۰

حضور دکتر قالیباف در جلسه شورای شهر

 اخبار

شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اجرای طرح انضباط شهری گفت: ما به تنهایی نمی توانیم این کار را انجام دهیم و برای این کار نیازمند همکاری، همراهی و همدلی میراث فرهنگی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نیروی انتظامی، محیط زیست، وزارتخانه های کشور، بهداشت، رفاه و امور اجتماعی، آموزش و پرورش و همچنین استانداری و فرمانداری هستیم. در کنار این به حضور بسیار موثر قوه قضائیه نیازمندیم از این رو این یک کار جمعی و ملی است که همه باید با هم آن را انجام دهیم.

محمدباقر قالیباف، با بیان اینکه در برنامه ارایه شده از سوی شهرداری تهران در شورای دوم بر رویکرد اجتماعی و فرهنگی تاکید شده بود، عنوان کرد: در برنامه ای که چهار – پنج ماه بعد از حضورم در شهرداری تهران به شورای شهر ارایه کردم، تاکید داشتیم که تلاش ما سوق دادن شهرداری از یک سازمان خدماتی به نهادی اجتماعی و فرهنگی است. البته همان روز هم با همه وجودم درک می کردم که این موضوع چقدر سخت، مشکل و درعین حال شیرین و اثرگذار است.

وی تاکید کرد: ما تلاش کردیم تا از توسعه پرسرعت در زمینه های خدماتی و کالبدی شهر چیزی کم نگذاریم و امروز نیز همه تصدیق می کنند که شهرداری در این زمینه بسترهای لازم را فراهم کرده و خدشه ای به وظایف ذاتی شهرداری وارد نشده است.

شهردار تهران ادامه داد: مهم ترین فرق نظام اسلامی با نظام غیر اسلامی در این است که ما در یک نظام اسلامی نباید خودمان را مختص به توسعه شهر از بعد زیرساختی و تنها با هدف رفاهی کنیم بلکه هدف غایی در نظام اسلامی این است که شرایط را به گونه ای فراهم کنیم تا شهروندان بتوانند عبادت خدا را در این شهر انحام دهند.

قالیباف عنوان داشت: ما از فقها، اندیشمندان و علما اینگونه آموخته ایم که در نظام اسلامی دو عنصر باید وجود داشته باشد و دو عنصر نباید وجود داشته باشد؛ آن دوچیزی که باید وجود داشته باشد تعلیم و تکریم است و آن دو چیزی که نباید وجود داشته باشند نیز فقر و تکاثر است. به این ترتیب می توان گفت این شاخصه ای برای ارزیابی یک شهر اسلامی است.

شهردار تهران در ادامه به بیان جزئیات طرح انضباط اجتماعی در منطقه 12 پرداخت و گفت: در راهکارهای این طرح به جزئیات به صورت کامل پرداخته شده و تمامی جزئیات مورد نیاز نیز تدوین شده است که چه فعالیتی با چه شاخصه ای باید انجام شود. چرا که اگر نتوانیم مساله را به صورت خوب و دقیق بشناسیم، در درک اینکه چه کاری باید انجام دهیم دچار مشکل خواهیم بود.

وی همچنین اظهارداشت: ما دنبال ارتقای کیفیت زندگی از بعد مادی و معنوی هستیم. در این میان در منطقه 12 مشکلات و ظرفیت هایی وجود دارد و مهم ترین آسیبی که در بخش هایی از محلات این منطقه وجود دارد، آن است که جریان زندگی مختل شده است به این ترتیب باید جریان زندگی را به آن محلات برگردانیم تا زندگی در آنجا جاری و ساری باشد.

قالیباف در ادامه به مشکلات پیش روی منطقه 12 اشاره و بیان کرد: یکسری از مشکلات از بعد مادی، کالبدی و فیزیکی و یکسری از مشکلات دیگر نیز از بعد موضوعات معنوی، رفتاری و غیرفیزیکی است.  این مشکلات از باب پائین بودن کیفیت زندگی و رشد نامتوازن بازار در کنار رخنه فعالیت های ناهمگون مرتبط با بافت مسکونی ایجاد شده است.

شهردار تهران به فرسودگی بافت ها و بناها در منطقه 12 اشاره و تصریح کرد: در حین اینکه بافت های بسیار خوبی را در منطقه 12 داریم اما بافت های فرسوده، غیر میراثی و بی ارزشی را هم در این منطقه داریم که مالکیت آنها دچار مشکل است، به این معنی که یا صاحبان آن ها معلوم نیست یا اگر صاحبان آن ها حضور دارند، تصدی و کنترلی بر ملک خود ندارند. حتی اگر بر ملک خود کنترل دارند نیز به بدترین و زشت ترین شکل ممکن از آن بهره برداری می کنند.

وی افزود: بخشی از این املاک با عنوان سامان سرا به اسکان غیرمجاز افرادی که دارای مشکل هستند می پردازند و این افراد را با شکل بسیار بدی اسکان می دهند. به نحوی که از این افراد پولی را دریافت می کنند تا شب در آنجا اسکان داشته باشند که این آسیب های اجتماعی زیادی به دنبال دارد. البته ممکن است در برخی از این مراکز کارهای خلافی هم انجام نشود اما کارگران غیر مجاز و ... در آنها حضور دارند.

شهردار تهران با تاکید بر گستردگی و پیچیدگی آسیب های اجتماعی در منطقه 12 گفت: وقتی به فرد و خانواده نگاه می کنیم، با موضوعاتی نظیر اعتیاد، کارتن خوابی، تکدی گری، دزدی، شرارت، فساد و ... روبرو هستیم. از یک منظر دیگر مسایل جنسی، سنی، قشری، قومی، شهری، روستایی و خارجی وجود دارد که همه در بستر بیکاری، مهاجرت و نارسائی های شهری حرکت می کنند. از این رو وقتی به یک محله نگاه می کنیم تنها موضوع اعتیاد مطرح نیست.

قالیباف ناامنی را از چالش های موجود در منطقه 12 توصیف کرد و گفت: در این بستر امنیت وجود ندارد و باید به این مساله هپاتیت، ایدز و... را هم اضافه کرد.

وی با تاکید بر اینکه شخصا طی 5 سال گذشته به طور دقیق درگیر موضوع محلات منطقه 12 بوده، گفت: باید به پیچیدگی موضوع توجه کنیم، چرا که نمی توانیم ناشناخته وارد جایی شویم. این درحالی است که من از زمان حضور در نیروی مقاومت با این موضوع آشنا بودم در زمان حضور در نیروی انتظامی نیز با عمیق ترین و تشکیلاتی ترین بحث های مرتبط بااین موضوعات آشنا شدم. همچنین در زمان حضورم در شهرداری تهران طی یک دهه گذشته نیز با این موضوعات درگیر بودیم. به این ترتیب من 25 سال است که با این مسایل آشنا هستم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه منطقه 12 اشتهار به آسیب پیدا کرده است، گفت: وقتی عرصه به مردم تنگ می شود، مردم به صورت دسته جمعی در مقابل ساختمان ناحیه شهرداری تجمع می کنند چرا که در آنجا یک مسئول مشخصی را نمی بینید و تنها کسی که وجود دارد، شهردار ناحیه ما است. البته ما نمی توانیم با مردم بحث های تشکیلاتی و ساختاری کنیم که این در حیطه وظایف ما قرار دارد یا خیر بلکه باید به مشکل آن ها به هرحال رسیدگی کنیم.

قالیباف ادامه داد: این جذب و تراکم،این منطقه را بسیار آسیب پذیر کرده است. از دیگر سو عیان بودن آسیب مشکل دیگری است که در این منطقه وجود دارد به نحوی که از بچه ای که در این منطقه متولد می شود تا کسی که از آنجا عبور می کند، می تواند این آسیب را مشاهده کند.

 

 

به گزارش شهرنوشت شهردار پایتخت در ادامه به نظریه پنجره شکسته اشاره کرد و گفت: وقتی یک چیزی عادت می شود، این جزیی از زندگی افراد می شود و به قاعده زندگی آن ها تبدیل خواهد شد. این در حالی است که باید درباره آن چاره اندیشی کرد. در کنار این موضوع مسایلی همچون کیفیت زندگی غیرساکنان منطقه12 اعم از کارگران قانونی و غیرقانونی، وضعیت دسترسی به این منطقه، پارکینگ، ترافیک، حمل و نقل بار و مسافر و... از دیگر موضوعاتی است که وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: این منطقه در حوزه بهداشت، سلامت و آلودگی ها نیز وضعیت خاص خودش را دارد، همچنین در حوزه آتش نشانی نیز اگر در بازار به خاطر نوع برق، گاز، آب، تجهیزات مورد استفاده، مواد آتش زا و وسایل گرمایشی و... حریقی اتفاق بیفتد، امداد رسانی بسیار مشکل خواهد بود. در کنار این موارد بحث زلزله و مخاطرات طبیعی نیز در کنار آسیب های غیرطبیعی وجود دارد.

شهردار تهران افزود: ما معتقدیم این محله و منطقه داشته هایی را نیز در اختیار دارد؛ اولا اینجا منطقه ای است که از نگاه مکان – رویداد بی نظیر است و هویت ما، محلات قدیمی و سرمایه های بزرگی در آنجا وجود دارد. در کنار این سرمایه های انسانی و اجتماعی خوبی را نیز در این منطقه داریم.

وی افزود: در بخش هایی از همین محلات هرندی خانواده های اصیلی وجود دارند که در اوج آسیب های اجتماعی، بهترین فرزندان را تربیت می کنند و از هر جهت افراد قابل اعتمادی هستند. همچنین سازمان های مردم نهاد و NGO هایی در منطقه 12 وجود دارد که برخی نه تنها در حوزه نظری صاحب نظر هستند، بلکه دو دهه سابقه فعالیت دارند.

قالیباف به حضور خوب بسیج و مساجد در محلات منطقه 12 اشاره کرد و گفت: بیش از 230 مسجد در منطقه 12 داریم که این موارد سرمایه های بزرگی هستند و نقطه آغاز خوبی در منطقه 12 به شمار می روند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح «چرایی کار در منطقه 12» پرداخت و گفت: باید بفهمیم که اینجا یک منطقه کانونی شده است و اگر به این منطقه توجه کنیم، آثار آن را در همه شهر خواهیم دید. همچنین آنجا تمرکز آسیب ها را شاهد هستیم و محل تلاقی آسیب ها شده است؛ به گونه ای که آسیب ها در اینجا با هم ترکیب می شوند و پیچیدگی ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: ساعت 12:30 شب وقتی در میدان شوش و اوراقچی ها قدم بزنید شاهد هستید که وسایل خرده ریز را ذره ذره از سطح شهر جمع می کنند تا در بازار آنجا به صورت تهاتر و یا دریافت پول نقد عرضه کنند و خرجشان را برای ادامه زندگی در بیاورند.

قالیباف با بیان این نکته که مشکلات منطقه 12 اثرات فرامنطقه ای، شهری و حتی ملی دارد، گفت: این کاملا به صورت شبکه ای است که تنها بخشی از شهر تهران به شمار نمی رود بلکه به دلیل مسایلی همچون مهاجرت به بخشی از استان ها نیز ارتباط پیدا می کند.

شهردار تهران ادامه داد: از بعد اقتصادی، مذهبی، فرهنگی و ظرفیت های کالبدی موارد خوبی در منطقه 12 وجود دارد که اگر از همین بستر به درستی استفاده کنیم، به نتایج خوبی دست پیدا می کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری ازسخنان خود در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران به تشریح دلایل اجرای طرح انضباط شهری در بازه زمانی فعلی پرداخت و گفت: برای اجرای این طرح به امکانات، ظرفیت ها و تدارک های نیاز داشتیم که یکی از مهم ترین آن ها شناخت مساله بود، اما امروز پس از پنج سال بررسی مستقیم در این منطقه، به شناخت مورد نیاز دست پیدا کردیم و می توانیم بخشی از کارمان را دنبال کنیم.

شهردار تهران گفت: در این مسیر از دو سال قبل جلسات کارشناسی متعددی برای بررسی جزئیات برگزار شد و می توانیم بگوییم سازمان های مردم نهاد و صاحب نظری در دانشگاه و میدان عمل نیستند که شهرداری با آن ها مذاکره نکرده باشد. همچنین بالغ بر 700 طرح از دهه 60 تا کنون در شهرداری تهران و بیرون از شهرداری وجود داشته است که همه آن ها را مطالعه و جمع بندی کرده ایم.

قالیباف تاکید کرد: آسیب ها در این منطقه به گونه ای است که اگر برای آن چاره اندیشی نکنیم، غیر قابل بازگشت خواهد بود و از این باب برای ما به عنوان مسئولان و مدیران پاسخگو ننگ بزرگی است.

وی منطقه12 را مرکز و هویت شهر خواند و گفت: این اولین اقدامی است که تبدیل به الگوی ملی برای کل کشور خواهد شد. از این رو ما تنها برای محله هرندی و عودلاجان تصمیم نمی گیریم بلکه این یک الگو برای اداره و حل مشکلات مربوط به آسیب اجتماعی در کشور می شود.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت: ما به تنهایی نمی توانیم این کار را انجام دهیم و برای این کار نیازمند همکاری، همراهی و همدلی میراث فرهنگی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نیروی انتظامی، محیط زیست، وزارتخانه های کشور، بهداشت، رفاه و امور اجتماعی، آموزش و پرورش و همچنین استانداری و فرمانداری هستیم. در کنار اینها نیازمند حضور بسیار موثر قوه قضائیه هستیم. از این رو این یک کار جمعی و ملی است که همه باید با هم آن را انجام دهیم.

قالیباف در ادامه به تبیین چگونگی اجرای طرح انضباط شهری در منطقه 12 پرداخت و گفت: بخشی از این طرح مربوط به مسایل کالبدی و شهرسازی است که در این بخش به تامین و ارتقای زیر ساخت ها، توسعه زیر ساخت های حرکت پیاده، پارکینگ های عمومی، مداخله در بافت فرسوده با رویکرد بهسازی، نوسازی، پایش و نظارت در طرح های مصوب و احیا و مرمت بافت های تاریخی و ارزشمند نیازمند هستیم.

وی با بیان اینکه حدود 170 کوچه در بازار تهران بین یک متر تا سه متر عرض دارند، گفت: ضروری است نسبت به ایجاد رسانه ها و محورهای جدید با رویکرد گردشگری و توسعه و ارتقای فضاهای عمومی در منطقه 12 اقدام شود.

شهردار تهران تاکید کرد: از بعد دیگر ما این طرح را تحت عنوان انضباط شهری دنبال می کنیم اما جای این سوال مطرح است که چرا اسم آن را انضباط اجتماعی، امنیت عمومی، امنیت اجتماعی و ... نگذاشتیم؟ گاهی برخی افراد احساس می کنند که انضباط تنها برای نیروهای نظامی است اما واقعا انضباط به معنای خویشتن داری و پیروی از یک قواعی است که اساس شکل گیری شناخت و معرفت است و انصافا نیاز به آموزش و پرورش دارد.

قالیباف عنوان داشت: نظام به انسان معرفت، شناخت و آموزش می دهد و اگر بی نظمی شروع شود، کسی که در این مسیر تربیت می شود احساس می کند که قواعد زندگی بر اساس همین بی نظمی است. از این رو نظم، معرفت سازمان یافته برای آموزش است.

به گفته شهردار تهران در اجرای این طرح معاونت های خدمات شهری، حوزه فرهنگی و اجتماعی و حمل و نقل و ترافیک وظایف سنگینی را بر عهده دارند که جزئیات آن در جلسات علنی آینده شورا ارایه خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان ویژگی های طرح انضباط شهری پرداخت و گفت: اساسا رویکرد ما در اینجا جامعه محوری است . ما هر قانونی که وجود داشته باشد را اجرا می کنیم اما در بحث اعتیاد ما دو ماده 15 و 16 را داریم و قانون هم به ما اجازه انتخاب داده است. در این شرایط معتقدم ماده 16 هیچ دردی از ما دوا نخواهد کرد.

قالیباف بر ضرورت انسجام در عمل تاکید کرد و گفت: ما سعی کرده ایم تا در اجرای این طرح به صورت جزیره ای عمل نشود و تنها شهرداری را نبینیم. همچنین همه جانبه بودن نیز از دیگر ویژگی های این طرح است چرا که وقتی چالش ما انقدر گسترده و پیچیده است، نمی توانیم از یک منظر به آن نگاه کنیم بلکه این باید همیشه پایایی و پویایی لازم را داشته باشد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه اجرای این طرح یک کار بین رشته ای و تعاملی است، عنوان داشت: تنها نظریه پردازان، معماران، محققان، جامعه شناسان و ... نمی توانستند به تنهایی به ما کنند بلکه این کار در حوزه نظری و در عرصه اجرا باید به صورت میان رشته ای دیده شود و در این کار بخشی نگری نکنیم.

وی در ادامه چالش های پیش رو را تشریح کرد و ابراز داشت: یکی از چالش های پیش رو چالش محتوایی است چرا که هیچ مدل بومی برای اجرای این کار نداریم. به همین جهت نیازمند آن هستیم تا دائما رصد کرده و شاخص گذاری و کنترل کنیم تا به یک مدل بهینه برسیم.

قالیباف در ادامه به حل مساله محله خاک سفید در زمان حضور خود در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: موضوع خاک سفید اصلا پیچیده نبود و از لحاظ ماهیت نیز با محله هرندی و منطقه 12 تفاوت داشت. در خاک سفید جرم و جنایت نهادینه شده بود و سرکشی و قانون شکنی به اوج خودش رسیده بود، یعنی شرایط به گونه ای بود که در آنجا قتل اتفاق می افتاد و خانواده مقتول جرات شکایت کردن را نداشتند. در آن زمان بیش از 24 ماه کار اطلاعاتی صورت گرفت و مشخص شد که باند های بزرگی وجود داشت که نه تنها برای همان محله بلکه در شهر تهران کار می کردند.

وی افزود: در آن زمان در خاک سفید قانون اجرا نمی شد، به این معنی که در آن خیابان ها هیچ کس پول آب، برق، گاز و ... را نمی داد و هیچ دستگاهی هم جرات نداشت که آب و برق آن ها را قطع کند اما امروز در هرندی افراد پول آب و برق خود را پرداخت می کنند و هیچ کس هم نمی رود برق غیرقانونی بیاورد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در تدوین این طرح گذشته محله هرندی به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در عرصه برنامه ریزی یک ناهماهنگی و ناهمگنی میان نظریه پردازان وجود دارد.

 

به گزارش شهرنوشت شهردار تهران با تاکید بر اینکه در تدوین این طرح گذشته محله هرندی به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در عرصه برنامه ریزی یک ناهماهنگی و ناهمگنی میان نظریه پردازان وجود دارد و اینکه بتوانیم همه نظریات را تجمیع کنیم و با خرد جمعی پیش برویم کار بسیار سختی است. به عنوان مثال در جلسات جامعه شناسان یک نظری دارند و معماران نظر مخالف دیگری را مطرح می کنند.

وی در ادامه چالش های درون سیستمی برای اجرای این طرح را بیان کرد و گفت: اهمال و سستی یکی از چالش هایی است که در اجرای این طرح وجود دارد چرا که این کاری است که نمی توان آن را با دید اداری انجام داد بلکه اینجا باید به صورت شبانه روزی بایستیم و عاشقانه و جهادی کار کنیم.

قالیباف تصریح کرد: نباید در اجرای کار عمل جزیره ای صورت گیرد و به صورت بخشی، تک بعدی و سطحی نگری به موضوع نگاه کنیم.

وی در بیان چالش های برون سیستمی نیز عنوان داشت: بخشی از چالش برون سیستمی مربوط به سیاست زدگی در این موضوعات به شمار می رود. این در حالی است که این موضوعی نیست که با آن رفتار سیاسی داشته باشیم. این درد واقعی جامعه است که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

قالیباف عدم همراهی سایر نهادهای مسئول، ذی نفوذ و ذی ربط را بخشی از چالش های برون سیستمی احتمالی در پیش روی اجرای طرح انضباط شهری منطقه 12 دانست.

شهردار تهران در ادامه سخنان خود انتظارات برای اجرای طرح را برشمرد و گفت: اولین انتظار همراهی، همدلی، مشاورت و معاضدت شورا، همه رسانه ها و مردم است. همچنین «زبان بلیغ بودن» از دیگر انتظارات است چرا که باید این موضوع را مرتب به عنوان دغدغه اصلی مطرح کنیم و از همه ظرفیت ها استفاده کنیم.

وی بر ضرورت استفاده از اعتبار، ارتباط و شان اجتماعی تاکید کرد و اظهار داشت: ما بزرگان زیادی در این شهر داریم که همگی باید برای حل مشکل مجاهدت کنند، اگر اعتبار خود را در اینجا خرج نکنیم، در کجا قرار است ازآن استفاده کنیم؟

شهردار تهران با تاکید بر اینکه برای برطرف کردن آسیب های اجتماعی نباید به سراغ ماده 16 و جمع آوری معتادان برویم، گفت: باید این افراد را جذب کنیم چرا که آن ها انسان هستند. همانطور به تجربه گذشته نگاهی داشته باشیم تا ببینیم افرادی هستند که بیش از 40 بار آن ها را جمع آوری کرده ایم اما نتیجه ای به دنبال ندارد. این در حالی است که در زمینه جذب آن ها باید تلاش کرد همانطور که خانم هایی در این منطقه دچار مشکل بودند که هم اکنون به زندگی عادی برگشته و زندگی مشترک خودشان را دارند.

قالیباف با تاکید بر اینکه مساله موجود در منطقه 12 و محله هرندی یک پدیده انسانی است، ابراز داشت: از تشکل های مردمی، سازمان های مردم نهاد و ... که در این مسیر ما را یاری کردند تشکر می کنم چرا که در سه سال اخیر به هر کدام از مردمی که توانستیم با آن ها ارتباط بگیریم، مراجعه کردیم و آن ها نیز به صورت مداوم و موثر از طریق هنر درمانی، پزشکی، ایجاد کار و ... حضور پیدا کردند.

وی افزود: انتظار این است که این موضوع را با هم و به صورت جمعی ببینیم و نقش مردم را هم در این کار در نظر بگیریم، به نحوی که باید بستر سازی را به درستی انجام دهیم تا مردم خودشان حضور پیدا کرده و مسایل را حل کنند.

به گزارش شهرنوشت محمد باقر قالیباف در بخش ابتدایی سخنان با اشاره به شهادت سردار حسین همدانی، تاکید کرد: چهره هایی همچون شهید همدانی چه در زمان حیات و چه حتی بعد از شهادت خودشان برای جامعه ما ناشناخته هستند. این شهید 40 سال مبارزه و مجاهدت کرد که بنده 35 سال از آن با ایشان آشنا بودم و جایی را نمی توانیم نام ببریم که نشانی از حضور شهید همدانی در دوران دفاع مقدس و پس از جنگ تحمیلی نباشد.


نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی