۰

دکتر قالیباف در اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها

 اخبار

//bayanbox.ir/view/5809968585949527991/liot2.jpg

قبیله‌گرایی و نگاه سیاسی به شورا و شهرداری سم مهلک است/ ضرورت توجه به تمرکززدایی به جای تراکم‌زدایی در کشور

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در بیست و هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که در محل ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تصریح کرد: شورای اسلامی شهر و روستاها مردمی‌ترین نهاد در نظام مردم سالاری دینی است و هیچ نهادی وسیع‌تر، اثرگذارتر و مردمی‌تر از نهاد شوراها در کشور وجود ندارد؛ این نهاد امانتی است که در دست ما قرارداد که باید از این امانت به درستی صیانت کرده و آن را روز به روز تقویت کنیم.
وی ادامه داد: هر چند درپایان چهارمین دوره شوراها هستیم اما شوراها هنوز از قدمت زیادی برخوردار نیستند و دوران نوجوانی خود را پشت سر می‌گذارنند؛ از این رو نیاز به توجه و دقت بیشتری داریم تا این نهاد مردم سالار دینی در کشور ما ماندگار شود.

کشورهای مولد پیشرفت می‌کنند


شهردار تهران در ادامه به بیان توقعات موجود از دیگر نهادهای تصمیم گیر در کشور پرداخت و گفت: براساس تجربه دنیا و باورها و استراتژی‌های خودمان اگر می‌خواهیم نظام مقدس جمهوری اسلامی همچنان به عنوان یک نظام مستقل و دور از سلطه استکبار کار خود را پیش ببرد و پیشرفت کند، باید مولد باشیم چرا که تنها کشورهای مولد می‌توانند مستقل بوده و پیشرفت کنند.
دکتر قالیباف تاکید کرد: ما در کشور باید به تولید چهار موضوع قدرت، ثروت، معرفت و منزلت توجه داشته باشیم تا بتوانیم استقلال خود را حفظ کنیم.
وی در ادامه به شرایط پیشرفت کشور اشاره کرد و گفت: موتورمحرکه برای پیشرفت کشور آن است که ۴ موضوع تولیدی قدرت، ثروت، معرفت و منزلت را به درستی به یکدیگر تبدیل کنیم؛ در این شرایط اگر بتوانیم مکانیزم تبدیل منزلت به ثروت، معرفت و قدرت و یا تبدیل قدرت به معرفت و ثروت و همچنین تبدیل ثروت به قدرت از روش‌های درست را تعریف کنیم، جامعه مولد و مستقل خواهد شد و با سرعت به سمت پیشرفت می‌رود.
شهردار تهران خاطر نشان ساخت: ما در کارهای فرهنگی خود نیز باید بتوانیم معرفت و منزلت تولید کرده و آن را به ثروت و قدرت تبدیل کنیم. اگر این کار را انجام ندهیم حتی وجود ده‌ها نهاد فرهنگی هم کارآمد نخواهد بود چرا که در مسیر اهداف حرکت نمی‌کنند.

دکتر قالیباف توجه به موضوع تولید و تبدیل قدرت، ثروت، معرفت و منزلت را هسته مرکزی برنامه‌های ۵ساله کشور عنوان کرد و گفت: ضروری است شاخص‌های برنامه ششم توسعه کشور نیز از این موارد بیرون بیاید چرا که اگر این شاخص‌ها وجود نداشته باشد به سرنوشت برنامه‌های توسعه گذشته دچار می‌شود همچنانکه امروز شاهد هستیم پنج برنامه قبلی تا چه میزان اثربخشی داشته و اجرایی شده‌اند.
وی در ادامه خاطر نشان ساخت: باید توجه داشته باشیم که تولید در نقاط جمعیتی اتفاق می‌افتد و هرچقدر این مراکز جمعیتی بزرگتر باشند، اثرگذاری بیشتری نیز خواهند داشت البته اگر این مراکز جمعیتی در مدار درستی قرار نگیرند، تهدید بزرگی خواهند بود.
شهردار تهران با بیان اینکه «مراکز جمعیتی مولد بوده و استقلال یک جامعه را حفظ می کنند»، ابراز داشت: در این شرایط به تدریج نقش کسانی که مراکز جمعیتی را اداره می‌کنند، روشن می‌شود. وقتی قطب‌های شهری و مراکز جمعیتی ایجاد می‌شود، رابطه انسان‌ها با یکدیگر و رابطه انسان‌ها با مکان زندگی برقرار می‌شود که این رابطه بسیار سخت و پیچیده‌ای است. چرا که انسان‌ها نیازهای گوناگون مادی و معنوی دارند و وقتی در مجموعه‌ای متراکم قرار می‌گیرند این نیازها تبدیل به یک معادله چند مجهولی می‌شود.

روابط شهروند و مکان را باید درست کنیم


دکتر قالیباف با تاکید بر این نکته که «در مدیریت واحد شهری می‌خواهیم رابطه شهروند با مکان را درست کنیم»، گفت: ما از واگذاری ۲۳ وظیفه به شهرداری‌ها در مدیریت واحد شهری سخن می‌گوییم اما واگذاری این وظایف ۲۳گانه بخش ناچیزی از نیازهای یک شهروند نسبت به زمینی که در آن زندگی می‌کند را تامین می‌کند چرا که شهروندان رابطه‌های گسترده‌ای با مکان زندگی خود در یک نقطه جمعیتی دارند و این رابطه‌ها نیز باید منطقی باشد.
وی ادامه داد: اگر مسایل ذهنی، باورها و تحلیل شهروندان نسبت به موضوعات را نیز مشاهده کنیم، شاهد هستیم که ابعاد گسترده‌ای وجود دارد که روی یکدیگر اثرگذار هستند و همه این موارد اداره شهر را پیچیده می‌کند. از این رو قانون گذاران باید اهمیت این موضوع را بدانند تا بتوانیم مسایل را حل و فصل کنیم.

دولت‌ها در کاری که مردم می توانند انجام دهند نباید دخالت داشته باشند


شهردار تهران در ادامه تصریح کرد: البته ما مفسر قانون اساسی نیستیم بلکه تنها می‌توانیم نظرات کارشناسی خود را ارایه دهیم و در نهایت تفسیر شورای نگهبان از قانون، مبنای عمل خواهد بود؛ اما بر اساس فرمایشات امام خمینی (ره) و نظرات کارشناسی بر این باور هستیم که دولت‌ها در کاری که مردم می‌توانند انجام دهند، نباید دخالت داشته باشند و اجازه دهند مردم در این حوزه‌ها، کار خود را دنبال کنند.
دکتر قالیباف خاطر نشان ساخت: بخش عمده‌ای از کارها در شهرها و روستاها مربوط به امورات تصدی‌گری و خدماتی است در این میان کارهای تولی‌گری و امور حاکمیتی باید از سوی دولت دنبال شده و کارهای تصدی‌کری و خدماتی از مدیریت شهری دنبال شود.
وی افزود: البته باید توجه داشت که کوچک و بزرگ بودن کارها مد نظر نیست و نباید الزاما بگوییم دولت کارهای بزرگ را انجام داده و کارهای کوچک از سوی شوراها دنبال شود؛ بعضی از امورات کوچک و حاکمیتی هستند و شوراها نمی‌توانند در آن ایفای نقش کنند اما بعضی از کارهای خدماتی گسترده و بزرگ هستند که در امورات تصدی‌گری قرار می‌گیرند، با این شرایط چه ضرورتی دارد که دولت خود را تا این حد درگیر امورات تصدی گری کند؟ بلکه باید این امورات را به نهادهای عمومی غیر دولتی، شهرداری‌ها و شوراها واگذار کنند.
دکتر قالیباف تاکید کرد: من بیش از دو دهه در حوزه اجرایی و نظری بر روی این موضوع مطالعه و کار کرده‌ام و ساختار و وظایف تک تک اجزاء منطبق با قوانین و مقررات کشور نیز در این زمینه تنظیم شده است.

برای تمرکززدایی باید تراکم زدایی کرد
شهردار تهران در ادامه سخنان خود بر ضرورت توجه به تمرکززدایی با تراکم زدایی در اجرا تاکید کرد و عنوان داشت: گاهی دولت‌ها به یکباره گفتند که وزارت کشاورزی از بلوار کشاورز به کرج منتقل شود و یا اینکه ایده انتقال پایتخت به دلیل شلوغی شهر تهران مطرح شد این در حالی است که این اقدامات به معنی تراکم‌زدایی است تا ساختمان‌ها را از تهران جا به جا کنیم و ترافیک تهران کاهش پیدا کند.
وی افزود: در برهه‌ای بحث تقسیم میراث فرهنگی مطرح شد تا بخش‌های مختلف سازمان میراث فرهنگی را به شهرهای متفاوت منتقل کنیم اما این اقدامات مشکل کشور را حل نمی کند بلکه باید تمرکز زدایی داشته باشیم و بخشی از قوانین و مقررات مربوط به تصدی گری را از مرکز منتقل کنیم تا امورات حل و فصل شود. این موضوع نیازمند اصلاح قوانین است نه آنکه سازمان‌ها را جا به جا کنیم چرا که جا به جایی سازمان‌ها به مراتب هزینه بیشتری را برای مراجعه مردم به دنبال خواهد داشت.
دکتر قالیباف تاکید کرد: مشکل اصلی در درآمدهای پایدار شهری، دولتی کردن شهرداری‌ها، کاهش اختیارات شوراها و ... در این مسئله است که اعتقادی به تمرکززدایی وجود ندارد.

شهرداری‌ها هم باید امور را به مردم بسپارند
شهردار تهران تاکید کرد: البته معنی این حرف آن نیست که اگر این وظایف تصدی‌گری را به نهادهای عمومی غیردولتی واگذار کردند، ما نیز تمامی این مسئولیت‌ها را در اختیار خودمان بگیریم چرا که این هم کار غلطی است. ما در شهرداری‌ها و شوراهای شهر نیز یک نهاد مردمی هستیم و باید کارها را به دست مردم بسپاریم تا مجددا امورات در جای دیگری تجمع پیدا نکند.
وی به پافشاری خود برای ایجاد و شکل گیری ساختار شورایاری‌ها و مدیریت محلات در شهر تهران اشاره کرد و گفت: من شهردار تهران هستم اما مردم محله موضوعات اولویت‌دار خودشان را بهتر از من می‌دانند از این رو من نباید برای یک محله تصمیم بگیرم. بلکه باید اجازه دهیم تا کار در مقیاس محله از سوی شورای محله تصمیم گیری شود اما تعیین و پیگیری اولویت‌های شهر بر عهده شهردار تهران است.
دکتر قالیباف در ادامه به آسیب شناسی از عملکرد نهادهای عمومی غیردولتی و مدیریت شهری پرداخت و گفت: نهادهای عمومی غیردولتی در مجموعه کشور سابقه خوبی نداشته و همیشه نگاه تضعیف‌کننده‌ای نیز به آن‌ها وجود داشته است چرا که همه به دنبال تمرکز قوا بوده‌اند. البته در کلان ساختار سیاسی و اداری کشور تقسیم قوای سه گانه وجود دارد اما در بدنه نیز باید اموارت تولی‌گری و تصدی‌گری را از یکدیگر تفکیک کنیم.
وی گفت: ما به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی و مدیریت شهری و روستایی ظرفیت لازم را در خودمان ایجاد نکردیم این در حالی است که باید به این نهاد عمومی یک نگاه نهادی داشته و بسیار قوی تر باشیم.
شهردار تهران در ادامه بر ضرورت ثبات در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌ها تاکید کرد و ابراز داشت: تجربه بشریت نشان می‌دهد اگر نهادهای عمومی غیردولتی که عمده کار آن‌ها خدماتی، فرهنگی و زندگی روزمره است در مسایل سیاسی دخالت کرده و سیاسی شوند، سم مهلک هستند بلکه در اینجا فقط باید کار کرد.

نگاه سیاسی به طرح انتخاب شهردار سم مهلک است


دکتر قالیباف تاکید کرد: نگاه سیاسی به هر طرح، لایحه و انتخاب شهردار در کنار نگاه قبیله گرایی، قومی و محله ای به شورا و شهرداری سم مهلک است. اگر به این موارد رعایت نکنیم با دست خودمان می توانیم این نهاد را از بین ببریم. چرا که اگر در اینجا با هم دعوا کنیم، خسارت و آسیب خیلی بیشتر می شود.
وی در ادامه به کوتاه بودن عمر مدیریت شهری در کشور اشاره و اظهار کرد: کوتاه بودن دوره مدیریت شهردارها در کلانشهرها غیرقابل قبول است چرا که متوسط عمر شهرداران در کشور زیر یک سال و متوسط عمر شهرداران در کلانشهرها و مراکز استان‌ها در طول سه دهه گذشته، زیر دو سال است. در این شرایط آیا با چنین وضعیتی می توان یک مرکز جمعیتی با چنین حساسیت و اهمیتی را مدیریت کرد؟
شهردار تهران گفت: این کارنامه قابل قبول نیست و با این کارنامه، ممکن است مردم، مجلس و شورای نگهبان نیز به ما اعتماد نکنند؛ این در حالی است که گاهی در موضوعات مهم باید گذشت و محبت کرده و در کنار آن پیشگیری و انتقاد سازنده داشته باشیم نه اینکه در شوراها و شهرداری‌های کشور با یکدیگر دعوا و لجبازی کنیم.

رابطه شورا و شهرداری‌ها مثل رابطه درخت و ریشه است
دکتر قالیباف عنوان داشت: گاهی بعضی دخالت‌ها صورت می‌گیرد که جزو وظایف شوراها نیست و به شهرداران فشار می‌آورند که بعضی از کارها را انجام دهد؛ شهرداران نیز برای باقی‌ماندن در مدیریت این فشارها را قبول می‌کنند اما این آغاز سقوط بزرگی است که آبروی شورا، شهرداری و اساس این نهاد عمومی را از بین می برد.
وی با تاکید بر ضرورت قدرشناسی شوراها و تقویت این نهاد، تصریح کرد: گاهی نسبت به بعضی از کارها انتقادات جدی داشته‌ام اما همیشه از کیان شورا دفاع کرده‌ام؛ چرا که رابطه شورا و شهرداری‌ها مثل رابطه درخت و ریشه است و رابطه درست این دو می‌تواند بستر بزرگی برای پیشرفت، تولید و آرامش در کشور را فراهم کند.
شهردار تهران یادآور شد: باید خشت روی خشت بگذاریم و در هر دوره شوراها، این نهاد عمومی که نماد عینی مردم سالاری دینی است را تقویت کرده و آن را به مجموعه ای رشید تبدیل کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد که مجلس یازدهم و دولت در برنامه ششم توسعه کشور، شوراها را به جایگاه واقعی خود در کشور برسانند تا کارنامه قابل قبولی در افکار عمومی کشور ایجاد شود.
دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دفاع از کیان شوراها و شهرداری‌های سراسر کشور، ابراز داشت: در دولت و مجلس و هر کجا که فرصتی فراهم شده است، همواره از مجموعه قوانین و مقررات شوراها دفاع کرده و سعی داشته‌ایم تا خلاء شهرداری‌ها و شوراها را برطرف کنیم. حتی در بعضی از قوانین و مقررات از جمله قانون استخدام کشوری، بقیه شهرهای کشور را در اولویت قرار داده‌ایم چرا که در صورت تصویب این قانون، شهرداری‌های کشور به جز تهران زیر نظر وزارت کشور می‌رفتند و خطر بزرگی برای کل کشور بود اما در نهایت این طرح در صحن مجلس شورای اسلامی رای نیاورد.

شهرداری‌های کشور باید از تهران الگو بگیرند
شهردار تهران با تاکید بر ضرورت تقویت کمیسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی، گفت: در حوزه توانمندسازی شوراها و شهرداری های سراسر کشور نیز امکانات برای آموزش و الگو گیری از خدمات شهرداری تهران وجود دارد تا این آموزش‌ها و کارگاه‌های آموزشی بدون هزینه انجام شود. همچنین در حوزه نرم افزاری نیز شهرداری تهران آماده دارد تا نرم افزارهای آماده شده را در اختیار سایر شهرها قرار دهد تا از هزینه‌های اضافی برای طراحی نرم افزار خودداری شود.
وی همچنین درباره درخواست اعضای شورای عالی استان‌ها به منظور اختصاص مکانی مشخص برای این شورا در تهران، تصریح کرد: بر اساس قوانین و مقررات شهرداری تهران در زمینه تامین فضای نهادهای عمومی موجود در تهران کمک می‌کند و در این زمینه نیز می‌توانیم زمینی را برای بهره‌برداری در اختیار شورای عالی استان‌ها قرار دهیم تا بر اساس قول استاندار تهران، ۵۰ درصد از هزینه ساخت ساختمان شورای عالی استان‌ها نیز از سوی دولت تامین شود.
وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به آغاز به کار مجلس یازدهم در اوایل هفته آینده، ابراز داشت: برای مجلس شورای اسلامی موفقیت، گره گشایی از کار مردم و کارآمد کردن هر چه بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را آرزومندیم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی