۰

دکتر قالیباف در آئین بهره برداری از پروژه های منطقه هشت

 اخبار

//bayanbox.ir/view/1400757279508302799/1441T.jpg

دکتر قالیباف با تاکید بر اینکه « مراکز بهاران، مراکز ترک اعتیاد نیست»، اظهار داشت: هر کسی بگوید این مراکز برای معتادان است به جامعه ظلم کرده است بلکه این مراکز برای توانمند سازی و اشتغال است و ما نیز مصمم هستیم تا محیط هایی که برای خانم ها وجود دارد در قالب مراکز کوثر دنبال شود تا از این طریق بتوانیم بخش اشتغال و درآمدزایی را با همکاری همدیگر پیش ببریم.

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در آئین بهره برداری از 22 پروژه خدمات شهری، اجتماعی و فرهنگی، عمرانی و ترافیکی منطقه 8 که در محل پایگاه مدیریت بحران شهید بهشتی برگزار شد،  تاکید کرد: امروز با همه مشکلاتی که در عرصه اقتصادی وجود دارد، در پیشرفت کارهای شهرداری تهران هیچ گونه کندی اتفاق نیفتاده است و برنامه ها همچنان به صورت گسترده در دو بخش به صورت پر شتاب پیش می رود.

وی تاکید کرد: یک بخش به مسایل عمرانی، خدماتی و کارهای کالبدی شهر اختصاص دارد که در این بخش اولویت اول ما تکمیل مترو در شهر تهران است. البته به دلیل اینکه همه فعالیت توسعه مترو در زیر زمین صورت می گیرد شاید خیلی به چشم نمی آید اما باید دانست که امروز تمامی بزرگراه ها و پل ها تا پایان طرح 1404 در تهران ساخته شده است و آن بخشی که باید پیش ببریم توسعه مترو است.

شهردار تهران با بیان اینکه عملیات توسعه خطوط 3 ، 6 و 7 مترو با بیش از 400 کارگاه در حال انجام است، تاکید کرد:  خط شش مترو تهران از افسریه به اتوبان آهنگ، خیابان 17 شهریور، میدان امام حسین (ع)، میدان سپاه، میدان حضرت ولی عصر (عج)، پارک لاله و بلوار کشاورز امتداد یافته و تا منطقه 5 و دانشگاه آزاد ادامه پیدا می کند. هم اکنون تمامی طول این خط به طول 30 کیلومتر و به صورت سه شیفت در حال ساخت است و بخش قابل توجهی از تونل های آن نیز ساخته شده است.

دکتر قالیباف عنوان داشت: همچنین خط 7 مترو از میدان بسیج در جنوب شهر شروع شده و به خیابان مولوی، اتوبان شهید نواب صفوی و پل گیشا رسیده و تا میدان صنعت ادامه پیدا می کند. هم اکنون تونل های این خط از میدان بسیج تا میدان قدس ساخته شده و در حال ریل گذاری و ساخت ایستگاه ها است.

شهردار تهران با تاکید بر این نکته که هر ماه یک ایستگاه مترو در شهر تهران به بهره برداری می رسد، عنوان داشت:  در چند روز آینده خط 4 مترو تهران به فرودگاه مهرآباد متصل می شود تا مسافران بتوانند از سالن فرودگاه سوار مترو شده و به شبکه شهری متصل شوند.

وی خاطر نشان ساخت: گاهی افراد بیکاری هستند که فقط حرف می زنند و مطرح می کنند که شهرداری کار نمی کند! البته مردم ما فهیم تر از آن هستند که تحت تاثیر این حرف ها قرار بگیرند و ما نیز به برکت انقلاب اسلامی و فرهنگ بسیج و جهاد به صورت شبانه روز در خدمت مردم هستیم تا این کارها به سرعت پیش برود.

دکتر قالیباف توجه به مسایل فرهنگی و اجتماعی را به عنوان دومین برنامه شهرداری تهران معرفی کرد و گفت: از روز اول خدمت در شهرداری تهران تاکید کردم که رویکرد ما در شهر رویکرد اجتماعی و فرهنگی است و از این رو کارهای فرهنگی، هنری و اجتماعی مورد توجه قرار دارد. بر این اساس امروز نیز سراهای محله، شورایاری ها و فعالیت های فرهنگی و ورزشی در عرصه های مختلف با رویکرد دینی انجام می شود چرا که جوهره کار ما در حوزه فرهنگی رویکرد دینی و تربیتی است.

کتر قالیباف با تقدیر از شهروندان منطقه 8 به منظور مشارکت گسترده در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و اعتماد به مدیریت شهری، تاکید کرد: ضروری است آموزش های لازم به دانش آموزان و شهروندان درباره این مسایل همچون تفکیک پسماند صورت گیرد چرا که تفکیک زباله ها ضمن پاک نگه داشتن زمین باعث صرفه اقتصادی و ایجاد اشتغال خواهد بود؛ این موارد در حوزه شهروندی اثر گذار است تا هم مردم به وظایفشان آشنا شوند و هم ما مسئولان حقوق مردم را به وقت پیگیری کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه «شهرداری تهران براساس وظیفه اسلامی و انسانی خود به موضوع آسیب های اجتماعی وارد شده است»، تاکید کرد: بیکاری زمینه و بستر خیلی از مشکلات مردم است و بسیاری از آسیب ها نیز ریشه در بیکاری و فقر دارد. در این زمینه شهرداری تهران به همه صاحب نظران این عرصه دست نیاز دراز می کند و در عین حال اطمینان می دهیم که کار ما مبتنی بر یک کار دقیق، مشورت با اهل نظر و تجربه ای است که در این موضوع داریم.

شهردار تهران با اشاره به جذب کارتن خواب ها افراد معتاد در مناطق مختلف شهر تهران، گفت : هم اکنون این افراد معتاد جذب شده و به کمپ های ترک اعتیاد هدایت شده اند تا مسیر ترک را طی کنند.  در این میان باید بپذیریم بخشی از مشکلی که این افراد دارند به گردن ما مسئولان و خانواده ها است و نباید همه گناه را به گردن فرد معتاد بیندازیم؛ بلکه ضروری است همه تلاش کنیم تا تقصیرمان را به سهم خودمان جبران کنیم.

وی به راه اندازی مراکز مهارت آموزی کوثر در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته شهرداری تهران بالغ بر 200 مرکز مهارت آموزی کوثر را ویژه زنان سرپرست خانوار و بانوان بد سرپرست راه اندازی کرده است تا بتوانند اقتصاد خانه را اداره کند. این کار برکات زیادی داشته و از بسیاری از خطرات پیش رو نیز جلوگیری کرده است.

شهردار تهران با اشاره به راه اندازی مراکز توانمند سازی بهاران ویژه آقایان، گفت: معتادانی که جذب شده اند به صورت داوطلب اعتیاد خود را در کمپ ها ترک کرده اند و امروز هم به صورت داوطلب برای همیشه ترک اعتیاد می کنند. این فرد وقتی به جامعه بر می گردد آیا نباید شغلی داشته باشد؟ اگر این فرد مهارت پیدا نکند و سر کار نرود، مجددا چند ماه بعد مسیر اعتیاد را طی می کند. از این رو مراکز بهاران را راه اندازی کردیم اما متاسفانه بعضی افراد جو سازی کردند و در محلاتی که مراکز توانسمند سازی بهاران را راه اندازی کردیم، به مردم محل اینگونه منتقل کردندکه اینجا محل نگهداری معتادان است و وقتی این افراد به اینجا بیایند، محله آسیب پذیر می شود.

دکتر قالیباف یادآور شد: هم اکنون همه محلات درخواست دارند تا مراکز کارآفرینی بانوان را راه اندازی کنیم تا زنان سرپرست خانوار کار اقتصادی کرده و به تولید بپردازند. مراکز بهاران هم برای آقایان ایجاد شده که در آن جتی یک نفر معتاد هم وجود ندارد. این فرد سابقه اعتیاد داشته اما امروز کسی است که به زندگی برگشته است و باید شغل و مهارتی داشته باشد که این کار را هم به صورت داوطلبانه انجام می دهند.

وی با اشاره به راه اندازی نخستین مرکز بهاران به صورت پایلوت در سال گذشته، تاکید کرد: در بین این افراد پزشک، متخصص، افراد متبحر فنی و کارگر وجود دارد؛ حتی ممکن است بخشی از افراد هم مهارت نداشته باشند اما در اینجا مهارت آموزی می کنند و ارتباط آن ها با مرکز بهاران برای حمایت های اقتصادی و فرهنگی برقرار است.

دکتر قالیباف با تاکید بر اینکه « مراکز بهاران، مراکز ترک اعتیاد نیست»، اظهار داشت: هر کسی بگوید این مراکز برای معتادان است به جامعه ظلم کرده است. این مراکز برای توانمند سازی و اشتغال است و ما نیز مصمم هستیم تا محیط هایی که برای خانم ها وجود دارد در قالب مراکز کوثر دنبال شود تا از این طریق بتوانیم بخش اشتغال و درآمدزایی را با همکاری همدیگر پیش ببریم.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی