضای‌سبز مختص زنان در این دوره افزایش چشمگیری داشت. ساخت مجموعه‌های شهربانو و پارک‌های ویژه بانوان در همین دوره اتفاق افتاد. قالیباف همواره تأکید کرده که فعالیت در این بخش مهم، سهم زیادی در تربیت نسل آینده خواهد داشت و برنامه‌ریزی در این حوزه دارای تاثیرات بلندمدت است. 

شفافیت مالی شهرداری
سیستم اداری و مالی شهرداری تهران برای بیش از ۵۰ سال بر اساس یک الگوی ناتوان و قدیمی کار می‌کرد و همین امر زمینه ایجاد فسادهای بزرگ مالی را فراهم کرده بود، اما طی یک تلاش جهادگونه امروز شهرداری تهران یکی از شفاف‌ترین نظام‌های مالی را در میان تمام سازمان‌های عمومی کشور داراست و به پیشتوانه همین مدیریت توانست برای ۲ سال متوالی عنوان پاک‌ترین سازمان را از طرف نهادهای نظارتی کشور دریافت کند.

ارتقاء سلامت شهروندان
در سال‌های اخیر مجموعه شهرداری اقدامات بسیاری برای ارتقای سلامت و بهداشت شهر و شهروندان برداشته که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ایجاد خانه‌های سلامت،  جلب مشارکت ۲ هزار نفری پزشکان محله، ایجاد ۲۵۰ شورای سلامت محله، تشکیل کانون‌های مختلف اداره سلامت در محله‌ها، اجرای طرح رابطان بهداشتی، تشکیل شبکه داوطلبان سلامت،  اجرای طرح شهر بدون دخانیات و... اشاره کرد.   

مدیریت علمی شهر
شهرداری تهران برای نخستین بار، «نهضت جهاد علمی در مدیریت شهری» را با تدوین «منشور علمی شهر تهران»، پایه‌ریزی و بنیاد نهاد. ساخت «رصدخانه مدیریت شهری» که اتاق فرمان، مرکز هم اندیشی نخبگان و مرکز اسناد و مدارک علمی شهر اجزای سه‌گانه آن را تشکیل می‌دهند از جمله دستاوردهای این دوره است. خدمات متنوع شهرداری در طی این سال‌ها از برکات و نتایج این رویکرد علمی به شمار می‌رود.

تکریم خانواده شهدا و جانبازان
توجه به دغدغه‌ها و مشکلات خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان همواره یکی از دغدغه‌های دکتر قالیباف در شهرداری تهران بوده است. دیدار هفتگی با خانواده‌ شهدا و تلاش برای رفع دغدغه‌های آنها، تهیه بانک اطلاعات نرم‌افزاری از خانواده شهدا، کارآفرینی برای خانواده‌های شهدا و ایثارگر و نیز جانبازان، اعزام هرساله تعدادی از جانبازان به مشهد مقدس و... از جمله اقدامات شهرداری بوده است.

توسعه فضای سبز
رسیدن به استاندارد جهانی در حوزه فضای سبز همواره یکی از اهداف مدیریت شهری در دوره دکتر قالیباف بوده است. تا سال ۸۴ تعداد پارک‌های شهر تهران ۱۲۰۰ مورد بود، اما اکنون به ۱۹۰۰ پارک رسیده، میزان جنگل کاری در تهران ۲۴ هزار هکتار بود، اما اکنون به ۳۸ هزار هکتار رسیده و میزان سرانه فضای سبز ۹/۸ متر بود که اکنون به ۱۵ متر و به میزان سرانه استاندارد بین‌المللی رسیده است.

گسترش ورزش شهروندی
توسعه ورزش همگانی به عنوان یکی از نیازها و خواسته‌های شهروندان تهرانی در‌ سال‌های اخیر در دستور کار مدیران شهری قرار گرفته است. ساخت ۵۰۰ زمین چمن مصنوعی، ۳۰ زمین چمن طبیعی، ۱۲۶ زمین ورزشی روباز، ۵۱ استخر، ۱۲۰۰ مجموعه تجهیزات ورزشی در بوستان‌ها و ۶۲ مورد فضای ورزشی ویژه بانوان در ۷ سال اخیر گواه این ادعاست که دکتر قالیباف توجه ویژه‌ای به مقوله ورزش شهروندی دارد.

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
چند سالی است که شهرداری با مدیریت دکتر قالیباف با ورود به حوزه فعالیت‌های بانوان و توجه به نیازها، آسیب‌ها و دغدغه‌های پیش روی این قشر، برنامه‌ها و راهکارهای مدونی را پیش روی خود قرار داده است. در این میان موضوع رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار که از مدت‌ها قبل به عنوان یک ضرورت پیش روی مسئولان و دست اندرکاران مدیریت شهر قرار گرفته است.

زیباسازی پایتخت
واقعیت این است که شهرها به خودی خود روح خاکستری و آکنده از آهن، بتن و دیگر روزمرگی‌های مرسوم شهرنشینی را دارند و اگر ردپایی از هنر در آنها جریان نداشته باشد به طور حتم زندگی در این همه هیاهو، بسی مشکل و طاقت فرسا خواهد شد. توجه به این مقوله جزو خدمات ماندگار دکتر قالیباف در شهرداری تهران است تا هنر شهری، جایگاه خود را به شایستگی پیدا کند.

جمع‌آوری مکانیزه زباله‌ها و بازیافت
میانگین تولید روزانه زباله برای هر شهروند تهرانی ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ گرم است، تا همین چند سال قبل این زباله ها نه تنها منفعتی برای ساکنان این ابرشهر نداشتند، بلکه باعث تولد بحران‌های زیست‌محیطی وحشتناکی هم می‌شدند. از اقدامات ماندگار دکتر قالیباف در این حوزه  می‌توان به اجرای طرح مکانیزه جمع‌آوری زباله‌ها و همچنین بازیافت حجم قابل توجه‌ای از پسماندهای تولیدی پایتخت‌نشینان اشاره کرد. 


نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی