۰

امضای توافق نامه همکاری میان تهران و وین

 اخبار

//bayanbox.ir/view/2235006109866821834/liot-copy.jpg

امضای توافق نامه همکاری میان تهران و وین: توسعه همکاری‌های تهران و وین به منظور ارتقای کیفیت زندگی در پایتخت

 

شهرداران تهران و وین عصر امروز طی دیداری رسمی به بررسی زمینه‌های همکاری مشترک میان دو پایتخت پرداختند.

به گزارش خبرنگار سایت، محمد باقر قالیباف طی سخنانی در این دیدار ابراز امیدواری کرد که سفر شهردار وین به تهران و امضای توافق‌نامه همکاری آغاز خوبی برای همکاری‌های مشترک باشد.

 

ما در تهران کار سختی پیش رو داریم

وی با اشاره به وسعت، جمعیت، تردد بالای شهروندان و آلودگی هوا در شهر تهران عنوان داشت: ما در تهران کار سختی پیش رو داریم چرا که روزانه باید به ۱۲میلیون نفر خدمت رسانی کنیم. البته در این زمینه تا کنون زیرساخت‌های خوبی در شهر ایجاد شده که با سرعت در حال تکمیل این زیرساخت‌ها هستیم.

شهردار تهران به اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی در پایتخت اشاره کرد و گفت: هم اکنون حدود ۲۰۰کیلومتر مترو در شهر تهران ساخته شده که این میزان در یک سال و نیم آینده به ۳۰۰کیلومتر خواهد رسید تا از این طریق بتوانیم آرامش خوبی را در شهر ایجاد کرده و روزانه ۱۰میلیون مسافر را به وسیله مترو جا به جا کنیم.

 

ارتقای کیفیت زندگی از نقاط قوت وین است

قالیباف ارتقای کیفیت زندگی در وین را یکی از نقاط قوت این شهر دانست و گفت: در طول سال‌های گذشته تاکید داشته‌ایم تا کیفیت زندگی در شهر تهران را بالا ببریم و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مناسبی نیز صورت گرفته است.

وی در ادامه ابعاد مختلف همکاری‌های مشترک تهران و وین را برشمرد و ابراز داشت: در حوزه اقتصادی می‌توان همکاری‌های مشترک را میان بانک‌شهر و بانک‌های وین آغاز کرد تا از این طریق بتوانیم سرمایه‌گذاری مشترکی در زمینه‌های مختلف به منظور ارتقای کیفیت زندگی داشته باشیم.

شهردار تهران همچنین از حوزه حمل و نقل، بازیافت زباله، گردشگری، آلودگی هوا، آموزش، انتقال تجربیات و مسایل علمی به عنوان دیگر زمینه های همکاری مشترک یاد کرد.

 

برای همکاری کارگروه مشترک تشکیل دهیم

قالیباف در پایان این بخش دیدار تاکید کرد: به منظور پیگیری مفاد توافق همکاری میان دو شهر کارگروه مشترکی در شهرداری‌های تهران و وین ایجاد می‌شود تا از این طریق با بانک‌ها، هیات‌های اقتصادی و کارشناسان شهری مذاکره شده و پروژه‌های آتی تعریف شود.

 

شهردار وین: از پیشرفت تهران شگفت زده شدم

همچنین «میشاییل هویپل»، شهردار وین نیز طی سخنانی در این دیدار ضمن ابراز شگفتی از پیشرفت‌های تهران، تصریح کرد: هم اکنون سلسله اقداماتی در شهر تهران دنبال می‌شود که ضروری است در سفرهای آتی روی این اقدامات کار کرده و همکاری‌های مشترک را گسترش دهیم.

وی با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته میان وین و شهرهای مسکو و استانبول، تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم زنجیره‌ای از مجموعه هیات‌های اقتصادی اتریش باشیم بلکه به دنبال آن هستیم که جایگاه ویژه‌ای در رابط شهری میان دو پایتخت برقرار کنیم.

شهردار وین با اشاره به امضای قراردادهای همکاری با شهرهای مختلف دنیا به منظور کمک به حل مشکلات و نیازهای مشترک، عنوان داشت: شهرهای توسعه یافته نیازها و چالش‌های مشابهی دارند که در این راستا می‌توان از تجارب متقابل برای حل این چالش‌ها استفاده کرد.

وی گفت: با امضای تفاهم نامه میان دو شهر گام اولیه خوبی برای ادامه همکاری‌ها بنا گذاشته می‌شود تا در ادامه گفت و گوهای کارشناسی دو طرف نیز ادامه پیدا کند و سنگ بنای پایداری را برای استمرار فعالیت‌های مشترک بنا بگذاریم.

هویپل در ادامه از حوزه‌های زیر ساخت‌ها و فناوری شهری، گردشگری، علمی و آموزشی و فرهنگی و هنری به عنوان محور همکاری‌های مشترک یاد کرد و گفت: آنچه بستر مناسب را فراهم می‌کند، آگاهی از وضعیت طرف مقابل است تا بتوان کارهای لجستیکی را بر اساس آن دنبال کرد و مناسبات عمیق و پایداری را شکل داد.

شهردار وین ضمن استقبال از توسعه همکاری‌های اقتصادی و بانکی میان دو پایتخت، تاکید کرد: همکاری‌های بانکی می‌تواند بستر مناسبی را برای تضمین کارهای مشترک و ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاران ایجاد کرده و آینده بسیار خوبی پیش روی دو شهر قرار دهد.

 

امضای توافق نامه همکاری میان تهران و وین

در ادامه مراسم آئین امضا توافق‌نامه همکاری تهران و وین برگزار شد. شهردار تهران طی سخنانی در این مراسم تصریح کرد: این ملاقات در زمانی صورت می گیرد که آغازی برای ارتقای کیفیت زندگی در شهر تهران است.

وی شهر وین را جزو اولین شهرهای با کیفیت زندگی در دنیا توصیف کرد و گفت: برای ما جای خوشحالی است که در زمانی که تهران هم مسیر پیشرفت و عدالت را طی می‌کند، این همکاری نزدیک را با یکی از مهم‌ترین شهرهای دنیا در حوزه کیفیت زندگی داشته باشیم.

قالیباف با اشاره به همکاری اتریش با جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب و دفاع مقدس تاکنون، عنوان داشت: امیدوارم این همکاری‌ها امروز به صورت وسیع تر در حوزه‌های اقتصادی، بانکی، حمل و نقل، گردشگری و بازیافت زباله به اوج خود برسد.

وی گفت: امیدوارم در بستر همکاری‌های بانکی خصوصا با همکاری بانک‌های وین با بانک شهر بتوانیم زمینه مناسبی برای همکاری تجار، صنعتگران و مردم دو شهر فراهم کنیم.

قالیباف همچنین ابراز داشت: با تفاهم نامه‌ای که امروز امضا می‌کنیم، کارگروه همکاری میان دو شهر فعالیت خود را آغاز می‌کنند که این باعث اعتماد بین سرمایه گذاران و همکاران در شهرهای تهران و وین خواهد بود.

به گزارش سایت «میشاییل هویپل»، شهردار وین نیز طی سخنانی در این مراسم تصریح کرد: تهران و ایران در میهمان نوازی بسیار معروف هستند اما در این حوزه میهمان‌نوازی مقامات شهرداری تهران بسیار بیشتر از انتظار ما بود که از این نظر قدردانی می‌کنم.

وی تصریح کرد: با شناختی که از جامعه بیدار ایرانی در وین پیدا کرده‌ام، کمابیش با شهر تهران آشنایی دارم اما در اروپای مرکزی تصور کلی از شهر تهران یک شهری کویری است. این در حالی است که با سفر به تهران آن را شهری سبز، با فضای سبز گسترده و بسیار پویا و زنده دیدم.

به گفته شهردار وین هدف اصلی از امضای تفاهم‌نامه سروسامان دادن به همکاری‌های علمی و شهری پراکنده است که این موضوع در راستای منافع هر دو شهر خواهد بود.

هویپل در ادامه با اشاره به چالش‌ها و مشکلات مشابه در حوزه شهری عنوان داشت: اگر بتوانیم همکاری‌های مشترکی داشته باشیم، راه حل‌های مشابهی را نیز برای مشکلات پیدا خواهیم کرد که در صورت گام برداشتن در این زمینه، در راستای منافع شهروندان هر دو شهر عمل خواهیم کرد.

وی گفت: تضادهای زیادی که میان توسعه شهری و کیفیت زندگی و اکولوژیکی در شهر وجود دارد با راه حل‌های هوشمندانه و فناوری‌های نوین قابل حل است. بر این اساس همکاری و شراکت عادلانه در این حوزه‌ها می‌تواند برای هر دو شهر مثمر ثمر باشد.

شهردار وین با ابراز تمایل به گسترش همکاری‌های دو شهر در حوزه‌های گردشگری، علمی و تحقیقاتی  و فناوری‌های شهری تصریح کرد: با فضای مثبتی که ایجاد شده است، آینده خوبی در دورنمای همکاری دو شهر به تصویر کشیده می‌شود.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی