۲ مطلب با نشانه «خبر برگزیده» ثبت شده استصوتفیلمعکس

به گزارش خبرنگار سایت ، دکتر محمد باقر قالیباف عصر امروز طی سخنانی در اجتماع پرشور مردم شهر قم که در محل مسجد امیرالمومنین(ع) این شهر برگزار شد، ضمن تبریک عید مبعث، گفت: خداوند را شاکرم که در شهر علم و تقوا حضور پیدا کردم، قم همیشه مبدا تغییر و انقلاب بوده و برای آن هزینه پرداخته است. امیدوارم همیشه این افتخار نصیب مردم ولایتمدار باشد که هرگونه تغییر در محور انقلاب اسلامی از این شهر آغاز شود.


وی افزود: امروز مجموعه کشور و مردم ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند یک تحول و انقلاب اساسی در عرصه اقتصادی کشور هستند.


خوشحال هستیم علمای ما مدافع محرومان، مستضعفان و مظلومان جامعه هستند


قالیباف فلسفه مبعث را پیاده سازی مکارم اخلاق در همه جوامع دانست و گفت: رسالت نبی مکرم اسلام (ص) و اهل بیت (ع) نیز برقراری قسط و عدل در جامعه است. همچنانکه حضرت علی (ع) در خطبه معروف خود اشاره می کنند علما در مقابل خداوند متعهد هستند در مقابل ظلم ایستادگی کرده و از مظلومان و مستضعفان حمایت کنند. خوشحال هستیم امروز هم همچنان علمای ما مدافع محرومان، مستضعفان و مظلومان جامعه هستند و همیشه درب این بیوت در دفاع از محرومان باز بوده و خواهد بود. 


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر تلاش و مجاهدت در عرصه های مختلف کشور، عنوان داشت: بر اساس آیات سوره نسا به این درک می رسیم که عرصه مجاهدت و مقاتله تنها در میدان دفاع مقدس و هجوم علیه کشور نیست، بلکه این مجاهدت و مبارزه برای مستضعفان و محرومان نیز هست.


بدون نقش ایران هیچ ابر قدرت و قدرت منطقه ای نمی تواند هر تصمیمی بگیرد و بخواهد آن تصمیم را اجرایی کند.


وی در ادامه به جایگاه نظام اسلامی در ساختار بین الملل اشاره کرد و گفت: برخی تلاش می کردند نظام مقدس جمهوری اسلامی شکل نگیرد و انقلاب اسلامی به پیروزی نرسد، اما پس از شکل گیری نظام اسلامی جنگ را بر ما تحریم کردند و هزاران مشکل ایجاد شد اما مجاهدت و مبارزه این مردم و رهبری های حضرت امام (ره) به جایی رسیده که امروز ملت غیور ایران در ساختار بین المللی تاثیرگذار است.


به نقش آفرینی ایران در موضوعات منطقه ای اشاره کرد و گفت: بدون نقش ایران هیچ ابر قدرت و قدرت منطقه ای نمی تواند هر تصمیمی بگیرد و بخواهد آن تصمیم را اجرایی کند.


قالیباف به نقش آفرینی ایران در موضوعات منطقه ای اشاره کرد و گفت: بدون نقش ایران هیچ ابر قدرت و قدرت منطقه ای نمی تواند هر تصمیمی بگیرد و بخواهد آن تصمیم را اجرایی کند.


وی افزود: ریشه این افتخار بزرگ در آن بود که مردم در صحنه حضور داشتند و حضور مردم در صحنه نیز یک حضور تشریفاتی نبود. در زمان آغاز جنگ مردم در همه سطوح دفاع مقدس حضور پیدا کردند که نمونه عینی آن شهید زین الدین از شهر قم بود. این افراد جزء مردم بودند که در همان مقطع دانشگاه، اساتید، اهل علم، مهندسان و همه ظرفیت های مردمی پای کار آمدند. قالیباف خاطر نشان کرد: ما در زمان جنگ حتی یک عدد خمپاره 60 با 1200 متر برد نداشتیم و نمی توانستیم خمپاره تولید کنیم، اما بعد از گذشت چند سال با حضور مردم در صحنه توانستیم به جایی برسیم که تا پیش از پایان جنگ دسترسی به تکنولوژی های مهم دنیا در حوزه مسایل موشکی ایجاد شود. یعنی ما در ابتدا هزار متر برد خمپاره ای نداشتیم اما در کمتر از یک دهه به تکنولوژی دست پیدا کردیم که بحث چند هزار کیلومتر برد ظرفیت فنی این کشور باشد. بعد از دوران دفاع مقدس نیز توانستیم به این قابلیت برسانیم که ماهواره را در مدار قرار دهیم.


اوج بدبختی ما آنجا است که وقتی نگاه می کنیم، اطلاعات و آمار نشان می دهد ایران ظرفیت های بسیار زیادی در منابع اقتصادی دارد.


وی گفت: سوال اینجا است چرا در صحنه نظامی و امنیتی که از جهت مدیریتی، علمی، فنی جزو سخت ترین حوزه ها به شمار می رود، وقتی قادریم به اقرار دشمنان در این عرصه جزو 5 کشور اول دنیا قرار بگیریم و رشد علمی در کشور را به جایی برسانیم که با رشد 15 برابری در حوزه کشورهای نام آور دنیا قرار بگیریم، چرا باید ایران عزیز ما و مردم مخلص و با وفا اینگونه زندگی کنند.


مردان مردانی که هرگز در مقابل دشمنان قد خم نکردند و پدر و فرزند هردو در یک گردان با هم می جنگیدند و وقتی پسر در مقابل پدرش در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید این پدر خم به ابرو نیاورد و پیکر فرزندش را عقب تویوتا گذاشت و خط را ترک نکرد. اما چرا باید امروز پدران ما در خانواده خود در مقابل حداقل نیازهای فرزندان خود شکسته شود و فرو بریزد. این سزاوار ملت ما نیست.


سزاوار نیست که جوان ما می بینید مادرش در خانه های مردم کار می کند تا فرزندش بتواند درس بخواند و مهارتی پیدا کند. همه آرزوی این فرزند آن است که بعد از فارغ التحصیلی بتواند جبران محبت های مادرش را انجام دهد اما حتی بعد از فارغ التحصیلی هم باید از مادرش پول بگیرد. نتیجه این آُیب های اجتماعی و آسیب دیدن کانون گرم خانواده ها است.


اوج بدبختی ما آنجا است که وقتی نگاه می کنیم، اطلاعات و آمار نشان می دهد ایران ظرفیت های بسیار زیادی در منابع اقتصادی دارد. امروز مجموعه کشفیات شناسایی شده ما در زمینه نفت و گاز رتبه اول را در دنیا دارد در کنار این سایر منابع فلزی و غیرفلزی در کشور به همراه فرصت های فراوانی در بخش های دیگر وجود دارد.


با همه مشکلات آبی در حوزه گیاهان دارویی شرایط استثنایی در کشور داریم، بیش از 90 درصد گونه های گیاهان دارویی در کشور ما وجود دارد و به صورت انبوه قابل تولید شدن است؛ چنان که این موضوع به شدت در دنیا مورد استقبال و نیاز است مخصوصا اگر فرآوری هم صورت گیرد. در برخی از کشورها در این بخش درآمد چند صد میلیارد دلاری دارند.


به نظر می رسد رکود، بیکاری و گرانی موجود در جامعه چیزی جز ضعف مدیریت و سوء تدبیر در اداره کشور نیست.


با این شرایط اگر به رتبه اقتصادی ایران نگاه کنیم شاهد هستیم جزو هفت کشور آخر هستیم. چطور می شود مردم ما در آن عرصه جزو 5 کشور اول دنیا باشند اما در جایی که پتانسیل و ظرفیت دارند جزو هفت کشور آخر باشند.


قالیباف با اشاره به رکود، بیکاری و گرانی موجود در جامعه، ابراز داشت: به نظر می رسد این مسایل چیزی جز ضعف مدیریت و سوء تدبیر در اداره کشور نیست.


کاری که مردم می توانند انجام دهند دولت ها در آن کار دخالت نکنند


وی با اشاره به فاصله گرفتن از باورها و تعهدات مسئولان با مردم در 12 فروردین سال 1358، تاکید کرد: مردم اساس نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند و دیدیم هرکجا آنها حضور موثر و دائمی داشتند به این موفقیت رسیدیم اما در حوزه اقتصادی، شاهد هستیم عملا 96 درصد مردم از گردونه امکانات و ظرفیت های اقتصادی خارج هستند این در حالی است که قرار ما این نبود.


حضرت امام (ره) فرمودند کاری که مردم می توانند انجام دهند دولت ها در آن کار دخالت نکنند اما آیا امروز اینگونه رفتار می کنیم. آیا در اصل 44 و در سیاست های کلانی که مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد ابلاغ کردند اینگونه عمل می کنیم؟


سرمایه بانک ها متعلق به مردم است اما زمانی که همین مردم می خواهند از بانک ها وام بگیرند دچار مشکل هستند، چقدر افرادی داریم که برای وام ازدواج پشت صف هستند اما می بینیم بیش از 50 هزار میلیارد تومان تومان وام در اختیار 400 نفر قرار دارد. طبیعی است این منطق  و نوع مدیریت این مشکلات را به وجود می آورد. بنده به عنوان یک مسئول چه حقی دارم دغدغه ای غیر از دغدغه مردم داشته باشم؟ اگر دغدغه من دغدغه مردم نبود دیگر کار مردم را حل نمی کنیم بلکه تنها به 4 درصد از جامعه می پردازیم و به بقیه مردم توجهی نداریم. نتیجه این رویکرد به بی اعتمادی، خلف وعده و بی عملی منجر می شود.


این توان و ظرفیت در نیروهای جوان، صاحب نظر، خلاق و دلسوز وجود دارد که می توانند برای کشور افتخار آفرینی کنند


ما در 29 اردیبهشت می خواهیم رئیس قوه مجریه کشور را انتخاب کنیم یعنی همه امورات مدیریتی کشور در ابعاد مختلف برای تحقق همه قوانین، طرح ها و خواسته های مردم تلاش کند و آن را مدیریت کند.


وی با تاکید بر ضرورت وجود تجربه و سابقه مدیریتی، ابراز داشت: گاهی اوقات طرح و برنامه هم وجود دارد این درحالی است که طرح و برنامه لازم است اما کافی نیست چرا که اجرا و پیاده سازی آن مهم تر از خود طرح است.


اعتماد بزرگ ترین سرمایه برای حرکت و حل مشکل یک جامعه است


قالیباف بر ضرورت کارآمدی در مدیریت کشور تاکید کرد و گفت: این توان و ظرفیت در نیروهای جوان، صاحب نظر، خلاق و دلسوز وجود دارد که می توانند برای کشور افتخار آفرینی کنند اما متاسفانه این همه چالش برای ما ایجاد شده و وعده ها روی هم انباشته شده است. طبیعی است که مردم احساس بی اعتمادی خواهند کرد و این بی اعتمادی بزرگ ترین ضرری است که به کشور وارد می شود.


وی با بیان اینکه «اعتماد بزرگ ترین سرمایه برای حرکت و حل مشکل یک جامعه است»، ابراز داشت: امروز با عملکرد ها این اعتماد را از بین برده اند و مردم دل نگران هستند.


قالیباف خاطر نشان ساخت: وقتی تصمیم گیری به بعضی از موضوعاتی که به مردم می خواهد ختم شود می گویند فلان امکان و بودجه نیست. مردم می گویند چطور می شود بودجه جاری و هزینه های دولت در ظرف سه سال به بیش از سه برابر افزایش پیدا کند اما حداقل همین یارانه هایی که به قشر مستضعف داده می شود چرا افزایش نداشته است.


امروز که نمی شود جامعه را با روش های 60 سال قبل و بسیار پرهزینه و گران اداره کرد.


بسیاری از افراد در خود قم و شهرک های اطراف هستند که اگر همین یارانه در اختیار آنها قرار نگیرد، نمی توانند زندگی کنند.  طبیعا هزینه ها بالا رفته و قدرت خرید پائین آمده است، اما مگر مردم مستضعفی که با یارانه خود زندگی می کنند قدرت خریدشان پائین نیامده است؟ این همان جایی است که ما مردم را نمی بینیم و دغدغه مردم را نداریم.


با انتقاد از نوع نگاه کهنه و قدیمی، تاکید کرد: امروز روش ها و نگاه ها برای حل مشکلات در کشور دقیقا بر اساس روش های 60 سال قبل است، امروز که نمی شود جامعه را با روش های 60 سال قبل و بسیار پرهزینه و گران اداره کرد.


امروز شاهد هستیم روش های مدیریت با گذشته کاملا متفاوت شده اما حوزه های برنامه ریزی ما مثل 60 سال قبل عمل می کنند. روزی که من توفیق خدمت در نیروی انتظامی را پیدا کردم، چه اتفاقی افتاد که تنها در طول 14 ماه به مردم قول دادیم که دیگر لازم نیست سراغ پلیس بروند، از خانه هر اتفاقی افتاد به 110 زنگ بزنید تا سراغ شما بیایند. همه اول به این حرف خندیدند و هیچ کس باور نمی کرد اما این اتفاق افتاد.


وی گفت: سهم نیروی انتظامی از بودجه عمومی در آن مقطع 3.2 بود، سهم نیروی انتظامی در ادامه یک دهم درصد هم از بودجه ملی کاهش پیدا کرد اما همه آن تجهیزات خریده شده و پاسگاه ها ساخته شد. امروز هم پول داریم اما روش بلد نیستیم، سوء تدبیر داریم، وقت نمی‌گذاریم، مردم را سهیم نمی کنیم و به جوانان خلاق فرصت کار نمی دهیم.


قطعا می شود 5 میلیون شغل ایجاد کرد اما نه با نگاه و روش شما و نه با 25 میلیارد دلار قاچاق


کسانی که می گویند نمی شود پنج میلیون شغل ایجاد کرد جون نگاهشان به جای دیگر است. قطعا می شود 5 میلیون شعل ایجاد کرد اما اگر نمی شود، هر سال حداقل یک میلیون و 200 هزار نفر تقاضای شغل اضافه می شود. خب می خواهید چه کار کنید؟ حتما می شود اما نه با نگاه و روش شما و نه با 25 میلیارد دلار قاچاق .


منظور ما از قاچاق نیازمند و مرز نشینی که با کوله جنس می آورد و عزیز ساحل نشینی که ته لنجی می آورد منظور ما نیست اگر همه آنها این کار را انجام دهند درصد جزئی می شود. 25 میلیارد دلار قاچاز از جاده و بندر رسمی می آید. چرا جلوگیری نمی شود؟ چون جزو مان 4 درصد آدم ها هستند.


امروز اقتصاد را دلال ها و واردات کنندگانی که اداره می کنند که نسبت به وارد کردن کالاهای مضر و غیر ضرور اقدام می کنند. آنها نمی روند انتقال تکنولوژی دهند و مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها را وارد کشور کنند و این از مشکلاتی است که وجود دارد.


ما در 29 اردیبهشت می خواهیم برای مدیریت اجرایی کشور تصمیم بگیریم که این ظرفیت های عظیم ی که وجود دارد را به کار بگیریم و مشکلات اقتصادی را در دوره چهار سالهاز جالت بحرانی رها کرد و همه مردم امیدوار شوند ماشین اقتصاد در کشور به راه خواهد افتاد.


قالیباف: در دولت مردم ٥ میلیون شغل ایجاد خواهد شد و من به پشتوانه مردم پای این تعهد می‌مانم

 به گزارش خبرنگار سایت، دکتر محمد باقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز با حضور در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، به تشریح برنامه های خود برای اداره کشور پرداخت.


امیدوارم با تشکیل دولت مردم، بتوانیم حرکت جدی و اساسی را در شرایط سخت کشور داشته باشیم


وی در ابتدای این نشست مجلس را در راس امور دانست و گفت: امیدوارم با تشکیل دولت مردم، بتوانیم حرکت جدی و اساسی را در شرایط سخت کشور داشته باشیم. چرا که همه ما می دانیم امروز در یک بحران اقتصادی هستیم و این بحران به حدی جدی است که دشمنان ما از این نقطه ضعف برای تخریب آینده کشور و انقلاب طمع کرده اند.


به گفته قالیباف بحران اقتصادی زمینه مشکلات اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مهاجرت و ... را ایجاد کرده و باعث می شود تا ضمن افزایش سن ازدواج، کانون خانواده ها نیز تضعیف شود.


او خاطر نشان ساخت: در کنار این موارد با توجه به شرایط اقلیمی و عدم توجه به توسعه پایدار، در حال حرکت به سمت مشکلات زیست محیطی هستیم که در راس آن ریزگردها، آلودگی هوا و موضوع آب از چالش های جدی ما به شمار می رود.


در کشور ظرفیت وجود دارد اما نمی دانیم چطور از این ظرفیت ها استفاده کنیم


وی با اشاره به ظرفیت های بالای کشور، تاکید کرد: هم اکنون بیش از نیاز مردم در کشور ظرفیت وجود دارد اما مهم ترین مسئله آن است که چطور از این ظرفیت ها استفاده کنیم. هم اکنون یکی از چالش های جدی آن است که کشور را خیلی گران اداره می کنیم این در حالی است که با این وضعیت به رشد قابل قبولی نخواهیم رسید.


قالیباف تجارت اتحادیه اروپا در سال 2016 میلادی را هزار و 700 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سود تجارت اتحادیه اروپا رقمی در حدود 170 میلیارد دلار است این در حالی است که اگر ما در کشور خود تنها در حوزه انرژی بتوانیم درست مصرف کنیم، می توان 167 میلیارد دلار از این بخش برای کشور درآمد و ظرفیت ایجاد کرد.


وی با انتقاد از اداره کشور به سبک مدیریت نسل دومی، بر ضرورت حضور مردم در اقتصاد تاکید کرد و گفت: در کنار نوع رویکرد ها و ضرورت مردمی اداره کردن اقتصاد کشور، یکی از مشکلات آن است که تنها حدود 4 درصد از مردم به روش های خاص و غیر شفاف وارد اقتصاد کشور شده اند و 96 درصد باقی مانده تنها نظاره گر موضوعات اقتصادی هستند.


او در ادامه به تشریح تجربیات خود پرداخت و گفت: امروز شاهد هستیم که قرارگاه خاتم الانبیا در پروژه های بزرگ، فنی و بسیار پیچیده به بهترین شکل ممکن عمل می کند، بنده 30 سال قبل در آغاز راه اندازی قرارگاه خاتم الانبیا به منظور ریل گذاری برای حرکت قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در این ابعاد حضور داشتم.


قالیباف گفت: در زمان حضور من در نیروی انتظامی سهم بودجه ناجا در دوره بندی از بودجه عمومی کشور 3.2 درصد بود و وقتی که می خواستم از ناجا خداحافظی کنم سهم ما به 3.1 کاهش پیدا کرده بود اما شاهد بودید که چه تحولات عظیمی در نیروی انتظامی رخ داد. پیکان هایی که باید آن ها را هل می دادیم را به بهترین خودروها تبدیل کردیم.

همچنین در آن زمان محاسبه کرده بودیم که با بودجه عمرانی در اختیار خود برای احداث پاسگاه ها به 135 سال زمان نیاز داریم، اما شاهد بودید که تنها در مدت زمان سه سال، 2800 پاسگاه ساخته شد و نیروهای ناجا نیز جوان و آموزش دیده شدند.


 وی تصریح کرد: در نیروی انتظامی گفتیم می خواهیم امنیت را مردمی کنیم؛ آن زمان وقتی مردم دزد را می گرفتند و به کلانتری می بردند، کلانتری دزد را تحویل نمی گرفت بلکه می گفت اول برو کاغذ بخر و این کارها را انجام بده اما تنها 14 ماه بعد از آن شاهد بودید که مردم در خانه خودشان نشستند و با پلیس 110 تماس گرفتند.


قالیباف همچنین به برون سپاری های صورت گرفته در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: در دولت آقای خاتمی و زمانی که آقای عارف معاون اول بودند، تلاش کردیم تا پلیس + 10 را تشکیل دهیم و کار صدور گذرنامه که مهم ترین سند اعتباری امنیتی بود را به مردم واگذار کنیم. حتما به خاطر دارید که در آن زمان چه صف هایی تشکیل می شد و چه هزینه های هنگفتی برای صدور گذرنامه بر دوش دولت بود اما IT Base کردن در نیروی انتظامی و در درون شهرداری اتفاق افتاد.


اگر طی ۴ سال آینده ۵ میلیون شغل ایجاد کنیم تنها وضعیت فعلی را حفظ کرده‌ایم، اگر نتوانیم کشور با بحران روبرو می شود.


شهردار تهران تاکید کرد: مجموعه بودجه نقد و غیرنقد شهرداری تهران حدود 20 هزار میلیارد تومان است این در حالی است که سرجمع هزینه های جاری شامل حقوق، بودجه جاری و همچنین هزینه نگهداشت شهر تنها 31 درصد بودجه را تشکیل می دهد و 69 درصد بودجه به توسعه زیرساخت ها اختصاص یافته است. در مقابل شاهد هستیم که بودجه دولت از سال 92 تا سال 95 چندین برابر شده و بودجه 104 هزار میلیارد تومانی دولت به 282 هزار میلیارد تومان تا آخر سال 95 افزایش پیدا کرده است اما ببینید که سهم بودجه جاری دولت چقدر است؟ مگر در این شرایط امکان رشد در کشور وجود دارد؟


 قالیباف در ادامه تاکید کرد: معتقدم با اجرای درست مصوبات می توان این روند را در بودجه سال 96 اصلاح کرد البته کاهش بودجه جاری کار بسیار سختی است اما این کار شدنی است همچنانکه در دوره مدیریت من در سازمان های مختلف، این کار صورت گرفته است.


وی با تاکید بر ضرورت عملگرایی، ابراز داشت: ممکن است بعضی اوقات تنها حرف بزنیم اما توانستن مهم تر از حرف زدن است، بنده نیز در این بخش با تجربه و مطالعه دائمی، دارای یک برنامه مدون هستم و معتقدم نیازمند یک انقلاب اقتصادی هستیم. من از سال 84 هیچ گاه مسایل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در حوزه سیاست داخلی و سیاست خارجی را رها نکردم و خودم را به روز نگه داشته ام، به همین منظور برنامه مدون، عملیاتی و منطبق با شرایط کشور دارم که بر منطق دقیق اجرایی استوار است.


قالیباف در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد پنج میلیون شغل در کشور، تاکید کرد: نقطه عطف رشد جمعیت ما در سال 1364 است که در آن سال حدود یک میلیون و 850 هزار نفر متولد شدند و از سال 65 این نرخ رشد جمعیت با یک شیب ملایم رو به کاهش است. از این رو ما تا سال 1403، سالانه حدود یک میلیون و 300 هزار تقاضا برای شغل جدید پیش رو داریم و اگر پنج میلیون شغل دیگر ایجاد کنیم، تازه توانسته ایم همین وضعیت فعلی را حفظ کنیم؛ در این شرایط ببینید که اگر نتوانیم پنج میلیون شغل ایجاد کنیم چه بحرانی پیش روی ما خواهد بود.


در سامانه ملی کارانه ما می توانیم شغل را برای افراد ایجاد می کنیم


او افزود: در حال حاضر ایجاد پنج میلیون شغل به یک ضرورت برای ما تبدیل شده است؛ ما شاهد هستیم هر زمانی که شورای عالی کار تشکیل شده است، هر تصمیمی گرفته اند در نهایت منابع در جای دیگری رفته است. یکی از اشکالات جدی دولت آن است که وقتی بخشنامه ای صادر می شود، نظارتی هم اتفاق نمی افتد و در رده های پائین شاهد هستیم اتفاق های دیگری می افتد.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در سامانه ملی کارانه ما می توانیم شغل را برای افراد ایجاد می کنیم که من با اطمینان می گویم این کار امکان پذیر است و ما منابع آن را نیز پیش بینی کرده ایم. چرا که اگر به درستی قانون را اجرا کنیم منابع آن در همین بودجه هم وجود دارد؛ البته در بخش هایی نیازمند قوانین جدیدی هستیم اما پیش از آن ما باید کار را با همین قوانین مصوب بر زمین مانده آغاز کنیم.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه به مناطق محروم، ابراز داشت: بنده شروع کار انتخاباتی ام را از استان مرزی آغاز کردم تا این پیام را بدهم که حتما مناطق محروم در اولویت اول ما قرار دارد.


این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان داشت: در زمینه مذاهب و قومیت ها معتقدم باید اصل 15 و 19 قانون اساسی مبنای کار ما باشد چرا که در اجرای این دو بند قانون اساسی مقداری خوب عمل نکرده ایم. با شرایط فعلی خاورمیانه اگر نتوانیم با اهل سنت داخل کشور رابطه برادرانه، با محبت و همدلی ایجاد کنیم چطور در سطح کشورهای منطقه می توانیم این رابطه را داشته باشیم؟ البته آن هایی که نگاه تفرقه آمیز دارند با اهل سنت متفاوت هستند. وی در ادامه بر ضرورت تمرکززدایی در کشور تاکید کرد و گفت: حتما باید یک تفکیکی بین کارهای حاکمیتی و تصدی گری صورت گیرد.


دولت مردم هرگز به دنبال این نیست که یک بار اضافی به دوش دولت اضافه کند


قالیباف ابراز داشت: ما متاسفانه در دولت سازی ناموفق بودیم همانطور که در اقتصاد کارنامه قابل دفاعی نداریم. چالش ها و مشکلات نیز ریشه در همین موضوع دارد که نتوانستیم در دولت سازی گام جدی و اساسی برداریم.


وی خاطر نشان ساخت: در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ما هدفمندی را حذف کرده ایم؛ مگر در آن زمان یارانه حمل و نقل عمومی و یارانه تولید را نداشتیم؟ اما هیچ کدام از این یارانه ها پرداخت نشد چون در اجرای قانون مشکل داشتیم.


نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «دولت مردم هرگز به دنبال این نیست که یک بار اضافی به دوش دولت اضافه کند» گفت: مردم نیز باید خودشان با صرفه جویی سهیم باشند و بدانند که با صرفه جویی در مصرف انرژی پیش از هر چیزی خود آن ها منفعت می برند چرا که از این بخش می توان 170 میلیارد دلار صرفه جویی کرد.


قالیباف تاکید کرد: در حالی با شش متر مکعب گاز یک کیلووات – ساعت برق تولید می کنیم که می توانیم این میزان برق را با 3 متر مکعب گاز تولید کنیم؛ حرکت به سمت صرفه جویی روش هایی که آن ها را بیان خواهم کرد. زمانی هم که من می گفتم می خواهم پلیس را به خانه مردم ببرم، در مجلس ششم به من می گفتند آقای قالیباف هر حرفی بزن، اما این یک حرف را نزن؛ چون امکان پذیر نیست ولی من در 13 رجب پلیس 110 را افتتاح کردم.


در مقطع انتخابات همه ما یک هدف مشترک داریم و آن است که همه ما مصمم هستیم که این دولت تکرار نشود


او با تاکید بر ضرورت تولید و تبدیل چهار مولفه «قدرت، ثروت، معرفت و منزلت» در جامعه، گفت: متاسفانه در نقشه فرهنگی کشور، موضوع تبدیل معرفت و منزلت به قدرت و ثروت به خوبی دیده نشده، این درحالی است که به عنوان نمونه می توان تبدیل معرفت به منزلت را از طریق شرکت های دانش بنیان دنبال کرد.


 قالیباف در پاسخ به سوالی درباره وحدت نیروهای انقلاب نیز ابراز داشت: در مقطع انتخابات همه ما یک هدف مشترک داریم و آن است که همه ما مصمم هستیم که این دولت تکرار نشود، چرا که ادامه این دولت به معنای آن است که آرمان های انقلاب و مسایل اقتصادی کشور در خطر است.

قالیباف: «دولت مردم» تعامل تنگاتنگی با مجلس دهم خواهد داشت/ تکرار دولت یعنی به خطر افتادن آرمان‌های انقلاب