۰

دکتر قالیباف در صحن شورای شهر

 اخبار

//bayanbox.ir/view/1018869343393805455/liot.jpg

سرمایه های شهر تهران به دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده است / ارایه پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره شهر تهران


به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در صحن شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی طلب‌ها و دیون شهرداری تهران، ضمن تشکر بابت فرصت ایجاد شده به منظور ارایه گزارش دیون و سرمایه گذاری‌های شهرداری تهران در جلسه علنی شورای شهر، ابراز داشت: در کنار این گزارش، هم‌اکنون در سایت شهرداری تهران نه هر شش ماه یکبار،  بلکه به صورت ماهانه درآمد و هزینه‌های شهرداری وجود دارد و عموم مردم می‌توانند آن را مشاهده کنند.

از گزارش دیون به مردم استقبال می‌کنیم
وی در ادامه ضمن استقبال از بررسی گزارش دیون و طلب‌های شهرداری تهران در کمیسیون‌های تخصصی شورای اسلامی شهر تهران و اطلاع‌رسانی نتیجه آن به عموم مردم، ابراز داشت:  گزارشی که امروز در صحن شورای اسلامی شهر تهران ارایه شد منتهی به خرداد ماه سال ۱۳۹۵ است اما طبیعتا وقتی می‌خواهیم گزارش مالی ارایه کنیم، پروژه‌های در دست اقدامی هم داریم که هنوز به اتمام نرسیده است.
شهردار تهران عنوان داشت: هم اکنون بعضی از دوستان عنوان می‌کنند که شورای اسلامی شهر تهران ۱۸۰ میلیارد تومان برای پروژه شهر آفتاب تصویب کرده است و باید گزارش عملکرد آن سریع به شورای شهر ارایه شود. ما نیز در حال انجام این کار هستیم اما این گزارش یک مسیر قانونی دارد و باید پس از تایید، تبدیل به سند و قابل پرداخت شود؛ در این حالت این گزارش قطعی خواهد بود.
دکتر قالیباف با بیان اینکه « سند در راه را نمی‌شود به عنوان سند قطعی حساب کرد»، عنوان داشت:  گزارش ارایه شده درباره دیون شهرداری تهران براساس آخرین اسنادی است که مورد تایید قرار گرفته است؛ همچنان‌که این روال همه دستگاه‌های عمومی و بخش‌های دولتی و خصوصی است.
وی تصریح کرد: از سال ۸۴ تا پایان سال ۹۴ شهرداری تهران ۱۰۹ هزار و ۸۷۶ میلیارد تومان عملکرد داشته است که این رقم شامل ۶۲ هزار و ۲۶ میلیارد تومان به صورت نقدی و ۴۷ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان نیز به صورت غیرنقدی است؛ این رقم در اسناد تفریق ارایه شده و به طور قطع هزینه شده است.

در تمام این سال‌ها به دارایی شهر اضافه شده است
شهردار تهران تصریح کرد: بعضی دوستان می‌گویند که اگر به فروش املاک شهر نگاهی داشته باشیم، حتما این رقم بالای ۹ هزار و ۶ میلیارد تومان می شود این در حالی است که ۹ هزار و ۶ میلیارد تومان فروش املاک شهر بوده و ۲۱ هزارمیلیارد تومان به سرمایه و دارایی‌های شهر اضافه کرده‌ایم که این رقم شامل سرمایه و دارایی‌های نقدی و غیرنقدی است و در عملکرد کلی شهرداری تهران نیز نشسته است.
دکتر قالیباف ابراز داشت: ممکن است ما روی پلاک بارگزاری هم کرده باشیم و آن را فروخته باشیم و یا به صورت غیرنقد تهاتر کرده باشیم، به همین خاطر است که بودجه شهرداری تهران از دو بخش نقد و غیرنقد تشکیل شده است و همه آن‌ها در اسناد نهایی نشسته است.
وی با بیان اینکه در مجموع املاک و دارایی‌های شهر به دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده است، تاکید کرد: بعضی از افراد عنوان می‌کنند که با وجود اجرای پروژه‌های مختلف در شهر، دارایی‌های شهرداری به فروش رفته است. اما ما افتخار می‌کنیم که دارایی‌های شهرداری را در این مدت اضافه کرده‌ایم.
شهردار تهران با تاکید بر این نکته که دارایی‌های شهر، همه جزو دارای‌های ثابت نیست، عنوان داشت:  در جریان اجرای پروژه‌هایی مثل اتوبان امام علی (ع)، بالاخره یکسری املاک باید تملک شود؛ ما نیز در اتوبان امام علی آپارتمان را با قیمت متری ۴ میلیون تومان خریداری کرده‌ایم اما باید توجه داشته باشیم که در جریان تملک‌ها، تنها پول زمین را پرداخت نکرده‌ایم بلکه پول ساختمان را داده‌ایم. چرا که ممکن است در یک قطعه زمین ۱۲۰ متری، پنج طبقه ساختمان وجود داشته باشد و ما نیز در جریان تملک باید پول خرید تمامی ۵۰۰ متر ساختمان را پرداخت کنیم.
وی گفت: در جریان این تملک‌ها ما تمامی پول را به صورت ۱۰۰ درصد پرداخت کرده‌ایم تا رضایت صاحبان املاک وجود داشته باشد، این در حالی است که ما می‌توانستیم این املاک را  ماده ۹کرده و به دادگاه ببریم اما این کار را نکردیم؛ هم اکنون نیز این زمین زیر پای مردم است و مردم از آن استفاده می‌کنند.

هکتارها زمین را برای شهرداری خریداری کرده‌ایم
دکتر قالیباف با اشاره به روند توسعه فضای سبز در شهر تهران، تاکید کرد: تنها در منطقه یک تهران نزدیک به هشت هکتار باغ و فضای سبز از املاک مردم را به قیمت روز خریدار کرده و به پارک و فضای سبز تبدیل کرده‌ایم؛ طبیعتا ما این پارک را بعدا به فروش نمی‌رسانیم. اما شهرداری تهران بسیاری از زمین‌های متفرقه به صورت یک و یا دو واحد را پراکنده داشته است که آن‌ها به فروش رساندیم و این هم کار خوبی بود.
شهردار تهران عنوان داشت: هم اکنون در قلعه مرغی ۳۰۰ هکتار زمین وجود دارد که ۱۰۰ درصد آن متعلق به شهرداری تهران است و در این دوره خریداری شده است. همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار زمین را برای شهر آفتاب تملک کرده‌ایم؛  در کنار آن زندان قصر را به قیمت روز تملک کرده و پول آن را پرداخت کرده‌ایم و ۱۸۰ هکتار زمین مردم را نیز در دریاچه شهدای خلیج فارس به قیمت روز خریداری کرده‌ایم؛ آیا قطعاتی از این بزرگتر وجود دارد؟
وی ادامه داد: ما ۱۵۰۰ هکتار را در بوستان یاس تملک کرده‌ایم، اما بخشی از این فضا برای نهادها و سازمان‌هایی بوده است که در آنجا پول داده‌اند و هزینه کردند؛ بنابر این ما نیز به آن‌ها پول داده‌ایم و آن فضاها را تملک کردیم. 

۳۰ دقیقه در شورا به شهرداری فرصت دهید
دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رئیس شورای اسلامی شهر تهران، عنوان داشت: من قبلا نیز از رئیس شورای شهر درخواست کرده ام تا در روزهای سه شنبه 30 دقیقه وقت به شهرداری بدهید تا شهرداری کارنامه شورای شهر را ارایه دهد چرا که ما مجموعا مدیریت شهری هستیم.
شهردار تهران با بیان اینکه «در جریان ساخت مترو در شهر تهران هزینه تملک، بیشتر از ساخت خود مترو برای ما هزینه بر می‌دارد»، تاکید کرد: مترو ایستگاه می‌خواهد و همه ایستگاه های مترو نیز نقاط حساس شهر همچون چهارراه‌ها، تقاطع‌ها، خیابان‌های اصلی و نقاط مهم قرار دارند. بنابراین در کنار ساخت مترو باید هزینه تملک زمین و ساخت ایستگاه ۱۰ الی ۱۲ هزار متری را نیز پرداخت کنیم. این از افتخارات شهر است و  هنر ما در اقتصاد مقاومتی نیز همین است که مدیریت بهینه داشته باشیم.

حق نداریم به صرف ادعا چیزی را جزو دیون شهرداری بگذاریم
وی با اشاره به بدهی هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران بابت تملک املاک، تصریح کرد: این بدهی در جایی است که قطعی شده، این در حالی است که افرادی بیش از ۲۵ سال است که مدعی هستند پارک ساعی برای آن‌ها است! آیا من به ادعای آن‌ها مجاز هستم پول آن‌ها را پرداخت کنم؟
دکتر قالیباف ادامه دارد: درباره اسنادی که در دادگاه وجود دارد، ممکن است شهرداری تهران محکوم شده باشد که در این شرایط باید آن را پرداخت کند؛ بر این اساس هم اکنون این اسناد در این لیست بدهی املاک شهرداری تهران وجود دارد، ولی به صرف اینکه یک کسی ادعایی دارد، حق نداریم این ادعا را جزو دیون شهرداری بگذاریم.

۳هزار و ۴۰۰ میلیارد از بدهی‌ها مربوط به دوره قبلی شهرداری است
شهردار تهران تصریح کرد: از مجموعه وام ۹ هزار و ۲۰۰میلیاردی شهرداری تهران، رقمی برابر با ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به دوره قبلی شهرداری تهران است که به این دوره منتقل شده است. البته اینگونه نیست که بگوییم این دیون برای قبل از دوره من است و من مسئولیتی از این بابت ندارم بلکه بنده از سال 84 مسئول شهرداری تهران شدم و همه دیون شهرداری تهران نیز بر عهده من است، بنابر این من مسئول هستم که جواب دهم . کما اینکه در دوره بعد هم هر کسی در شهرداری بیاید، مسئول است.
وی در ادامه سخنان خود به دیون شهرداری تهران در جریان توسعه خطوط مترو اشاره کرد و گفت: وام‌های برای توسعه خطوط مترو در کنسرسیومی بوده است که مسئولیت آن با بانک تجارت است؛ مقرر شد تا ۵۰ درصد از این وام را دولت  و ۵۰ درصد آن را شهرداری بازپرداخت کند و حتی در در بازپرداخت‌ها، شهرداری سهم خود را پرداخت کرد اما دولت ۵۰ درصد خود را پرداخت نکرد. در ادامه ما به دنبال بازگشایی ال سی رفتیم اما به دلیل اینکه وام‌ها به نام شرکت مترو گرفته شده بود ، به ما گفتند که شما بدهکار هستید و به دلیل اینکه به جهت حقوقی مترو بدهکار است، ال سی جدیدی باز نمی‌کنیم. به همین جهت ما از ۸۴ به بعد حتی بخشی از دیون دولت در پرداخت بدهی‌های مترو را نیز پرداخت کردیم که این ظلم مضاعف به ما بود.

مجموعه دیون شهرداری زیر ۸ درصد است
دکتر قالیباف با بیان اینکه «مجموعه دیون شهرداری تهران زیر ۸ درصد است»، عنوان داشت: هم اکنون عنوان شده است که مجموعه بدهی‌ها حتی در شهرهای کوچک  نباید بیشتر از ۱۰ درصد نسبت به بودجه و در شهرهای بزرگ و کلانشهرها باید تا سقف  ۳۰درصد نسبت به بودجه باشد؛ این موضوع در کمیسیون کلانشهرهای دولت تصویب شده است و باید مراحل تصویب را در لایحه درآمدهای پایدار شهری کند. با این وجود ما می‌گوییم که دیون شهرداری تهران نسبت به تمامی فعالیت‌ها و کارهای انجام شده تا امروز، زیر هشت درصد است.
وی تاکید کرد: اینکه در افکار عمومی اینگونه مطرح شود  در شهر تهران راه ساختند و شهر را درست کردند، اما دیونی بالا آوردند که زیاد است، ظلم به شهرداری است. مردم شهر باید بدانند که شهرداری تهران دیون غیرمطقی ندارد  و دیون شهرداری حتی از استانداردها هم پائین‌تر است؛ اگر شهرداری مجاز است ۳۰ درصد دیون داشته باشد، دیون ما زیر ۸ درصد است و  سرمایه‌های شهر را نه تنها نفروختیم، بلکه به دو و نیم برابر افزایش دادیم.

۴۵ درصد تمامی زیرساخت‌های شهر تهران در سه دوره اخیر شورا ساخته شده است
دکتر قالیباف در ادامه اظهار داشت: کارنامه افتخار شورای شهر دوم، سوم و چهارم این است که ما شهر را ساختیم و حدود ۴۵ درصد تمامی زیر ساخت‌های شهر تهران از ابتدای تاریخ بلدیه تا کنون، در این سه دوره شورا ساخته شده است که این شامل ساخت تونل، بزرگراه‌ها، شریان‌های اصلی و زیرساخت‌های بزرگ فرهنگی و اجتماعی بوده است. همچنانکه  تعداد پل‌هایی که در این دوره ساخته شده ، بیش از تاریخ شهرداری تهران است.
وی در ادامه تاکید کرد: در افکار عمومی می‌خواستند منتقل کنند که شهرداری تهران با فروش اموال و به همراه داشتن دیون، این کارها را انجام داده است اما امروز با شفافیت می‌گویم که این کار نه با دیون و نه با فروش اموال بوده است.

دولت ۱۴هزار میلیارد تومان به شهرداری بدهکار است
شهردار پایتخت در ادامه با اشاره به طلب ۱۴ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران از دولت، تاکید کرد: در کنار این موضوع ما حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از مردم طلب‌کار هستیم و این طلب نیز به خاطر چک‌های برگشتی و ... است.
دکتر قالیباف تصریح کرد: البته طلب ما از مردم بیشتر است و اگر طلب‌های حوزه‌های تثبیت عوارض را نیز در نظر بگیریم، این رقم بالای 45 هزار میلیارد تومان می‌شود که ما  آن را دنبال نکردیم، چرا که نمی‌خواستیم در این شرایط سخت اقتصادی به مردم فشار وارد کنیم. 
وی ادامه داد: در حال حاضر اگر کسی در ملکی با کاربری مسکونی و یا اداری در بر خیابان فعالیت تجاری می کند، همین امروز باید پول آن را پرداخت کند و بر اساس قانون نیز ما می‌توانیم آن ملک را پلمپ کنیم. بنابراین اگر این طلب‌های قطعی را دریافت کنیم، رقم مطالبات شهرداری به بالای ۴۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد اما این افتخار ما است که نه تنها این کار را نمی‌کنیم، بلکه فیش ساختمانی برای ساخت و ساز در سه هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده شهر تهران صفر است و حتی عوارض متفرقه را هم حذف کردیم.
به گفته شهردار تهران رونق ساخت و ساز در محدوده بافت فرسوده منطقه ده به دلیل صفر بودن هزینه صدور فیش پروانه است و مردم بابت ساخت و ساز در بافت فرسوده هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند.
دکتر قالیباف در ادامه به مطالبات شهرداری تهران از دولت اشاره کرد و گفت: منهای طلب ۱۴ هزار میلیاردی تومانی شهرداری تهران از دولت، مجلس مصوبه ای دارد که بر اساس آن دولت را مکلف کرده است تا دو میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای حوزه حمل و نقل به شهرداری‌ها کشور پرداخت کند. در متن قانون وجود دارد که یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار از این رقم متعلق به شهر تهران، ۳۰۰ میلیون دلار نیز  برای بقیه شهرهای کل کشور و الباقی متعلق به کلانشهرها است.
وی گفت: در آن زمان دولت به این موضوع اعتراض کرد و مجلس نیز دوباره آن را به تصویب رساند. این موضوع در ادامه به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و پس از تصویب، مجلس شورای اسلامی مجددا عین این قانون را در متن بودجه سال ۹۱ آورد.بنابراین پرداخت این رقم هم قانون دائمی شد و هم به قانون سالیانه تبدیل شد.
شهردار تهران تصریح کرد: این رقم ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی بدهی قطعی دولت به شهرداری تهران است که باید از محل صندوق ذخیره ارزی پرداخت شود و هم اکنون نیز صندوق ذخیره پول دارد. در این قانون نوشته شده است که بازپرداخت ۱۰۰ درصد این وام برعهده دولت است و آن هم جزو دیون دولت به شهرداری تهران، بابت ۵۰ درصد سهم دولت در توسعه حمل و نقل است که آن را پرداخت نکرده است بنابر این رقم بازپرداختی دولت باید از دیون دولت به منظور توسعه خطوط مترو کسر شود.

مردم شهر بدانند که امروز به عنوان مدیریت شهری به دولت بدهکاری نداریم
وی ادامه داد: مردم شهر بدانند که امروز به عنوان مدیریت شهری به دولت بدهکاری نداریم، بلکه عین مقررات کار را انجام می‌دهیم. از دیگر سو همه تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا مطالبات عزیزانی که از شهرداری طلب کار هستند را نیز به حداقل برسانیم.
دکتر قالیباف با بیان اینکه در سال جاری بدهی‌های شهرداری تهران به نصف خواهد رسید، گفت: هم اکنون در حال تلاش هستیم تا همین ۸ درصد بدهی فعلی را نیز به زیر ۴ درصد برسانیم؛ به همین منظور به طور ویژه ستادی برای این موضوع تشکیل داده‌ایم که خود من هر ‍۱۵ روز یکبار به صورت متوالی جلسات آن را اداره می‌کنم تا همین حق‌الناس هم به گردن ما نباشد.

پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره شهر تهران
دکتر قالیباف در بخش پایانی سخنان خود پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره شهر تهران را مطرح کرد و گفت:  ما ۱۴ هزار میلیارد تومان از دولت، به اضافه هزار و ششصد میلیارد تومان از مردم در کنار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بابت برداشت از صندوق ذخیره ارزی طلب داریم. از این رو پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره برای شهر تهران را عنوان می‌کنیم تا در صورت موافقت شورای اسلامی شهر تهران، لایحه آن را ارایه کنیم.
وی در بیان جزئیات صندوق ذخیره در شهر تهران، عنوان داشت: با تصویب این صندوق همه باید مصمم شویم تا این مطالبات را دریافت کنیم و در این صندوق واریز کنیم تا برای آینده شهرتهران  نه تنها دیون جدیدی ایجاد نکنیم، بلکه سرمایه داشته باشیم و شهرداران بعدی نیز در صورت وجود مشکلات اقتصادی، بتوانند لایحه ارایه کنند و از صندوق ذخیره شهر تهران برداشت داشته باشند.
دکتر قالیباف ابراز داشت:  طلب شهرداری از دولت به هر میزانی که باشد، بر اساس حسابرسی با اسناد صورت گرفته است. معاون اول رئیس جمهور هم قول داده است تا این موضوع را پیگیری کند به همین منظور ابلاغ های آن صورت گرفته و وزیر اقتصاد هم نامه زده است ؛ ما نیز عنوان کرده‌ایم که دولت هر کالا، کارخانه و یا موضوع به زمین مانده‌ای که دارد، به هر قیمتی که به شهرداری بدهد ما آن را قبول می‌کنیم تا آن‌ها را به صندوق ذخیره شهر برده و تبدیل به احسن کنیم. اما باید توجه داشت که پرداخت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از صندوق ذخیره ارزی جای چانه ندارد، بلکه قانون است و دولت باید آن را پرداخت کند.
شهردار تهران تاکید کرد: ما می‌توانیم این ارقام را در صندوق سرمایه گذاری بگذاریم تا این صندوق در نهایت به پیمانکاران وام دهد و شهر بتوانید خودش را اداره کند؛ به این ترتیب امکانی را برای مردم فراهم می‌کنیم تا صندوق برای شهر باقی بماند.
وی در پایان یادآور شد: همه این افتخارات متعلق به شورای شهر و مردم است و بدانید که این کار در شرایط بد اقتصادی، تحریم و خیلی از کم لطفی‌ها صورت گرفته است.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی