۰

دکتر قالیباف در آئین یادواره شهید چمران: شهید چمران با روحیه حق خواهی در ساحت اجتماعی و دفاعی مبارزه کرد / هیچ تفاوتی بین مجاهدت اقتصادی و دوران دفاع مقدس وجود ندارد

 اخبار

//bayanbox.ir/view/2968099649314150071/ot-copy.jpg
شهید چمران با روحیه حق خواهی در ساحت اجتماعی و دفاعی مبارزه کرد / هیچ تفاوتی بین مجاهدت اقتصادی و دوران دفاع مقدس وجود ندارد
 
به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز طی سخنانی در آئین یادواره شهید چمران که در محل حسینیه سید الشهدا منطقه ۱۸برگزار شد، با بیان اینکه «ذکر نام و یاد شهید به معنای تداوم راه شهدا است»، تصریح کرد: همیشه در هر عصر و زمانی با حرکت در صراط مستقیم و مسیر مجاهدت، شیاطینی هستند که تلاش می‌کنند ما را از این راه باز بدارند اما برپایی مجالس بزرگداشت شهدا ما را در مسیر شهدا هدایت می‌کند.

اولین آشنایی با شهید چمران
وی تصریح کرد: من قبل از انقلاب و در ابتدای پیروزی انقلاب توفیق آشنایی با شهید چمران را نداشتم اما در ماه‌های ابتدایی دوران دفاع مقدس اولین آشنایی من با شهید چمران در اهواز اتفاق افتاد.
دکتر قالیباف با اشاره به وقار، صلابت، مدیریت و حضور مجاهدانه شهید چمران، گفت: وقتی انسان با یک فرد خودساخته‌ای همچون شهید چمران روبرو می‌شد، مجذوب نگاه و صفای او بود. ایشان در ابتدای دوران دفاع مقدس در جبهه‌ای که ما در سوسنگرد بودیم، به شهادت رسید اما بعدها بر اساس خاطراتی که از شهید چمران دیدم شاهد بودم که شهید چمران از محیط آمریکا جدا شد و در نقطه‌ای ایستاد که درست در مقابل سیاست‌های آمریکا بود.

شهید چمران برداشت جدیدی از دین‌داری را انتخاب کرد
وی تصریح کرد: ما دولتمردان و سردمداران آمریکا را مستکبر می‌دانیم و حرف ما با ملت آمریکا نیست بلکه این زمامداران هستند که با تفکر صهیونیستی و خوی استکباری بر مردم دنیا ظلم می‌کنند. شهید چمران نیز در آمریکا درس خود را ادامه داده و در ایران و آمریکا یک دانشمند واقعی و از افراد برجسته دانشگاهی به شمار می‌رفت.
دکتر قالیباف یادآور شد: شهید چمران زندگی خود را از یک جای آرام رها کرد و به لبنان رفت تا به کسانی که تحت فشار و سیطره رژیم اشغالگر قدس بودند، کمک کند؛ ایشان در حقیقت خوانش و برداشت جدیدی از دین داری در دوره مدرن انجام داد و زندگی دیگری را برای خودش انتخاب کرد.
وی در ادامه ابراز داشت: شهید چمران با روحیه حق‌خواهی و حقیقت‌طلبی خود مبارزه را هم از ساحت اجتماعی به معنای رسیدگی به محرومان و ایتام شروع کرد و هم از ساحت دفاع و کارهای چریکی در لبنان مبارزه را آغاز کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی نیز در حین اینکه شهید چمران از وزرای کابینه بود، اما به صورت مستقیم در میدان جنگ حضور پیدا کرد و روزهای سخت ابتدای جنگ را با تجربه‌ای که از قبل آموخته بود، مدیریت کرد.

شهید چمران مرد علم و علم
شهردار تهران شهید چمران را مرد علم و عمل دانست و گفت: شهید چمران با نوع مسئولیت خود نشان داد که در متن جنگ قرار دارد به نحوی که در میدان جنگ نیز همانند دیگر رزمندگان، اسلحه به دوش می‌انداخت. این موارد برای ما الگو است چرا که می‌توانیم در دنیای امروز به دنبال یک زندگی راحت باشیم و یا اینکه زندگی خودمان را وقف مردم کرده و برای دفاع از مردم گام برداریم.
دکتر قالیباف تاکید کرد: یکی از ویژگی‌هایی که حضرت امام خمینی (ره) در راه اسلام سیاسی، در این عصر و برای این نسل تعریف کرده‌اند، ویژگی استکبار ستیزی و مبارزه به عنوان یک اصل اساسی و اولویت‌دار است؛ با نگاهی به زندگی شهید چمران شاهد هستیم که زندگی ایشان سراسر مبارزه است اما در کنار مبارزه و دفاع، آن مقطعی که لازم است در ساحت اجتماعی و خدمت به خلق خدا تلاش کند نیز این مجاهدت را انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر تداوم این مسیر از سوی انقلاب اسلامی، گفت: از یک طرف در این مجاهدت باید به سبک شهدای خود هم با ظلم و هم با دشمنی صهیونیست‌ها و آمریکا مبارزه کنیم همچنانکه شهدای مدافع حرم در همین مسیر حرکت می‌کنند.

نسل امروز هم روحیه انقلابی خود را نشان دادند
شهردار تهران تاکید کرد: همواره این سوال مطرح بود که اگر خطری جامعه اسلامی را تهدید کند، آیا در نسل امروز هم همانند نسل دهه شصت چنین رزمندگانی هستند؟ تا پیش از این برخی معتقد بودند که  آن روحیه تنها برای دوران اول انقلاب بود اما امروز شاهد هستیم که نسل امروز هم حتی در شرایط سخت تر، روحیه انقلابی ابتدای انقلاب را بیشتر از آن دوران دارند. همانطور که بسیاری از شهدای مدافع حرم کسانی هستند که شاید چند ماه و چند سال از زندگی مشترک آنها گذشته باشد و حتی نخستین فرزندان بعضی از آنها بعد از شهادت آنها به دنیا می‌آید.

خدمت به مردم نوعی مبارزه
دکتر قالیباف خدمت به مردم را ساحت اجتماعی روحیه مبارزه خواند و گفت: امروز انقلاب اسلامی نیازمند آن است که در راه حل مشکلات مردم قدم بردارد و در این مسیر نیز از هیچ چیزی فروگذار نباشیم؛  از این رو هیچ فرقی بین مجاهدتی که امروز در حل موضوع اشتغال و مشکلات اقتصادی انجام می‌دهیم با دوران دفاع مقدس وجود ندارد.
شهردار تهران با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، گفت: نباید در مقابل فشار و تهدیدهای دشمنان و در راس آن آمریکا، منفعل باشیم چرا که اگر در مقابل دشمن منفعل شدیم، مطمئن باشید این زیاده‌خواهی‌ها تمام نخواهد شد.

خوی استکباری آمریکا بعد از توافق هم تغییری نکرده است
وی در ادامه به جریان مذاکرات هسته‌ای اشاره و تاکید کرد: با تدبیر مقام معظم رهبری و اجازه ایشان بحث برجام دنبال شد و به یک توافقی رسیدیم اما امروز می‌بینیم که دشمنان چگونه در مقابل توافقی که خودشان اجرا کردند، بد عهدی و کارشکنی می‌کنند؛ حتی در مواردی که روی کاغذ توافق کردند نیز به صورت عملی کارشکنی می‌کنند و این امر حاکی از آن است که خوی استکباری آمریکایی ها هیچ تفاوتی نکرده است.
دکتر قالیباف گفت: ملت ما از همان دوران قبل از انقلاب تا به امروز جنایت آمریکا و انگلیس را در مقاطع تاریخی دیده است و امروز هم حتی وقتی می‌گویند حسن نیت داریم، در همین حسن نیت خودشان هم باز نشان می‌دهند که دروغ می‌گویند. از همین جهت بود که امام خمینی(ره) فرمودند اگر آمریکا در مقابل دین ما بایستد، ما در مقابل همه دنیای او خواهیم ایستاد.
شهردار تهران تاکید کرد: وظیفه همه ما این است که هم در میدان مبارزه نظامی در مقابل ظلم و خشونت آن‌ها بایستیم و هم روز به روز برای کارآمدی نظام و حل مشکلات مردم، خصوصا مشکلات معیشتی و اقتصادی تلاش کنیم چرا  این هم یک مبارزه است.
وی در پایان گفت: کشور ما از درون و ساختار نظام اسلامی دارای رابطه قوی بین مردم و مجموعه حاکمیت است از این رو باید بتواند یک نظام کارآمد باشد تا یک الگو برای نسل امروز و بقیه کشورهای اسلامی باشیم و این را تداوم ببخشیم.


نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی