۰

حضور در جلسه فراکسیون سازمان های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی

 اخبار

http://bayanbox.ir/view/5551253756862507739/0549.jpg

جلسه فراکسیون سازمان های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی عصر دیروز با حضور دکتر قالیباف شهردار تهران، مهندس چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگان مجلس برگزار شد.

 

شهردار تهران در این جلسه پس از استماع نظرات موافق و مخالف نمایندگان مجلس در خصوص تجمیع انتخابات و بحث تمدید انتخابات شوراهای دور سوم به مدت دو سال دیگر، گفت: برخی امور از اصول اصلی ما هستند که نباید در کار کارشناسی این اصول را نادیده بگیریم و در غیر این صورت کار ما قانون شکنی است و قانون شکنی نباید مخصوصا در مجلس مد نظر ما باشد.

 

وی افزود: قوانینی که تاکنون تصویب شده است باید مد نظر باشند و در صورت تصمیم برای تغییر آن این اصلاح باید مسیر خود را به طور کامل طی کند و تبعات آن مد نظر قرار گیرد. مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث تجمیع انتخابات و برگزاری انتخابات شوراها را با دوره یازدهم ریاست جمهوری تصویب کرده است و هرگونه تغییر در این قانون در اختیار مجمع تشخیص مصلحت است.

 

شهردار تهران با اشاره به ایرادات حقوقی تمدید دوره سوم شوراها برای دو سال دیگر اظهار داشت: حقوقدانان معتقدند یک اشکال در خصوص تمدید دوره سوم شوراها آن است که این تمدید به پیشنهاد شورای عالی استان ها به مجلس ارائه شده و در کمیسیون شوراها به تصویب رسیده است که طبق اصل ١٠٢ قانون اساسی شورای عالی استان ها می تواند در حوزه اختیارات خود طرح به مجلس ارائه دهد، در حالی که تمدید دوره شوراها در وظایف شورای عالی استان ها نیست.

 

قالیباف گفت: نکته دیگر این است که آیا می توانیم شوراهای فعلی را دو سال تمدید کنیم. بحثی که وارد است این است که مجلس می تواند چنین اقدامی انجام دهد. اما از نظر شرع حقوقدانان معتقدند چون مردم اعضای شورای شهر را برای چهار سال انتخاب کردند، نمایندگان نمی توانند چنین اقدامی انجام دهند. همچنان که اعضای مجلس خبرگان برای تجمیع انتخابات مجلس خبرگان با مجلس شورای اسلامی دوره بعد از خود را افزایش دادند. به هر جهت این موضوع خلاف قانون نیست، اما خلاف شرع است و نهایتا در خصوص این اختلاف که مجمع تشخیص مصلحت پیش از آن به عنوان معضل نظام درباره آن تصمیم گیری کرد، باید تصمیم بگیرد.

 

وی تجمیع انتخابات در کشور را یک ضرورت خواند و گفت: مسئله تجمیع انتخابات در مجمع تشخیص به تصویب رسیده است، اما آنچه مطرح است این است که به مصلحت نیست انتخابات شوراها و ریاست جمهوری با هم برگزار شود، چون جنسشان با هم متفاوت است. شاید هم اشکالی نداشته باشد سه انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی با هم برگزار شوند، چون ثابت و ساختاری هستند. اما انتخابات ریاست جمهوری باید جدا برگزار شود.

 

قالیباف با بیان اینکه کار شوراها جدا از کار سیاسی است، افزود: اگر شوراها درگیر کار سیاسی شوند از وظایف خود باز می مانند. شورای شهر فی نفسه جنبه خدماتی و خدمتگزاری دارد و نباید آن را آلوده کار سیاسی کنیم. باید تلاش کنیم اصل تجمیع انتخابات با کار کارشناسی پیش برود.

 

وی با تاکید بر اینکه بحث جمهوریت و نظر مردم در اداره امور کشور بسیار مهم است، گفت: اگر به هر دلیلی به قائم مقامی وزارت کشور برای شورای شهر برگردیم، در واقع آن را منحل کرده ایم و این عقبگرد بسیار خطرناک و غیر منطقی است.

 

شهردار تهران تاکید کرد: نظر من این است که برگزاری انتخابات ٢٢ ماهه حتما به مصلحت ما نیست و یکی از دلایل آن بحث مدیریتی در کشور است.

 

وی گفت: در بحث تمدید دوره سوم شوراها نیز باید دقت شود که ما چه شرایطی را می خواهیم تمدید کنیم. برگزاری انتخابات هزینه هایی دارد که یک بخش آن اقتصادی است. ممکن است بگویم هزینه اقتصادی به هزینه اجتماعی آن می ارزد و رای مردم مهمتر است، اما از آن طرف باید واقعیات را در کشور ببینیم.

 

شهردار تهران بار دیگر تاکید کرد: برگزاری انتخابات ٢٢ ماهه به مصلحت کشور نیست و باید برای آن کار، کارشناسی بیشتری انجام شود.

 

وی توصیه کرد: در این خصوص صاحب نظران بیشتری نظر داده تا به یک مطلب درست برسیم. 

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی