۰

دکتر قالیباف در جمع شورایان منطقه ۱۷: عده‌ای با «عدالت‌خواری» می‌خواهند حرف از عدالت‌خواهی بزنند

 اخبار

//bayanbox.ir/view/7400203037514039955/li%D8%B3%D8%B3%D8%B3ot.jpg

عده‌ای با «عدالت‌خواری» می‌خواهند حرف از عدالت‌خواهی بزنند/  در حوزه تربیتی نمی‌توان با نگاه سرمایه‌داری کار کرد

شهردار تهران گفت: تامین مسکن کارکنان یکی از وظایف بوده است که در این راستا به ۲۷ هزار نفر از مجموعه حدود ۶۰ هزار نفر کارکنان شهرداری تهران کمک کرده‌ایم. آن افرادی که آن حرف‌ها را می‌زدند، حالا با عدالت‌خواری می‌خواهند حرف عدالت‌خواهی بزنند.

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در نشست صمیمانه با دبیران شورایاری و مدیران محلات شهرداری منطقه ۱۷،  به موضوع نوسازی بافت فرسوده اشاره کرد و ابراز داشت: از حدود هفت سال قبل معافیت برای صدور پروانه در بافت فرسوده و واحدهای فرسوده را در نظر گرفتیم تا نسبت به سهم خودمان نسبت به نوسازی بافت فرسوده کمک کنیم؛ حدود دو سال بعد از این اقدام بود که مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای تخفیف ۵۰ درصدی برای صدور پروانه در بافت فرسوده را تصویب کرد؛ این در حالی است که در آن زمان ما معافیت صدور پروانه در بافت فرسوده تهران را به ۱۰۰درصد رساندیم. در یک سال اخیر نیز مقرر شده است تمامی آیتم‌های درآمدی حذف شود تا فیش صادر شده برای بافت فرسوده صفر باشد.

وی عنوان داشت: اگر در شهر تهران نقطه‌ای وجود دارد که سه شاخص مدنظر برای تشخیص بافت فرسوده را دارا است اما به عنوان بافت‌های فرسوده قلمداد نمی‌شود، قابل تجدید نظر است به نحوی که می‌توان نقاطی که احیا و یا نوسازی شده‌اند را از بافت فرسوده خارج کنیم و نقاط جدیدی را به بافت فرسوده اضافه کنیم.

دکتر قالیباف ادامه داد: تامین مسکن کارکنان نیز یکی از وظایف بوده است که در این راستا به ۲۷ هزار نفر از مجموعه حدود ۶۰ هزار نفر کارکنان شهرداری تهران کمک کرده‌ایم. آن افرادی که آن حرف‌ها را می زدند، حالا با عدالت‌خواری می‌خواهند حرف عدالت‌خواهی بزنند.

وی افزود: این امتیازی که به مردم در حوزه بافت فرسوده و کارکنان دادیم، براساس مر قانون و مصوبه‌های مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران است. اخیرا نیز می‌گویند که قالیباف ۱۴۹ هزار متر مربع زمین به همسرش داده است که آدم به حال آن‌ها غصه می‌خورد.

شهردار تهران تاکید کرد: در گذشته جانبازان اعصاب و یا کسانی که از ناحیه مغز، سر و نخاع آسیب دیده بودند با مشکلات جدی برای درمان روبرو می‌شدند؛ به نحوی که شاهد بودیم به دلیل مشکل مالی، امکان اعزام آنها به آلمان برای درمان در مرکز پروفسور سمیعی وجود نداشت و این جانبازان قطع عضو و یا شهید می‌شدند. هم اکنون نیز افرادی که در تصادفات از ناحیه سر و مغز آسیب می‌بینند برای درمان خود دچار مشکل هستند.  

دکتر قالیباف تاکید کرد: از همان زمان در بنیاد شهید دنبال کردند تا بیمارستانی که مایه افتخار در حوزه مغز و اعصاب باشد را بسازیم. این بیمارستان هم اکنون در حال نهایی شدن است تا به عنوان بزرگ‌ترین مرکز مغز و اعصاب ایجاد شود. این بیمارستان یک هیات امنا دارد که خیریه امام رضا (ع) با ۹ عضو اینجا را پایه‌گذاری کرده‌اند و شخصیت‌های بزرگی نیز از چهره‌های ملی و علما عضو هیات امنا هستند. یک عضو هیات امنای این خیریه نیز همسر بنده است. کل این بیمارستان هم وقف است اما ببینید چه حرف‌هایی می‌زنند ؟ا ین حرف‌ها با یکدیگر موضوعیت ندارد؛ باید حواسمان باشد رابطه ما با خدا درست باشد، در ادامه خداوند خودش رابطه ما را با خلق خدا درست می‌کند.

وی در ادامه موضوع راه آهن را معضل جدی مناطق ۱۷ و ۱۸توصیف کرد و گفت: ما به عنوان شهرداری تهران هر کاری که برای پیگیری این موضوع لازم بود را انجام دادیم و حتی حاضر شدیم برای تملک زمین‌های راه آهن پول هم پرداخت کنیم؛ این در حالی است که از نظر قانون و مقررات نباید هیچ هزینه‌ای بابت آن بپردازیم.

شهردار تهران تاکید کرد: در فضای روی تونل راه آهن از لحاظ قانون راه‌آهن امکان ساخت و ساز وجود ندارد و  نگاه اقتصادی به منظور ساخت واحدهای مسکونی و یا تجاری ظلم به مردم این منطقه است چرا که این محدوده باید با کاربری فضای سبز و خدمات عمومی دنبال شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه «شهدا چراغ راه و راهنمای ما هستند و همه ما به شهدا مدیون هستیم» عنوان داشت: منطقه ۱۷ افتخار دارد که در زمینه فرهنگ جهاد و شهادت در شهر تهران پیشتاز باشد؛ ما نیز به عنوان خدمتگذاران مردم وظیفه داریم به این منطقه توجه داشته باشیم.

دکتر قالیباف در ادامه به رویکرد سرای محلات نیز اشاره کرد و گفت: اگر کار در سراهای محله رویکرد اقتصادی پیدا کند، بدون شک شکست خواهد خورد. شهرداری تهران نیز به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی اگر بودجه جاری و دائمی را برای هزینه‌های سرای محله اختصاص دهد، باز هم سراهای محله ناکام خواهند بود از این رو باید توجه داشته باشیم تا سراهای محله راه حل میانی برای این موضوع پیدا کرده و حرکت کنند.

شهردار تهران ابراز داشت: نباید احساس کنیم با کسب درآمد از سرای محلات امکان توسعه پیدا می‌کنیم و می‌توانیم خدمت بیشتری به مردم ارایه کنیم چرا که این نگاه برای فرهنگ سرمایه‌داری است؛ این در حالی است که در حوزه تربیتی نمی‌توان با نگاه سرمایه‌داری کار کرد.

دکتر قالیباف ادامه داد: ممکن است سراهای محله یکسری نیازهای اساسی داشته باشند و در دوره‌های ۱۰ساله نیازمند بازسازی باشند که این اقدام از سوی شهرداری تهران دنبال می‌شود اما مسایل جاری همانند حقوق و سایر هزینه‌های جاری سرای محلات باید تامین شود در عین حال باید توجه داشت که سرای محلات به عنوان یک بنگاه اقتصادی اداره نکنیم.

وی تصریح کرد:  آفت بزرگ کار فرهنگی و تربیتی در کشور آن است که کار فرهنگی، به کار پیمانکاری تبدیل شده است؛ این در حالی است که در دو سال گذشته در شهرداری تهران تاکید کرده‌ایم که با کار پیمانکاری، نمی‌توان کار فرهنگی انجام داد. باید توجه داشت که کار فرهنگی و تربیتی، کار دل است.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت تفکر مسجدمحوری در سرای محلات، ابراز داشت: اینکه شهرداری تهران به مساجد کمک کرده و نسبت به رونق بیشتر مساجد اقدام کرده است، باعث افتخار و نوکری ما است؛ سراهای محله نیز هر کاری که از شئونات مسجد را باید در مساجد انجام دهند.

وی با تاکید بر توجه به «مدرسه، محله، مسجد و منزل» در محلات شهر تهران، ابراز داشت: اگر مجموعه حرکت شهرداری تهران را حول این چهار محور مدیریت کنیم، می‌توانیم کار خود را به درستی انجام دهیم اما به شرطی که کار فرهنگی، کار پیمانکاری نباشد.  

دکتر قالیباف با بیان اینکه «کار فرهنگی محل کسب نیست»، ابراز داشت: درست است که فعالیت‌های فرهنگی هزینه دارد و ممکن است محل ارتزاق برخی افراد هم باشد اما باید یقین داشته باشیم که روزی ما را خداوند می‌دهد.

شهردار تهران گفت: در روزهای ابتدایی که توفیق خدمت در شهرداری تهران را داشتیم، خواسته شورایاران این بود که در کانکس نگهبانی محله خود اجازه تشکیل جلسه داشته باشند اما حالا به نقطه‌ای رسیده‌ایم که سرای محله در محلات احداث شده است و در ادامه نیز نیازمند آن هستیم که با طمانینه بیشتری تصمیم بگیریم.

وی در ادامه ابراز داشت: هم اکنون شورایاری‌ها و مدیریت محله ثبات پیدا کرده و ریشه‌دار شده است؛  در این شرایط کسی نمی‌تواند ریشه این سیستم را بخشکاند چرا که پس از تصویب هیات دولت، مقرر شد انتخابات شورایاری‌ها در همه کشور انجام شود.

دکتر قالیباف در ادامه شورایاری‌ها را پایه و اساس شهرداری‌ها عنوان کرد و گفت: کار شورایاری‌ها با شورای شهر متفاوت است همانطور که کارکرد شورای شهر با مجلس شورای اسلامی تفاوت دارد؛ کار شورایاری‌ها نباید چندان به سیستم اداری و رسمی برگردد بلکه همه چیز باید بین حلقه شورایاری‌ها و مردم تعیین تکلیف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رسیدگی به فقرا و محرومان، تاکید کرد: نباید لحظه‌ای از بحث محرومیت‌زدایی و رسیدگی به فقرا غفلت کنیم و در این مسیر ما هم در شهرداری تهران هر کاری از دستمان بر بیاید را انجام می‌دهیم.

شهردار تهران ابراز داشت: سزاوار نیست در شهری زندگی کنیم که افرادی در این شهر سر گشنه بر بالین بگذارند؛ یکی از بزرگان دینی نیز به من گفت اگر بهترین کارهای عمرانی و زیرساختی را انجام دهید اما فقیری در این شهر باشد که شب، سر گرسنه بر بالین بگذارد و امکان و پول خود را در جای دیگری هزینه کنید، خلاف شرع کرده‌اید.  

دکتر قالیباف عنوان داشت: مدیر محله و شورایاری‌ها می‌توانند با نقشه یک یکم بفهمند که چه کسی در محله نیازمند است. پس از شناسایی باید با رعایت ادب، اخلاق و حفظ کرامت این افراد، این کار را به صورت کاملا غیر رسمی انجام دهیم. سرای محلات، دبیر محلات، اعضای شورایاری‌ها، ائمه جماعات و بزرگان محل به این امر توجه کنند و آن را وظیفه انسانی و فردی خودمان بدانیم.

وی در پایان  با اشاره به سوال یکی از شورایاران پیرامون دفاتر تصدی‌گری و خدمات شهری، عنوان داشت: دفاتر خدمات الکترونیک شهر جزو مجموعه شهرداری تهران نیستند بلکه این دفاتر برون‌سپاری شده‌اند اما در سوی مقابل باید ضمن تغییر رویکردهای مجموعه شهرسازی، کوچک‌سازی را در شهرسازی انجام دهیم که این اقدام را به صورت گام به گام پیش می‌بریم.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی