۱

جهانی‌شدن و نقش شهرها در فضاهای فراملی

 مقالات

http://bayanbox.ir/view/2624985864072557446/0964.jpg

جهانی‌شدن معاصر که بر بنیان اقتصاد پست فوردیستی و سرمایه‌داری اطلاعاتی شکل گرفته است دارای ویژگی‌هایی همچون اقتصاد اطلاعاتی، اقتصاد جهانی و فعالیت‌های اقتصاد شبکه‌ای می‌باشد. ویژگی‌های اقتصاد پست فوردیستی وضعیتی را ایجاد کرده است که سرمایه و کالاهای تولیدی از حالت مکان- پایه به حالت انعطاف‌پذیری فضایی تغییر کرده‌اند.

 

در این شرایط شهرها به عنوان نقش حمایتی در شبکه اقتصاد جهانی دارند و همچنین در درون اقتصاد پست فوردیستی به عنوان بازیگران جدید فضاهای فراملی هستند. کلانشهرها در این وضعیت سعی می‌کنند که بخشی از هزینه‌های خود را با استفاده از ابزار دیپلماسی شهری و از فضاهای فراملی کسب کند. امروزه مدیران کلانشهرها مشتاق هستند تا نه تنها برای مدیریت‌کردن بخشی از هزینه‌های خود بلکه جهت ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای شهروندان خود به شبکه شهرهای جهانی بپیوندند که همه اینها به وسیله دیپلماسی شهری مهیا می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که بازیگران جدید جغرافیای سیاسی در قرن بیست و یکم شهرها هستند و آنها همواره منافع مالی خود را در این فضاها جست‌وجو می‌کنند. سئوالات مطرح شده در این پژوهش عبارتند از؛ زمینه‌های بازیگری و چگونگی ورود شهرها به فضاهای فراملی به عنوان بازیگران جدید نظام بین‌المللی چه عواملی هستند؟ همچنین روش تحقیق به کار رفته در این پژوهش توصیفی- تحلیلی می‌باشد.

 

سرانجام این مقاله با دیدگاه پیتر تیلور، یکی از صاحبنظران جغرافیای سیاسی که مباحث جهانی‌شدن و شبکه شهرهای جهانی را نظریه‌پردازی کرده است، ورود و بازیگری کلانشهرها را در فضاهای فراملی در چارچوب ارائه مدلی مفهومی بین می‌کند.

این مقاله از لینک روبرو قابل دسترسی است.

نظرات (۱)

  1. فدایی مرد عمل

    دمت گرم واقعا مردی دکتر محمد باقر قالیباف و در قلب ما جا داری که رزرو کردی.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی