۰

با حضور شهرداران تهران و مونترال صورت گرفت؛ امضای توافق نامه همکاری میان تهران و متروپلیس

 اخبار

//bayanbox.ir/view/8794943366533713165/liot.jpg

آئین امضای توافق نامه همکاری شهرداری تهران و متروپلیس صبح امروز با حضور دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و دنیس کودر شهردار مونترال و رئیس انجمن کلانشهرهای جهان «متروپلیس» برگزار شد.

به گزارش سایت، شهردار تهران طی سخنانی در این مراسم، ضمن ابراز خوشحالی از حضور رئیس متروپلیس در تهران پیش از برگزاری نشست شهرداران کلانشهرهای دنیا در بوگوتا، ابراز داشت: امیدوارم این سفر و امضای تفاهم نامه همکاری فرصت مناسبی را برای همکاری های بیشتر و موثرتر شهرداری تهران و متروپلیس فراهم کند.

شهردار تهران با تاکید بر چالش های مشترک کلانشهرهای دنیا، ابراز داشت: مشکلات آب، فاضلاب، محیط زیست، حمل و نقل ، فضای سبز و بهداشت از جمله چالش های همه شهرها است؛ امیدوارم با حضور شما در ریاست متروپلیس این همکاری های فنی، اقتصادی و فرهنگی در شهر تهران و دیگر کلانشهرها به منظور برطرف کردن چالش های مشترک برقرار شود.

وی ضمن ابراز امیدواری برای گسترش همکاری بین تهران و مونترال، تصریح کرد: طبیعتا گفت و گوهای بین شهرداران دو شهر می تواند همکاری های بسیار نزدیک تری در عرصه های فنی و فرهنگی بین دو تهران و مونترال در آینده نزدیک برقرار کند.

شهردار تهران تاکید کرد: همچنین این فرصت فراهم خواهد شد تا در آینده نزدیک ارتباط بین دو کشور برای تامین امکانات و رفاه بیشتر برای مردم در کنار رفت و آمد های علمی، اقتصادی و توریستی فراهم شود.

همچنین «دنیس کودر» شهردار مونترال نیز طی سخنانی در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی از حضور در تهران، ابراز داشت: ما شاهد آغاز عصر جدیدی در حوزه روابط بین الملل با شعار «جهانی فکر کنید و محلی عمل کنید» هستیم؛ بر این اساس جهان را بر اساس تعاریف قدیمی بین قاره ها و کشورها تعریف نمی کنیم، بلکه این تعریف در بین شهرها صورت می گیرد.

دکتر قالیباف گفت: برای رسیدن به زمین بهتر باید گفت و گو را آغاز کنیم و شهرداران نیز در خط مقدم این اقدامات در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار قرار دارند.

وی ضمن قدردانی از شهردار تهران به خاطر نگاه و برنامه های عمیق وی برای آینده شهر تهران، تصریح کرد: در زمان حضورم در تهران شاهد بودم که چه تغییرات قابل توجهی در تهران رخ داده است.

رئیس متروپلیس با تاکید بر اینکه «تا 20 سال آینده حدود 70 درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد»، عنوان داشت: بنابراین باید برای آینده برنامه ای داشته باشیم تا کیفیت زندگی در شهرها را افزایش دهیم و در زمینه مشکلاتی همچون حمل و نقل، مدیریت فاضلاب، مدیریت آب و ... برنامه ریزی کنیم؛ در این زمینه شهرها می توانند نقش مهمی در کمک به دولت ها برای حل مشکلات ایفا کنند.

شهردار مونترال خاطر نشان ساخت: 14 کلانشهر در کنار یکدیگر برای تشکیل مترو پلیس حضور داشته اند؛  تهران هم در دو دهه گذشته نقش بسیار مهمی در این سازمان بین المللی ایفا کرده است.

وی با بیان اینکه «شاهد شروع عصر جدیدی از همکاری ها و چندجانبه گرایی در عرصه بین المللی هستیم»، عنوان داشت: باید دنبال راه حل ها و کانال های بهتر برای تعامل و ارتباطات بین کشورها هستیم و در این روابط رهبری شهرها بسیار حائر اهمیت است .

دنیس کودر در  بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز خوشحالی از امضای یادداشت تفاهم بین شهرداری تهران و متروپلیس، تاکید کرد: این یادداشت تفاهم می تواند بستری برای افزایش تعامل بین تهران و دیگرشهرهای ایران با متروپلیس باشد تا در چشم انداز اجلاس اسکان سازمان ملل متحد نقش شهرها برجسته شود. این امر همسو با برنامه و رویکرد سازمان ملل متحد است که نقش بسیار مهمی برای شهرها قائل شده تا نقش شهرها در تصمیم گیری ها فزاینده باشد.

شهردار مونترال در پایان با بیان اینکه « امضای این یادداشت تفاهم نقطه شروعی برای ایجاد روابط بین متروپلیس و شهرداری تهران است» عنوان داشت: برای اینکه ثابت کنیم در حرف ها صادق هستیم، در اینجا حضور دارم تا نشان داده شود با رویکرد جدید، نگاه جدی برای دوره جدید همکاری ها بین تهران و متروپلیس داریم.

بر اساس این گزارش شهرداری تهران از اواسط دهه 90 میلادی عضو انجمن کلانشهرهای مهم جهان شد و در این مدت به عنوان یکی از اعضای بنیانگذار و فعال همکاری های خوبی با متروپلیس داشته است.

شهرداری تهران به مدت سه سال ریاست کمیسیون حکمرانی محلی و توسعه پایدار شهری را در متروپلیس بر عهده داشته و در سال 2005 نیز اجلاس این کمیسیون به میزبانی شهرداری تهران برگزار شد.

حضور موثر تهران در رویدادها و همایش های متروپلیس، برپایی دوره های مشترک و کارگاه های آموزشی با همکاری متروپلیس در تهران و دیگر شهرهای خاورمیانه و همکاری موثر در زمینه تبادل اطلاعات و دانش تخصصی در حوزه مدیریت شهری از جمله اقدامات مشترک تهران و متروپلیس در این مدت بوده است.

 

شهردار تهران در جمع خبرنگاران عنوان:

استفاده از تجربیات دیگر کشورها برای حل چالش های مشترک کلانشهرها

دکتر قالیباف گفت: تهران بیش از دو دهه با مترو پلیس همکاری داشته و مسئولیت یکی از کمیته های کارشناسی آن نیز بر عهده شهرداری تهران است؛ از این رو امضای توافق نامه همکاری بنی تهران و متروپلیس فرصتی است که بتوانیم از تجربیات دیگر شهرها استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری میان شهرداری تهران و انجمن جهانی کلانشهرها «متروپلیس»، طی سخنانی در جمع خبرنگاران ابراز داشت: مترو پلیس انجمنی است که کلیه شهرداران کلانشهرهای دنیا در آن گرد هم آمده و به بررسی مشکلات شهرهای دنیا می پردازد؛ رئیس متروپلیس نیز پیش از اجلاس بوگوتا کلمبیا، سفری به تهران داشتند تا گفت و گو هایی درباره آن نشست با یکدیگر داشتیم.

وی با اشاره به امضای توافق نامه همکاری شهرداری تهران و متروپلیس به منظور ایفای نقش بیشتر تهران و دیگر کلانشهرهای ایران در اتحادیه جهانی کلانشهرها، تصریح کرد: تهران بیش از دو دهه با مترو پلیس همکاری داشته و مسئولیت یکی از کمیته های کارشناسی آن نیز بر عهده شهرداری تهران است؛ از این رو امضای این توافق نامه فرصتی است که بتوانیم از تجربیات دیگر شهرها استفاده کنیم.

دکتر قالیباف با بیان اینکه «هم اکنون 71 درصد جمعیت کشور ما شهرنشین هستند»، ابراز داشت: ما با چالش های جدی تری در زیر ساخت ها روبرو هستیم؛ از این رو استفاده از تجربیات دیگر کشورها می تواند برای ما مفید باشد، همانطور که این همکاری را در گذشته نیز داشته ایم. به عنوان نمونه راه اندازی بانک شهر به عنوان مرکز تاثیرگذار در توسعه شهرها نتیجه نشستی بود که در سال 2008 میلادی در سیدنی برگزار شد و در آنجا مقدمات این کار فراهم شد.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت:  علاوه بر این آقای دنیس کودر شهردار مونترال به عنوان دومین شهر بزرگ کانادا با بیش از سه و نیم میلیون نفر جمعیت است، از این رو طبیعتا همکاری های بین دو شهر نیز در نشست های بعدی در دستور کار ما خواهد بود.

وی در پایان عنوان داشت:  با شرایطی که در دولت جدید کانادا فراهم شده است، امیدوارم این ارتباطات بین دولت ها نیز برقرار شود همکاری های بین دو شهر تهران و مونترال را نیز داشته باشیم.

 

 

 

 

 

شهردار مونترال در جمع خبرنگاران:

تهران می تواند نقش مهمی در متروپلیس ایفا کند / شهردار تهران مدیری موثر و مرد عمل است

دنیس کودر با اشاره به اقدام شهرداری تهران در زمینه توسعه باغ های ایرانی در پایتخت و اقدامات موثر در زمینه توسعه شهری، تاکید کرد: معتقدم حرکت در این مسیر می تواند راهکار مهمی برای آینده ما باشد.

به گزارش ؟؟؟، دنیس کودر، شهردار مونترال کانادا و رئیس انجمن کلانشهرهای جهان «متروپلیس» در حاشیه امضای توافق نامه همکاری شهرداری تهران و متروپلیس طی سخنانی در جمع خبرنگاران ابراز داشت: امضای این یاداشت تفاهم نشان می دهد که تهران می تواند نقش مهمی در رهبری جدیدی که متروپلیس تدوین کرده است، ایفا کند.

وی خاطر نشان ساخت: هم اکنون عصر جدیدی برای متروپلیس شروع شده که نقطه کانونی آن دیپلماسی شهری است، همانطور که شعار اصلی ما تاکید بر آن دارد که «جهانی فکر کنید و محلی عمل کنید».

با تاکید بر ضرورت توجه به دیپلماسی شهری، گفت: ما می توانیم کانال ها و بسترهای جدیدی برای گفت و گو ایجاد کرده و با گفت و گو راه حلی برای مشکلات پیش رو پیدا کنیم. توافق نامه ای که امروز به امضا رسید نیز نگاهی به آینده دارد که قرار است در جریان اجلاس بوگوتا نهایی شود

شهردار مونترال کانادا در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران، تعامل شهرداری تهران با متروپلیس را بسیار موثر توصیف کرد و گفت: بسیار خوشحال هستم که در جریان این سفر فرصت داشتم تا از فعالیت های شهرداری تهران دیدن کنم.

دنیس کودر با اشاره به اقدام شهرداری تهران در زمینه توسعه باغ های ایرانی در پایتخت و اقدامات موثر در زمینه توسعه شهری، تاکید کرد: از اینکه فرصت داشتم از نزدیک کارهای شهرداری تهران را بازدید کنم خوشحال هستم و معتقدم حرکت در این مسیر می تواند راهکار مهمی برای آینده ما باشد.

وی در ادامه از تلاش های شهردار تهران تقدیر کرد و گفت: تهران شهری با جمعیت بیش از هشت میلیون نفر در شب مسایل و چالش هایی دارد؛ در این میان برخی چالش ها همچون محیط زیست، آب و فاضلاب بین کلانشهرها مشترک است؛ نکته مهم آن است که برنامه و نگاهی برای آینده داشته باشم و بر اساس آن نگاه و برنامه عمل کنیم.

شهردار مونترال تاکید کرد: دکتر قالیباف دقیقا مصداق همین توصیف ها است، چون مرد عمل هستند و نه تنها در جایگاه رهبری و مدیریت کارهای خودشان به صورت موثر ایفای نقش می کنند، بلکه فردی میدانی هم به شمار می روند که در عرصه میدانی نیز حضور دارند.

رئیس متروپلیس در پایان به بازدید خود از رصدخانه شهری تهران و مرکز کنترل ترافیک اشاره کرد و گفت: این اقدامات انجام شده نشان می دهد که چه تعاملی در این زمینه ها می تواند در عرصه جهانی شکل بگیرد و چه بسترهایی برای همکاری وجود دارد.

 

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی