۰

حاشیه مراسم تست گرم بخش شرقی خط ٤ مترو تهران

 اخبار

http://bayanbox.ir/view/7879660783766186093/0536.jpg

 

دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در جمع خبرنگاران و در حاشیه مراسم تست گرم بخش شرقی خط ٤ مترو تهران، درباره سئوال خبرنگاری مبنی بر تجمیع انتخابات گفت: امروز این اختیار بر عهده مجلس گذاشته شده است تا تصمیمی منطقی در جهات مختلف در این باره بگیرد. البته پیش بینی اینگونه بوده و در مجمع تشخیص همزمانی انتخابات دوره چهارم شورای اسلامی شهر با دوره یازدهم ریاست جمهوری به تصویب رسیده است.

 

وی افزود: در این میان یک پیشنهاد این است که برای مدتی ٢٢ ماهه انتخابات برگزار کردن از نظر اقتصادی، اجتماعی و ...  و همچنین نوع شکل گیری افرادی که می خواهند کار را بر عهده بگیرند و حضور داشته باشند، کیفیت لازم را ندارد. از طرفی دیگر بعضی ها معتقد هستند تمدید دوره کنونی با توجه به اینکه مردم نمایندگان خود را برای دوره چهار ساله انتخاب کرده اند با جمهوریت و اینکه شخص منتخب برای چهار سال انتخاب شده منافات دارد. در واقع آنها بر این باورند که انتخابات باید در موقع خود برگزار شود، که البته این از افتخارات جمهوری اسلامی این است که در تمام شرایط انتخابات را در موقع خود برگزار کرده است.

 

دکتر قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: این موضوع در مجلس مطرح است و مجلس باید در این مورد تصمیم گیری کند. من به شخصه در این مورد نظر خاصی ندارم چه وضعیت شوراهای فعلی ادامه یابد از ابعادی به نفع جامعه است و از طرفی چه تشخیص نمایندگان این باشد که انتخابات سر موقع خود برگزار شود هم مزایایی دارد که در این میان مجلس باید به دور از بحث های حاشیه ای موضوع را بررسی کرده و هرچه مجلس تصمیم بگیرد برای همه قابل قبول است.

 

شهردار پایتخت در ادامه پاسخگویی به سئوالات خبرنگاران درباره انتخاب شهردار توسط مردم گفت: قبل از این که به شهرداری بیایم هم اعتقاد داشتم اگر شهردار توسط مردم انتخاب شود، برای شهر، شهروندان و شورای شهر مفیدتر است. البته در ادامه این کار باید اختیارات شوراها افزایش پیدا کند. واقعیت این است که امروز شوراهای شهر فقط شورای شهرداری هستند، شورای شهر نیستند، وقتی شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب شود، شهرداری همان طور که در برابر شورا پاسخگوست مقابل مردم هم پاسخگو خواهد بود و با افزایش اختیارات شوراها همه اختیارات محلی که جنبه های پشتیبانی، خدماتی و فرهنگی دارد به عهده شورای شهر گذاشته می شود.

 

وی افزود: در این صورت شورا و شهرداری قوی می توانند کارآمد تر بوده و در واقع این مهم در راستای خواسته جمهوری اسلامی است که همانا واگذاری امور به مردم است تا خودشان نقش جدی در امور داشته باشند و شهرداری وشورای شهر قوی می توانند بهتر کار کنند.

 

دکتر قالیباف در پاسخ به این سوال دیگری درباره دلایل عدم تحقق بودجه یک میلیارد دلاری صندوق ذخیره ارزی برای مترو گفت: من در مورد این سوال مورد خطاب نیستم، بلکه به عنوان نماینده مردم باید این موضوع را مطالبه کنم که چرا قانون تصویب شده اجرا نشده است. توقع، عقل، منطق و درایت این است که آن چه قانون گفته فصل الخطاب بوده و قانون هرچه سریع تر ابلاغ و اجرا شود.

 

شهردار کلانشهر تهران همچنین در پاسخ به این سوال که «بارها شاهد آتش سوزی در بازار تهران و عدم امکان خدمات رسانی آتش نشانی به محل حادثه دیده بوده ایم، برای رفع مشکل بازار چه برنامه هایی دارید و نظرتان در مورد جابه جایی بازار چیست؟» گفت: ساماندهی بازار براساس طرح تفضیلی انجام می شود، اما جابه جایی بازار به نوعی امکان پذیر نیست. در واقع باید کارکرد بازار تغییر کند و آن بخش هایی که به کار تولیدی و انبار تبدیل شده باید ساماندهی شوند و کسبه بازار باید همکاری لازم را با شورای شهر و شهرداری برای ساماندهی بازار داشته باشند. اینکه بازار در شهر باقی بماند و بخش های اداری و مالی در این نقطه انجام شود و جابجایی کالا در نقطه دیگری منتقل شود به نظر امر پسندیده ای است.

 

وی ادامه داد: در منطقه بازار در حوزه تاسیسات همچون آب و برق و تلفن  دقت لازم نشده است که تجربه های آتش سوزی در بازار این موضوع را اثبات می کند که باید در مورد آن تصمیم گیری جدی شود.

 

شهردار تهران همچنین در پاسخ به این سوال که «از شما نقل شده است که با وجود آماده بودن ایستگاه های جدید شهرداری علاقه ای به بهره برداری از ایستگاه جدید را ندارد، در این مورد توضیح دهید» گفت: من دوست ندارم خطی را افتتاح  کنیم اما به دلیل کمبود واگن خدمات رسانی ناقص داشته باشیم. در بعضی خطوط و ایستگاههای جدید، اکنون در زمان پیک سرفاصله حرکت قطارها ١٣ تا ١٥ دقیقه است که اگر بخواهیم از ایستگاه های جدید خط ٤ به طول ٥/٥ کیلومتر اکنون و بدون افزایش واگن بهره برداری کنیم بر مشکلات موجود افزوده می شود و بدون واگن جدید وضعیت خدمات رسانی بدتر خواهد شد. البته ما به قولی که به مردم دادیم مبنی براینکه تا خرداد مترو را به شرق برسانیم عمل کرده ایم و در تلاشیم با بضاعت موجود نسبت به ورود واگن های جدید نیز تا حد امکان اقدام کنیم تا بتوانیم از ظرفیت های ایجاد شده بهره مند شویم که بر این اساس امیدواریم تا قبل از مهرماه به طور کامل این مسیر از خط ٤ آماده سرویس دهی شود و مردم شرق تهران از نیمه دوم شهریور ماه بتوانند با مترو از شهید کلاهدوز تا میدان انقلاب را طی کنند.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی