۰

دکتر قالیباف در اختتامیه نهمین جشنواره بر‌ترین پژوهش و سومین کنفرانس زنان و زندگی شهری

 اخبار

//bayanbox.ir/view/187097224019380369/liot.jpg

قالیباف در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی و بر‌ترین پژوهش و سومین کنفرانس زنان و زندگی شهری
پژوهش‌ها برای آینده سازی مورد نیاز است نه آشیوسازی /۱۳درصد پست‌های مدیریتی شهرداری در اختیار بانوان

به گزارش خبرنگار سایت، محمدباقر قالیباف شهردارتهران عصر امروز طی سخنانی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی بر‌ترین پژوهش و نوآوری و سومین کنفرانس علمی مدیریت شهری (زنان و زندگی شهری) ابراز داشت: بدون شک امروز شهر‌ها خصوصا کلانشهر‌ها چالش‌ها و فرصت‌های بسیار مشترکی دارند هرچند که هرکدام بنا به شرایط جغرافیایی و فرهنگی قواعد خاصی هم دارند اما تجربه نشان داده که چالش‌ها و فرصت‌ها در کلانشهر‌ها عموما شبیه هم هستند.
وی ادامه داد: از اینکه فرصت فراهم می‌شود تا تجربیات شهر‌ها و کشورهای دیگر در این همایش‌ها ارایه شود فرصت خوبی برای اندیشمندان ونخبگان جوان به شمار می‌رود.
شهردار تهران با بیان اینکه «امروز پژوهش برای اداره شهر‌ها با پیچیدگی خاص آن‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است» تصریح کرد: دیگر زمان آن نیست که مدیران بتوانند خودشان یا به همراه تیم کاریشان تصمیم بگیرند؛ امروز موضوعات کالبدی، فیزیکی و حوزه علوم انسانی نیاز به پژوهش دارد. شهروندان مهم‌ترین کنش گران شهر هستند و چه بسا علوم انسانی بسیار تاثیرگذار تراز مسائل فنی و کالبدی است.
وی درادامه به تفسیر حوزه کالبدی اشاره کرد و گفت: معماری و کالبد شهر انسان‌ها را می‌سازد و انسان‌ها هستند که شهر را در حوزه کالبدی می‌سازند از این دو اثر گذاری زیادی دارند؛ در همین راستا موضوع شهروندان اساس کارمان و باید توجه ویژه‌ای به آن شود.
قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: اولین هدف پژوهش، خلاقیت، تحقیق و مطالعه این است که مجموعه شهر را به عنوان موجود زنده به یک زبان مشترک برسانند. این اولین خروجی پژوهش و تحقیق است که ما را به زبان مشترک رسانده و می‌تواند در شناخت مسائل به ما کمک کند؛ باید توجه داشت که شناخت هر مساله مهم‌تر از راه حل آن موضوع است و زبان مشترک باعث می‌شود تا در شناخت چالش‌ها دقیق‌تر باشیم.
وی در ادامه عنوان داشت: ما این پژوهش‌ها را برای آرشیو سازی نمی‌خواهیم بلکه برای آینده سازی و نگاه به آینده به آن‌ها نیاز داریم؛ این امکان پذیر نیست جز آنچه که به دست آورده‌ایم را در عمل پیاده ساز یکنیمم
شهردار تهران گفت: گذشته نشان داده که ما در آغاز کار به رویکرد اجتماعی و فرهنگی با تاکید بر پژوهش و خلاقیت توجه داشته و در کنار آن تاکید داشتیم که با نگاه به فناوری‌های جدید درشهر حرکت کنیم.
وی ادامه داد: همه اقشار در شهر مهم هستند اما دو قشر زنان وجوانان نقش کلیدی و اساسی در شهر دارند و ما نیز خوشحال هستیم که امسال در کنار نهمین جشنواره بر‌ترین ههای پژوهش ونوآوری به موضوع زنان و زندگی شهری نیز پرداخته شد.
وی با اشاره به جایگاه بانوان در مجموعه مدیریت شهری اظهار کرد: حدود ۲۰ درصد از مجموعه کارکنان شهرداری را زنان تشکیل می‌دهند همچنین در ۱۳ درصد از پست‌ها در سطوح مختلف زنان مسوولیت دارند؛ یک شهردار منطقه ۵ شهردار ناحیه بیش از ۱۸ معاون در حوزه شهردار مناطق و در چندین اداره کل بانوان مسوولیت دارند و رشد خوبی در زمینه حضور زنان در عرصه مدیریت شهری داریم.
شهردار تهران با بیان اینکه در این دوره مدیریت شهری زنان و جوانان به طور خاص در شهر دیده شده‌اند ابراز داشت: پارک‌های بانوان یکی از افتخارات خوب این دوره شهرداری به شمار می‌رود همچنین ایجاد شهربانو‌ها در مناطق مختلف شهری از فرصت‌هایی است که زنان توانسته‌اند در حوزه اجتماعی، اوقات فراغت و توانمندسازی از آن‌ها استفاده کنند.
قالیباف با بیان اینکه توانمندسازی بانوان با تاکید بر زنان سرپرست خانوار از اقدامات قابل توجه در حوزه اجتماعی به شمار می‌رود، گفت: در همین راستا اخیرا نهمین جشنواره زنان و تولید ملی در تهران برگزار شد، زنانی که شاید ده سال قبل برای ابتدایی‌ترین موضوعات در اداره زندگی خودشان دچار مشکل بودند اما امروز از مهم‌ترین کارآفرینان و تولید کنندگانی هستند که دیگران را هم اداره می‌کنند.
وی ادامه داد: آن بخشی از بانوانی که متاسفانه در شهر دچار آسیب شده‌اند نیز مورد توجه قرار گرفتند وشهرداری وظیفه خودش دانست تا به طور جدی به آن‌ها بپردازد. به همین جهت مراکزی را طراحی کردیم و هم اکنون افرادی داریم که به زندگی عادی خود برگشتند. از این رو به زنان در نگاه اسلامی و انسانی به طور ویژه پرداخته شده است هرچند این راه بسیار طولانی است و در این نشست‌ها باید
آن را تکمیل کنیم.
وی ادامه داد: دائمی شدن دبیرخانه جشنوراه زنان و زندگی شهری، عمل به منشور پژوهش و کاربست پژوهش‌ها امید می‌رود تا در آینده شرایط بهتری برای ههه هر خصوصا زنان وجوانان داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود که اثرگزاری بانوان در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و ابراز داشت: حضور امروز زنان ما با این تاثیرگزاری در حوزه‌های آموزش، تحقیق، محیط‌های علمی و مدیریتی به برکت انقلاب و نگاه بسیار بالای امام راحل (ره) بود. که بر این اساس نقش آن‌ها را در پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و عرصه‌های علمی، پژوهشی و آموزشی می‌بینیم.
وی در ادامه معصومه آباد عضو شورای اسلامی شهر تهران را مثال زد و ازوی به عنوان یک نمونه از چهره‌های تربیت شده انقلاب در حوزه مبارزه و دفاع، آزادگی، درس و پژوهش، عضویت در شورای شهر، هیات علمی و بانی موثر در تمامی عرصه‌ها یاد کرد و گفت: جا دارد از همه بانوان شهیده‌ای که در این کشور مجاهدت کردند یادکنیم و همچنین برای بانوانی که در دفاع مقدس به مقام جانبازی رسیدند آرزوی سلامتی داشته باشی

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی