۰

دکتر قالیباف در اجتماع بزرگ بسیجیان شهرداری تهران

 اخبار

//bayanbox.ir/view/7924012066713535567/liot11.jpg


باید شناخت دقیقی از ابعاد گفتمانی دفاع مقدس داشته باشیم / مبارزه ادامه دارد اما زمان، مکان و شیوه های آن متفاوت است

 

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز طی سخنانی در اجتماع بزرگ بسیجیان شهرداری تهران به مناسب هفته دفاع مقدس که در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، با اشاره به ضرورت بررسی و خود انتقادی از مجموعه فعالیت ها، ابراز داشت: هیچ زمانی ادعا نداریم که کارهای ما بی عیب و نقص است بلکه همیشه باید برای رفع این اشکالات تلاش کرده و در این راه مجاهدت کنیم و انگیزه داشته باشیم؛ از دیگر سو این انتقاد از خود نباید منجر به تضعیف، نا امیدی و وادادگی شود.

وی افزود: همواره به همکارانم در شهرداری تهران تاکید می کنم که اگر غرور ما را گرفت که خیلی کار کردیم، باید به ضعف ها، اشکالات و کارهای بر زمین مانده نگاه کنیم و هر زمانی هم که خستگی، یاس و نا امیدی سراغ ما آمد باید به کارهای بزرگی که انجام دادیم نگاه کنیم تا امیدوارم شویم. این روند انسان را متعادل می کند که نه مغرور شود و نه نا امید؛ همچنین این روحیه باعث می شود انسان شاکر باشد و شکر نعمتی که خداوند به ما برای کار کردن عطا کرده است را به جا بیارود.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت ایمان به نصرت الهی، گفت: امروز سالروز عملیات ثامن الائمه در شکست حصر آبادان است که با رمز «نصر من الله و فتح القریب» انجام شد؛ خیلی مهم است ببینیم رزمنده ها در چه شرایطی این رمز را انتخاب کردند؟ این رمز بدین معنی است که رزمنده ها ایمان داشتند نصرت و پیروزی در یک قدمی آنها قرار دارد؛ این در شرایطی بود که امکانات، تجهیزات، مدیریت، انسجام و تجربه نداشتیم و این عملیات را به نوعی عملیات فرماندهی کل قوا هم می نامیدند.

دکتر قالیباف تصریح کرد: عملیات ثامن الائمه اولین عملیاتی بود که پس از چند هفته از عزل بنی صدر انجام شد؛  حضرت امام (ره) با آغاز جنگ فرماندهی کل قوا را به رئیس جمهور دادند و بعد از این حوادث، فرماندهی کل قوا را به دست گرفتند و به همین جهت این عملیات با عنوان عملیات فرماندهی کل قوا هم نامیده می شد.

وی ادامه داد: رزمندگان در اوج مظلومیت، کمبود شدید امکانات و منابع انسانی از این عملیات را اعماق وجود خود انجام دادند و خداوند نیز این موفقیت را نصیب ما کرد به نحوی که بلا فاصله عملیات های طریق القدس، فتح المین و بیت المقدس شکل گرفت.

دکتر قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود، ابراز داشت:  بحث های احساسی، روانی و عاطفی جنگ در کنار خاطرات دفاع مقدس بسیار مهم و ارزشمند است  اما ما باید در حین اینکه به بحث های حماسی جنگ توجه داریم شناخت دقیقی از ابعاد گفتمانی دفاع مقدس داشته باشیم چرا که فلسفه دفاع مقدس و شناخت گفتمان دفاع مقدس مهم تر از این موارد است.

وی عنوان داشت: ممکن است تعریف های متفاوتی از گفتمان ارایه شود و گاهی شاهد هستم که مرتب بحث هایی گفته می شود اما گفتمان ما به عنوان باورهایی که دنبال می کنیم، برای ما لایتغیر است و این گفتمان منطبق بر سنت های الهی است.

شهردار تهران ادامه داد: ما بر این باور هستیم که اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) لایتغیر است، سیاست امام عین دیانت او و منطبق بر سنت های الهی بوده است؛ امام خمینی (ره) در هر عصر و زمانی که زندگی می کرد، مبارزه با ظلم و جنگ بین فقر و غنا را سرلوحه کارش قرار می داد و این موضوع تغییر پیدا نمی کرد. اینکه دشمن ما چقدر زور دارد و ما روابط خود را با زور دشمنان تنظیم کنیم، در هر عصری تفاوت نداشت کما اینکه امام خمینی (ه) در عصر حیات خود نیز در این موضوع تغییری پیدا نکرد .

دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه «گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منطبق بر گفتمان فرهنگ قرآنی است»، عنوان داشت: فلسفه دفاع مقدس، فلسفه عاشورا و غدیر است و همه این موارد ریشه در بعثت دارد.

وی افزود: امام خمینی (ره) فرمودند راه قدس از کربلا می گذرد؛ بعد از عملیات بیت المقدس شهید حاج احمد متوسلیان به همراه بخشی از رزمنده ها به لبنان رفتند و با صحبت حضرت امام (ه) مجددا برگشتند. ما گاهی روزهای سختی در جنگ پیش می آمد  و عرصه سخت می شد که پشت خاکریز ها می گفتیم خدایا ما نه قدس را می خواهیم و نه کربلا، همین تکه خاکریز را برای ما نگه دار! گاهی می گفتیم این خاکریز هم برای آنها، تنها فرصت داشته باشیم  این شهدا و مجروحان را به عقب برگردانیم. اما اگر سنت الهی و آیات سوره احزاب را نگاه کنیم، شاهد هستیم که خداوند می گوید انقدر به شما فشار می آورم و در شما تردید ایجاد می کنم که فرق بین مومنان و منافقان مشخص شود.

دکتر قالیباف عنوان داشت: در صدر اسلام مسلمانان در مدینه با فرماندهی پیامبر اکرم (ص) از عقلانیت و تدبیر دور خودشان خندق کشیدند و سپس پیامبر می فرمایند من می بینم که کاخ کسری فرو می ریزد، اما منافقان به پیامبر می گویند شما از ترس در مدینه خندق می کند که کفار و مخالفان مدینه را نگیرند اما ساقط شدن امپراطوری ساسانی سخن می گویید؟ آنهایی که تردید کردند و ترسیدند، بهانه کردند که دیوار خانه های ما کوتاه است و خانواده های ما تنها هستند و صحنه را ترک کنند. خداوند می فرماید زمانی به شما پیروزی می دهم که صف آنها با شما جدا شود؛ وقتی این صف جدا شد، نصرت از آن شما است. این سنت الهی است که عصر و زمان ندارد و در همه عصر و زمان ها حاکم است همانگونه که در پیروزی انقلاب و تداوم انقلاب اسلامی نیز اینگونه است.

وی ابراز داشت: خداوند با هیچ کس عهد اخوت نبسته است از این رو اگر اسم ما انقلابی، بسیجی و نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد اما منطبق با سنت های الهی حرکت نکنیم، به همان سرنوشت دچار می شویم. در محتوا و شکل باید به این موضوع ایمان داشته باشیم.

دکتر قالیباف ادامه داد: در دفاع مقدس ما در ظاهر به پیروزی روشن نظامی نرسیدیم و جنگ در آخر به صلح هم نرسید بلکه به متارکه و آتش بس رسیدیم. خیلی ها آن روزها متلک گفتند اما شاهد هستیم تک تک حرف هایی که امام خمینی (ره) در آن روز درباره جنگ زدند، یکی یکی اتفاق افتاد. همانطور که  امروز پیوستگی قدرت انقلاب اسلامی از مرزهای ایران با مرزهای اسرائیل شکل گرفته و این از عظمت و پیروزی انقلاب است.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت:  اگر جزو مومنان به انقلاب و اندیشه حضرت امام (ره) باشیم،  قلبا به رهبری باور داشته باشیم و خودمان را سرباز رهبری بدانیم، فرق ما با دیگران در همین مطلب است که همیشه خودمان را در حال مبارزه و دفاع می دانیم و هیچ فرقی بین هشت سال دفاع مقدس و امروز قائل نیستیم؛ به جز اینکه مکان، زمان و شیوه های مبارزه متفاوت است.

وی با اشاره به یکی از سخنان خود در جمع علمای دوران دفاع مقدس ابراز داشت: در آن سخنرانی که اوج برجام انجام شد عنوان کردم که بنده به عنوان یک رزمنده و خدمتگذار با برجام موافق هستم اما تفاوت ما در اینجا است که باید باورمان شود مذاکره هم یک شیوه مبارزه است. این حرف بدین معنی است که باید باورمان شود دشمنان ما همچنان بر مسیر خودشان برای ایستادگی در مقابل دین و استقلال ما مصمم هستند و تنها روش و شیوه آنها عوض شده است. مومنان به انقلاب، اندیشه امام (ره) و سربازان ولایت هم باید بدانند که مبارزه وجود دارد.  وجه ممیزه ما روحیه استکبار ستیزی است اما شیوه و روش آن عوض شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه «ما باید به سمت انسجام، وفاق و همبستگی حرکت کنیم»، گفت: حتی در دوران دفاع مقدس هم مشکلاتی از قبیل امکانات، بودجه و ... وجود داشت تا جایی که در خرید سیم خاردار هم تحریم بودیم. در همان دوران دفاع مقدس هم نمونه هایی وجود دارد که شاهد سیاست زدگی در حوزه قدرت بودیم؛ بعضا موانعی هم سر راه رزمندگان ایجاد می کردند ولی هیچ وقت راهبردهای دفاعی و این روحیه استقامت، مقاومت و مبارزه با دشمن در وجود هیچ کدام از رزمنده ها و فرماندهان تضعیف نشد و سستی به وجود نیامد. بلکه در حین اینکه این موانع را ایجاد می کردند اما رزمندگان با عقلانیت، وظیفه شناسی، باور و عشق به فرهنگ عاشورا از این سیاست بازی ها تبری می جستند و کارشان را در مبارزه انجام می دادند؛ این خودش باعث وحدت، انسجام و وفاق می شد.

وی با تاکید بر اینکه «امروز شیوه ها و روش های مبارزه تغییر یافته است»، ابراز داشت: امروز هم به اشکال مختلف سیاست زدگی در عرصه قدرت را برای چوب لای چرخ گذاشتن در مبارزه مشاهده می کنیم اما نباید اشتباه کنیم و خودمان هم به این سیاست زدگی دامن بزنیم یا اینکه خودمان در زمره این سیاست زده ها قرار بگیریم.

دکتر قالیباف تاکید کرد: ما باید مبارزه را به درستی انجام دهیم و بشناسیم که سنگر مبارزه کجا است؟ به طور مداوم یک دهه در شهرداری تهران این حرف را از من می شنوید که سنگر مبارزه در کارآمدی نظام جمهوری اسلامی است و باید برای کارآمدی دین در اداره امور جامعه تلاش کنیم. باید این حرف مقام معظم رهبری را سرلوحه کارمان قراردهیم که آمریکا دشمن اصلی ما است ولی راه مبارزه با آمریکا کار، کار و کار است. امروز رسیدگی به محرومان، فقرا ، حل مشکلات مردم و حل مشکلات اقتصادی سنگر مبارزه ما به شمار می رود.

وی عنوان داشت: امروز خودسازی، برنامه ریزی و روحیه مبارزه در کار سنگر مبارزه ما است و باید تلاش کنیم تا از این فرصت ها حداکثر استفاده را ببریم. نباید اجازه دهیم این سیاست زدگی در حوزه قدرت مانع از خدمت ما به مردم شود. اجازه ندهیم چوب لای چرخ ما بگذارند و از آن طرف خودمان خسته نشویم و یا اگر رفتار سیاست زده و غیر قابل قبولی را دیدیم، خودمان به این موضوع دامن نزنیم.

شهردار تهران تصریح کرد: گاهی هدف بعضی حرف ها و جریانات این است که برای ما مشغله درست کنند تا به کار فکر نکنیم؛ اگر به همین اندازه موفق شوند که ما به کارمان نرسیم، به اهدافشان رسیده اند اما اگر ما می خواهیم بیشتر عصبانی شوند، باید بیشتر کار و خدمت کنیم.

دکتر قالیباف ادامه داد: ما هیچ زمان نباید از قدرت دشمن نگران باشیم بلکه باید از ضعف ایمان خودمان نگران باشیم؛ مطمئن باشید که زندگی مردم ما هم زندگی سیاسی نیست، بلکه زندگی مهربانی، تعامل، تفاهم، برادری، محبت و کمک به بکدیگر است؛ باید این روحیه و خدمت را در جامعه پیش ببریم.

وی گفت: ممن است زمانی یک عزیز بسیجی در مسجد محله باشد و امکان ظرفیت چندانی در اختیار نداشته باشد اما وقتی یک عزیز بسیجی در جای مهمی مثل شهرداری تهران خدمت می کند، باید این ظرفیت را برای مهربانی، دستگیری از مردم و خدمت استفاده کند.

شهردار تهران یادآور شد: خیلی وقت ها بی انصافی می کنیم و کلمه مستضعفان را از ادامه بسیج بر می داریم این در حالی است که بسیج، بسیج مستضعفان است و انقلاب نیز برای مستضعفان است. انقلاب را مستضعفان انجام دادند و پای انقلاب هستند؛ امروز هم باید با افتخار برای آن ها تلاش کنیم.

وی گفت: هفته دفاع مقدس، مجلس یادآوری و تذکر این مسایل است، باید این فرصت را فراهم کنیم تا انجام وظیفه بیشتری داشته باشیم و جزو آنهایی قرار نگیریم که روحیه مبارزه از ما جدا شود. فرق ما با دیگران در این است که آنها به مبارزه و استکبار ستیزی اعتقاد ندارند ولیه ما به این مبارزه اعتقاد داریم؛ مهم تر اینکه وقتی به این تشخیص رسیدیم، بتوانیم وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.

دکتر قالیباف گفت: اگر در فرهنگ عاشورا نگاه کنیم، امر به معروف و نهی از منکر و روحیه ظلم سیتزی به عنوان دو موضوع برجسته مشاهده می شود اما امروز مهم ترین منکر در جامعه ما چیست؟ نمی گویم که نباید نسبت به حجاب حساس باشیم اما بر اساس همه باورها و اعتقادات، فقر بزرگ ترین منکر در جامعه است. بنابر این اگر فرهنگ حسینی داریم، باید کمر همت ببندیم و با این فقر مبارزه کنیم.

وی اظهار داشت: تشخیص این موضوع مهم است که در چه سنگری، چه کاری را در چه زمانی برای مبارزه انجام دهیم در این راه هم خسته نشویم. در دوران دفاع مقدس شعار ما این بود که دشمن خسته است و با این شعار روحیه می گرفتیم که مجددا تلاش کنیم. نباید خستگی و نا امیدی سراغ ما بیاید و با حس کارمندی  و اداری فعالیت کنیم چرا که این  روحیه با فرهنگ مبارزه سازگاری ندارد. بلکه از ابتدای صبح باید احساس کنیم محیط کار ما محیط مبارزه است؛ اگر این روحیه را داشته باشیم، همیشه نشاط داریم و کار را پیگیری می کنیم همچنانکه مبارزه به انسان نشاط و سرزندگی می بخشد.

دکتر قالیباف در پایان ابراز داشت: در این راه خداوند ضمانت گرفته است که هر کسی در این راه مجاهدت کند، جز موفقیت، عزت، پیروزی، عاقبت به خیری و اجر اخروی چیز دیگری ندارد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی