۰

اختتامیه بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب

 اخبار

//bayanbox.ir/view/6856245727890387320/7190O.jpg

ساخت شهر آفتاب اقدامی‌عملی برای حفظ محیط‌‌ زیست است

محمدباقر قالیباف عصر امروز طی سخنانی در مراسم اختتامیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصریح کرد: خداوند بزرگ را شاکریم که با یک فراز و نشیب 5، 6 ماهه نمایشگاه شهرآفتاب آماده سازی شد و هم اکنون نیز در روز پایانی نمایشگاه افتخارآفرین کتاب تهران هستیم. مدیریت شهری این توفیق را داشت تا از یک جهت از نظرمکانی به حوزه فرهنگ و اندیشه توجه داشته باشد و از جهت دیگر براساس توافق نامه امضا شده با وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی تا سال 1400 اجاره سالن را از ناشران دریافت نخواهیم کرد .

به گزارش شهرنوشت، وی تاکید کرد: باید این اقدام را به نوعی کمک به حوزه فرهنگ نشر و فرهنگ مکتوب شهر و کشور خود بدانیم چرا که تقویت حوزه فرهنگ به معنی تقویت اقتدار و عزت ملی است و اگر در این عرصه رشد و توسعه پیدا کرده و با دیگر ملل ارتباط برقرار کنیم، هم  مشترکات خود را تقویت می کنیم و هم تمایل و برجستگی های تمدنی خودمان را نشان می دهیم که این موضوع حق این ملت و کشور است.

شهردار پایتخت ادامه داد: حتما همه ما علاقه مند هستیم تا با برگزاری نمایشگاه کتاب در مجموعه شهرآفتاب علاوه بر توجه به بحث فروش کتاب، فرصتی را فراهم کنیم تا اینجا محل گفت و گو و تضارب آرای ناشران و اهل اندیشه، محل حضور مدیران اجرایی و اهل قلم و محلی برای ارتباط خوب میان حوزه اقتصاد فرهنگ و اندیشه باشد. این از سیاست های قطعی خواهد بود که در آینده فرصت آن فراهم می شود و پس از فراغت از کارهای ابتدایی به این موضوعات خواهیم پرداخت.

وی در ادامه تاکید کرد: شهر تهران چالش های جدی و اساسی زیرساختی داشته و دارد اما با برنامه ریزی های مدونی که طی یک دهه گذشته صورت گرفته است و با اجرای دو برنامه در شهر تهران اقدامات مهمی در حوزه زیرساخت ها صورت گرفته و بر بخشی از چالش ها فائق آمدیم .

شهردار تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل ونقل عمومی تاکید کرد: در یک دهه گذشته طول خطوط متروی شهر تهران را از 80 کیلومتر به 200 کیلومتر رساندیم و در یک سال و نیم پیش رو نیز 100 کیلومتر دیگر به متروی شهر تهران اضافه خواهیم کرد .

وی افزود: با یک کار بسیار فشرده، برنامه ریزی شده و یک اقدام جهادی 6 کیلومتر خط مترو را به همراه یک ایستگاه 25 هزار مترمربعی به شهر آفتاب رساندیم تا حجم قابل توجهی از جابه جایی شهروندان به نمایشگاه با مترو صورت گیرد.

قالیباف برگزاری نمایشگاه در محدوده شهری را یکی از چالش های جدی پایتخت عنوان کرد و گفت: از سال های 81-82 چالش جدی در برگزاری نمایشگاه کتاب در محل نمایشگاه بین المللی تهران وجود داشت و اختلاف شدیدی بین دولت و شهرداری پیش آمد به نحوی که شهرداری وقت اقدام به بستن نمایشگاه بین المللی کرد. ضمن اینکه ترافیک خیابان های اطراف نمایشگاه به نحوی بود که مردم ساعت ها در اتوبان های شهیدچمران، شهیدمدرس، شهیدهمت و چهارراه پارک وی معطل می شدند و حتی کسانی که نمی خواستند به نمایشگاه بروند نیز مجبور بودند در این ترافیک قفل شده قرار بگیرند. همچنین وجود آلودگی هوا و آلودگی صوتی در اطراف نمایشگاه تبدیل به یک موضوع ضدفرهنگی شده بود .

قالیباف افزود: با یک تلاش مضاعف کلنگ نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در سال 90 به زمین زده شد و این مرکز در سال جاری، همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب به بهره برداری رسید که امیدواریم روز به روز شاهد رونق بیشتر شهر آفتاب باشیم.

وی ادامه داد: در مساحت 280هکتاری شهر آفتاب ساخت هتل ها، مراکز تجاری و اداری مناسب در کنار مراکز رفاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی قابل اجراست تا روز به روز به رونق این مجموعه افزوده شود.

شهردار پایتخت به دسترسی های مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب پرداخت و گفت: از بزرگراه ساوه و اتوبان تهران– قم دسترسی های متعددی به شهر آفتاب برقرار شده و نزدیکی آن به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز فرصت بسیار مناسبی را برای برپایی تمامی نمایشگاه های بین المللی فراهم کرده است. در کنار این موارد به منظور سهولت در مراجعه بازدیدکنندگان شهرستانی دسترسی مناسبی از اتوبان آزادگان برای نمایشگاه شهر آفتاب ایجاد شده است .

شهردار تهران تاکید کرد: مفتخر هستیم که کار این مجموعه را با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آغاز کردیم و مهم تر از آن رسالت سنگینی در حوزه ایجاد زیرساخت های محیط زیستی و نمایشگاهی تهران انجام داده ایم. چرا که این روزها بسیاری از افراد خصوصا در حوزه محیط زیست حرف می زنند و صحبت می کنند، اما اقدام و عمل برای حفظ محیط زیست ایجاد چنین زیرساخت هایی برای شهر تهران است .

وی خاطرنشان ساخت: در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب روزانه 35هزار خودرو در مجموعه پارکینگ های نمایشگاه پارک کردند. این در حالی است که اگر قرار بود نمایشگاه در داخل شهر برگزار شود مشکلاتی جدی را ایجاد می کرد.

قالیباف در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به همکاری خوب مدیریت شهری و سایر قوا و نهادها تاکید کرد: یکی از راهکارهای پیشرفت کشور جلوگیری از تنش های بی دلیل وهماهنگی خوب میان دستگاه های مختلف است، به نحوی که هم اکنون ایجاد هماهنگی با سایر ارگان ها، وزارت خانه ها و قوای سه گانه در راس برنامه های شهرداری تهران قرارداشته و منفعت این  هماهنگی ها را نیز مردم و مجموعه کشور می برند. باید توجه داشته باشید که فلسفه وجودی ما جز خدمت به مردم چیز دیگری نیست .

وی در پایان عنوان کرد: امیدواریم با همکاری و تعامل خوب با مجلس شورای اسلامی بتوانیم برای تقویت موضوعات زیرساختی در برنامه ششم توسعه، گام های جدی تر واساسی تری برداریم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی