۹ مطلب با نشانه «خبر برگزیده» ثبت شده استصوتفیلمعکس

برای حل مشکلات اقتصادی پدیده دفاع مقدس به عنوان الگو کفایت می کند/شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری ارکان اداره یک مجموعه است

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دوران دفاع مقدس نزدیک ترین، بهترین و مانوس ترین الگو برای ماست تا از آن هم از بعد مادی، هم معنوی و هم اخلاقی درس بگیریم.

محمدباقر قالیباف در مراسم اهتزاز پرچم حرم رضوی در یادمان ثامن الائمه خراسان در شهر حمیدیه با درود بر روان پاک شهدا و امام شهدا بیان کرد: خداوند بزرگ را شاکریم که در آغاز سال نو و در ایام ماه عزیز رجب در یکی از محل ها و مقرهای رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس که بدون شک محل زندگی هزاران شهید و جانباز و ایثارگر بوده و در جمع راهیان نور و خانواده های معظم شهدا و جانبازان، بزرگان و عشایر شهر ولایت مدار حمیدیه گرد هم آمده ایم.

فرمانده لشگر 5نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه از آنجایی که این جمعی که کنار هم گرد آمده ایم قصد اصلی مان شناخت بهتر از دوران دفاع مقدس است، اظهار کرد: دوران دفاع مقدس به عنوان یک پدیده ای که در ابتدای پیروزی انقلاب اتفاق افتاد و 8سال ادامه یافت به تنهایی کفایت می کند که این دوره 8ساله الگویی برای زندگی ما باشد. لازم نیست برویم کشورهای دیگر و حوادث دیگر را نگاه کنیم. اگر دستاوردهای دوران دفاع مقدس را ملاک عملمان قرار دهیم برای موفقیت و حل همه مشکلات و چالش هایی که امروز در کشور داریم، کفایت می کند. البته من مخالف استفاده از تجربه دیگران نیستیم. اما پدیده دوران دفاع مقدس نزدیک ترین بهترین و مانوس ترین الگو برای ماست که ما از آن درس بگیریم. هم از بعد مادی و هم معنوی و اخلاقی درس های زیادی برای ما دارد. نباید فکر کنیم اصول و مبانی اداره دوران دفاع مقدس چون محیط نظامی بوده نمی تواند در عرصه فرهنگی یا اقتصادی یا اجتماعی یا علم و فناوری الگو باشد.

 

توجه به خدا و باور سنت های الهی از ویژگی های دوران دفاع مقدس بود

وی افزود: در بعد معنوی و اخلاقی وقتی به دوران دفاع مقدس نگاه می کنیم می بینیم یکی از ویژگی های دوران دفاع مقدس توجه به خدا بود. در این محیط نمی شد با کسی روبه رو می شدیم که به یاد خدا نباشد. البته این درست است چون در دوران دفاع مقدس احتمال شهادت زیاد بود بیشتر به یاد خدا بود، این حرف درستی است اما سوال این است چرا هرکجا هستیم به یاد مرگ و قیامت و معاد نباشیم؟ آیا وقتی جنگ و جبهه نیست همه ماندگار هستند و یا آیا همه آنها که به جبهه آمده بودند به شهادت رسیدند؟ پس باید این درس را از دوران دفاع مقدس بگیریم که هر کجا هستیم به یاد خدا باشیم. یکی از راههایی که به یاد خدا باشیم یاد مرگ است. یکی دیگر از ویژگی های دوران دفاع مقدس توکل به خدا بود.

وی با بیان خاطره ای از اولین باری که در دوران جنگ تحمیلی به حمیدیه آمده بود، گفت: همین نقطه ای که اکنون ما در آن نشسته ایم زیر آتش دشمن بود. هیچ سروسامانی در ماههای اول جنگ نبود. اگر به لحاظ مادی می سنجیدیم واقعا هیچ نقطه امید بخشی نبود آنچه که باعث امید به رزمندگان می شد توکل به خدا بود. آیا امروز در زندگی مادی و معنوی مان توکل مان به خدا هست؟ رزمندگان توکل بر خدا را باور داشتند. هرچه برای شان پیش می آمد ولو سختی و عدم موفقیت اما باور داشتند خیرشان در آن است. در دوران دفاع مقدس رزمندگان به سنت های الهی که لا یتغیر هستند ایمان داشتند.

 قالیباف با تاکید بر اینکه امکانات کم مادی در دوران جنگ به دلیل توکل بر خدا و باور سنت های الهی از سوی رزمندگان اسلام، خللی در اراده و روحیه رزمندگان ایجاد نمی کرد، تصریح کرد: باور جنگیدن در جبهه حق، باعث پیروزی ما شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بعد از اتمام جنگ در هفته دفاع مقدس در دهه 70 در مناظرات و صحبت ها خیلی از تحلیلگران سوال شان این بود که چرا بعد از عملیات دفاع مقدس جنگ را ادامه دادید اگر ادامه نمی دادید این همه شهید نداشتیم و در دوران دفاع مقدس به پیروزی کامل نرسیدید. بنا بود حزب بعث را از بین ببرید و راه کربلا را باز کنید و ملت ایران و عراق کنار هم باشند، اما به کدام یک از این موفقیت ها دست یافتید؟ اما آیا امروز هم می توانند همان حرف های 20سال پیش را بزنند؟

قالیباف با بیان اینکه روز قبول قطعنامه 598 روز سختی برای همه ما بود و امام (ره) فرمودند من جام زهر را سرکشیدم، تاکید کرد: تا آن روز وظیفه ما جنگ بود و آن روز پذیرش قطعنامه. چون به وظیفه عمل کردیم و توکل داشتیم و معتقد بر سنت های الهی حرکت کردیم همه موفقیت ها را نصیب مان کرد و امروز می بینیم به همه اهداف دوران دفاع مقدس رسیدیم.

 

تا صف ایمان آورندگان از منافقان جدا نشود پیروزی نصیب ملتی نمی شود

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با  اشاره به هدف امریکا و اسراییل مبنی بر ایجاد ناامنی برای کشورم

ان با حضور در مرزها از طریق کردستان و غرب کشور گفت: حتی داعش تا مرزهای جلولا در 25 کیلومتری مرز ما هم حضور یافتند اما امروز رزمندگان ما در ارتفاعات جولا هستند و این همان تفسیر امام راحل است که فرمودند راه قدس از کربلا گذشته و دغدغه دشمنان ما پیشرفت انقلاب اسلامی است و همه اینها الگو گیری از دوران دفاع مقدس است و سنت های الهی پابرجاست. اگر ما در راه خدا مقاومت کنیم ولو اینکه جمعیت اندکی باشیم پیروزی نهایی از آن ماست.آنچه که لازم است صبر است.خداوند تا بندگانش را امتحان نکند و تا صف ایمان آورندگان از منافقان جدا نشود پیروزی را نصیب نمی کند. انسانها امتحان پس می دهند.

وی با بیان اینکه در بعد اخلاقی در دوران دفاع مقدس گذشت و محبت از ویژگی های رزمندگان بود، گفت: آیا امروز در  زندگی مان اهل گذشت هستیم؟ آیا وقتی حق با شماست، با بزرگواری از حق خودت می گذری؟ در مشکلات و ناملایمات اهل محبت هستیم؟ در دوران دفاع مقدس دروغ، غیبت و تهمت جایی در زندگی رزمندگان نداشت.

قالیباف دوران دفاع مقدس را به عنوان الگوی جامعه در بحث علم و فناوری خواند و گفت: امروز وقتی حرف از توان موشکی زده می شود و پرتاب ماهواره، نانو و پیشرفت های علمی و وقتی در تجهیزات نظامی بدون شک جزو 10کشور اول دنیا محسوب می شویم ، همه اینها وام دار دوران دفاع مقدس است و در ان زمان پایه گذاری شده است.

 

شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری ارکان اداره یک مجموعه است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پیچیده ترین موضوعات علمی در عرصه مسائل نظامی است، تاکید کرد: پیشرفت قابل توجه ما در عرصه نظامی بی شک به دلیل دوران دفاع مقدس است.  در حوزه مدیریتی مسیر کارسازی، دوران دفاع مقدس است. شهدای عزیز ما همگی در همین مسیر شایسته سالاری شایسته گزینی و شایسته پروری که ارکان اداره یک مجموعه است، قرار داشتند و اینها در دوران دفاع مقدس به بهترین شکل ممکن اتفاق می افتاد.

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس عدالت برقرار بود. فرهنگ سازی نیز همین طور. امروز اگر فرهنگ بسیج و جهادی و روحیه خدمت را داریم همه به برکت دفاع مقدس بود. دفاع مقدس بزرگترین پدیده ای بود که برای خود تولید فرهنگ می کرد و این فرهنگ برای همیشه ماندگار است. چون منطبق بر فرهنگ قرانی و اهل بیت است.

فرمانده لشگر 5نصر با تاکید بر اینکه پدیده دفاع مقدس به  تنهایی برای الگو گرفتن در حل مشکلات اقتصادی کفایت می کند، اظهار کرد: اداره دفاع مقدس اداره مردمی بود. تا زمانی که بنی صدر در مسند بود و فرمانده کل قوا بود و با سیستم سنتی سازمانی و کلاسیک می خواست جنگ را اداره کند هیچ موفقیتی در جنگ نداشتیم چون مردم در اداره جنگ نقشی نداشتند. در همان ماه های اول جنگ اجازه ورود ما به جبهه را نمی دادند چون می گفتند شما جنگ را نمی شناسید و ما ناگزیر بودیم از راههای مختلف دژبانی های مستقر را دور بزنیم تا بتوانیم وارد جبهه شویم. اما وقتی بنی صدر عزل شد و امام راحل دستور دادند مردم وارد دفاع مقدس شدند، پیروزی های عظیمی اتفاق افتاد. نمونه آن را در زلزله کرمانشاه هم می توان دید. البته وقتی مردم پای کار بیایند قدرت سازماندهی و مدیریت باید باشد. باید از همان دوران دفاع مقدس یاد بگیریم که آنموقع هم حضور مردم سازماندهی شده بود. امروز هم اگر مردم امدند باید ساختار سازی و سازماندهی شده باشد. امروز مردم باید اقتصاد را اداره کنند نه یک عده خاص.

وی افزود: قبل از دوران دفاع مقدس شهدایی که باعث افتخار هستند کجا بودند و چه می کردند. آیا امروز هم در حوزه های مختلف مردم ما نقشی دارند؟ هرچه هست دولتی و رسمی است. کار دولتی بدون حضور مردم کاری از پیش نمی برد همه اش ناکارامدی است و فساد از همین جا شروع می شود.

 

قالیباف با بیان اینکه انقلاب ما دو رکن و دوبال دارد ؛ اسلام و مردم تصریح کرد: هریک از این دو بال حذف شود انقلاب توان حرکت ندارد. ما در بعضی موارد اسلام را حذف می کنیم و در برخی مردم را. البته عده ای هم هستند که نه به اسلام و نه به مردم اعتقاد ندارند و یک مسیر دیگری را می روند.

فرمانده لشگر 5نصر در پایان بابیان اینکه هرجا هستیم خود را مدیون شهدا و اما م شهدا دانسته و در سایه مقام معظم رهبری راه آنها را ادامه دهیم، گفت: همه بچه هایی که به جنگ می امدند الزاما همه حزب الهی یک دست و نماز شب خوان نبودند. اما وقتی وارد جبهه می شدند تا فرماندهی هم پیش می رفتند و این می شود شایسته سالاری، تقویت انسان، مدیریت، اخلاق و... که امروز در زندگی مان نیازمند این فرهنگ هستیم.


قالیباف در مراسم اهتزاز پرچم حرم رضوی در یادمان ثامن الائمه خراسان در شهر حمیدیه: برای حل مشکلات اقتصادی پدیده دفاع مقدس به عنوان الگو کفایت می کند

محمدباقر قالیباف با حضور در مراسم گرامیداشت شهدای بدر و خیبر در شهرستان ارومیه با درود بر روح پرفتوح شهدا و امام راحل گفت: امت اسلامی امروز مدیون شهدا و امام شهداست. عزت ما احیای مجدد اسلام در سایه رشادت و شهامت مردان بزرگ، شهدای عزیز و مجاهدت خالصانه حضرت امام (ره) است.

 

نگاهمان به جای بیرون باید به داخل و جوانان کشور باشد

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه به گفته رهبر معظم انقلاب زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از اجر شهادت نیست، اظهار کرد: لازم است فرهنگ دفاع مقدس، فرهنگ شهید باکری‌ها و شهید بروجردی‌ها و... بازخواتی شود. جنگ و دوران دفاع مقدس و شهدای گرانقدرمان، تبلور فرهنگ مردم ما در ایران اسلامی هستند. این سرزمین برخاسته از منطق قران و اهل بیت شد و این مردم با انگیزه الهی به میدان آمدند و قصد و هدف شان عزت اسلام و حکومت اسلامی بود به همین دلیل هم توانستند افتخار آفرینی کنند.

 

قالیباف با تاکید بر اینکه در این ۳۰۰، ۴۰۰ سال گذشته در این کشور هروقت این سرزمین مورد تعرض دشمنان قرار گرفت، حوادث تلخی رقم خورد، بیان کرد: ثمره جنگ را دیدیم و دیدیم اگر مبتنی بر سنت‌های الهی حرکت کنیم پیروزی تضمین شده است. اگر کسانی در دوران دفاع مقدس ان قلت‌هایی بر جنگ و حتی بر ادامه جنگ بعد از عملیات بیت المقدس به ناحق وارد کردند، ولی امروز بعد از طی ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی کدام تحلیلگر با انصاف و اگاهی است که این را درک نکند که قدرت آن روز جمهوری اسلامی و امروز ما در منطقه و نیز همه اهدافی که آن روز و پس از پایان دوران دفاع مقدس –ولو به ظاهر سال ۶۷ به آن نرسیده بودیم-، اما امروز انقلاب اسلامی به همه اهدافی که دوران جنگ ترسیم کرده بودیم رسیده است.

 

رمز موفقیت‌مان در دوران دفاع مقدس این بود که اداره جنگ به دست مردم افتاد

 

وی با اشاره به فرموده حضرت امام(ره) مبنی بر اینکه راه قدس از کربلا می‌گذرد، گفت: آن زمان هنوز دشمن در خاک ما بود و ما در خرمشهر می‌جنگیدیم که امام راحل این جمله مهم را فرمودند. امروز می‌بینیم که در این مسیر حرکت کردیم و با موفقیت پیش رفتیم.

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: رمز موفقیت‌مان این بود که در دوران دفاع مقدس ملت ما و مسئولان ما و مجموعه ایران اسلامی ما ۳ ویژگی داشتند. اول اینکه اداره جنگ اداره مردمی بود. در چندماه ابتدایی دوران دفاع مقدس که اداره جنگ مردمی نبود موفقیتی کسب نشد. با اینکه جبهه اسلام بود و همین جامعه و مردم و امام بودند، اما فضای دوران دفاع مقدس در دوران بنی صدر فضای پیروزی که نبود هیچ فضای مذاکره و ... این‌ها بود بنابراین موفقیتی هم کسب نشد. اما وقتی اداره جنگ به دست مردم افتاد و مردم خود را در میدان حس کردند ولو با فرستادن دو عدد تخم مرغ بستر موفقیت فراهم شد. فراموش نکنیم که دستاورد حضور دانشجویان و تحقیقاتشان موفقیت موشکی نیرو‌های مسلح شد.

 

نگاهمان به جای بیرون باید به داخل و جوانان کشور باشد

 

قالیباف با بیان اینکه در دوران جنگ حتی در حد سیم خاردار هم تحریم بودیم به ذکر خاطره‌ای پرداخت و اظهارداشت: با مقام معظم رهبری که آن دوران رییس جمهور بودند قرار داشتم. فصل تابستان و ماه رمضان بود. در خیابان داشتم می‌رفتم یکی از دوستان که از مبارزین بود در دوران انقلاب نیز همراه مقام معظم رهبری بود را دیدم با ظاهری بسیار ساده داشت پیاده به سمت نهاد ریاست جمهوری می‌رفت. سوارش کردیم و پرسیدم چه خبر گفت: دنبال گرفتن موتور یخچال هستم. بیش از ۳ ماه است که موتور یخچال منزل رییس جمهور سوخته و درنوبت گرفتن موتور برای یخچال هستیم، اما هنوز موفق نشده ام، چون نوبت مان هنوز نشده است. باید مواد موردنیاز را خورده خورده بگیریم تا خراب نشود. منظورم از بیان این خاطره بود که مسئولان همانند مردم بودند.

 

از زمانی مشکلات‌مان آغاز شد که مردم را از صحنه تصمیم‌گیری حذف کردیم

 

وی تاکید کرد: در دوران مقدس کسی با سفارش شدن به جایی نمی‌رسید بلکه همه به دنبال لیاقت‌های‌شان مسئولیت می‌پذیرفتند. این‌ها یعنی اداره مردمی. اما آیا امروز در اداره کشور اداره مردمی داریم؟ از زمانی مشکلات‌مان آغاز شد که مردم را از صحنه تصمیم‌گیری و مردم را از صحنه بروز و ظهور برای حل مشکلات حذف کردیم.

 

قالیباف دومین ویژگی را فرهنگ جهادی و روحیه مجاهدت در میدان دفاع مقدس خواند و تشریح کرد: اگر ویژگی‌های شهید باکری را نگاه کنیم، بسیار مهربان بود، اما بسیار سرسخت. بسیار اهل گذشت بود، اما قاطع. بسیار آرام و متین است، اما پرتلاش و پر تحرک. با فکر و منطق و تحلیل و ذکر راه را بر دشمن بست و بااخلاص کار می‌کرد. امروز ما برای انجام کار‌ها در اداره کشور نیازمند فرهنگ مجاهدت و از خودگذشتگی هستیم. برای انجام کار‌ها نباید از فصل اختلافاتمان شروع کنیم بلکه باید از انجا که اختلاف نداریم و با هدف حل مشکلات مردم کار کنیم. اگر امروز در حوزه اقتصادی دچار چالش بزرگ هستیم راه حل مشکل اقتصاد مردمی است. همه مردم باید در حوزه اقتصاد ایفای نقش کنند نه فقط یک گروه خاص. همه بتوانند در مسئولیت‌ها قرار بگیرند براساس لیاقت‌های‌شان نه فقط یک گروه خاص. این‌ها رمز موفقیت در دوران دفاع مقدس بود که اگر امروز امنیت‌مان برقرار است مرهون به کارگیری مردم در دوران مقدس و وجود روحیه مجاهدت و جهادگری بوده است. حتی درمسائل اجتماعی و فرهنگی که دچار مشکل هستیم به دلیل عدم حضور مردم در عرصه های تصمیم گیری و حل مشکلات است.

 

آن‌هایی که با چپاول ملت به قدرت رسیده‌اند از مردم سو استفاده می‌کنند

 

وی با بیان اینکه نگاه به مسائل خیلی مهم است، گفت: در دوران مقدس اینطور می‌فهمیدیم که هر کسی بهتر است قوی‌تر است و باید آن را در میدان به کار بگیریم، اما امروز اینگونه فکر نمی‌کنیم. امروز اینطور فکر نمی‌کنیم بلکه می‌گوییم هرکسی قوی تراست بهتر است؛ لذا آن‌هایی که با چپاول ملت به ثروت رسیده و قوی‌تر هستند و به هر طریقی از مردم سو استفاده می‌کنند.

 

نگاهمان به جای بیرون باید به داخل و جوانان کشور باشد

 

قالیباف ادامه داد: وقتی یاد شهید و فرهنگ دفاع مقدس را زنده نگه می‌داریم باید بدانیم اگر امروز شهید باکری در میان ما بود حتما یک لحظه از احقاق حقوق محرومین و مستضعفین و مشکلات اقتصادی کشور غفلت نمی‌کرد. اگر آن روز در میدان دفاع مقدس ایشان مردانه ایستاد و جنگید، امروز هم حضور در سنگر رفع مشکلات اقتصادی مردم را وظیفه خود می‌دانست.

 

فرمانده لشگر نصر دوران دفاه مقدس سومین ویژگی را اینطور تشریح کرد: در دوران دفاع مقدس همه اهل پرداخت هزینه بودند. همه جان شان را می‌دادند. مال شان را می‌دادند. فراموش نکنیم که هر تصمیم بزرگ و هر اتفاق بزرگ حتما موافقین و مخالفینی دارد، اما اگر رسیدید به تصمیمی که خرد جمعی بر آن صحه گذاشت و همه علما و با تجربه‌ها و اهل نظر بر آن صحه گذاشتند، نباید تردید کرد و باید آن را انجام داد. البته که انجام آن کار ممکن است هزینه داشته باشد ولو هزینه سنگینی مانند اینکه آبرو ما را ببرند، اما باید انجام دهیم، چون اگرانجام ندهیم مشکل مردم حل نمی‌شود. ممکن است انگ بزنند و تهمت بزنند، اما مهم نیست باید این هزینه‌ها را بپذیریم.

 

قالیباف افزود:معلوم است که وقتی شما تصمیمات مهم برای حل مشکلات اقتصادی بگیرید حتما بخشی از داد و ستد‌هایی که در اقتصاد کشور عده‌ای فرصت طلب از طریق آن ارتزاق می‌کنند، کنسل شده و حتما برایشان مشکل ایجاد می‌شود پس به شما تهمت می‌زنند و شما حتما هزینه حذف آن را باید بدهید. باید هزینه داد و پیش رفت. این هزینه ممکن است مادی، شخصیتی، ابرو، جان یا مال باشد. اما باید مانند دوران دفاع مقدس باور داشته باشیم که فقط باید از خدا بترسسیم و بس؛ و به دنبال رضایت الهی باشیم.

 

این انقلاب، انقلاب محرومین و مستضعفین بوده، اما امروز محرومان کجای اداره این کشور هستند؟

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه باید باور داشته باشیم که تبلور رضایت الهی در رضایت مردم است، تاکید کرد: باید به مردم خدمت کنیم. این انقلاب انقلاب محرومین و مستضعفین بوده، اما امروز محرومان کجای اداره این کشور هستند؟ آیا ما آن‌ها را مانند دوران دفاع مقدس می‌بینیم و صدای شان را می‌شنویم؟ آیا اگر ظرفیتی داشتند مانند هزاران رزمنده شهیدی که در دوران دفاع مقدس حضور یافتند و افتخار آفریدند، امروز هم در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی دست شان را می‌گیریم و از ظرفیت شان استفاده می‌کنیم؟ آیا به یاد آن‌ها هستیم؟ وقتی در این مسیر حرکت نکنیم و با افراد محدود و ظرفیت محدود بخواهیم حرکت کنیم بی شک مشکلاتی مانند همین مشکلات امروز پیش روی ماست.

 

نگاهمان به جای بیرون باید به داخل و جوانان کشور باشد

 

باید نگاه‌مان به توان و قدرت مردم خودمان باشد

 

قالیباف افزود: ما امروز باید از این تجربه دوران دفاع مقدس استفاده کنیم. بعضی می‌گویند اقتصاد موضوع پیچیده‌ای است. ازاین دوستان می‌پرسم به تجربه و علوم دنیا نگاه کنید و ببینید علوم دفاعی حساس‌تر و پیچیده‌تر است یا علم اقتصاد. چطور در دوران دفاع مقدس مردم امدند و اینگونه پیروزی رارقم زدند، اما امروز نمی‌توانند بیایند در عرصه اقتصاد و موفقیتی رارقم بزنند. ان‌هایی که امروز در عرصه اقتصاد هستند از کجا آمده اند که بقیه مردم نیامده اند؟ نمونه‌های متعددی در این رابطه وجود دارد. به جای اینکه نگاه مان به بیرون از کشور باشد نگاه مان به مردم خودمان و به توان و قدرت مردم باشد. نگاه مان با اولویت به جوانان باشد. همان طور که حضرت اقا فرمودند: جوانان امروز یعنی متولدین دهه شصت نسبت به متولدین دهه چهل در همه عرصه‌ها قابل ترند.

 

دهه شصتی ها بی شک توانمندتر از ما جوانان دوران انقلاب هستند

 

وی با تاکید بر توانمندی جوانان امروز بیان کرد: ما جوانان پیروزی انقلابیم. من شهادت می‌دهم وقتی متولدین دهه ۶۰ را می‌بینم که از همه ابعاد از ما برترند. اما اشکال این است که ما مدیران این جوانان عزیز را دسته بندی و گروه بندی می‌کنیم. همه را یک طور نمی‌بینیم. ممکن است جوانی در باور دینی چندان مصمم نباشد آن وقت باقی توانمندی هایش را نادیده می‌گیریم و کنارش می‌گذاریم. جوان دیگر را به بهانه دیگر کنار می‌گذاریم. آن وقت دیگر اداره کشوراداره مردمی نمی‌شود. در دوره دفاع مقدس کسی را نگذاشتیم کنار. از کسی نپرسیدیم نماز می‌خوانی روزه می‌گیری بلکه وقتی می‌گفت: می‌خواهم مقابل حزب بعث بایستم و برای حفظ انقلاب بجنگم، دستش را هم می‌بوسیدیم. هر اشکالی هم داشت در فضای پاک انجا از بین می‌رفت و مشکل حل می‌شد. خب چرا امروز از ظرفیت جوانان استفاده نمی‌کنیم؟

 

قالیباف در پایان بابیان اینکه این انقلاب دوبال بیشتر ندارد؛ مردم و اسلام، اظهار کرد: بقیه دیگر ذیل این دو است. ما باید مردم و اسلام را داشته باشیم تا موفق باشیم. مردم بدون اسلام و اسلام بدون مردم به جایی نمی‌رسد. برای حل هر مشکلی باید به مردم پناه ببریم. امام راحل هم هروقت مشکلی پیش می‌آمد می‌گفتند خطاب من مردم است و مردم خود مشکلات را حل می‌کنند.


قالیباف در مراسم گرامیداشت شهدای بدر و خیبر در شهرستان ارومیه: دهه شصتی‌ها بی‌شک توانمندتر از ما جوانان دوران انقلاب هستند/ برای حل مشکلات کشور نگاه‌مان به نیروهای داخل و جوانان باشد
عصر امروز محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به دعوت پایگاه مقاومت بسیج ارشاد بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد ارشاد امرآباد ورامین به ایراد سخنرانی پرداخت.
 
مردم حتما دست از مسئولان بی عرضه برمی‌دارند
رمز تداوم انقلاب؛ مردم، وحدت، رهبری و کارآمدی دولت هاست

دکتر قالیباف با بیان اینکه اولویت امروز کشور حل مسائل اقتصادی است، گفت: به برخی از مسئولان باید تاکیدکرد که شما جلوی ایجاد اشتغال توسط مردم را نگیرید و قواعد نادرست و دست‌و‌پاگیر را حذف کنید؛ لازم نیست اشتغال ایجاد کنید.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تبریک ایام ا... دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدا و با اشاره به تاریخ شهر وزامین به عنوان شهری شهید پرور در تاریخ انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس اظهار کرد: آن چیزی که باعث پیروزی انقلاب شد وحدت کلمه و وحدت جامعه، نقش رهبری حضرت امام (ره) و اعتماد مردم به ولایت و حضور مردم در صحنه بود. تنها ملتی که با شعار نه شرقی، نه غربی بدون اتکا به قدرت شوروی آن زمان و امریکا در آن مقطع به پیروزی رسید تنها ملت ما بود.

محمدباقر قالیباف افزود: رمز تداوم انقلاب هم در همین ۳ اصل است؛ مردم، وحدت، رهبری و البته یک عامل چهارم هم اضافه می‌کنم، چون تا زمان پیروزی انقلاب قدرت در دست انقلاب نبود، اما بعد از پیروزی انقلاب قدرت دست مردم و انقلاب افتاد. پس عامل کارآمدی دولت در انقلاب اسلامی را هم باید اضافه کنیم. دولت به معنای عام نه خاص یعنی قوه مجریه مقننه و قضاییه؛ یعنی کارکرد و عملکرد همه دستگاه ها.

وی با بیان اینکه خواسته‌هایی که در سال ۵۷ داشتیم استقلال، ازادی، جمهوری و اسلامی بود، تصریح کرد: امروز واقعا به لحاظ استقلال نظام اسلامی کشور ما اگر نگوییم بی نظیر حتما جزو کشور‌های کم نظیر است و کشور ما امروز عزت خود را حفظ کرده است.

دکتر قالیباف با تاکید بر مبارزه با ظلم گفت: آزادی که امروز در نظام اسلامی ماست، از افتخاراتی است که به برکت انقلاب نصیب کشورمان شد. اگر هم اشکالاتی هست نباید بر عظمت این نظام سایه بیاندازد.


نباید با ناکارامدی مان مردم همیشه در صحنه را دلزده و دل شکسته بکنیم/ مردم حتما دست از مسوولان بی عرضه برمی دارند

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما ازاسلام سیاسی که امام فرمودند: فهمیدیم که وقتی نظام اسلامی بر قدرت نشست و مدیریت جامعه را به دست گرفت هم باید در ساحت دنیای جامعه تلاش کند و هم در ساحت آخرت جامعه. یعنی این‌ها از هم قابل تفکیک نیستند.

قالیباف بابیان اینکه انقلاب اسلامی هم دو رکن دارد مردم و اسلام که هیچ یک قابل جدا شدن نیستند، تاکید کرد: ما مدیران باید هم برای رفاه جامعه و هم برای سعادت جامعه کار کنیم.

وی با اشاره به لزوم کارامدی مدیران ادامه داد: نمی‌توان به مردم گفت: همه سختی‌ها را بخاطر ما تحمل کنید بلکه مردم سختی‌ها را بخاطر اسلام تحمل می‌کنند و البته حاضرند برای اینکه به عزت شان خدشه‌ای وارد نشود هر سختی را تحمل کنند.

قالیباف با تاکید بر اینکه نباید ناتوانی‌های خود در حل مشکلات بر گردن دشمنان خارجی بیاندازیم و عذر بدتر از گناه بیاوریم، خاطرنشان کرد: تداوم انقلاب در وحدت، ولایت، مردم و کارامدی دولت هاست. ما امروز در بخش کارامدی دچار اشکال هستیم که کار روزمره ما به گونه‌ای شده که باعث می‌شویم مردمی که در ساقط کردن رژیم پهلوی، مدیریت هشت سال دفاع مقدس، کسب استقلال و آزادی، رفع تهدیدات خارجی و حمایت از انقلاب توانایی شان را نشان دادند با ناکارامدی و نالایقی و بی توجهی ما مدیران دلزده و دل شکسته شوند. البته به معنای این نیست که مردم ما از اسلام و انقلاب برمی دارند، اما حتما دست از مسوولان بی عرضه بر می‌دارند.
 
مردم حتما دست از مسئولان بی عرضه برمی‌دارند
ما مخالف زالو صفتان ۴ درصد هستیم/ برای حل مشکلات نیازمند "خوب کار کردن" و "کارخوب" کردن هستیم

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز انقلاب ما نیازمند کار، تلاش و فعالیت است، اظهار کرد: هرکسی با هر گرایش و سلیقه‌ای حتی آن‌هایی که ممکن است بگویند انقلابی نیستیم، اما وطنشان، امنیت مردم و امنیت خودشان را که دوست دارند. نیرو‌های انقلابی باید تلاش کنند و خوب کار کنند و کارخوب کنند. یعنی تلاش مبتنی بر کار کارشناسی و خرد جمعی تا به جامعه ضرر نزنند.

قالیباف با بیان اینکه اگر خوب کار کنیم و در مسیر درست حرکت کنیم، از این راه حتما تولید ثروت می‌شود، گفت: اتفاقا باید دست آن ثروتمندی که از راه تلاش ثروت به دست آورده را بوسید و از ان تشکر کرد.

این عضو مجمع ادامه داد:، اما ما مخالف زالو صفتان ۴ درصدی هستیم که برای ۹۶ درصدی‌ها مشکل ایجاد می‌کنند. آن‌ها بدون تلاش به ثروت می‌رسند. با دور زدن قانون، با سفارش اقازاده‌ها و یا با نسبت‌های فامیلی که دارند. ما با این ثروتمندان مخالفیم، چون ان‌ها همان‌هایی هستند که کارگران را بیکارو تولید را مختل می‌کنند.
 
به صدای مردم احترام بگذاریم
 
دکتر قالیباف در ادامه سخنرانی با تاکید بر اینکه باید تلاش کرد تا در حوزه اقتصادی مشکلات را حل کرد، اظهارکرد: اولویت امروز کشور حل مسائل اقتصادی است. نظرسنجی‌ها این را می‌گویند. مردم این را می‌گویند. اگر نمی‌توانیم این مشکلات را حل کنیم و با پخش دلار سر کوچه می‌خواهیم اقتصاد ملی را اداره کنیم، دست‌کم به یافته‌های علمی، به نظرسنجی‌ها، به صدای مردم احترام بگذاریم و اولویت‌ها را مطابق میل‌مان تغییر ندهیم.

قالیباف تاکید کرد: اگر مشکل را نمی توانید حل کنید حداقل بی انصافی نکنید و در اولویت قرار داشتن بحث های اقتصادی را رد نکنید. ما مسوولان مکلفیم به خواست مردم احترام بگذاریم.

وی با بیان اینکه نیازمند وحدت در موضوع اقتصاد هستیم، گفت: وقتی اقتصاد مشکل اول مردم می شود همه مکلفیم با هر گرایش و سلیقه ای دست به دست هم دهیم تا مشکل مردم حل شود. البته مسوولیت بر گردن آنهایی است که در مسند قدرت هستند. آنها باید تلاش اصلی را صورت دهند.

دکتر قالیباف در مسجد ارشاد امرآباد ورامین:مردم حتما دست از مسئولان بی‌عرضه برمی‌دارند/ ما مخالف زالو صفتان ۴درصدی هستیم/ نباید با ناکارآمدی‌، مردم همیشه در صحنه را دلزده و دل‌شکسته کنیم
دکتر محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که همزمان با آغاز ایام الله دهه فجر برای دیدار با مراجع و علمای حوزه علمیه به شهر قم سفر کرده است، به دعوت شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم، در مسجد چهارمردان (پایگاه انقلاب اسلامی)‌به سخنرانی پرداخت.
 
ضرورت «یادآوری اهداف» و «بازخوانی دستاوردها»‌ی انقلاب

دکتر قالیباف پس از تسلیت ایام فاطمیه و تبریک ایام الله دهه فجر و گرامی‌داشت یاد امام راحل و شهدای شهر خون و قیام که کانون انقلاب بوده است، به ضرورت «یادآوری اهداف» و «بازخوانی دستاوردها» انقلاب اشاره کرد و گفت: «هر پدیده انسانی و طبیعی با خطر فرسودگی روبروست و انقلاب اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. برای جلوگیری از خطر، نیازمند شناخت وضع موجود و ترسیم نقشه راه آینده هستیم و برای این دوکار لازم است بدانیم که ارزش‌ها و مبانی در طول زمان ثابت هستند و تغییری در آن‌ها راه ندارد و معامله‌پذیر نیستند. این‌ها منطبق بر سنت‌های الهی هستند. اما روش‌ها و ابزار‌ها در طول زمان و بسته به شرایط تغییر می‌کنند.»

اهداف انقلاب را در شعار اصلی آن می‌توان دید: اسلام، مردم، استقلال و آزادی

وی با اشاره به این که اهداف انقلاب را می‌توان در شعار اصلی آن یعنی» استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به روشنی دید، به بازخوانی بخش‌هایی از تاریخ معاصر ایران پرداخت و با اشاره به حوادث انقلاب مشروطه و کودتای ۲۸ مرداد، دخالت بیگانگان، به ویژه امریکا، در امور داخلی ایران را نافی عزت ملی و نابودکننده استقلال دانست. قالیباف با اشاره به نیاز انسان به آزادی فکر و اندیشه و بیان، «روی پای خود بودن» و «با اراده خود عمل کردن» را از مصادبق مهم و اصلی آزادی دانست.


نه از هیمنه پوشالی دشمن بترسیم و نه از نگاه نقادانه به دستاورد‌ها و خطاهایمان 

قالیباف در ادامه افزود: «دو هدف دیگر در این شعار، توجه به مردم و حرکت بر اساس نگاه و رویکرد دینی است. اسلام سیاسی‌ای که امام به ما آموخت، بر مبنای همین اصول استوار است. اسلام عزیز، انسان را در دو ساحت دنیا و آخرت می‌بیند و دولت در معنای عام آن برای تحقق خواسته‌های مردم و اسلام، با حفظ استقلال و آزادی ملت و کشور، تشکیل می‌شود. من تلاش خواهم کرد با توجه به ضیق وقت و با رعابت انصاف، برای حرکت رو به جلو در حوزه کارکردی و ساختاری، مطالبی را عرض کنم:

ما در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم. چهل سالگی زمان بلوغ همه‌جانبه فکری است و می‌دانید که این سن، زمانی است که دیگر خطایی از انسان پذیرفته نیست. اینجا دیگر زمان آزمون و خطا نیست. در چنین زمانی لازم است بررسی دقیقی از نقاط قوت و ضعف، دستاورد‌ها و خطا‌ها داشته باشیم و همانقدر که نباید در برابر هجمه همه‌جانبه دشمن کوتاه بیاییم و از هیمنه پوشالی او بترسیم، از شناسایی خطا‌ها و اعتراف به آن‌ها هم نباید نگران باشیم و به خطاهایمان اعتراف کنیم و آن‌ها را اصلاح کنیم. اقرار کنیم که ما مسئولان پا به پای مردم نتوانستیم بیاییم. چرا که لازمه هر پیشرفت و تعالی، شناخت اشتباهات و درس گرفتن از گذشته است.»
 

امنیت حاصل خون شهداست و قابل معامله نیست

وی با طرح این موضوع که سالگرد انقلاب فرصتی برای بازنگری و نهیب زدن به خودمان است،‌ گفت: »شرایط کنونی سخت‌تر از سال ۵۷ است و کار انقلاب بدون زحمت و تلاش و جانفشانی پیش نمی‌رود‌»
قالیباف با طرح این مطلب که اسلام در ساحت دنیا برای مردم سعادت، رفاه، عدالت، امنیت، ‌اخلاق، ‌استقلال و آزادی می‌خواهد، به شرح مجمل اوضاع منطقه، اروپا و امریکا پرداخت و گفت: «نعمت امنیت وجود دارد و این امنیت،‌ مردم‌محور بوده و هست. نباید با امنیت در رقابتهای جناحی بازی کرد. امنیت هدیه دشمنان ما نیست. بلکه ثمره خون شهدا و مبارزه و مقاومت مردم ماست. امنیت قابل معامله نیست و امروز بهتر از هر زمان دیگری می‌توان نشان داد که امنیت شوخی‌بردار نیست.»

اگر مردم را از دست دادیم،‌ یعنی همه چیز را از دست داده‌ایم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشماردن خدمات صورت گرفته پس از انقلاب در حوزه‌های زیرساختی به این مطلب اشاره کرد که «نگاه ما در خدمت به مردم صرفا یک نگاه اقتصادی صرف نبوده و نیست و نباید خدمت‌رسانی به مردم را صدقه دادن نامید و فهمید که این با نگرش ما در مبنا متقاوت است. این مطلب را ما از امام یاد گرفته‌ایم که افتخار ما در خدمت به مردم است. اگر مردم را از دست دادیم،‌ یعنی همه چیز را از دست داده‌ایم.»

برخی مسئولان مردم را فقط برای زمانهای خاص لازم دارند

قالیباف در ادامه با بیان این که یکی از آسیبهای جدی و ضعفهای اساسی موجود «کم توجهی به نقش مردم در اداره کشور» است،‌افزود: مهمترین معضل و تهدید ما در حال حاضر این است که مردم آن‌گونه که باید و شابد در اداره امور کشور سهم ندارند و بعضی‌ها در سپردن اداره امور به مردم تردید دارند. این در حالی است که اگر در حوزه امنیت و دفاع کارنامه قابل قبولی داریم، بخاطر حضور مردم بوده است و اگر استقلال و عزت خود را حفظ کرده‌ایم و هویت خودمان را داریم،‌ به دلیل حضور مردم است.» 
وی با انتفاد از کسانی که فکر می‌کنند نظام به حدی تثبیت شده است که دیگر نیازی به مردم ندارد ادامه داد: «برخی می‌گویند مردم پیچیدگی‌‌های اداره امور کشور را نمی‌دانند و به همین دلیل بهتر است که در اداره کشور دخالت نکنند. این افراد مردم را فقط برای اوقاتی که خودشان تشخیص می‌دهند لازم دارند. اگر در اقتصاد فساد هست،‌ به این دلیل است که مردم را از اقتصاد حذف کرده‌اند. چطور در جایی که جنگ و خون و شهادت هست،‌جای مردم هست،‌ اما در اقتصاد و مدیریت و ... مردم نمی‌توانند؟»

مسئولی که بین مردم نیست، فشاری را که بر اقشار گوناگون هست نمی‌فهمد

قالیباف ضمن هشدار جدی به همه جریان‌ها و گرو‌ه‌ها درباره هرگونه ایجاد بی‌اعتمادی به مردم افزود: « میان مردم و مسئولان نباید فاصله‌ای وجود داشته باشد. وضع کنونی ما از این نظر مطلوب نیست. مسئولی که در میان مردم نباشد،‌ به صورت طبیعی دیگر فشاری را که برخی مردم در خانواده و اجتماع تحمل می‌کنند، نمی‌فهمد.»

وی در ادامه با اشاره به این که در طول سالیان گذشته اقلیتی اندک، با نابرابری حاصل از دور زدن قانون از برخی غفلتها و دعواهای غیرضروری و رابطه‌های خانودگی و حزبی، با دلالی و قاچاق،‌ واردات غیرضروری، ‌تبانی با بانکها و ... سواستفاده کردند و یک شبه میلیاردر شدند گفت: « ما به این جماعت می‌گوییم چهاردرصدی‌ها و این‌ها را مردم نمی‌دانیم. مردم آن ۹۶ درصدی هستند که بدون تبانی و رانت در تلاش معاش روزانه هستند،‌ که برخی در این مسیر موفق شده‌اند و عده‌ای هم با سختی روزگار می‌گذرانند. چهار درصدی آن کارخانه‌دار شریفی که از مسیر قانونی و با زحمت فراوان ایجاد اشتغال کرده و در طول سالیان ثروت مشروعی به دست آورده نیست. اتفاقا بخشی از نود و شش درصد مردم همین صاحبان ثروتها و صنایع سالم هستند که از ناحیه رانت‌خواری چهاردرصدی ‌ها آسیب زیاد دیده‌اند و نتوانسته‌اند کارشان را گسترش بدهند و بعضا به ورطه ورشکستگی هم افتاده‌اند. ما دست صادرکنندگان و تلاشگران را می‌بوسیم و وظیفه‌مان کمک به آنهاست.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت در ادامه با ورود به بررسی وضعیت کارآمدی نظام اداری کشور، به مشکل «تمرکزگرایی» و حل نشدن کارها بدون امضا و تأیید بالادستی‌ها گفت: «برای یک کار اداری ساده مردم باید صدها کیلومتر راه طی کنند و ساعتها وقت در سیستم اداری بگذرانند. مردم از ادارات راضی خارج نمی‌شوند و کارها به شیوه عادی و بعضاً قانونی حل و فصل نمی‌شود. سالانه صدها میلیارد صرف پرداخت حق مأموریت، اقامت و رفت و آمد مسئولان از شهرستانها به تهران و مراکز استان‌ها می‌شود.

حرف زدن صرف، حاصل بی‌تحرکی و بی‌حوصلگی و میدان ندادن به جوانان

عدم توجه برخی مسئولان به روش‌ها و ابزارهای مدیریتی جدید و کهولت سن و بی‌تحرکی و بی‌حوصلگی به چیزی جز «حرف زدن صرف» یا «تردید در باورها وارزش‌ها» راه نمی‌برد. چرا؟ چون نیاز به تحرک و اندیشه و نیروی خلاق و جوان هست اما برخی می‌خواهند به هر قیمتی در قدرت باقی بمانند، ولو پذیرش ذلت برای کشور.»

 

مردمی کردن مدل اداره کشور، ضروری‌ترین نیاز امروز کشور است / نباید اجازه داد «چهاردرصدی‌ها»، «مدیران قجری و ایل و تباری» به راحتی قانون را دور بزنند

قالیباف در فراز پایانی سخنان خود خطاب به حضار گفت: «عزیزان! ناامیدی و دلسردی چاره کار نیست. باید آستین‌‌ها را بالا زد و به میدان آمد. باید تجارب انباشته و شناخت دقیق را در اختیار جوانان و نسل جدیدی که امروزه آماده پذیرش مسئولیت است قرار داد و به آنها اعتماد کرد. باید در مدل اداره کشور بازنگری و به معنای واقعی آن را مردمی کرد. اداره مردمی کشور اساسی‌ترین و فوری‌ترین نیاز کشور است. علاوه بر این نباید اجازه داد «چهاردرصدی‌ها»، «مدیران قجری و ایل‌وتباری» به راحتی قانون را دور بزنند و با روابط، نابرابری‌های اجتماعی را تشدید کنند. و در پایان این که دفاع از حق مردم و خدمت‌رسانی به آنها نباید مایه شرمندگی کسی باشد. باید افتخار کنیم که خدمتگذار مردم باشیم.»

جوان های کارآمد فارغ از جناح سیاسی شان باید به کار گرفته شوند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ظرفیت های بالفعل اقتصادی ما قادر است مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، تاکید کرد: اصلا مهم نیست یک جوان از کدام جناح سیاسی باشد. مهم این است که وقتی حرف زدن، علم، مدیریت و جسارت در تصمیم گیری اش را می بینید لذت می برید و به کارامدی اش صحه می گذارید. امروز کشور به این مدیریت جوان نیازمند است. نسل جدید آماده پذیریش مسوولیت هاست. رها کنیم مسوولیت ها را و به جوان ها میدان دهیم تا تحول ایجاد شود.

دکتر قالیباف در مسجد چهارمردان قم: امنیت، حاصل خون شهداست و قابل معامله نیست/ نه از هیمنه پوشالی دشمن بترسیم نه از اعتراف به اشتباهات/ نباید اجازه داد ۴درصدی‌ها و مدیران قجری نابرابری‌ها را تشدید کنند
محمد باقر قالیباف عصر امروز سی و یکم مرداد96 طی سخنانی در مراسم بازدید از مراحل پایانی مرمت خانه اتحادیه و تبدیل آن به موزه مشاهیر ابراز داشت: خوشحال هستم در آخرین روز مسئولیتم در شهرداری تهران این توفیق را پیدا کردیم که در این مکان تاریخی حضور پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: ما با کمک نخبگان برنامه اول، دوم و سوم را در شهر تهران تنظیم کردیم و امروز می بینیم که با همت بلند، خرد و کار جمعی  و مشورت همکارانم بیش از 90 درصد آن چیزی که تحت عنوان برنامه نوشتیم، گام به گام تحقق پیدا کرده است. البته سختی های بسیار زیادی را در این راه تحمل کردیم اما خداوند را شاهد می گیرم که همه آن سختی ها هم برای ما لذت بخش بود.


با هدف ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی کار را شروع کردیم


شهردار تهران تاکید کرد: ما با هدف بسیار روشن تحت عنوان ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی کار را شروع کردیم و بعد بر اساس این هدف با رویکرد فرهنگی و اجتماعی حرکت کردیم، البته این تصمیم خیلی سختی بود  چرا که امروز هر کار فرهنگی که می خواهیم انجام دهیم، می گوییم کار فرهنگی پول می خواهد و همه باید به آن کمک مالی کنند. این در حالی است که فرهنگ در ذات خودش به حدی ظرفیت مادی و معنوی دارد که نیاز به هیچ چیز دیگری ندارد. علت هم آن است که منابع عظیم انسانی در این حوزه وجود دارد و خلاقیت این افراد است که سایر ظرفیت ها را در کنار خودش به وجود می آورد.


تفاوت برنامه های ما با دیگر برنامه ها اصرار بر اجرا به رغم پرداختن هزینه هاست


قالیباف عنوان داشت: شاید تفاوت برنامه ما در شهرداری تهران با بعضی برنامه های دیگر آن بود که من سعی کردم بر مدار برنامه حرکت کنیم و در این مسیر گاهی اوقات سختی ها و ریسک های بسیار بزرگی هم داشتیم. روزی که در شهر تصمیم گرفته شد خیابان 15 خرداد بسته شود ، همه به صورت یکپارچه با این تصمیم مخالف بودند. حتی مسئولان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت کشور، خود بازاریان و مردم هم مخالف اجرای این تصمیم بودند و تنها ما در شهرداری تهران با نیروی انتظامی به این نتیجه رسیده بودیم که باید این اتفاق بیفتد. چرا که بحث های منطقی در حوزه آسیب های اجتماعی داشتیم و به این نتیجه رسیده بودیم که ارتقای کیفیت زندگی باید از منطقه 12 شروع شود چرا که در شش دهه گذشته این منطقه دائم تخریب شده است.

وی ادامه داد: همه به حد کفایت حرف  زده ایم و روی کاغذ نوشته ایم اما بالاخره از یک جایی باید بایستیم و این حرف ها را شروع کنیم. آغاز کار ما برای اجرای جدی و مصمم طرح در بستر خیابان 15 خرداد بود. در نهایت پس از اجرای این طرح شاهد بودیم که کمتر از 15 روز همان هایی که پلاکارد زدند و تجمع کردند و بعضا با زبان ما را نواختند دوباره جمع شدند و پلاکارد آنها به پلاکارد تشویق تبدیل شد که ای کاش این کار زودتر صورت می گرفت.

شهردار تهران ابراز داشت: این به معنی تغییر نگرش از یک عادت غلط چند دهه ای است و آثار فراوانی هم به دنبال داشت. به عنوان نمونه امروز نرخ رشد ساخت و ساز مسکن در سراسر کشور و حتی مناطق برخوردار تهران منفی است اما بعد از هفت سال تلاش در منطقه 12 به نقطه ای رسیده ایم که بر اساس شاخص های بانک مرکزی در سال 94 و 95 تنها جایی که در حوزه ساخت و ساز رشد دو رقمی داشته همین منطقه بوده است.


احیای خانه اتحادیه احیای زندگی در قلب تاریخی تهران است


قالیباف در ادامه به روند بازسازی خانه – باغ اتحادیه در قلب تاریخی تهران اشاره کرد و گفت: ما اینجا تنها یک ساختمان را احیا نکردیم بلکه این پایه گذار یک حرکتی است که دوباره حیات و زندگی را به منطقه 12 بر می گرداند. راه حل آسیب های اجتماعی در دراز مدت و رویکرد انسان محوری نیز همین است.

وی ابراز داشت: این همه حرف می زدیم که پیاده ها بر ماشین ارجحیت دارند اما حاضر نبودیم در خیابانی که روزی یک و نیم میلیون نفر حرکت می کنند،  40 – 50 هزار ماشین را جمع کنیم . آن روز به بعضی عزیزان که صاحب نظر بودند گفتم نیازمند حمایت شما هستم که قلم بزنید اما واقعا مردد بودند چون نمی دانستند سرنوشت این طرح چه خواهد شد.

به گفته شهردار تهران در حاشیه این مراسم تفاهم نامه مربوط به تئاتر نصر در خیابان لاله زار امضا می شود تا کار اجرایی آن آغاز شده و به موزه تئاتر تبدیل شود.

قالیباف افزود: در محدوده حصار ناصری 14 دروازه تاریخی وجود دارد که دروازه غار و دروازه حضرت عبدالعظیم(ع) با همان سبک و معماری و کاشی در نقطه خودش احیا شده است.


تا کی مردم باید هزینه ناهماهنگی ها و ضعف ما مدیران را تحمل کنند؟


وی ادامه داد: بارها به عزیزان در میراث فرهنگی می گفتیم که چرا انقدر با هم بحث می کنیم؟ فلان موزه را در حاشیه میدان امام خمینی (ره) درست می کنیم اما بعد می ایستیم که چگونه از آن استفاده کنیم، این قهر خداوند را می آورد و نعمت را از ما می گیرد. ما باید بت پرستی قرن بیست و یکی را کنار بگذاریم. چرا همکاری نمی کنیم و از ظرفیت های هم استفاده نمی کنیم؟ تا کی مردم باید هزینه نا هماهنگی ها و ضعف  ما مدیران را تحمل کنند؟

شهردار تهران ابراز داشت: روزی که طرح تحول منطقه 12 را به شورا آوردیم بعضی دوستان خیلی مخالفت کردند و گاهی با القابی حرف زده می شد که با این روش ها نمی شود کار را حل کرد. با کدام روش می شود کار را حل کرد؟ کجای زندگی انسان ها اگر انضباط نداشته باشد می شود کار را پیش برد؟ امروز شاهد هستیم که بعد از شش سال تلاش در منطقه 12 امروز توانستیم به این نقطه برسیم و امیدواریم این شتاب بیشتر شود.


3روز در هفته را در منطقه12 باخانواده ام ساکن می شدم تا مشکلات را از نزدیک لمس کنم


قالیباف ادامه داد: برای شروع این کار لازم شد تا گاهی شب و روزهایی از زندگی خود را به منطقه 12 منتقل کنم به نحوی که در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه  وجمعه زن و بچه را به منطقه 12 آوردم، در این مدت شب ها در محل راه رفتم و زندگی کردم که حس اینجا را بگیرم. یک شب سرزده به مسجدی رفتم و خانم های مسجد از پشت پرده بر من تاختند؛ من هم اجازه گرفتم و در بخش خانم ها با آنها صحبت کردم اما دو سال بعد دوباره به آن مسجد رفتم و دیدم نگاه و رفتار مردم متحول شده است.


رقم خوردن اتفاقات بزرگ با حضور اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشمندان


وی در ادامه به اهمیت موضوع گردشگری و اشتغال در منطقه 12 اشاره کرد و گفت: با رویکرد اجتماعی و فرهنگی و با حضور اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشمندان می توانیم اتفاقات بزرگی برای شهر و کشور رقم بزنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: ما امروز در این محل افتتاح نداریم، بلکه می خواهیم مطمئن باشیم کار در مسیر خودش قرار می گیرد. هر موقع اینجا آمدم همه کارگران و مهندسان و زحمت کشان با عشق و دل کار کردند که به همه آنها خدا قوت می گویم.


لزوم نگاه فرهنگی در اقتصاد مقاومتی


محمدباقر قالیباف با بیان اینکه حتی در اقتصاد مقاومتی هم باید نگاه ما، نگاه فرهنگی باشد، گفت: اگر بقیه کشورها برای پیشرفت خود اولویت و توجه را به فرهنگ می دهند ما نیز برای پیشرفت خود ناگزیر هستیم که به رویکرد فرهنگی و اجتماعی اولویت دهیم. روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی هم همین نگاه فرهنگی است که آثار آن را هم امروز می بینیم.

امروز آخرین روز کاری شهردار جهادی پایتخت جمهوری اسلامی ایران است که خدمات ارزنده ای را طی دوران 12ساله اش در تهران ارائه داده است.
شهردار تهران در بازدید از مراحل پایانی مرمت خانه اتحادیه و تبدیل آن به موزه مشاهیر؛ احیای خانه اتحادیه احیای زندگی در قلب تاریخی تهران

به گزارش خبرنگار شهرنوشت محمدباقر قالیباف در برنامه شنبه شب «نگاه یک» در خصوص اصلی ترین مشکل شهرداری ها گفت: موضوع شهر و شهرداری در کشور ما مشکلات ریشه ای و اساسی دارد که مهم ترین بخش آن به مشکلات ساختاری و جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور ما مربوط می شود.

مدیریت یکپارچه شهری حلقه مفقوده خدمات دهی مطلوب شهرداری ها

وی با بیان اینکه اگر نگاهی به بقیه کشورهای دنیا داشته باشیم - فارغ از نوع حکومت ها شامل گونه های جمهوری، پادشاهی، پارلمانی، ریاستی، متمرکز و فدرال – عمده این سیستم های حکومتی در سطح اداره شهر بنا به نوع سوابق و تجربه دیگر کشورها یک مدیریت یکپارچه شهری را دارند، اظهارکرد: امروز حتی در کشورهای جنوب غرب آسیا، شبه قاره هند و شرق آسیا و اروپا شاهد هستیم که مجموعه شهرداری ها از اختیارات ویژه ای برخودار هستند، به نحوی که درخصوص امور زندگی روزانه مردم در حوزه های فرهنگی، بهداشتی، خدماتی و آموزش و پرورش به صورت یکپارچه پاسخگو هستند. یعنی واقعا شهردار هستند و مسئولیت دارند اما در کشور ما اینگونه نیست.

شهردار پایتخت ادامه داد: گاهی در محلات که بین مردم حضور پیدا می کنیم می بینیم توقع مردم روشنایی کوچه، مشکل آب و فاضلاب، مدرسه و... است، اما درواقع مسئولیت هیچ کدام از اینها با شهرداری نیست. آیا مردم از ما می پذیرند که مسئولیت آن با ما نیست و یا درست است این حرف را بزنیم؟

قالیباف با تاکید بر اینکه 70درصد جمعیت ما شهرنشین شده اند اما جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور مناسب نیست، تصریح کرد: حتما موضوعاتی مثل محیط زیست، ورزش و میراث فرهنگی مهم است اما اداره شهرها اهمیت کمتری از این موارد دارد؟

وی با بیان اینکه در اغلب شهرهای دنیا شهرداری ها خودشان یک دولت محلی هستند، گفت: این حرف بدان معناست که همه نیازهای شهر در حوزه خدمات عمومی با مسئولیت شهرداری است و آنها پاسخگو هستند، اما سیستم اداری و اجرایی ما در کشور به شدت متمرکز است یعنی در همه موضوعات مرکزی تصمیم می گیریم و رفتار می کنیم.

شهردار تهران با ذکر مثالی افزود: خیلی وقت ها شهرداری یک پیاده رو می سازد  و آماده می کند. بعد از یک ماه یکی می آید می گوید باید بکنیم. شهروند می گوید اینجا می خواهند به ما آب و برق و گاز بدهند و مخابرات می خواهد کابل بکشد شما چرا اجازه حفاری نمی دهید؟ و ما با اینکه آنجا را سه ماه نیست آسفالت کرده ایم باید برای رفع مشکل مردم اجازه دهیم. اینجاست که وقتی هماهنگی وجود ندارد اداره کلانشهر به این بزرگی واقعا سخت می شود. نتیجه این می شود شهر به این بزرگی کانال تاسیسات شهری هم نداشته باشد این غیر قابل تصور است.

مهم ترین مشکل شهرها مشکلات ساختاری و جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور است

قالیباف با بیان اینکه مهم ترین مشکل شهرها مشکل ساختاری و جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور است، خاطرنشان کرد: نمی شود با بخشنامه در سازمان شهرداری ها در معاونت وزارت کشور بخواهیم بر هزار شهرداری در کشور نظارت کنیم.

لزوم واگذاری امور تصدی گری به شهرداری ها و تولی گری و حاکمیتی در اختیار دولت

شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر راه حل رفع مشکل مطروحه گفت:  در درجه اول دولت باید بپذیرد دست از تمرکز گرایی بردارد، قانون را اصلاح کند و به مجلس داده شود و مدیریت یکپارچه شهری شکل گیرد. به طوری که شوراهای شهر واقعا شورای شهر باشند یعنی برای همه جنبه های شهر تصمیم بگیرند و فقط شورای شهرداری نباشند که به امور مربوط به شهرداری ها فقط بپردازد.

وی ادامه داد: باید هر اموری که جنبه حاکمیتی ندارد و امورات تصدی گیری به شهرداری ها واگذار شود و امورات تولی گری و حاکمیتی در اختیار دولت باقی بماند تا به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی فعالیت کنند. تا این تصمیم و اصلاح صورت نگیرد به اعتقاد من کارهای اساسی و ماندگار در شهرها امکان پذیر نخواهد بود.

عملکرد ما را باید مردم قضاوت کنند

شهردار پایتخت با تاکید بر اینکه عملکرد ما را باید مردم قضاوت کنند، اظهارکرد: اگر نگاهی به آمارها داشته باشیم، می بینیم مردم خوب ما در شهر تهران خصوصا اهالی فرهنگ، نخبگان، متخصصان و گروه ها و اقشار اثرگذار دست به دست هم دادند و اتفاقات خوبی در شهر افتاد. این اتفاقات در 12 سال گذشته را اگر بخواهیم با گذشته مقایسه کنیم باید بگوییم در حوزه توسعه شهری و پیشرفت زیر ساخت های شهر اقدامات دوره اخیر مدیریت شهری با کل تاریخ شهرداری در شهر تهران قابل مقایسه است.

وی در توضیح بیشتر افزود: در سال 84 که توفیق خدمت را پیدا کردیم کلا 157 تقاطع غیرهمسطع در این شهر شامل پل روگذر و زیر گذر و دسترسی ها بود اما امروز این ها به حدود 350 تقاطع غیرهمسطح رسیده و بیش از دو برابر شده است. یعنی تعداد کل پل های ساخته شده در تهران در طول این 12 سال دو برابر شده است. فقط در اتوبان امام علی به تنهایی 57 پل ساخته شده است.

احداث 57پل تنها در بزرگراه امام علی(ع)

قالیباف با پرداختن به شرایط بزرگراه نواب بیان کرد: اتوبان نواب صفوی وقتی احداث شد شهر به دو  نیمه شد و ارتباط چپ و راست قطع شد و با حجم تراکم زیادی ساختمان در کنار اتوبان ساخته شده است. اما ما در اتوبان امام علی که از شمال تا جنوبی ترین نقطه شهر می رود، در حین اینکه کندروها در اطراف برای دسترسی محلی است و خط ویژه اتوبوسرانی دیده شده است، 57 پل شرقی و غربی داریم تا هیچ دسترسی قطع نشود. ضمن اینکه اتوبان را به منفی یک بردیم یعنی در سطح مردم هیچ چیزی نمی بینند و تمام پل های عابر پیاده نیز وجود دارد.

احداث تمامی تونل های شهری پایتخت در دوره اخیر مدیریت شهری

وی سپس به تعداد تونل های شهری احداث شده در دوره اخیر مدیریت شهری اشاره و اظهارکرد: در این مدت هیچ تونل حمل و نقلی نداشتیم. تنها تونلی که داشتیم تونل رسالت بود که 11 سال بود کار ساخت آن شروع شده بود اما حدود 47 درصد پیشرفت کار داشتیم اما وقتی مسوولیت شهرداری را برعهده گرفتم حدود یک سال و اندی بعد این تونل را افتتاح کردیم و امروز بالغ بر 24 کیلومتر تونل تنها مخصوص حمل و نقل خودرو داریم. این به جز تونل های مترو، آب های سطحی و تاسیسات است. زیرا به عنوان مثال زمانی که پل صدر را ساختیم تمامی دکل های وسط را به کانال تاسیسات منتقل کردیم و این کانال ساخته شد.

احداث بالغ بر هزار پارک در 12سال اخیر

شهردار تهران به اقدامات 12سال اخیر در حوزه فضای سبز نیز پرداخت و گفت: تا سال 84 در شهر تهران حدود 1200 پارک بیشتر نداشتیم اما امروز بیش از دو هزار و 200 پارک در شهر تهران داریم. این مشهود است که در مقیاس محله، ناحیه و شهری این پارک ها وجود دارد. به عنوان نمونه بوستان بزرگ یاس در شرق تهران وجود دارد. از سرانه حدود کمتر از 9 متر برای هر نفر به حود 16 مترمربع سرانه فضای سبز به ازای هر نفر رسیده ایم. البته مناطق 9 و 10 از نظر وضعیت فضای سبز سرانه خوبی ندارند. دلیلش هم بافت متراکم این مناطق است که حتی زمین های بزرگی برای تملک وجود نداشت که آن را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس طرح جامع که البته پیش بینی شده است اهدافش باید در سال 1404 تحقق پیدا کند، هم اکنون به شاخص های قابل توجهی رسیده ایم. البته بعضی جاها توزیع ما توزیع نرمالی نیست. اما به عنوانمثال پارک ولایت 300 هکتار در جنوب شهر اتفاق بزرگی بود که رخ داد. 7 رود دره در تهران تفرجگاه شده اند. رود دره فرحزاد در نهج ابلاغه، جوانمردان، ولنجک؛ دربند، دارآباد و اوین درکه.

وی با اشاره به فضای سبز بزرگراهی گفت: امروز در هیچ بزرگراه و رمپ و لوپ زمین رها شده بدون فضای سبز را مشاهده نمی کنید. اگر تصاویر دوربینی 10 سال قبل تهران را نگاه کنید و با امروز مقایسه کنید امروز همه محیط ها متفاوت است. اگر بزرگراه های یادگار، چمران، مدرس، تپه های عباس آباد، اتوبان همت و آزادگان را مقایسه کنید در حوزه فضای سبز افدامات گسترده ای صورت گرفته است.

محمدباقر قالیباف با فعالیت های حوزه عمرانی پرداخت و بیان کرد: در حوزه زیر ساخت های بزرگراه ها، تونل ها و فضای سبز عدد و رقم ها اینگونه است که همه اقداماتی که تا پیش از این دوره در شهر تهران انجام شده است به همین مقدار در 12 سال گذشته کار انجام شده است.

مشکل آلودگی هوا را می توانستیم حل کنیم اما مسوولیتش را به شهرداری ندادند

وی با تاکیدبر اینکه بحث های مبنایی برای مدیریت یکپارچه بر همه مسایل شهر سایه انداخته است، تصریح کرد: اگر از من سوال شود مهم ترین چالش شهر تهران در حوزه های کارکردی چیست می گویم موضوع آلودگی هوا. در این دوره مدیریت بارها در تلویزیون همین بحث شد. بعضی ها معتقدند آلودگی هوا قابل حل نیست اما من معتقدم آلودگی هوا قابل حل است و حتی زمان گذاشتم. گفتم در مدت شش ماه می توانیم شرایط را از حالت بحرانی نجات دهیم اما مسئولیت این کار با دولت است و با شهرداری ها نیست. این به خاطر همان تمرکز گرایی و نبود یکپارچگی مدیریت شهری است. دولت عکس العمل نشان داد و گفتند اگر شهرداری این را می گوید مگر طرحی دارد. ما در سال 94 این طرح را دادیم و کارشناسی های متعددی شد. ما معتقد بودیم اجرای طرح را شهرداری بهتر از دولت می تواند انجام دهد نه اینکه دولت ضعیف است اما دولت انقدر موضوعات ملی و اساسی دیگری دارد که وقت لازم را برای این کار پیدا نخواهد کرد. این کار موضوع مهمی برای شهر تهران است اما الزاما موضوع اول دولت نیست چرا که دولت بحران آّب، رشد اقتصادی و مسایل سیاست خارجی و ... دارد که باید به آنها بپردازد. اما به هر حال دوستان تصمیم گرفتند خودشان عمل کنند.

وی ادامه داد: کلیات طرح بخش های سلبی و ایجابی داشت که این دو بخش توام با هم انجام می شد. یکی از این بخش ها می توانست توسعه حمل  نقل شهری با سرعت بیشتری باشد و حتی تسهیلاتی در قانون برای این کار را ایجاد کنیم اگر دولت امکان کمک مالی ندارد با اصلاح قوانین می توانستیم بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی بیاوریم و با سرعت بیشتری این کار را پیش ببریم.

برخی اقدامات موثری در حوزه الودگی هوا فقط نیاز به تصمیم گیری دارد نه پول

قالیباف با بیان اینکه ابتدای سال 84 ما حدودا دو میلیون خودرو داشتیم اما در حال حاضر تعداد خودروها دوبرابر شده و بیش از 4 میلیون خودرو داریم، گفت: سوخت ها امروز استاندارد شده است اما در گذشته نه گازوئیل و نه بنزین استاندارد نبود. ضمن اینکه مثلا ما در شهر در شب ها کامیون هایی داخل شهر حرکت می کنند که حداقل 40 سال از عمرشان گذشته است چه کسی به این ها اجازه حرکت می دهد و چرا متوقف نمی شوند؟ چرا موتور سیکلت هایی وجود دارد که یک موتور سیکلت به اندازه بیش از 5 خودرو آلودگی دارند اما امروز تعداد موتور سیکلت های ما با تعداد خودروها رقابت می کنند. بعضی از این اقدامات سلبی است و پول نمی خواست بلکه تصمیم گیری می خواست.

جمعیت خود شهر تهران رو به افزایش نیست

وی با تاکید بر اینکه جمعیت خود شهر تهران رو به افزایش نیست، خاطرنشان کرد: به شهر تهران در محدوده 640 کیلومتر شهر تهران رشد مهاجرت غیر طبیعی نیست و زالد و ولد نیز از سطح نرمال پائین تر است اما عمده مهاجرتی که صورت می گیرد به اطراف شهر تهران است. اما این هایی که اطراف شهر تهران می آیند در حوزه مسایل اجتماعی اقتصادی فرهنگی رفت و آمد و اشتغال وارد شهر تهران می شوند و خارج می شوند و تبعاتش برای شهر تهران است. این یک مشکل ملی است.امروز در دشت تهران ما یک درصد خاک سرزمین را داریم اما حدود 23 درصد جمعیت را متمرکز کرده ایم معنی این حرف آن است که بحران آلودگی آب، هوا و خاک وجود دارد. نشست زمین در تهران نیز مربوط به مشکلات آب و خاک است که این نشست ها را به وجود می آورد.

 

به دولتمردان گفتم تصمیم بگیرید شهرداری مجوز ساخت و ساز ندهد ما اجرا می کنیم

وی تاکید کرد: اعمال نشدن سیاست های درست باعث بروز این مشکلات می شود. حتما ساخت و ساز  هم نقش دارد اما همین بحث حدود سه سال قبل با حضور وزیر راه و شهرسازی و همه سازمان های نظام مهندسی پیش آمد. من اعلام کردم دولت تصمیم بگیرد بگوید شهرداری هیچ جواز ساخت و ساز درتهران صادر نکند. دولت می تواند این تصمیم را بگیرد؟ من همان زمان گفتم اگر این تصمیم را انجام دهیئ ما هم اجرا می کنیم اما این اتفاق نیفتاد بعد می گویند شهرداری تورم در حوزه مسکن ایجاد کرد.

تراکم فروشی در تهران کنونی حرف گزافی است/مسئولان غیرمنطقی اظهارنظر نکنند

قالیباف با بیان اینکه تراکم فروشی حرف گزافی است، گفت: خارج از ضوابط کسانی که خودشان مسئول این کار هستند حرف گزاف و غیر منطقی و غیر قانونی نگویند. تراکم یعنی شهروندانی که در این شهر زندگی می کنند بر اساس قوانین حقوقی دارند. کسی که 100 متر زمین دارد بر اساس طرح جامع تصویب شده تراکم پایه 120 متر از خیابان انقلاب به شمال دارد و از خیابان انقلاب به جنوب 180 تراکم پایه دارد. یعنی اگر 100 متر زمین داشته باشد 120 متر تراکم پایه دارد که حق عمومی همه شهروندان این شهر است و طبق قانونی است که تصویب شده است. بر اساس همان طرح جامع که به تصویب شورای عالی شهرسازی و دولت رسیده است یک تراکم مجاز هم وجود دارد یعنی بارگزاری بر اساس طرح دیده شده است. ممکن است بعضی جاها این ظرفیت و پهنه بندی ها 240 درصد و بعضی نقاط 360 درصد باشد اما همه این ها ضوابط دارد و به آن تراکم مجاز می گویند.

در دهه هفتاد هرچقدر پول می دادی تراکم می گرفتی

شهردار تهران با تاکید بر اینکه طرح جامع در شورای عالی شهرسازی تصویب می شود، بیان کرد: جالب است بدانید شهرداری ها هم خودشان عضو این شورا نیستند. طرح تفصیلی در کمیسیون ماده 5 تصویب می شود که 7 عضو دارد و یک عضو شهرداری و شش عضو دولت هستند. این ها بر اساس بررسی های کارشناسی صورت می گیرد. وقتی می گوییم تراکم غرض تراکم پایه و مجاز است. در گذشته مردم می گفتند هر چقدر پول بدهی، آش می خوری یعنی در دهه70 اگر هر چقدر پول می دادی هر چه طبقه بیشتری می خواستی به شما تراکم می داند. نمونه ها و عدد و رقم و آمار وجود دارد اما در این دوره مدیریت شهری به هیچ عنوان این نبود اگر کسی پول بدهد بتواند تراکم خارج از این دو دریافت کند. اگر جایی ضوابط و مقررات 9 طبقه و یا بلند مرتبه بود هرگز از ظرفیت مصوبات بیشتر به کسی ندادند. البته اینجا تخلفات در اجرا بود که سازمان نظام مهندسی و شهرداری باید برخورد می کردند که برخورد کردند.

مشکلات آلودگی هوا چند بخشی است و تنها موضوع جمعیت نیست

وی با بیان اینکه امروز مشکلات آلودگی هوا چند بخشی است و تنها موضوع جمعیت نیست چرا که رشد جمعیت در شهر تهران ثابت شده است، گفت: همه اصلاح قوانین باید با هم صورت گیرد. هم باید محدودیت در ساخت و ساز، محدویت در ورود خودروها، محدودیت در اسکان افرادی که به تهران می آیند ایجاد کنیم. شهرهایی در دنیا وجود دارد که پول پلاک ماشین قیمت بیشتری از خود خودرو دارد. هر چه خودروها قدیمی تر است آلودگی بیشتری و عارضه بیشتری دارد و باید هزینه بیشتری بدهند. البته اخیرا محدودیت طرح ترافیک را برای خودروهای هیبریدی برداشته ایم.

شهردار پایتخت با اشاره به اینکه باید وقتی کسی خودرویی تهیه می کند فضای پارک در منزلش داشته باشد، تصریح کرد: الان بحرانی داریم که خانه هایی هستند که در هر خانه به اندازه افراد خانه خودرو دارند و مشکل پارکینگ هم دارند. به کسی نمی گویند اگر خودرو خریدی باید پارکینگ داشته باشی. از این رو خودرو را در خیابان می گذارند.

وی با طرح این پرسش که چرا خودروساز نباید تسهیلات دهد تا خودروهای کهنه را عوض کنند تا هزینه سربار در مصرف بنزین ایجاد نکند، بیان کرد: خودروساز از شهرداری تمکین نمی کند اما می توانیم عوارض سنگین بگذاریم و بگوییم اگر از این تاریخ گذشت خودروی قدیمی حق حرکت در شهر ندارد. به عنوان مثال می توانیم در نقاطی که آلودگی بالایی داریم ورود موتورهای دوزمانه را ممنوع کنیم. ورود بخشی از موتور های انژکتوری را نیز در حوزه مرکزی شهر ممنوع کنیم چرا که بیشترین تراکم موتور آنجا است درعوض بگوییم همه موتورها برقی شوند. حداقل این ظرفیت فنی برای تولید موتور را در اختیار موتور برقی قرار دهیم. الان سرمایه گذار از ما سوال می کند و می گوید اگر موتور برقی وارد کردم ضمانتی است که سخت گیری کنید تا من مشتری پیدا کند و موتور برقی از من بخرند. این موتور در اقتصاد ملی به نفع ما است چرا که مصرف بنزین آن و آلودگی هوا به مراتب کمتر است.

وی به مشکلات دیگری در حوزه الودگی هوا پرداخت و اظهارکرد: ما می آییم اتوبوس هایی که در جاده هستند را ممنوع می کنیم می گوییم به خاطر نبود کیفیت و دلایل در جاده نروند اما همین ها سرویس شهری می شوند و ادارات دولتی و غیر دولتی از این اتوبوس ها استفاده می کنند. ما هزار و 100 دستگاه مینی بوس برای دهه شصت داشتیم که در این شهر رفت و آمد می کردند ولی همه آنها را جمع کردیم. کامیون هایی می بینیم که برای دهه هفتاد میلادی هستند اما شب تا صبح در این شهر تردد کرده و آلودگی عظیمی ایجاد می کنند. واقعا امروز نمی توانیم بگوییم ورود این خودروها ممنوع شود؟ در همه دنیا خودشان خودروهای خودشان را نوسازی می کنند ، نمی شود یک جا منفعت زیادی ببرند و یک جا خسارت زیاد به ما وارد کنند.

همکاران من در شهرداری هم پل و اتوبان ساختند هم مترو را تا افق 1404 پیش بردند

قالیباف در پاسخ به سوالی درخصوص اولویت های شهرداری تهران گفت: به نظر شما اینکه می گویند اولویت ما ساخت مترو نبوده است به چه دلیلی بوده است؟ این شهر باید چند خط مترو تا افق سال 1404 داشته باشد؟ ما در شهر تهران کلا هشت خط مترو بیشتر نداریم. بعضی می گویند قالیباف مترو نمی سازد و پل و اتوبان می سازد اما همکاران من زحمت می کشند هر دو تا را با هم می کشند. روزی که شهرداری را تحویل گرفتیم تنها خط دو مترو از صادقیه تا میدان امام می آمده است و از صادقیه روی زمین تا کرج می رفته است. خط یک مترو نیز از ایستگاه حقانی تا شهر ری می آمد و مجموعه این خط مترو 34 کیلومتر بوده است. امروز شمال خط یک به تجریش رسیده است و از جنوب نیز به حرم امام، نمایشگاه شهر آفتاب و تا فرودگاه حضرت امام (ره) امتداد یافته و ادامه اش به پرند می رود. این خطی است که الان به صورت 24 ساعته فعالیت می کند یعنی از فرودگاه مهر آباد به فرودگاه امام (ره) 24 ساعته فعالیت می کند.

تست گرم خط6 انجام شده و تا 2ماه دیگر به بهره برداری می رسد

وی ادامه داد: خط دو به شرق تهران و تا پایین تر دردشت ادامه پیدا کرد. خط سه مترو از اتوبان ساوه تا شهرک شهید محلاتی به طول 37 کیلومتر امتداد پیدا کرد و از اتوبان آزادگان به نعمت آباد، قلعه مرغ، میدان راه آهن، خیابان والی عصر، خیابان بهشتی، اتوبان صیاد، نوبنیاد و شهید محلاتی امتداد می یابد. خط 4 از شرقی ترین نقطه در انتهای پیروزی به اکباتان و غرب تهران می رود. خط شش مترو از دولت آباد و شهر ری به خیابان 17 شهریور، میدان امام حسین، میدان های سپاه و هفت تیر، ولی عصر، بلوار کشاورز تا سولقان و اول جاده امامزاده داوود اختصصاص پیدا می کند. تست گرم خط شش نیز انجام شده است که طی دو ماه آینده افتتاح می شود. خط هفت نیز از استادیوم تختی تا شهرک غرب ادامه پیدا می کند.

پرونده مترو تهران بسته شده است

قالیباف افرود: خطوط مترو 34 کیلومتر در داخل تونل بوده و با خطوط روی زمین مجموعا حدود 75 کیلومتر بوده است، امروز خطوط مترو 300 کیلومتر بوده است و پروند مترو تهران بسته شده است. الان بعضی طرح های توسعه داریم و یکسری اکسپرس لاین ها هستند که شهرک های اقماری را به تهران منتقل می کنند. الان مترو کرج به تهران می آیند اما باید بتوانند از طریق تونل به مرکز شهر بیایند اما در هر ایستگاه نایستند. در واقع قطار سریع السیر از وسط تهران باید عبور کند و در دو سه نقطه مرکز شهر توقف داشته باشد و جا به جایی صورت گیرد. اما در محدوده داخل شهر تهران در طرح جامع هشت خط بوده است که هشت خط اجرا شده است. از سال 65 تا سال 85 برابر با 75 کیلومتر مترو ساخته شده است در این 12 سال مترو به 300 کیلومتر رسیده است. این به این روشنی است و مردم خطوط را می بینند . از این رو همکاران من تلاش کردند هم پل، هم مترو، هم تقاطع ها و هم بزرگراه ساختند.

هر کیلومتر مترو 240 میلیارد تومان هزینه دارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی منتقدان می گویند با پول اتوبان صدر می شد 100کیلومتر مترو ساخت گفت: هر کیلومتر مترو 240 میلیارد تومان هزینه دارد. حال محاسبه کنید برای 100 کیلومتر مترو پقدر هزینه می شود. یعنی اگر پایه های بزرگراه صدر را هم با پول می ساختیم باز پاسخگوی این محاسبه نبود! این عدد و رقم هایی که اعلام می شود فضاسازی های غیر منطقی است. قطعا این حرف ها توجیه فنی ندارد.

پل صدر نیاز ترافیکی برای خروج نیایش از بن بست بود

وی با بیان اینکه کل مجموعه پل صدر نیاز ترافیکی بوده است، تصریح کرد:  ما مسیرهای شرقی و غربی داشتیم از اتوبان بابایی به اتوبان صدر می رسیدیم، اتوبان صدر در ادامه به بزرگراه مدرس می رسید. متقابلا از سمت غرب اتوبان نیایش و یادگار امام وارد خیابان حضرت ولی عصر (عج) می شد و درواقع به بن بست می رسید. واقعا این مطالعه نشد که چرا ما این اتوبان شرقی و غربی را در وسط شهر قطع کرده ایم. باید اتوبان صدر را به نیایش وصل می کردیم. تونل نیایش برای این موضوع ساخته شد. ظرفیت نیایش و اتوبان بابایی مناسب بود اما عرض اتوبان صدر بسیار کم بود.

وی افزود: الان بزرگراه امام علی ساخته شده است اما ترافیک در این بزرگراه بیشتر شده است. اما مهم این است که این بزرگراه ترافیک را از همه بخش های درون شهر و کوچه پس کوچه ها منتقل کرده است. در واقع بار کوچه های فرعی های خیابان پیروزی و خیابان 17 شهریور در یک شریان اصلی قرار گرفته است. البته اساس کار این است خودرو را به شهر اضافه نکنیم هر چه اتوبان بسازیم خودش تقاضا سفر ایجاد می کند اما وقتی جلوی آن را نمی گیرند دو میلیون خودرو می شود 4 میلیون این مشکل ایجاد می شود. در کنار این موضوع  در کجای دنیا اجازه می دهند هر کجای خیابان یک ماشین پارک کند؟

در شش سال گذشته پول یک اتوبوس هم دولت به تهران نداده است

قالیباف با طرح این پرسش که چرا دولت به 100 هزار خودروی شخصی وام می دهد که خودرو می خرند اما وام نمی دهد که اتوبوس برای حمل و نقل عمومی خریداری شود، خاطرنشان کرد: ما بیش از 10 خط بی آر تی داریم اما اتوبوس های تهران به اندازه کافی نیست. زیرا بر اساس قانون 82 درصد پول اتوبوس را باید دولت دهد اما در شش سال گذشته پول یک اتوبوس هم داده نشده است. دلیل آن را من نمی دانم و این را باید آنها پاسخ دهند. مجلس قانونی برای حمل و نقل تصویب کرد 10 هزار میلیارد برای این موضوع گذاشته شد اما دولت نداد. جرایم حمل و نقل در شهرها و جاده ها بر اساس قانون مشخص شده است اما در شهر تهران این پول را به ما واگذار نمی کردند تا سال های اخیر که بسیار ناقص و کم واگذار شد.

در حال حاضر خطوط مترو ظرفیت لازم برای سرفاصله حرکت 1.5دقیقه ای دارد

وی با بیان اینکه در حوزه های ایجابی زیر ساخت ها ساخته شده است و باید واگن ها را اضافه کنیم در کنار آن باید محدودیت برای خودرو ایجاد کنیم، ادامه داد: زیر ساخت های خطوط مترو ساخته شده است و می توانیم هر دو و نیم دقیقه یک قطار در مترو داشته باشیم اما در بعضی خطوط 30 برخی 15 و برخی 5 دقیقه یکبار قطار می آید. اگر 1200 واگن دیگر به مترو اضافه شود مترو تنها 10 میلیون مسافر جا به جا می کند.

قالیباف با اشاره به قانون بند ق گفت: این قانون را پیش بینی کرده بودند که از صرفه جویی مصرف سوخت این پول پرداخت شود اما این کار نمی شود از آنطرف معتقدم باید سخت گیری هم صورت گیرد. البته در هر کجا که مترو است ما انقدر شرمنده مردم هستیم که در زمان های پیک به زحمت می افتند .

تا سال84 شهرداری تهران پایه برای حسابرسی نداشت

شهردار تهران با تاکید بر اینکه یکی از موفق ترین کارهای دوره اخیر مدیریت شهری در مجموعه شهرداری تهران شفافیت مالی است، اظهارکرد:  ما زمانی که به شهرداری تهران آمدیم می خواستیم حسابرسی را در سال 85 انجام دهیم اما پایه های حساب های قبلی انجام نبود. وقتی می خواهید حسابرسی انجام دهید باید پایه سال قبل را داشته باشد، اما تا سال 85 ما پایه نداریم و حسابرس گفته است غیر قابل اظهار نظر اما الان ما تفریغ بودجه سال 95 را به شورای شهر داده ایم. این تفریغ بودجه علاوه بر شهردرای از سوی شورای شهر هم حسابرسی می شود و دوبار حسابرسی انجام می شود .

 

درحال حاضر تهاترها شفافیت مالی ایجاد کرده است

وی افزود: یک وقتی در شهرداری مبادلات مالی نقدی بود و چک و فروش اموال در حساب ها نمی آمد. خود همین باعث عدم شفافیت بود. امروز همه تهاتر ها به تصویب شورا می رسد و با ضوابط و مقررات مشخص می شود یعنی در بودجه ما نوشته شده است بودجه نقدی و غیر نقدی.

شهردار پایتخت با بیان اینکه طلب ما از دولت 19 هزار میلیارد تومان است، گفت: بخشی از این طلب در حوزه مترو است. در حوزه مترو سهمی بر عهده دولت است که دولت سهمش را پرداخت نمی کند و شهرداری از محل درآمدهای خودش این مبلغ را پرداخت می کند. بخش دیگر نیز عوارض هایی است که باید پرداخت کنند ولی پرداخت نمی شود و همه این ها به تایید حسابرس رسیده است.

4 برابر دیگر نقاط کشور در شهر تهران بافت فرسوده را ترمیم کردیم

قالیباف به تسهیلات شهرداری در حوزه بافت فرسوده پرداخت و بیان کرد:  در بافت فرسوده مجلس تصویب کرده است که باید 50 درصد تخفیف دهیم و دولت باید این را جبران کند. دولت به شهرداری تهران هیچ چیزی در این بخش نمی دهد. این در حالی است که رشد بافت فرسوده در کشور 8 درصد است و د رتهران 34 درصد است. یعنی ما 4 برابر دیگر نقاط در شهر تهران بافت فرسوده را ترمیم کردیم و در کنار آن در تهران 100 درصد تخفیف دادیم. بافت فرسوده و واحد فرسوده یعنی قشر مستضعف و محرومیت از این رو ما تخفیف 100 درصدی لحاظ کردیم. امروز بیشترین رشد ساخت و ساز در تهران در بافت فرسوده صورت می گیرد. مردم عزیز ما در تهران در بافت فرسوده می دانند که برای نوسازی واحد فرسوده در بافت فرسوده هیچ هزینه ای به شهرداری پرداخت نمی کند .

بیشترین رشد ساخت و ساز در تهران در بافت فرسوده صورت می گیرد

وی تاکید کرد: رشد ساخت و ساز در بافت های فرسوده از همه نقاط تهران بیشتر است. الان صدور پروانه در مناطق جنوب شهر به مراتب بیشتر از شمال شهر است. در منطقه 12 بر اساس شاخص های بانک مرکزی رشد 13 تا 24 درصد را بر اساس شاخص های بافت فرسوده داشتیم. علاوه بر وام های مسکن ما وام قرض الحسنه می دهیم و سود آن را می پردازیم که البته بر اساس مصوبه مجلس دولت باید این را به ما پرداخت کند. در بحث عوارض سوخت و ... نیز طلب هایی از دولت وجود دارد .

وی بابیان اینکه ما دو نوع املاک داریم، گفت: یکی املاک عمومی مثل پارک، راه ها و اتوبان ها دارایی های ثابت هستند و حق فروش آنها وجود ندارد. برخی دارایی های جاری است که جایی را تملک می کنیم، بعد سرمایه گذاری می شود و به فروش می رسد. اگر در گزارش مالی نگاه کنید تا سال 86 لیست املاکی که باید به شورا می رفت اینگونه نبود. قبلا تهاتر ها انجام می شد اما ثبت نمی شد. امروز همه تهاتر ها ثبت می شود و در تفریغ بودجه می آید. امروز می بینید بودجه نقد و غیر نقد داریم یعنی همان جایی که مستغلات را امکان فروش داریم و با تصویب شورا و براساس ضوابط و مقررات ملی کشور از سوی سازمان املاک می فروشیم و دوباره پول آن به خزانه شهرداری بر می گردد و هزینه می شود. بعضا کارشناسی می شود و پیمانکارانی که با ما کار می کنند با آنها شرط می کنیم که بر اساس صورت وضعیت و بودجه بخشی را نقد و بخشی را املاک با قیمت کارشناسی در اختیار شما قرار می دهیم. البته الان با قبوض اوراق بهادار همه ترجیح می دهند 40 درصد املاک شاید برای آنها مناسب تر باشد و از این رو تهاتر شفافیت ایجاد کرده است نه اینکه شفافیت از بین برود.

گزارش های مالی ما در شهرداری تهران به روز هستند

وی افزود: گزارش های مالی ما در شهرداری تهران به روز هستند. سامانه هوشمند حوزه مالی بیش از 23 سامانه را شامل می شود. من منکر این نیستم بعضی جاها در شهرداری ممکن است از این تخلفات و دله دزدی هایی صورت گیرد اما در صدور پروانه دیگر امروز در شهرداری تهران جرم و فساد سازمان یافته وجود ندارد. این همه پرونده فساد پیدا شد یک نمونه سراغ دارید از شهرداری؟

دادستان در بحث املاک تنها 6میلیاردو200میلیون عدم دقت در قیمت گذاری اعلام کرد

قالیباف به بحث املاک پرداخت و تاکید کرد: گفتند دو هزار و 200 میلیارد تومان املاک شهرداری را خلاف قانون واگذار کردند دادستان تهران بعد از یک سال که به همه املاک رسیدگی شد همه را کارشناسی مجدد کردند و تنها گفتند در قیمت های کارشناسی 6 میلیارد و 200 میلیون تومان در قیمت گذاری دقت نشده است. این در حجم 27 هزار املاکی بوده است که وجود داشته است. تازه معتقدیم اگر به این قیمت های کارشناسی اعتراض می کردیم شاید این اصلاح می شد. از این رو به این فضاسازی ها و جو سازی نباید توجه کرد.

نمی گوییم بی عیب و اشکالیم اما همه تلاش مان را کردیم تا با کمترین اشکال خدمت کنیم

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: حتما در وقتی که خدمت و تلاش می کنیم، تصمیمات اشتباه و خطا هم هست و نمی گوییم بی عیب و اشکال هستیم اما همه تلاش خود را کردیم با کمترین اشکال پیشرفت کار به نحوی باشد که هر کسی وارد تهران می شود شامل هموطنان و مهمانان خارجی، شهر را زنده و پویا ببیند. البته اشکالاتی هم هست که امیدوارم در زیرساخت ها بتوانیم به این موارد توجه کنیم.

خداراشاهد می گیریم در همه 12سال اولویت خدمات را به جنوب شهر دادم

شهردار پایتخت با برشمردن اصلی ترین برنامه هایش در این 12سال تصریح کرد: رویکرد جدی و اساسی ما در بدو ورود به شهرداری تهران رویکرد اجتماعی و فرهنگی و هدف ما ارتقای کیفیت زندگی بود. در کنار آن کاهش فاصله شمال و جنوب و رسیدگی به محرومان از اولویت های ما بوده است. خداوند را شاهد می گیرم که در طول 12 سال گذشته از این رویکرد و برنامه نه ذره ای غفلت و و نه عقب نشینی کردم. همه این زیر ساخت ها شامل بزرگراه ها، پل ها و ... نیز با اولویت جنوب شهر ساخته شده است.

وی ادامه داد: در گذشته تئاتر و سینما در جنوب شهر کجا بود؟ اما امروز بزرگ ترین مجموعه تئاتر کشور در خاوران است و بزرگ ترین مجموعه ورزشی معلولان و جانبازان در فدائیان اسلام قرار دارد که یک مجموعه بی نظیر است.

شتاب 5برابری خدمات درجنوب شهر نسبت به شمال تهران

قالیباف خاطرنشان کرد: : بر اساس یک مقایسه بین درآمد و هزینه ها، ما  5 برابر درآمد شهرداری های مناطق جنوب شهر در این بخش ها هزینه کردیم. یعنی شتاب جنوب شهر را 5 برابر نسبت به شمال شهر افزایش دادیم.  

وی به اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری پرداخت و گفت: تا پیش از این 70 میدان میوه و تره بار در شهر تهران داشتیم که الان تعداد میادین میوه و تره بار به حدود 180 میدان رسیده و این میدان های میوه و تره بار نیز عمدتا در جنوب شهر تهران قرار دارند.

اجرای مترو تهران-شمال؛پروژه ای که فرصت اجرا نیافت

به گزارش شهرنوشت شهردار پایتخت مهم ترین برنامه هایی که برای تهران در نظر داشت و اما فرصت انجامش فراهم نشد را چنین شرح داد: ما دو پروژه را مطالعه کردیم و دوست داشتم که انجام شود اما فرصت آن فراهم نشد. شهرهای بزرگ دنیا که شکل می گیرند باید به یک عامل طبیعی تکیه دهند تا رشد کنند .یعنی شهرها یا باید کنار دریا باشند، یا رودخانه دائمی از آن ها عبور کند یا به کوه قابل اعتنایی تکیه کنند. ما معتقدیم تهران کوه البرز را دارد. از این رو باید نگاه کنیم بیبنیم از ظرفیت البرز چگونه می توانیم استفاده کنیم؟ یک اینکه در داخل بخش جنوبی البرز می توانستیم از رودخانه کن به فرحزاد و منطقه اوین درکه بیایم و آبی که از بالا می آید را در کانال فیروز آباد هدایت کرده و یک کانال آب طبیعی به سمت بوستان ولایت بیاوریم و از آنجا به سمت چشمه علی برویم. در این شرایط تحول بزرگی خصوصا در جنوب شهر رخ می داد و می توانست در ابعاد مختلف بسیار مفید باشد. یک کار دیگر این بود که به این سوال جواب دهیم آیا تهران ساحل دارد یا خیر؟ ما با مطالعاتی که انجام شد و با استفاده از مشاوران خارجی و دانشجویان و اساتید دانشگاه های خودمان نشان دادیم که تهران ساحل دارد. وقتی شما بتوانید به فاصله 30 دقیقه از شهر تهران به ساحل برسید پس نشان می دهد که تهران ساحل دارد.  چرا در گذشته تصمیم گرفته شد این اتوبان تهران - شمال را بزنند؟ از جنوب سوئیس به شمال ایتالیا 57 کیلومتر تونل از زیر کوه های آلپ زده اند. در تهران نیز این امکان که ما بتوانیم مترو را هم برای خودروها و هم برای مسافران به شمال ببریم تا بتوانند در فاصله 30 دقیقه به شمال برسند وجود دارد. برای این کار مطالعات صورت گرفت و کار را با مشاور خارجی انجام دادیم و معتقدم این دو پروژه می توانست تهران را به صورت جدی و اساسی متحول کند.

شهردار تهران در برنامه نگاه یک: شتاب ۵ برابری خدمات درجنوب شهر نسبت به شمال تهران/دادستان در بحث املاک تنها ۶ میلیاردو۲۰۰میلیون تومان عدم دقت در قیمت گذاری اعلام کرد

به گزارش خبرنگار سایت دکتر محمد باقر قالیباف، عصر امروز طی سخنانی در آئین افتتاح موزه خوشنویسی که در محل خانه تاریخی فولادوند برگزار شد، ابراز داشت: در نیمه دوم سال 84 که تازه توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کرده بودم عرض کردم که ما در شهر تهران یک هدف بیشتر نداریم و آن هم ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی است. در همان روز نیز عرض کردم که رویکرد ما رویکرد فرهنگی و اجتماعی است.

قالیباف در آئین افتتاح موزه خوشنویسی در طول ۱۲ سال گذشته یک لحظه از موضوعات فرهنگی و اجتماعی غفلت نکردم/ هیچ کاری نیست که انجام دهید و حاشیه ای بر آن ننویسند و نگویند

قالیباف با بیان اینکه «کمتر جایی در سازندگی، صنعت، کشاورزی و ... را می توان یافت که آثاری از مدیریت و تصمیمات آیت الله هاشمی رفسنجانی مشاهده نشود» گفت: در 16 سالی که از نزدیک با ایشان در عرصه سازندگی، کار، تلاش و میدان جنگ آشنا بودم، روحیه سازندگی و مجاهدت از مشخصات بارز ایشان بود.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز طی سخنانی در مراسم نامگذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی که در محل تالار ایوان شمس برگزار شد، ابراز داشت: این نامگذاری ها برای یادآوری، حفظ سرمایه های ملی و شخصیت های مذهبی ما صورت می گیرد؛  از اینکه در این روزهای پایانی شورای چهارم توفیق حاصل شد تا نامگذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی صورت گیرد، خداوند بزرگ را شاکرم.

وی در ادامه با اشاره به سابقه دیریه مبارزات آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول تاریخ انقلاب اسلامی، عنوان داشت: انصافا هر کجایی از تاریخ انقلاب را نگاه کنیم، رد پایی از این بزرگ مرد عزیز را می بینیم. البته شاید در روزهای مبارزه من در مشهد بیش از 15 سال سن نداشتم اما یک سال مانده به پیروزی انقلاب اسلامی بود که من با نام آیت الله هاشمی رفسنجانی و شهدای بزرگواری مثل شهید هاشمی نژاد، کامیاب و مجموعه علما و مبارزان آشنا شدم.

شهردار تهران تاکید کرد: من چندین سال با نام آیت الله هاشمی آشنا بودم اما هیچ وقت ایشان را از نزدیک ندیده بودم اما در دوران دفاع مقدس این توفیق حاصل شد که بسیار نزدیک در صحنه مجاهدت و مبارزه با ایشان آشنا شدم. در آن برهه  ماهی یک بار و گاهی اوقات هر هفته ایشان مرتب در میدان جنگ می آمدند و از نزدیک با هم ارتباط داشتیم؛ انصافا نقش ایشان در دوران دفاع مقدس نیز نقش بسیار برجسته ای بود و من از آن روز با روحیه مبارزه، تیز هوشی، مدیریت و دقت ایشان آشنا شدم.

وی با اشاره به سالروز ورود آزادگان به کشور، تصریح کرد: امروز سالروز ورود مجاهدانی است که دورانی را در اسارت به سر بردند و در این میان باز هم نقش آیت الله هاشمی را در نامه نگاری ها که با صدام صورت گرفت و منجر به آزادسازی بخشی از کشور، انعقاد قرارداد و ورود آزادگان به کشور شد را می بینیم.

قالیباف در ادامه ابراز داشت: در آن برهه من در کرمانشاه و مرز قصرشیرین توفیق خدمت داشتم و جزو اولین نفراتی بودم که در این سطح توانستم در مرز عراق و نقطه تبادل مرزی برای ورود آزادگان به کشور حضور پیدا کنم. من آن موقع در ستاد نیروی زمینی و غرب کشور مسئولیت داشتم و وقتی به آنجا رفتیم ، جمعی از عزیزان دولتی و فردی از طرف سازمان ملل برای ورود آزادگان آمده بودند. ما در مرحله اول مذاکره کردیم و توافق کردیم که اتوبوس ها چه مسیری را طی کرده و چه افرادی حضور پیدا کنند.

وی گفت: در مرحله اول گفتند از این به بعد کسی نمی تواند بیاید، نماینده سازمان ملل من را با لباس نظامی دیده بود و وقتی به اتوبوس اولی نگاه می کرد، دید من در اتوبوس هستم. بعد از آن قرار شد در هر اتوبوس یک راننده و یک کمک راننده بیشتر نباشد. من در همان اتوبوس اول شدم کمک راننده و در رکاب ماشین ایستادم. بعد از آن نماینده سازمان ملل گفت در هر اتوبوس تنها یک نفر بیاید و بقیه را پیاده کنند. من بلافاصله به راننده اتوبوس گفتم پیاده شو و نشستم پشت اتوبوس. من می خواستم بروم که دقیقا بدانم ورود آزادگان از آن طرف مرز در چه سطحی انجام می شود چرا که اولین تبادل خیلی مهم بود و آقای هاشمی مرتب از تهران پیگیری می کردند.

قالیباف یادآور شد: آقای هاشمی تمام این لحظات تا ورود اولین گروه آزادگان به کشور را پیگیری می کردند تا کار با دقت، درست و با سرعت صورت گیرد چرا که شرایط خاصی وجود داشت و با توجه به جنگ کویت، مسایل زیادی برای سلامت آزادگان وجود داشت که باید دقت می شد.

وی خاطر نشان ساخت: بعد از آن توفیق داشتم که پس از پایان جنگ، در بازسازی مناطق جنگی فعالیت می کردم. آقای هاشمی نیز از مجلس آمده بودند و در دولت مسئولیت اجرایی داشتند از این رو در آن دوره هم توفیق داشتم در کل هشت سالی که ایشان در ریاست جمهوی بودند، در بازسازی مناطق جنگی خدمت می کردم و ایشان هم با حساسیت بازسازی مناطق جنگی را دنبال می کردند.

قالیباف در ادامه ابراز داشت: در همین شهر تهران نیز زمانی که می خواستیم تونل توحید را اجرا کنیم به مرحله ای رسیدیم که دو سوم تونل اجرا شده بود و فضاهای سیاسی زیادی وجود داشت که چرا تونل توحید را می سازید؟ یک روز آقای هاشمی من را صدا کردند و به من گفتند از شورای انقلاب به بعد و حتی در دهه هفتاد یکی از موضوعاتی که دنبال می کردیم آن بود که ترافیک این نقطه از تهران را حل کنیم. حالا که شجاعانه تصمیم گرفتید تونل را بسازید، تحت تاثیر فشارها قرار نگیرید و محکم بایستید تا این کار را انجام دهید.

شهردار تهران ابراز داشت: زمانی که فشارها زیاد شد، آیت الله هاشمی یک روز من را صدا زدند و گفتند که می خواهم تونل توحید را از نزدیک ببینم. در آن زمان به خاطر شرایط کارگاهی مقداری پیاده روی در کارگاه سخت بود اما ایشان آمدند و من هم در خدمت ایشان به صورت پیاده از تونل بازدید کردیم.

وی افزود: من از قدیم شاهد بودم هر زمانی که آیت الله هاشمی به هر پروژه ای می آمد، خستگی از تن او در می رفت؛ در این سال ها من در بیش از 100 پروژه در اقصی نقاط کشور با ایشان حضور داشتم. در تونل توحید نیز  هر چه جلوتر رفتیم، نشاط ایشان بیشتر شد. حتی آن روز ایشان با آقای اربکان از ترکیه ملاقات داشت اما به همراهان خود گفتند این کار مهم تر است. به دوستان همراه گفت آقای اربکان را از دفتر بیاورند تا ملاقات را به بوستان گفت و گو منتقل کنیم و من بتوانم تا آخر تونل توحید را ببینم. در ادامه نیز هر چه جلوتر رفت ایشان نشاط بیشتری پیدا کرد.

شهردار تهران افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی در راه به من گفتند آقای قالیباف این کار را تمام کن و به جوسازی ها گوش نده چرا که این کار می ماند و آن حرف ها می رود. در 16 سالی که از نزدیک با ایشان در عرصه سازندگی، کار، تلاش و مجاهدت در میدان جنگ آشنا بودم، این روحیه سازندگی و مجاهدت از مشخصات بارز ایشان بود.

قالیباف در ادامه یادآور شد: من از نزدیک خدمت ایشان کار و تلاش کردم، در عرصه سیاسی نیز همین بس که مقام معظم رهبری فرمودند آیت الله هاشمی از استوانه های سیاسی این کشور هستند؛ امیدوارم همه ما قدرشناس باشیم.

وی در پایان با اشاره به دستنوشته آیت الله هاشمی رفسنجانی، تاکید کرد: ایشان فرمودند من یک روستا زاده هستم و هم خدمت کردم هم خطا. من هم در شهر تهران خدمت کردم و خطا؛ انشالله  خدمت برای آخرت ما باشد که در پیشگاه خداوند دست خالی نرویم و امیدواریم مردم نیز خطاهای ما را به بزرگواری خودشان ببخشند و عزیزان دیگر آن خطاها را تکرار نکنند.


قالیباف: در مراسم نامگذاری بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
بسم الله الرّحمن الرّحیم

جوانان انقلابی و دلسوز ایران عزیز

در ماههای گذشته بسیاری از شما به صورت حضوری و غیر‌حضوری با من از دغدغه‌های جدی خود دربارة آینده کشور و انقلاب سخن گفتید.
نامه قالیباف به جوانان انقلابی و ۵ پرسش مهم