۰

در پرسش و پاسخ صمیمی جوانان تهرانی با شهردار پایتخت چه گذشت؟

 اخبار

//bayanbox.ir/view/1123806662801861526/liot.jpg

در پرسش و پاسخ صمیمی جوانان تهرانی با شهردار پایتخت چه گذشت؟
به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز با حضور در جشنواره رویش و آیین اختتامیه هفته جوان که در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی شهید آوینی برگزار شد، به سوالات جوانان شهر تهران پاسخ داد.

دوران جوانی چگونه گذشت؟
وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه گذران آغاز دوران جوانی خود تاکید کرد، جوانی من با طلوع فجر انقلاب اسلامی همزمان بود؛ در قبل از پیروزی انقلاب جوانی خود را در مبارزه گذاشتم و پس از انقلاب نیز جنگ و جبهه شروع شد؛ به همین جهت در انتهای جوانی از جنگ برگشتم و تمامی دوران جوانی را در جبهه بودم.
وی تصریح کرد: تا این لحظه هیچ جایی در زندگی من شیرین تر از دوران هشت سال دفاع مقدس نبوده است چرا که از ۱۸ سالگی به جبهه رفته و ۲۶ سالگی هم از دفاع مقدس برگشتم.

آرزوی دوران جوانی
شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره آرزوی خود در دوران جوانی، تاکید کرد: در دوران دفاع مقدس در حین اینکه فضای جنگ دارای جنس سخت و خشنی بود اما بهترین شرایط از نظر خونگرمی، محبت، صمیمیت و اخوت در میان جوانان وجود داشت؛  بیشترین شهدای دوران جنگ نیز از جوانان بین ۱۸ تا ۲۴ سال بوده اند.
وی تاکید کرد: امروز هم چیزی که آرزوی من است و من را خیلی اذیت می‌کند، آن است که توفیق همراهی با بهترین دوستان شهید خود را نداشتم؛ از صمیم دل آرزو می‌کنم که عاقبت ما ختم به شهادت شود تا همراه دوستان صمیمی و با صفای خود باشیم.

وقتی شهردار در شهر نباشد
دکتر قالیباف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه «زمانی که شهردار تهران پرواز دارد و در تهران نیست، شهر دست چه کسی است؟»؛ عنوان داشت: در دهه ۶۰ مسئولان خیلی به سفر حج می‌رفتند و سفرهای چندین باره به مکه داشتند؛ در آن برهه حضرت امام (ره) فرمودند افرادی که مسئولیت و کار مستقیم دارند به حج نروند و کار خود را انجام دهند اما آن زمان ما در سن جوانی مزاح می‌کردیم و می‌گفتیم بگذارید مسئولان بروند؛ چرا که کار بهتر پیش می‌رود. ما هم وقتی نباشیم حتما کار انجام می‌شود.

اگر به سال ۸۴ بازمی‌گشتم؟
در ادامه این مراسم یکی از جوانان شهر تهران از شهردار پایتخت پرسید «آیا اگر به سال۸۴ برگردیم، باز هم شهردار می‌شوید؟» که دکتر قالیباف در پاسخ تصریح کرد: زمانی که من به عنوان شهردار تهران انتخاب شدم در صحن علنی شورا از من برنامه خواستند اما در آن زمان گفتم این برنامه را حداکثر طی ۴ ماه آینده ارایه می‌کنم. من هیچ گاه از کار خسته نمی‌شوم و اگر به آن سال برگردم، این مسیر را انتخاب خواهم کرد چرا که  کار برای من زندگی است و با کار تفریح و زندگی می‌کنم.

جایگاه کار در زندگی
وی با بیان اینکه «هیچ موضوعی مثل کار نمی‌تواند به انسان نشاط و شادابی روحی، جسمی و روانی بدهد»، تصریح کرد: من هر روز ساعت چهار صبح و قبل از اذان صبح از خانه بیرون می‌آیم و همه اعضای خانواده نیز در کنار همدیگر این روحیه کار و تلاش را داریم.
شهردار تهران تاکید کرد: افتخار می‌کنم که روستا زاده و از خانواده‌ای متوسط هستم و امروز هم دست پدرم را با افتخار می‌بوسم؛ من از سن سوم دبستان روی پای خودم ایستادم و خرج خودم را در آوردم. اولین کار من هم فروش شیرینی‌های کرمانشاهی در زنگ تفریح مدرسه بود. پس از آن دوره حتی یک روز هم بیکاری نداشتم، به نحوی که در مقطع دبیرستان هم درس می‌خواندم و هم کار می‌کردم. در آینده هم بعید می‌دانم که بازنشسته شوم.

ورزش‌های مورد علاقه
دکتر قالیباف همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از جوانان شهر تهران درباره ورزش‌های مورد علاقه، تاکید کرد: بدون سلامت جسمی، نشاط برای کار، زندگی و درس وجود نخواهد داشت به همین جهت من هم هفته‌ای سه روز ورزش انجام می‌دهم و این بخشی از تفریح من است. وی گفت: در هر بار ورزش بین ۴۵دقیقه تا یک ساعت به صورت سخت ورزش می‌کنم به نحوی که در این زمان۱۰هزار و ۲۰۰حرکت انجام می‌دهم.
دکتر قالیباف افزود: قبل از سن ۵۰سالگی ورزش‌های سختی کرده و عمدتا دو میدانی، کوهنوردی و سوارکاری را انجام می‌دادم اما از ۵۰سالگی به بعد بیشتر ورزش آبی انجام می‌دهم و اگر فرصت باشد، کوهنوردی هم می‌کنم.

رابطه دکتر قالیباف با فضای مجازی و اینستاگرام
شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان حضور خود در فضای مجازی، تاکید کرد: من فرصت دنبال کردن موضوعات به صورت مستقیم در فضای مجازی را ندارم اما حداکثر در روز ۱۰تا ۱۵دقیقه بعضی از سایت‌ها، تلگرام و کامنت‌های اینستاگرام را نگاه می‌کنم. همچنین حدود ۱۵دقیقه هم به خواندن پیامک‌های تلفن همراه اختصاص می‌دهم  و از این حهت حضور در فضای مجازی بیش از ۳۰دقیقه از من وقت نمی‌گیرد. اما همکاران در شهرداری همیشه موضوعات مهم فضا مجازی، خصوصا شبکه‌های اجتماعی را برای من ارسال می‌کنند و  طبیعتا اخبار را هم دنبال می‌کنم.
وی درباره صفحه رسمی اینستاگرام خود نیز گفت: من در اینستاگرام یک صفحه رسمی بیشتر ندارم و  خودم به صورت مستقیم روی آن نظارت دارم؛ یادداشت‌هایی که در این صفحه منتشر می‌کنم هم یادداشت‌های خود من است.

جایگاه حجاب در جامعه و فرهنگ اسلامی
دکتر قالیباف در ادامه به مسئله حجاب پرداخت و تصریح کرد:  ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که برگرفته از فرهنگ اسلامی و ایرانی است. اگر به پوشش فرهنگ ایرانی در ادوار مختلف تاریخ و قبل از اسلام نگاه کنیم، شاهد هستیم که در قبل از اسلام همیشه عفت عمومی و حجاب در مجموعه زنان ایرانی وجود داشته است. همچنین بعد از اسلام نیز بر اساس باورهای اسلامی به این موضوع توجه کرده‌ایم. اما امروز گاهی با بعضی اقدامات و رفتارها بحث حجاب قبل از اینکه یک بحث دینی و فرهنگی باشد، یک بحث سیاسی و اجتماعی شده است.

تعامل اطرافیان شهردار تهران با مردم
یکی از جوانان پایتخت از شهردار تهران درباره تیم همراه وی سوال کرد که دکتر قالیباف در پاسخ ابراز داشت: همراهان من به هیچ عنوان ممانعتی برای ارتباط افراد با من یا ارتباط من با افراد نداشته اند؛ من در هر محله‌ای که حضور پیدا می‌کنم، بعد از پایان جلسات گاهی چند ساعت می‌ایستیم و با افراد صحبت می‌کنیم به همین جهت ارتباط من با شهروندان به صورت مستقیم وجود دارد.
دکتر قالیباف در ادامه درباره «شهردار شب» نیز گفت: هر شب من یا یکی از معاونان شهردار شب هستیم و  در زمان‌هایی که شهردار شب هستم، بخشی از بازدیدها را به صورت رسمی و بخشی را غیرمترقبه انجام می‌دهم.

رابطه با موسیقی و خوانندگان مورد علاقه
شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره علاقه خود به موسیقی و حضور در کنسرت، گفت: من فرصت حضور در کنسرت را پیدا نمی‌کنم اما در خیلی از مراسم‌های رسمی برنامه اجرای موسیقی دارند و از این برنامه‌ها استفاده می‌کنیم.
دکتر قالیباف درباره خواننده‌های مورد علاقه خود نیز از حسام الدین سراج و محمدرضا شجریان نام برد.

ارشاد محسوس و نامحسوس
یکی دیگر از جوانان پایتخت از شهردار تهران پرسید که «باید جوانان را محسوس ارشاد کرد یا نامحسوس» که دکتر قالیباف در پاسخ تاکید کرد: یک جوان را باید با رفتار خودمان ارشاد کنیم؛ من بارها تاکید کرده‌ام که اگر فرزند خود من مشاهده کرد که رفتار پدرش در داخل و بیرون از خانه یک رفتار دوگانه است، چگونه می‌شود این فرزند را تربیت کرد؟ تنها چیزی که می‌تواند در این جوان اثر بگذارد، رفتار صادقانه و بی‌ریا است.

فرق فرمانده ۱۹ ساله و شهردار ۱۹ ساله
وی درباره «فرق فرمانده ۱۹ساله و شهردار ۱۹ساله» و گفت: انقلاب اسلامی برای من این فرصت را فراهم کرد که در جوانی وارد میدان کار شوم و همین فرصت امروز باید برای جوانان فراهم شود. اما هم اکنون نبود چرخش مدیریت در کشور ما یکی از اشکالات موجود است؛ این در حالی است که باید بر اساس شایسته سالاری به جوانان اجازه دهند تا با قابلیت های خودشان در صحنه حضور داشته باشند.
شهردار تهران ابراز داشت: امروز اکثر خروجی‌های دانشگاه‌ها  وقتی از محیط دانشگاه بیرون می‌آیند، حتی در رشته تخصصی خودشان نیز مهارت لازم برای کار را ندارند که این ضعف بزرگ آموزشی ما است.

جایگاه جوانان در شهرداری
دکتر قالیباف با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، تاکید کرد: در فرصت‌های اقتصادی مردم و جوانان باید برای حل مشکلات حضور پیدا کنند؛ جوانان امروز از جهت اقتصادی، فنی و ... از هر جهت دارای قابلیت بوده و عمده نیروهای خلاق نیز زیر ۳۰سال هستند.
وی عنوان داشت: در سیستم اداری این عادت و روش به گونه‌ای است که بستر برای حضور جوانان فراهم نیست؛ همچنانکه در شهرداری تهران ابلاغ کرده ام که شهردار ناحیه بالای ۳۵سال نداشته باشیم اما بر اساس آخرین آمار حدود ۳۸درصد شهرداران نواحی بالای ۳۵سال هستند؛ این موضوع به خاطر آن است که مدیران اصرار دارند که این اتفاق نیفتد اما این اصلا قابل قبول نیست و چرخش باید اتفاق بیفتد.
شهردار تهران تاکید کرد: نوع مدیریت‌های ما باعث شده است که به جوانان برای کار فرصت ندهیم. البته در این زمینه شاید نشاط کاری، تلاش و مطالبه‌گری هم از طرف جوانان کمتر شده که این مطالبه گری و تلاش باید بیشتر شود.
وی درباره حضور شهردار زن در مجموعه شهرداری تهران نیز عنوان داشت: من این موضوع را قبول دارم و قول داده‌ام که یکی از شهرداران را از میان بانوان انتخاب می‌کنم.


ماجرای خواستگاری دکتر قالیباف
آخرین سوال جوانان تهرانی در این نشست درباره نحوه آشنایی دکتر قالیباف با همسر وی بود که دکتر قالیباف در پاسخ تصریح کرد:  پدر خانم من در دوران دبیرستان شهید آقا مصطفی معلم من بوده و از چهره‌های فرهنگی، مذهبی و مبارزاتی آن زمان بودند. در آن برهه من با شهید فاضل، شهید جاوید و برادر همسرم در همان مدرسه همکلاس بودیم و آشنایی ما نیز از همینجا آغاز شد.
قالیباف تاکید کرد: زمانی که من در جبهه بودم، از جبهه زنگ زدم و خواستگاری کردم؛ سپس پدر و مادر من دوباره برای بررسی رفتند و به من در ایلام زنگ زدند؛ در نهایت من با پدر خانمم صحبت کردم و جواب مثبت شنیدم.
وی در پایان گفت: یکی از اقتخارات من در زندگی این بود که توفیق پیدا کردم در ۱۷ربیع الاول سال ۶۲، حضرت امام (ره) خطبه عقد ما را جاری کرد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی