۰

حضور دکتر قالیباف در همایش دهمین سالگرد تاسیس مرکز مغز و اعصاب هانوفر

 اخبار

http://bayanbox.ir/view/1976291338949461887/0523.jpg

دکتر محمد باقر قالیباف در سخنانی در همایش دهمین سالگرد تاسیس مرکز مغز و اعصاب هانوفر و در جمع ٣٠٠ جراح برجسته مغزو اعصاب دنیا گفت: بسیار مفتخرم که در جمع اساتید برجسته پزشکی از کشورهای مختلف جهان و شخصیت های برجسته علمی و اجرایی و در یک مناسبت با شکوه و ارزشمند حضور یافته ام. در آموزه های اخلاقی و دینی خدمت در جهت درمان بیماران و تسکین آلام همنوعان بسیار گرامی داشته شده است و از ارزش فوق العاده ای برخوردار است.

 

وی افزود: در این رهگذر اساتید خلاق و دانشمندانی که با تحقیق و تلاش مستمر شیوه های درمانی جدید را به جامعه پزشکی معرفی می کنند و در جهت گسترش قلمرو و دانش پزشکی گام بر می دارند از ارزش والاتری برخوردار هستند و حاصل تلاش شبانه روزی ایشان در سراسر جهان به عنوان یک روش علمی و توسط پزشکان مختلف در جهت حفظ جان انسان ها و ارتقا سطح سلامت و کیفیت زندگی همنوعان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شهردار تهران ادامه داد: مفتخر هستیم امروز در نکوداشت دهمین سالگرد تاسیس مرکزی که به همت یکی از دانشمندان برجسته جهانی در حوزه علوم اعصاب و مبدع جراحی قاعده مغز که منشاء خدمات ارزنده ای به بیماران از اقصی نقاط جهان بوده اند، گردهم آمده ایم.

 

به گفته شهردار تهران پروفسور مجید سمیعی به عنوان یک دانشمند برجسته ایرانی نقش در خور تقدیری در گسترش قلمرو دانش پزشکی در حوزه علوم اعصاب ایفا نموده اند و با تربیت شاگردان زیادی از کشورهای مختلف توانسته اند در تعمیم توانمندی های پزشکان و هم در تسکین آلام بیماران گام های جدی را بردارند.

 

شهردار تهران ادامه داد: خوشبختانه ایشان در تربیت پزشکان جوان ایرانی نیز همت والایی از خود نشان داده اند و در طول ٤٠ سال اخیر با برپایی سمینارها، کنگره ها و آموزش های عملی از طریق انجام جراحی های مختلف در ایران در توانمندسازی نسل جوان پزشک ایران تلاش تحسین برانگیزی نموده اند.

 

شهردار تهران تاکید کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران طی ٣٠ سال گذشته با سرمایه گذاری هوشمندانه در زیر ساخت های سلامت موفق شده شاخص امید به زندگی را در جامعه ایرانی افزایش چشمگیری داده و عدالت در دسترسی به امکانات بهداشتی درمانی را در سراسر کشور فراهم آورده است.

 

قالیباف گفت: ٤٢ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در ٣٢ استان کشور وظیفه آموزش نیروی انسانی متخصص نظام سلامت را در کنار پژوهش های بنیادی و کاربردی و ارائه خدمات بهداشتی درمانی در کلیه شهرها و روستاهای کشور بر عهده دارند و از این منظر نیز جمهوری اسلامی ایران مدل منحصر به فردی از ادغام آموزش و پرورش علوم پزشکی در نظام خدمات را در سطح جهانی ارائه کرده است که مورد تحسین سازمان جهانی بهداشت نیز قرار گرفته است.

 

وی افزود: همکاری های بین المللی و بهره گیری از دانش، تخصص و تجهیزات پزشکی در مراکز پیشرفته در علوم پزشکی در سایر کشورها یکی از برنامه های استراتژیک جمهوری اسلامی ایران بوده است تا همواره در مرزهای دانش و همسو با پیشرفت های جهانی حرکت کند.

 

قالیباف خاطرنشان کرد: بهره مندی از خدمات دانشمندان ایرانی خارج از کشور می تواند در تربیت نسل جوان علاقمند به این حوزه نقشی ارزنده ایفا کند . به همین دلیل و به جهت استفاده بهینه از توانمندی های منحصر به فرد پروفسور سمیعی، درصدد هستیم با همکاری ایشان مرکز تحقیقات علوم اعصاب ایران را در تهران راه اندازی کنیم . تا از این رهگذر و با استفاده از تجربیات مرکز INI در هانوفر یک برنامه همکاری مشترک علمی در زمینه علوم اعصاب را پایه گذاری کنیم و بتوانیم توانایی های پروفسور مجید سمیعی را در سطح بالایی در ایران و کشورهای منطقه مورد استفاده قرار دهیم.

 

شهردار تهران یادآور شد: ایران و آلمان از دیرباز در زمینه های مختلف صنعتی، تجاری، علمی و به ویژه پزشکی همکاری های بسیار خوب و سطح بالایی داشته اند و دو ملت ایران و آلمان همواره روابط نزدیک و معتمدانه ای با هم برقرار کرده اند و این روابط در فراز و نشیب های تاریخی و سیاسی مستمر باقی مانده است.

 

قالیباف گفت: شهرداری تهران در شرایط توسعه مدرن و شکوفایی، وضعیت جدیدی را تجربه می کند . مدیریت شهری حرکت ها و تحولات اساسی را در جهت رفع معضلات کلان شهر از جمله کاهش فقر، ایمن سازی و حفاظت از محیط زیست شهری، توسعه پایدار و موزون شهری، حمل و نقل و ترافیک، رفع تبعیض و ناعدالتی اجتماعی و کاهش شمال و جنوب، توسعه مسکن و خدمات بهداشتی و سلامت شهروندان در قالب برنامه های استراتژیک دنبال می کند .

 

وی ادامه داد: امروزه بهداشت و درمان یکی از شاخص های توسعه اجتماعی به شمار می آید. در تهران امروز به ازای هر ٨٠٠ نفر یک پزشک و به ازای هر هزار نفر ٣  تخت بیمارستانی وجود دارد. بیش از هزار مرکز بهداشتی و درمانی، حدود ٧٠٠ آزمایشگاه تشخیص پزشکی، حدود 1500 داروخانه و 4000 مطب پزشک عمومی و متخصص در خدمت سلامت شهروندان تهرانی هستند . بیشترین نیروی انسانی پزشکی کشور در شهر تهران مستقر است . سطح پوشش شبکه بهداشتی - درمانی شهر تهران کامل و مناسب است. گسترش خدمات بیمه ای توسط بیمه ها و احداث بیمارستان ها و پلی کلینک های تخصصی و فوق تخصصی و درمان گاه های شبانه روزی طی سالهای اخیر شاخص درمانی کشور را افزایش داده است.

 

به گفته شهردار تهران سطح کیفی نیروهای متخصص پزشکی و مراکز درمانی ایران در مقایسه با بسیاری از همتایان جهانی خود در حد بالاتری قرار دارد. به همین علت توریسم درمانی یکی از منابع درآمدی شهر تهران محسوب می شود.

 

شهردار تهران خاطرنشان کرد: مطمئنا ایجاد مرکز INI در تهران باهمت پروفسور سمیعی که با گشاده دستی علم و دانش خود را در اختیار پزشکان ایرانی قرار داده اند و بهره گیری از همت همه کسانی که با همکاری های مالی خود این پروژه بزرگ را حمایت می کنند و همچنین کشور آلمان و شرکت هایی که تجهیزات مدرن خود را در اختیار این مرکز قرار خواهند داد، قدم بزرگی در توسعه خدمات پزشکی و سلامت و همچنین توسعه پیشرفت تهران خواهد بود که جا دارد از همه در این فرصت صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.

 

قالیباف گفت: مرکز علوم اعصاب ایران یکی از مراکز فوق تخصصی است که نیاز بدان یکی از ضرورت های کشور و منطقه خاورمیانه می باشد. با درک چنین ضرورتی و با همکاری پروفسور سمیعی عملیات اجرایی احداث این مرکز در تهران را آغاز نموده و ظرف ٢ سال آینده این مرکز مجهز درمانی به بهره برداری خواهد رسید. امید می رود با راه اندازی چنین مرکزی همکاری های علمی دو کشور بزرگ آلمان و جمهوری اسلامی ایران گسترش بیشتری یافته و پزشکان و اساتید حوزه علوم اعصاب از کشورهای مختلف جهان از این دو مرکز و مرکز علوم اعصاب پکن که در آینده راه اندازی خواهد شد استفاده بهینه کنند.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی