۰

دکتر قالیباف در مراسم افتتاح ایستگاه مترو سهروردی

 اخبار

//bayanbox.ir/view/6730408154980349266/liot.jpg

دولت مسئول درآمدهای پایدار شهرداری‌ها است / گلایه از عدم اجرای قانون کانال تاسیسات شهری در پایتخت

 به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در آئین بهره‌برداری از ایستگاه مترو سهروردی واقع در خط سه مترو تهران، ضمن تقدیر از تلاش‌های مهندسان، مدیران، زحمتکشان و کارگران در زمینه توسعه خطوط و ایستگاه‌های مترو عنوان داشت: در ایستگاه مترو سهروردی ۱۴ هزار متر بنا در عمق ۳۰ متری زمین با این شرایط سخت احداث شده است، این در حالی است که در جریان ساخت ایستگاه‌ها سختی‌ها و مشقت‌های زیادی صورت می‌گیرد و بدون شک این زحمات در پیشگاه خدا محفوظ است.

 

مردم می‌دانند مترو نتیجه تلاش کارگران و زحمتکشان است

وی افزود: قطعا مردم ما که در این ریل سوار مترو شده و در عمق زمین از تاریکی‌های تونل‌ها عبور می‌کنند، می‌دانند که این نتیجه زحمات و سرپنجه‌های تلاش و تدبیر در حوزه طراحی، برنامه‌ریزی، اقدامات فنی و قدرت بدنی کارگران و زحمتکشان است.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به توسعه خطوط شش و هفت مترو تهران، تاکید کرد: قطعا احداث این خطوط مسیرهایی را می‌بندد و ضمن مسدود کردن بعضی خیابان‌ها، مشکلات شبانه‌روزی را برای ساکنان محل‌ها ایجاد می‌کند که از این بابت از همه مردم عذرخواهی می‌کنم اما صبر مردم در چنین سختی‌هایی، به رفاه بیشتر شهروندان کمک می‌کند. ما هم تلاش می‌کنیم تا پروژه‌های عمرانی و خصوصا پروژه‌های مترو را در کمترین زمان ممکن انجام دهیم تا مزاحمت کمتری برای مردم ایجاد شود.

 

چه به ما پول بدهند و چه پول ندهند، وظیفه داریم کار خود را انجام دهیم

دکتر قالیباف تصریح کرد: ما در مدیریت شهری تمام مسئولیت این کار را پذیرفتیم و در کنار آن همه سختی‌ها و مشکلات موجود نیز متعلق به ما است؛ اگر مواردی در زمینه مشکلات موجود گفته می‌شود، برای این است که موضوع روشن باشد اما چه به ما پول بدهند و چه پول ندهند، وظیفه داریم کار خود را انجام دهیم و در این زمینه لطف خداوند نیز همیشه شامل حال ما بوده است.

 

از کرامات ماست که می‌توانیم بدون مطالعه کار کنیم!

وی به روند توسعه مترو در شهر تهران اشاره کرد و گفت: با همه این سختی‌ها و مشکلات و با  وجود رکود اقتصادی، تنها در زمینه ساخت خطوط مترو بیش از ۲۰ هزار نفر به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و در زمینه تامین مصالح، تجهیزات، طراحی، کنترل و نظارت فنی و اجرا کار می‌کنند. بگذریم که بعضا گفته می‌شود پروژه به این بزرگی همچون تونل نیایش و پل صدر انجام می‌شود اما چهار برگ مطالعه هم ندارد! به قول یکی از عزیزان این از کرامات ما است که بدون چهار برگ مطالعه توانستیم در زمین آبرفتی، تونل نیایش را با حفاری به صورت دستی با دهانه ۳۴ متر انجام دهیم اما گاهی یک چیزی باید گفته شود.

شهردار تهران افزود: همه مردم و مهندسان می‌دانند که کار کردن این۲۰هزار نفر در مترو نیازمند چه تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی در حوزه‌های فنی، اجرایی، مدیریتی، اجتماعی و در زمینه احداث است و مشکلات خاص خودش را دارد اما ما توفیق داریم که این کار را انجام می‌دهیم و لطف خدا هم شامل حال ما شده است.

 

پروژه مترو جزو پروژه‌های کم‌نظیر کشور است

دکتر قالیباف متروی تهران را جزو پروژه‌های کم نظیر کشور توصیف کرد و عنوان داشت: بارها عنوان کردم ای کاش اینقدر که در حوزه مسایل شهری و شهرسازی بحث می‌شود - که به جای خودش مهم است به این مسایل می‌پرداختیم که اگر مترو و این کارهای زیر ساختی شهر نبود و پرداخت وام‌ها برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده صورت نمی‌گرفت، آیا امکان حرکت در این شهر وجود داشت؟ این در حالی است که روزانه بیش از ۱۱۰۰ دستگاه خودروی جدید به این شهر اضافه می‌شود و از شهرهای اطراف هم به تهران مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد:  همه عدد و رقم‌ها نشان می‌دهد رشد جمعیت شهر تهران رو به کاهش بوده است اما بر اساس آمار جمعیتی ارایه شده از سوی مرکز آمار، شهرهای اقماری اطراف تهران به صورت بی‌رویه با رشد بسیار بالایی در مهاجرت و رشد جمعیت روبرو هستند. در این شرایط شاهد هستیم که روزانه بیش از سه میلیون نفر بین تهران و حاشیه تهران رفت و آمد می‌کنند به نحوی که اطراف تهران خوابگاه‌های آنها است و شهر تهران به محل کسب درآمد و مسایل اجتماعی و فرهنگی آن‌ها تبدیل شده است.

 

گاهی حرف‌ها به گونه‌ای مطرح می‌شود که جای متهم و شاکی عوض می‌شود

شهردار تهران خاطر نشان ساخت: گاهی حرف‌ها به گونه‌ای گفته می‌شود که جای متهم و شاکی عوض می‌شود اما باید این مسئله را مقداری شفاف و روشن اشاره کنیم. ما در شهرداری تهران و مجموعه مدیریت شهری خداوند را شاکریم که اگر بخشی از درآمدهای ما درآمدهای ناپایدار و بخشی نیز درآمدهای پایدار هستند، اما بیش از ۷۰ درصد این درآمدها صرف هزینه زیر ساخت‌های شهر می‌شود.

 

 مسئول درآمدهای پایدار شهرداری چه کسی است؟

دکتر قالیباف افزود: ما این را قبول داریم که امروز حدود ۵۵ درصد درآمد های ما ناپایدار هستند و حدود ۴۵ درصد را نیز درآمد پایدار تشکیل می‌دهد اما مسئله مهم‌تر این است که به این سوال پاسخ دهیم که مسئول درآمدهای پایدار شهرداری‌ها چه کسی است؟ مگر مرتب نمی‌گوییم بخش عمده‌ای از درآمدهای شهرداری‌ها ناپایدار است و همه شهرداری‌های کشور شامل بیش از ۱۳۰۰ شهر درآمد ناپایدار دارند؟ در این شرایط چه کسی مسئول تامین درآمدهای پایدار است؟

وی با تاکید بر اینکه «قانون وظیفه تامین درآمد پایدار شهرداری‌ها را بر عهده دولت گذاشته است»، عنوان داشت: قانون از سال ۶۲ در تبصره ۵۲ دولت را مکلف کرده است که ظرف شش ماه لایحه پایدار درآمد شهرداری‌ها را به مجلس شورای اسلامی ارایه دهد اما هر دولتی که آمده، این کار را انجام نداده است؛ هم اکنون نیز در سال آخر این دولت هستیم و مهم‌ترین موضوع هم آن است که درآمد شهرداری‌ها ناپایدار است اما چه کسی باید این لایحه درآمدهای پایدار شهرداری را ارایه کند؟ اگر در سال اول دولت بود می‌گفتند این را تهیه می‌کنیم اما دولت تمام شد؛ دولت‌های قبل هم همین را می‌گفتند. بنابراین اول این موضوع باید روشن شده و جای متهم و شاکی مشخص شود.

 

چرا دولت‌ها لایحه درآمد پایدار را ارایه نمی‌کنند

شهردار تهران عنوان داشت: ما به عنوان شهرداری‌ها شاکی این موضوع هستیم که چرا دولت‌ها لایحه درآمد پایدار را ارایه نمی‌کنند و حتی چرا آن بخش از درآمدهای پایدار شهرداری‌ها را در تجمیع ارزش افزوده از شهرداری‌ها گرفتند، متمرکز کردند و به خزانه عمومی بردند؟

دکتر قالیباف در ادامه به موضوع سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: در ابتدا گفتند ۵۰ درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده را به شهرداری‌ها می‌دهیم و ۵۰ درصد به دولت تعلق می‌گیرد. در ابتدای نیز مالیات بر ارزش افزوده با سه درصد شروع شد که از این رقم یک و نیم درصد سهم شهرداری‌ها بود الان درآمد از محل مالیات بر ارزش افزوده به ۹ درصد رسیده است و قرار بود سهم شهرداری‌ها ۵۰ درصد این رقم برابر با ۴.۵ درصد باشد اما امروز سهم شهرداری‌ها چقدر است؟ حتی در برنامه ششم تصمیم گرفتند که همین رقم را هم به شهرداری‌ها ندهند بلکه آن را متمرکز کرده و شهرداری‌ها را دولتی کنند و به بودجه دولتی ببرند.

وی تاکید کرد: ما باید نگاهی به تجربه دنیا داشته باشیم و ببینیم بقیه دنیا مدیریت شهری را چگونه اداره کرده و درآمد آن را از کجا تامین می‌کنند؟ همچنین دولت‌ها برای شهرداری‌ها به عنوان دولت‌های محلی، چه قوانین و مقرراتی را وضع می‌کنند؟ این زیبنده کشور ما نیست که بعد از این همه سال تجربه و بعد از بیش از یک قرن از شکل‌گیری شهرداری‌ها به شکل نوین، هنوز اندر خم ابتدایی‌ترین موضوعات در چگونگی مسایل شهری باشیم.

 

حادثه شهران ممکن در هر جای تهران تکرار شود

شهردارتهران در ادامه با اشاره به حادثه شهران، با تاکید بر اینکه این حادثه ممکن است در هر کجای دیگر اتفاق بیفتد، عنوان داشت: ایجاد کانال تاسیسات شهری قانون دارد اما چرا این قانون اجرا نمی‌شود و شاهد این نابسامانی‌ها در حوزه مسایل زیر ساختی هستیم؟ به جای اینکه بگویند چرا شهر به این بزرگی کانال تاسیسات ندارد، حرف‌های دیگر زده می‌شود که به نوعی منحرف کردن افکار عمومی در برخی اقدامات است. این حرف‌ها به جای پاسخگویی نسبت به بعضی کارهایی است که انجام می‌دهیم.

 

ما مدیران حق نداریم در موضع اپوزوسیون حرف بزنیم

وی با بیان اینکه «ما مدیران حق نداریم در موضع اپوزوسیون حرف بزنیم»، عنوان داشت: ما مسئول هستیم در حوزه کاری خود به مردم پاسخگو باشیم همانطور که ما در شهرداری تهران به مردم قول دادیم که هر ماه یک ایستگاه مترو را افتتاح کنیم و این کار را انجام دادیم. در این میان مردم از ما نمی‌پذیرند که دولت پول داده است یا نه! ما متعهد شدیم که این کار را انجام دهیم و انجام دادیم؛ اینگونه باید مدیریت و کار کرد.

دکتر قالیباف در ادامه سخنان خود، ابراز داشت: مردم ما امروز همه مدیران در هر سازمان و ساختاری را مجموعه مدیریت یکپارچه می‌دادند و خیلی به دنبال تفکیک بین شهرداری و دولت نیستند؛ ما همه در سایه یک نظام اسلامی هستیم و باید دست به دست هم دهیم که کار مردم را پیش برده و مسایل آن ها را حل و فضل کنیم؛ این کار هم باید با همدلی صورت گیرد.

شهردار تهران افزود: اگر اینجا بر خودم فرض می‌دانیم که در حوزه درآمدهای پایدار این توضیح را ارایه کنیم، به دلیل آن است که ما هم از اینکه درآمد شهرداری‌ها پایدار نیست، نالان هستیم اما چه کسی باید این لایحه را قانون کند؟ ما که حق قانونگذاری و دادن لایحه را نداریم اما در این میان دولت مکلف است که این لایحه را ارایه کند و این خواسته همه ما است.

وی در ادامه تصریح کرد: این چه مطلبی است که هر روز به زبان‌های مختلف به جای توضیح کار خود، این مسایل را را مطرح کنیم و ذهن مردم را نسبت به موضوعات مشوش کرده و آنها را نگران کنیم؟ در این میان به مردم در شهر تهران عرض می‌کنم که با همه سختی‌ها، مصمم هستیم کارها را خصوصا در حوزه زیرساختی و با توجه به مسایل اجتماعی و فرهنگی پیش ببریم.

 

مهم‌ترین چالش تهران آلودگی هواست

دکتر قالیباف در بخش پایانی سخنان خود مهم‌ترین چالش شهر تهران را آلودگی هوا دانست و گفت: همه ما می‌دانیم که منبع تولید آلاینده‌ها در تهران خودروها هستند؛ این موضوع به معنی لزوم توسعه حمل و نقل عمومی و محدودیت ایجاد کردن برای استفاده از خودروی شخصی بعد از توسعه حمل و نقل عمومی است نه اینکه یک شبه تصمیم بگیریم طرح زوج و فرد را اجرایی کنیم.

شهردار تهران تصریح کرد: من خودم جزو مخالفان این طرح هستم که به محض آلود شدن هوا در زمان وارونگی، یک دفعه بگوییم طرح زوج و فرد اجرایی شود! راه حل این موضوع توسعه حمل و نقل عمومی است با تاکید بر توسعه خطوط اتوبوس و مترو و ساماندهی خطوط تاکسی‌ها است.  پس از این اقدام طبیعتا باید برای استفاده از خودروها محدودیت ایجاد کرد، آن هم در زمانی که حمل و نقل عمومی تضمین شده‌ای برای مردم فراهم کرده باشیم.

وی در ادامه با اشاره به هزار متر حفاری طی هر هفته در خطوط شش و هفت مترو تهران، عنوان داشت: کارگران و مهندسانی که در این زمینه زحمت می‌کشند، به جز اینکه رفاه مردم را تامین می‌کنند، جان مردم را هم نجات داده و از کاهش عمر مردم جلوگیری می‌کنند؛  این کار آن‌ها به صورت مستقیم در سلامت مردم نقش دارد و اجر و ثواب آن نصیبشان خواهد شد.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی