۱۴ مطلب با نشانه «خبر برگزیده» ثبت شده استصوتفیلمعکس

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مشکل از آن روزی آغاز می شود که به جای اعتماد به مردم مان چشم به بیرون از کشور داریم، افزود: در همین  تجاوز اخیر پهباد امریکایی دیدید که چه کار حیرت‌آوری جوانان ما انجام دادند. این جایی است که مسئولان به جوانان اعتماد می کنند. این امکانی که امروز دیدید به دست جوانان بعد از نسل جنگ صورت گرفته است. ای کاش امروز بتوانیم به اقتصادمان و مدیریت مان و حرکت مان اینگونه بنگریم و بر سنت های الهی باور داشته باشیم.


 محمدباقر قالیباف که دیشب- مورخ31/3/98-  بعد از نماز مغرب و عشاء در مراسم یادواره شهید چمران در سالن کوثر شهرستان ساوه سخن می گفت، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار کرد: خداوند را شاکرم که توفیق یافتم امشب در جمع با معنویت و صمیمی برادران و خواهران گرامی و مسئولان محترم شهر ساوه باشم. شهری که افتخارش شهدایی همچون شهید چمران هستند.


شهید چمران جمع اضداد نبود مرد خدا بود


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه وقتی ما یاد و نام شهید چمران را ذکر می کنیم از آن شکستن محاصره را به یاد می آوریم، مقاومت و مردانگی  را به خاطر می آوریم، تصریح کرد: آنهایی که با شخصیت شهید چمران آشنا بودند می گویند ایشان جمع اضداد بود. قبل از انقلاب، انقلابی بود و با اینکه در دانشگاه امریکا درس می خواند اما یک انقلابی در قلب امریکا بود. او در عین حال که یک عارف بود، اما یک جنگجو نیز بود. جنگی که طبیعتاً با خود خشونت به همراه دارد اما شهید چمران رئوف و مهربان بود. در حقیقت او یک انسان بزرگ و یک مرد الهی بود. او با همه وجود این باور را داشت که اراده الهی و  دست و قدرت خدا بالاتر از همه است . به همین دلیل هم در پاوه و در محاصره کامل احساس ناامیدی نکرد زیرا سنت الهی را برهمه چیز غالب می دانست.  لذا او جمع اضداد نبود بلکه مرد خدا بود. امروز هم در گام دوم انقلاب نیازمند چنین روحیه و باورهایی هستیم.


نسل و چالش ها عوض شده اما سنت های الهی همیشه پابرجا هستند


فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه درست  است زمانه، نسل و چالش های ما عوض شده و دیگر چالش ما چالش امنیتی نیست بلکه چالش اقتصادی است، گفت: نسل ما عوض شده اما سنت های الهی پابرجا هستند. هیچ فرقی بین محاصره اقتصادی و محاصره  نظامی  همچون محاصره پاوه وجود ندارد. همان طور که فرقی بین فشارهای جنایت کاران و زورمندان در عرصه تاریخ وجود ندارد. همیشه ظالمان هستند و مظلومان نیز هستند.


با اعتماد به جوانان و حرکت در مسیر سنت های الهی در جنگ اقتصادی پیروز می شویم


قالیباف ادامه داد: اگر مانند ابتدای انقلاب که جوانان را باور کرده بودیم  همان مسیر را برویم و مبتنی بر باورهای الهی گام برداریم مطمئن باشید پیروز می شویم.


سرنگونی پهباد امریکایی نتیجه اعتماد به جوانان در عرصه امنیتی و نظامی است


نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مشکل از آن روزی آغاز می شود که به جای اعتماد به مردم مان چشم به بیرون از کشور داریم، افزود: در همین  تجاوز اخیر پهباد امریکایی دیدید که چه کار حیرت‌آوری جوانان ما انجام دادند. به روایت همه کسانی که امروز جزو قدرت های دنیا هستند و گفته اند این پهباد با تکنولوژی های متداول  قابل ردگیری نبود اما ردگیری شد. گفتند قابل زدن نبود ولی با موشک دقیق زدند. دنیا از این اقدام حیرت کرد. این جایی است که مسئولان به جوانان اعتماد می کنند. این امکانی که امروز دیدید به دست جوانان بعد از نسل جنگ صورت گرفته است. ای کاش امروز بتوانیم به اقتصادمان و مدیریت مان و حرکت مان اینگونه بنگریم و بر سنت های الهی باور داشته باشیم. زیرا مشکل از جایی آغاز می شود که به جوانان مان دل نمی دهیم.  


هرگز دنبال جنگ نیستیم و جنگ را روش عاقلانه نمی دانیم اما آمادگی شرط عقل است


وی با بیان اینکه ما هرگز دنبال جنگ و جنگ جویی نیستیم و حتما جنگ را یک روش عاقلانه نمی دانیم، گفت: اما شرط عقل حتما یک آمادگی خوب، یک دفاع خوب و بازدارندگی خوب است.  


در عرصه چالش اقتصادی نیز باید بعد از خدا به مردم اعتماد کرد


قالیباف ادامه داد: امروز چالش ما چالش اقتصادی است و بعد از خدا باید به مردم و جوانان مان اعتماد کنیم. بدانیم امروز سربازان ما در این جبهه تغییر پیدا کرده اند. امروز سربازان ما کاسبان، کشاورزان، کارگران زحمتکش و کارآفرینان هستند، آنهایی که چرخه تولید را در کارخانجات ما می چرخانند، هستند؛ تجار متدینی هستند که نیازهای کشور را تامین می کنند و خائنان و ستون پنجم نیز محتکران، دزدان و کسانی که فساد می‌کنند، هستند؛ کسانی که سرمایه کشور را به یغما می برند، کسانی که دلالی می کنند و کسانی که قاچاق می کنند، هستند .


می توانیم در یک برنامه 5 ساله آرامش را در حوزه اقتصاد به جامعه بازگردانیم


وی با تاکید بر اینکه امروز باید این جبهه جنگ اقتصادی را خوب بشناسیم، خاطرنشان کرد: به عنوان یک خدمتگزار به شما با اطمینان عرض می کنم که اگر اینگونه که عرض کردم رفتار کنیم یعنی با اعتماد به مردم و جوانان و باور سنت های الهی؛ ما می توانیم در یک برنامه 5 ساله آرامش را در حوزه اقتصاد به جامعه بازگردانیم.


با جوانان فکور، خلاق و با غیرت می توان کشور را به درستی اداره کرد


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جوانان فکور و خلاق و با غیرت ما می توانند کشور را به درستی اداره کنند، گفت: این ظرفیت وجود دارد  و انشاالله با حضور مردم و فراهم کردن فرصت برای جوانان این گام را بر می داریم. انشاالله هر کجا هستیم دلداده مکتب قران و و اهل بیت هستیم و با نیت خالص خدمتگزار کسانی هستیم که انقلاب مال آنهاست یعنی مستضعفان و محرومان.

سرنگونی پهباد امریکایی نتیجه اعتماد به جوانان در عرصه امنیتی و نظامی است/ می‌شود در یک برنامه 5 ساله آرامش را در حوزه اقتصاد به جامعه بازگردانیم

محمد باقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام طی پیامی از جوانان خواست تا چهره‌های نو را از میان افراد توانمند و با صلاحیت برای نامزدی در انتخابات مجلس معرفی کنند.

متن پیام «قالیباف» به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جوانان عزیز انقلابی و دلسوز ایران

همه می‌دانیم که کشور در وضعیت سختی بسر می‌برد و من بدون اغراق معتقدم راه برون رفت از این وضعیت اعتماد به جوانان است. حدود دو سال پیش هم نامه‌ای خطاب به شما نوشتم و عرض کردم که جریان انقلاب باید با حفظ مبانی، در نگرش و شیوه سیاست‌ورزی متحوّل شود و با گفتمان و از همه مهم‌تر چهره‌های نو، حرکت در مسیر نواصولگرایی را هرچه زودتر آغاز کند و گفتم ما راهی نداریم جز اینکه مسئولان به شما جوانان اعتماد کنند. ممکن است با خود بگویید که در عمل کسی به جوان‌ها اعتماد نمی‌کند؛ من هم این سخن را قبول دارم و معتقدم کار خیلی سختی در پیش روی ماست، اما چاره چیست؟

وقتی جنگ تمام شد من ۲۷ ساله بودم و اکنون احساس می‌کنم حتی به جوانانی که در میانسالی هستند، میدان داده نمی‌شود. ما یک راه بیشتر نداریم و نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم. همان گونه که رهبری به مفهوم آتش به اختیار اشاره کردند و در گام دوم به جوانگرایی پرداختند، حجت را بر همه‌ی ما تمام کرد.

به نظر می‌رسد امروز دیگر جوانگرایی تبدیل به مطالبه عمومی شده و همه باید کمک کنیم تحول به دست شما جوانان اتفاق بیفتد، همان گونه که در این چهل سال، هر موفقیت و پیشرفتی که داشتیم، نقش اصلی را جوانان داشتند. شما جوانان نخبه، با انگیزه و مؤمن باید در هر عرصه‌ای که در سرنوشت کشور تأثیر دارد، بدون دعوت حاضر شوید و کار را به دست بگیرید. یکی از این فرصت‌ها، انتخابات پیش رو است.

تحول و پیشرفت کشور در گرو تشکیل یک مجلس نو و کارآمد است و من ایمان دارم که اگر شما جوانان همت کنید در این عرصه نقش آفرینی کنید، می‌توان به ظهور مجلسی نسبتاً جوان و با تجربه امید داشت؛ تا ان‌شاالله با نگرشی نو و چهره‌هایی نو، حرکت پیشرفت ایران اسلامی سرعت بگیرد.

برادران و خواهران عزیزم قبلاً گفته بودم که قرار نیست محور شما باشم اما می‌توانم صدای شما شوم و خواسته‌ها و مطالبات شما را از مسئولان و رئوس جریان انقلاب ضریب دهم و پیگیری کنم تا این تغییر و نوگرایی رقم بخورد. اما اگر شما به میدان نیایید، مطالبه نکنید و توانمندی‌های خود را عرضه نکنید، این در، بر همان پاشنه خواهد چرخید و مشخصاً مجلس آینده تفاوت معناداری با گذشته نخواهد داشت.

لذا از همه شما جوانان دلسوز انقلابی درخواست می‌کنم، متناسب با شاخص‌هایی که منتشر می‌شود، افراد توانمند و باصلاحیت یا خودتان را که برای قبول مسئولیت نمایندگی مردم مفید می‌دانید، از طریق پایگاه اینترنتی jahad.net معرفی کنید تا با استفاده از همه ظرفیت‌ها تلاش کنیم در حد امکان شایسته‌ترین‌ها، در معرض انتخاب مردم قرار بگیرند.

از همه مخصوصاً خواهران عزیز، دانشجویان و روحانیون و فعالان مخلص جهادی می‌خواهم، افرادی با ظرفیت‌ها و تجربه بالا و نسبتاً جوان را معرفی کنند. گرچه ممکن است خود این افراد راسا وارد این عرصه سخت و پرهزینه نشوند، اما شما آنها را دعوت و نسبت به انجام وظیفه ملی‌شان قانع کنید تا به لطف خدا مجلس نو ایجاد شود.

امروز زمان اصلاح ریل‌گذاری در مسیر سیاستگذاری کشور است و ان‌شاالله با همت و مشارکت شما جوانان، مردم عزیز ما طعم شیرین کارآمدی را از سوی نیروهای انقلاب خواهند چشید.

 

دعوت قالیباف از جوانان برای شکل دادن به مجلس نو و کارآمد+ فیلم

دکتر محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانی کرد و به چالش‌های مربوط به FATF و مسائل ژئوپلتیک ایران پرداخت. گزیده این سخنرانی تقدیم می‌گردد.


🔸 فتف یک کل است، متشکل از مجموعه‌ای از اجزا (سی‌اف‌تی، پالرمو، وین، مریدا و ...)، بازیگران (دولتها، بانکها، سمن‌ها، اقشار و ...) و جنبه‌های مختلف (مالی، بانکی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی، حقوقی و ...) است که یک روح کلی بر آن حاکم است. شناسایی یک یا چند جزء یا جنبه از آن، کفایت نمی‌کند. رویکرد تقلیل‌گرایانه به موضوع فتف، منجر به شناخت نادرست و در نتیجه تصمیم نادرست می‌شود.


🔹 فتف نشانه‌ای از ظهور یک پدیده بزرگ و تاثیرگذار در زندگی افراد، دولتها، ملتها، سازمانها، سمنها، بانکها و روابط بین‌الدولی است.


🔸  فتف سه دوره تاریخی دارد. از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱، از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ و از ۲۰۰۸ تاکنون.

فتف در دوره نخست برای مبارزه با پولشویی در حوزه مواد مخدر راه‌اندازی شد. ابعاد محدودی داشت و خیلی مورد اقبال واقع نشد.

در دوره دوم و پس از حادثه یازده سپتامبر، فتف وارد مرحله جدیدی شد و با قطعنامه ۱۳۷۳ شورای امنیت و توصیه کشورها به پیوستن به سی‌اف‌تی، فتف وارد مبارزه با پولشویی به عنوان منبع مالی تروریسم و اشاعه هسته‌ای هم شد.

در پی بحران اقتصادی ۲۰۰۸، سومین مرحله حیات و رشد فتف شکل گرفت و استانداردهای بانکداری برای مقابله با ریسکهای اقتصادی توسط این نهاد تهیه و به اعضا توصیه شد. در این مقطع، فتف دیگر خودش را نهاد حامی و ناظر و پشتیبانی کننده نظام مالی یکپارچه جهانی می‌داند.


🔹 نظارت فتف بر تراکنش‌های مالی، عام است و شامل همه اعضا و غیر اعضا می‌شود. به بیان دیگر فتف برای صیانت از نظام یکپارچه مالی جهانی، بر هر آنچه که بتواند نظارت می‌کند و نظرش را بر همه اعمال می‌کند.‌ این در یک کلام یعنی امنیتی و سیاسی کردن نظام مالی جهان.


🔸 عملکرد فتف در سالیان گذشته نشانه یک سازماندهی سیاسی فضا و نظم بین‌الملل به رهبری آمریکاست. یک مدل از حکمرانی جهانی در حال ظهور است. مدلی که در کنار ابزارهای قدیمی‌تر، مانند سازمان ملل و شورای امنیت هویت جدید و ویژه خود را دارد. از یک سو داوطلبانه به نظر می‌رسد، از سوی دیگر کشورها چاره‌ای جز پذیرش آن ندارند.


🔹 این نظم جدید خودش را در ۵ سطح بسط می‌دهد:

۱- در سطح اندیشه، می‌گوید بین پولشویی، تروریسم، مواد مخدر و اشاعه هسته‌ای رابطه مستقیم وجود دارد، پس امنیتی کردن نظام مالی جهان یک ضرورت است.

۲-  در سطح حاکمیتی، همزمان از دولتها و بانکها برای تحقق اهدافش استفاده می‌کند.

۳- در سطح بازیگران، از نهادهای بین‌المللی مانند بانک جهانی و آی‌ام‌اف تا دولتها، اصناف، اتحادیه‌ها، و افراد را مخاطب قرار می‌دهد و پاسخگو می‌خواهد.

۴- در سطح کارکردی، اولا با استانداردسازی نظام بانکی، خود را پشتیبان بانکها در مقابل ریسک های اقتصادی معرفی ‌می‌کند، ثانیا برای جامعه جهانی کارکرد مبارزه با تروریسم دارد و ثالثا مطلب را ترویج می‌کند که اگر استانداردهای مورد نظر این نهاد اجرایی شود، به دلیل کاهش فساد در سیستم مالی، توسعه اقتصادی بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

۵- و در نهایت در سطح ضمانت اجرایی، با ابزار گزارش‌دهی، اقدامات تقابلی و تبدیل شدن به مرجع سنجش سلامت بانکی، امکان تخطی را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد.


🔸 نتیجه این وضعیت جدید چیست؟ 

۱- رای کسانی که نظم موجود را ناعادلانه می‌دانند، محدودیت‌های جدی ایجاد می‌کند.

۲- استانداردهای دوگانه اعمال می‌کند (کافی است نگاه کنید به میزان پولشویی امارات متحده عربی و پاناما و ندیده‌ام گرفتن آن توسط فتف)

۳- یک نظم سیاسی و امنیتی جدید و یکجانبه گرایانه و متفاوت از دوران جنگ سرد و حتی ۱۱ سپتامبر شکل گرفته است.

۴- قدرت را به صورت هوشمند (ترکیب قدرت نرم و سخت، بسته به نیاز) اعمال می‌کند.


🔸 حال پرسش این است که چه باید بکنیم؟

اول این باید بپذیریم محیط استراتژیک تغییر کرده است. دشمنان و رقبا از انواع قدرت استفاده می‌کنند، اگر لازم بود، حمله سخت انجام می‌دهند، مانند آنچه در عراق و لیبی و افغانستان و سوریه شاهد بودیم؛ و اگر شرایط اقتضا کند، از طریق قدرت نرم، مانند تحریم و فشار و ... وارد می‌شوند. آنها از اقناع، هنجارسازی، مشروعیت‌سازی، قانون‌گذاری، هویت سازی و غیریت‌سازی و استانداردسازی برای پیش‌برد اهداف خود بهره می‌برند.

گزینه‌های پیش روی ما، آنطور که در ابتدای امر به نظر می‌رسد، چیست؟


🔹 عده‌ای می‌گویند بگوییم بله. توصیه‌های فتف را بپذیریم و بهانه را از آمریکا بگیریم. فرض کنید این کار را انجام دادیم. روشن است که از تحریم خارج نمی‌شویم. اطلاعات اقتصاد غیر رسمی مان را هم مطابق توصیه‌ها باید در اختیار این نهاد بگذاریم و این نهاد به طرفة‌العینی همه را می‌بندد! به دست خودمان رگ حیات خودمان را قطع کرده‌ایم.

معنی ندارد تمام اطلاعات خودمان را در معرض خطر قرار دهیم وقتی که تحریم هستیم.

پیوستن به فتف قبل از برداشته شدن تحریم ها خودکشی است

در صورتی که راه های دورزدن تحریم ها برای دشمن معلوم شد، چه باید بکنیم؟

متاسفانه مسئولان مدافع به اجرایی کردن توصیه های فتف پاسخ قانع کننده ای به این پرسش نمی دهند. 


🔸 در طرف مقابل موافقان عده‌ای به درستی می‌گویند نپذیریم و بگوییم نه. بسیار خوب الان می‌گوییم نه. با واقعیت اعمال فشار روزافزون چه می‌کنیم؟ نقشه راه فردای «نه» گفتن چیست؟ 


🔹 به نظر می‌رسد هر دو راه پیشنهادی، منتج به هدف دلخواه ما نمی‌شود. پس باید راهی «بسازیم»


واقعیت این است که عنصر کلیدی برای «ساختن راه»، برای مواجهه فعالانه با فتف، «زمان» است. ما نیازمند زمان هستیم تا اولا شناخت دقیقی برای پاسخ دادن و نقشه راه فردای پاسخ داشته باشیم. 

ثانیا نیازمند زمان هستیم تا بنیه اقتصادی کافی برای تصمیم بله یا نه خودمان را بر مبنای اقتصاد مردمی و ظرفیتهای داخلی بسازیم؛ به سازو کار بانکی و نقدینگی مان سروسامان بدهیم و ...

ثالثا نیازمند زمان هستیم تا ذینفعان واقعی این تصمیم، یعنی مردم، در قالب تشکل‌های صنفی و نهادهای دولتی و خصوصی، تجار، وکلا، صنعتگران و... در گفتگویی ملی برای این تصمیم شرکت کنند.


🔸 خب این یعنی چه؟ آیا معنی‌اش رای ممتنع است؟ خیر. معنی‌اش «تعلیق تصمیم‌گیری» برای تحقق این شرط‌های لازم تصمیم‌گیری درست است. این خود یک تصمیم است.


🔹 تصمیم گیری رد یا قبول بدون نقشه راه و فراهم نمودن الزامات ره به جایی نمی برد. به من ایراد می گیرند که چرا محکم نمی گویی پذیرش یا عدم پذیرش ! حتما منفعت سیاسی در این است که یکی از این دو گزینه را انتخاب کنم، اما منفعت بالاتر مصالح ملی است. تنها راه موفقیت و عبور ما از این گردنه مواجهه فعالانه با فتف است. ابتدا باید اشراف و شناخت تخصصی و فنی کاملی از مناسبات اجرای این سازوکارها ایجاد شود و همه راههای نفوذ و ضربه به امنیت کشور بسته شود و برای آن تدبیر شود. همزمان باید از ظرفیت های دیپلماتیک و رایزنی های بین المللی به منظور تاثیر در ساختار فتف و دیگر مجموعه های تاثیرگذار مشابه استفاده کنیم.


🔸 باید موضع گیری در فرآیند پذیرش توصیه های فتف را به نسبت تحریم های ظالمانه و موضع گیری های خصمانه آمریکا و متحدانش و همچنین مواضع دوگانه و بی حاصل اروپاییان تنظیم کنیم.

از همه مهمتر باید از دیپلماسی اقتصادی نهایت استفاده را ببریم و در عرصه یارگیری اقتصادی تلاش کنیم بویژه در منطقه نقش تاثیرگذارتری ایفا کنیم و ضمنا الزامات داخلی تقویت اقتصاد ملی را مجاهدانه بدون ملاحظات سیاسی و گروهی اجرا کنیم. مردم به مسوولان چشم امید بسته اند. هیچ فوت وقتی قابل اغماض نیست اصلاح نظام پولی و بانکی و بودجه ریزی کشور ضروری است. حمایت از تولید به اصلاحات اساسی نیاز دارد تا زمانی که این اصلاحات اساسی صورت نگیرد هزار امضا پای هزار معاهده هم مشکل ما را حل نمی کند.


🔹 پس تعلیق تصمیم گیری به معنی دست روی دست گذاشتن و رای ممتنع دادن و به قضا و قدر متوسل شدن نیست بلکه به معنای چنین مواجهه فعالانه ای هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین المللی است که با همدلی و عزم همه مسوولان قوای سه گانه امکانپذیر است.

قالیباف در سخنرانی علمی و تخصصی «FATF و مسائل و چالش‌های ژئوپلتیک ایران»

محمدباقر قالیباف در برنامه بررسی تحلیلی بیانیه رهبر معظم انقلاب با موضوع حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی که پیش از ظهر امروز در اصفهان برگزار شد با اشاره به چالش امروز کشور گفت: ما امروز با یک اشباع ناکارآمدی و چالش مدیریتی مواجه هستیم که ریشه این ناکارآمدی ها دو چیز است. نخست اینکه برخی افراد از توان و قابلیت فردی مناسب برای حوزه مدیریتی برخوردار نیستند و در حوزه مهم مدیریت ضعیفند و دوم این که گروه و دسته ای به روی کار آمده اند که در مبانی اندیشه ای و تفکری دچار مشکل هستند و در  باورهایشان ضعف دارند. 

وی ادامه داد: وقتی اندیشه ای مبنای اسلامی ندارد و منطبق بر سنت های الهی نیست و ریشه در مکاتب انسان‌ساخت دارد، با آن تفکر نمی شود اسلام سیاسی امام راحل را دنبال کرد. آب از سرچشمه گل آلود است. برخی مواقع نیز این مشکلات با هم توامان می شود یعنی ضعف مدیریتی هست و باورهای انقلاب هم نیست. بنابراین در عمل مشکلاتی پیش می‌آید که به اصطلاح ، کدخدا صاحب جهان می شود و تعیین و تکلیف می‌کند و دیگر این باور وجود ندارد که عزت و ذلت دست پروردگار است. 


نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ما در موضوع ساختارها دچار اشکال هستیم، تصریح کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری ما در حوزه نظام سازی و دولت سازی، نه تنها دولت سازی را ادامه ندادیم بلکه در حوزه ساختاری مشکلاتی ایجاد شد که سیستم های سنتی برخی از نهادهای انقلابی که شکل گرفته بودند را بلعیدند و در خود هضم کردند. در حقیقت امروز این موارد چالش های ما هستند.


قالیباف ادامه داد: وقتی در مسند قدرت هستیم و داریم جامعه را اداره می کنیم و با مسائل روزمره سر و کار داریم، در حکمت عملی و الزامات اجرایی هر روز با مسائلی روبرو هستیم که شما چه بخواهید و چه نخواهید با آن مواجه می شوید و مشکلاتی دارید که شما را در عرصه عمل به حکمت نظری دچار چالش می‌کند. در حکمت های نظری، کسی باید بیاید و چالش ها و تعارضات را حل و فصل کند و اگر این انجام نشود انباشت و پیچیدگی مشکلات به وجود می آید و مسائل تبدیل به چالش های بزرگ می شود و گذشت زمان موضوعات را سخت تر می کند و فضا را برای افرادی که در باورها دچار مشکلند فراهم می کند؛ مخصوصا آنجایی که افراد به باورها اعتقاد دارند اما در حوزه مدیریتی ضعف دارند . در آنجایی که الزامات اجرایی با حوزه های حکمت نظری تعارض می یابد فرد را دچار مشکل بیشتر می کند به طوری که حتی در مقاطعی می بینید افرادی که با اعتقاد به باورها حرکت می کنند دچار مشکلات می شوند.


عضو‌مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه این چالش های موجود قابل حل و فصل است، اظهارکرد:  البته این پروسه کمی زمان می برد اما در حوزه کارکردی و اجرایی با پشتوانه ۴۰ سال تجربه کاری ام در حوزه های مختلف می گویم ما قادریم با همین چالش های اقتصادی و تحریم ها کشور را به ثبات و ارامش برسانیم. به طوری که امور کشور در مسیر درست کار به حرکت بیافتد، هیچ جای ناامیدی و نگرانی نیست . 

قالیباف افزود: ضعف هایی هست اما بدان معنی نیست که ظرفیت های مادی و انسانی در کشور وجود ندارد بلکه با توجه به ظرفیت های کشور می توانیم مشکلات را حل و فصل کنیم. تحریم ها در عین حال که تهدیدهایی برای ما به شمار می آیند اما بزرگترین فرصت های ما نیز هستند.


در ادامه وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به مشکلات کنونی اقتصادی و سایر مشکلات چگونه فرصتی فراهم کنیم که انقلاب ما زمینه ساز تشکیل دولت اسلامی شود، ببان کرد: هر چیزی که تهدید است فرصت است و هر چه فرصت است نیز نوعی تهدید است. چهار سال یا پنج یا ده سال پیش وقتی در حوزه اقتصاد با تولیدگران و کشاورزان و صنعتگران و سایر مشاغل صحبت می کردیم، حتی آن زمان که ارز ۲ هزار تومان بود می گفتند ارز به ۵ هزار تومان برسد صادرات و تولید آنچنان در کشور رونق می گیرد که یکی از راه های نجات از بحث تک محوری اقتصاد کشور در حوزه نفت تحقق می یابد. این حرف درست است چرا که هم علمی است و هم اجرایی و منطقی است و در جهت اقتصاد نظری نیز تحقق پذیر است اما چرا امروز که ارز شده ۱۴ هزار تومان نیز هنوز مشکلات قبل را داریم؟ پاسخ همان جایی است که گیر مدیریتی و سیستمی وجود دارد و سیستم بروکراسی مثل اسب سرکشی مدیران نالایقی را برداشته و هر جایی می خواهد می برد. در بخش دیگر آن انحراف اندیشه که پیشتر گفتم نیز وجود دارد که در پی آن دولت سازی انجام نمی شود و جامعه سازی نیز رخ نمی دهد و تمدن سازی بر اساس عقلانیت و دین و اخلاق نیز رخ نمی دهد و مردم کف جامعه در صف گوشت می ایستند و تئورسین ها در حوزه اندیشه نیز می گویند نباید دین در سیاست دخالت کند و منطبق شود و تلاش می کنند ناکارامدی را با آن اندیشه غلطی که دارند به مبانی فکری و باورهای انقلاب مرتبط کنند و دیگر به سمت آن دولت سازی نروند.  در وهله نخست باید با سرعت آن ناکارآمدی را از بین ببریم. زیرا اگر جمهوری اسلامی الگو نشود نمی توانیم سایر امت اسلامی را نیز به این سمت ببریم. وقتی شکاف در اندیشه و کارکرد رخ می دهد و چالش فکری و کارکردی و رفتاری و ساختاری وجود دارد باید از بخش کارکردی شروع کنیم و بر بخشهای رفتاری و ساختاری اثر بگذاریم.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی با این مضمون که «به نظر می رسد مشکل اصلی در گام دوم انقلاب اسلامی خود مدیران و بحث ثروتمندی مدیران است. زیرا نمی توانند گام دوم برای انقلاب بردارند چون طعم فقر را نمی چشند و این مدیران ثروتمندان و هم در هر دو حزب اصولگرا و اصلاح طلبند. به نظر شما راه رهایی از این معضل چیست و آیا هنوز مدیرانی هستند که بتوانند گامی بردارند؟» تصریح کرد: کلیت بحث را قبول دارم و قصد هیچ توجیهی ندارم. زیرا معتقدم با اساس اسلام سیاسی امام راحل و با انقلاب پابرهنگان و مستضعفان و توجهی که اسلام به این قشر دارد در نظام‌ اسلامی مدیران و وزرا و استانداران و شهرداران در هر سطحی حتی اگر از راه حلال ثروت جمع کنند در صورتی که در پست شان باشند با این موضوع همخوانی ندارد. خودمن هم جزء همان موارد هستم. بارها گفته ام هر کسی از من محمدباقر قالیباف سندی دارد که از اول انقلاب تا امروز فعالیت اقتصادی حتی مباح و شرعی انجام داده ام اعلامش کند و در منظر عموم بگذارد. البته اگر کسی نیز بر سر کار بیاید و این مشکل را نداشته باشد ولی عرضه کار کردن نداشته باشد از این هم بدتر است. 

وی ادامه داد: نکته مقام معظم رهبری در گام دوم را ببینید که تعبیر نظام انقلابی را به کار برده اند، بحث تمدن سازی دیده می شود و در بحث نظام انقلابی دو مورد را بهم تلفیق می کنند به طوری‌که از یک طرف نظم سیاسی و اجتماعی در ذیل نظام‌انقلابی تاکید می شود و در بخش دیگر روحیه و فرهنگ جهادی و جوشش انقلابی را مورد تاکید قرار می دهند. هر دو را نیاز داریم. برخی تلاش می کنند این موارد را در تعارض قرار دهند در حالیکه در جهت تکمیل هم هستند. زیرا نظم سیاسی بدون شور انقلابی همین دو قطبی و دوگانگی های بیخودی است که در عرصه سیاسی ایجاد می کنیم.  بارها مقام‌معظم رهبری گفته اند این مرزبندی ها را قبول ندارند. اگر اصولگرایی مبنایش سنت های الهی و مبانی تفکر ما باشد مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب گفته اند این مبانی لایتغیر هستند و نسل به نسل و هزاران سال قابلیت ثابت شدن دارند اما اصولگرایی امروز اصولگرایی رویکردی است یعنی سلیقه سیاسی است؛ آن اصولگرایی که در باورهای ما بود و با آن شمشیر می‌زدیم نیست. لذا مشکلات و چالش ها به وجود می‌آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید لزوم عدم دنیاطلبی و زراندوزی گفت: ما با تولید ثروت مخالف نیستیم بلکه با انباشت سرمایه و زر اندوزی از مسیر رانت و خلاف مخالفیم.


در ادامه قالیباف در پاسخ به پرسشی  مبنی بر اینکه «دولت همواره می گوید اگر ما نبودیم و اقایان رئیسی یا قالیباف بودند هم مجبور به پذیرش FATF می شدند و اگر ما بگوییم چنین نیست ما را متهم می کنند. نظر شما چیست؟» بیان کرد: من این حرف را قبول ندارم که تحریم ها این مشکلات را درست کرده است. در مجمع تشخیص مصلحت نیز بر اساس یکسری تحقیقات و تحلیل های کارشناسان مشخص شد ۳۰ درصد فشار تحریم ها است و ۷۰ درصد ناکارآمدی و مشکلات داخلی است. وقتی من در شهرداری تهران بودم در این سه دولتی که سپری کردم دو تحریم را پشت سر گذاشتم هم تحریم خارجی و هم داخلی به طوریکه نه دولت نهم و دهم و نه دولت یازدهم و دوازدهم به هیچ یک از تعهدات قانونی خود در جهت حمایت از شهرداری تهران و تعهداتی که بر اساس قانون برعهده  شان بود، عمل نکردند. شما به زیرساخت های شهرداری در حوزه های مختلف نگاه کنید در حوزه های فرهنگی اجتماعی، عمرانی و خدماتی بررسی کنید. کلا این دوازده سال را با دوازده سال قبل و حتی دوران قبل از انقلاب مقایسه کنید . در همه شاخص ها هم این کار را انجام دهید، حتی مقوله حسابرسی را نگاه کنید. با توجه به این نتایج من قبول ندارم که نمی شود کار کرد. ما به عنوان بچه های انقلاب شعار نمی دهیم عمل کرده ایم و کارنامه ارائه داده ایم.  مثالی میزنم: وقتی من نیروی انتظامی را تحویل گرفتم سهمش از بودجه عمومی دولت ۳.۲ بود روزی که خداحافظی کردم سهم ما ۰.۲ درصد نیز کم شده بود. اما ایا روند پیشرفت در حوزه فرهنگی و نیروی انسانی و تجهیزات در نیروی انتظامی طی ان بازه زمانی کم شد؟ مدیر باید کار کند زیرا کار در درون خود پول و ثروت و اختیار تولید می کند. معتقدم تحریم های امروز ۳۰درصد مشکلات را ایجاد کرده است و بخش عمده ای از مشکلات ناشی از ناکارآمدی هاست. شما نگاه کنید نسبت رشد قیمت اقلامی که ارز ۴۲۰۰ گرفته اند در مقایسه با اقلامی که ارز نیمایی و بعضاً آزاد گرفته اند بیشتر است. اینکه که دیگر کاملا مشخص است چالش مدیریتی است.

در ادامه وی در پاسخ به یکی از سوال کنندگان که پرسید «درست است که جامعه با چالش مدیریت مواجه است اما مسئله این است که شورای نگهبان نظام مدیریتی را دست یکسری افراد می چرخاند البته در اینکه در شورای نگهبان مشکل داریم بحثی نیست. بحث ازاردهنده امروز آن است که چرا برخی مدیران درد جامعه را نمی فهمند و مردم در حال له شدن هستند درحالیکه مشکلات باعث میشود حتی در حوزه باورها و  دین شان دچار مشکل شوند» گفت:

 ما در شایسته گزینی دچار اشکال هستیم. امروز برای ثبت نام در انتخابات شورای شهر نیازمند فوق لیسانس هستید اما در ریاست جمهوری سواد خواندن و نوشتن کافی است. ممکن بود در دهه اول انقلاب در آیین نامه‌ای که صلاحیت مذهبی و سیاسی رئیس جمهور را بررسی می کرد تجربه مطرح نبود اما امروز بعد از چهل سال لازم است سابقه کار بررسی شود. ما می خواهیم فردی را بر راس قوه مجریه بگذاریم که باید علم اداره کشور داشته باشد اما از وی تجربه کاری نمی خواهیم.  وقتی یک نفر در جایی منتسب می شود و ۵۵ سال سن دارد می گوییم یک جوان منتسب شده است‌ اما آیا واقعا یک جوان است؟ وقتی در زمان جنگ من یک جوان ۲۱ ساله بودم و می خواستم فرمانده گردان انتخاب کنم می خواستم شهید شریفی را انتخاب کنم و وی ۴۷ ساله بود من مردد بودم از پسش بر می آید یا خیر زیرا احساس می کردم یک فرد ۵۰ ساله شاید به درد کار نخورد و مبنای جوانی ۲۰ سالگی بود اما امروز ۵۰ سالگی است زیرا دایره مدیریت بسته است. امروز افراد می گویند اصولگرا هستند و در مسند قدرت قرار می گیرند وقتی موفق نمی شوند می روند به گروه دیگر و پست می گیرند. پس هدف آن میز است و قدرت، نه اصلاح گرایی سیاسی. دایره این مدیران از ۴۰ یا ۵۰ نفر نیز خارج نمی شود. باید این دایره شکسته شود. ما باید نگاهمان را تغییر دهیم. ما در حوزه انتخابات ریاست جمهوری قانون مان دچار اشکال است و باید حکمت نظری و عملی اصلاح شود. اگر این اتفاق نیفتد با انباشت ناکارامدی مواجه خواهیم بود. حضرت اقا ۴۲ سال سن داشتند که برای ریاست جمهوری انتخاب شدند و در پنجاه و چند سالگی به رهبری رسیدند. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: فساد معلول است و درحقیقت علت فساد ناکارآمدی است. وقتی اقتصاد ۸۰ درصد دولتی و از جنس خاصه سازی است و اقتصاد را مردمی نمی کنیم آن وقت اگر هزاران دادگاه تشکیل دهیم هم ممکن نیست به نتیجه برسیم و باز به جایی نمی رسیم زیرا مردم را حذف کرده ایم. ما در شهرداری بخشنامه دادیم در فلان پست باید جوانان زیر ۳۵ سال فعال باشند گاهی افرادی به دیوان عدالت اداری شکایت می کردند اما من باز مخالفت می کردم و می گفتم این پست مخصوص جوانان است.


نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «نظارت در بخش های مختلف حکومتی بسیار ضعیف است و سوال این است چرا نظام اینقدر با نرمی و بدون تحکم در حوزه فعالیت مافیای قدرت و ثروت و اشتغال باید باشد و در مشکلات اقتصادی کشور از بعد رهبری و قوه قضاییه نظارت انطور که باید دیده نشده. چرا در چهل سال گذشته هر کسی که رییس جمهور شد بعد از پایان دوره ریاست جمهوری اش شروع به زدن ساز مخالف کرد و جریانی را شکل داد و چرا مسوول کشور می گوید وزیر جوان کشور می تواند هر کاری دلش می خواهد بکند؟» گفت: ناکارامدی که گفتم در همه ابعاد و نظارت دیده می شود از قضا امروز در کشور اینقدر دستگاه های نظارتی زیاد شده اند که وقتی کسی می خواهد کار کند نمی تواند اما خاصیتش کجاست؟! این عدم کارایی باز بر می گردد به ناکارآمدی. ما دستگاه و افراد نظارتی کم نداریم بلکه این دستگاه ها رسالت خود را به درستی انجام نمی دهند. همان ضعفی که در من مدیر هست در حوزه نظارت هم هست. ناکارامدی اشباع شده یعنی همین. یعنی اغلب بخش ها در ساختار دچار ضعفند. انجایی که کار تعریف می شود و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد دچار مشکل هستیم. به هر حال معتقدم وقتی کسی مدیر نظام است حق ندارد نقش اپوزیسیون بازی کند. 


در زمانی که تونل رسالت را می ساختیم تایمر زمان زدیم و برخی به ما گفتند اگر ارکان مدیریت را می دانستی وقتی تمام شد می گفتی تمام شد. این در حالی است که ما بچه های انقلاب باید خودمان را به مردم پاسخگو کنیم. مردم تا حقوق خود را ندانند و مطالبه نکنند وظیفه شان را انجام نمی دهند. اگر این مشخص شود اعتماد و سپس مشارکت ایجاد می شود و رابطه بین مردم و حکومت درست می شود. قالیباف تاکید کرد: الان برخی دارند تلاش می کنند تا رابطه بین امام و امت را هرچقدر می توانند ضعیف کنند. این استراتژی اعمال می شود. امروز اگر مشکلی هست، تبعاتش فقط به حوزه اجرایی باز نمی گردد مردم این مشکلات را به حساب دین و رهبر و نظام اسلامی می گذارند. قریب به ۱۹ سال است هر جا می روم می گویم وظیفه ما این است که کارامدی دین در اداره جامعه را نشان بدهیم و متاسفانه امروز دچار ناکارامدی هستیم.


فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس  در جواب پرسشی مبنی براینکه «در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری بارها بر کارامدی تاکید شده اما در صحبت های شما بارها بر ناکارامدی تاکید شد. چرا این تناقض به چشم می اید و دلیل چیست؟» پاسخ داد:  در این زمینه من تناقض نمی بینم اگر این روند مدیریت در کشور ادامه یابد حتما این بیانیه را که می تواند بعثت و نقطه عطف دیگری در چهل سالگی انقلاب ایجاد کند با سخنرانی ها و توصیف کردن و حرف زدن، به دست فراموشی می سپاریم. بیانیه گام دوم نیازمند یک بیانیه اقدام است. وقتی می فرمایند نظام انقلابی یعنی نظم سیاسی و اجتماعی به اضافه شور انقلابی، هر دو را بپذیریم و وقتی می گویند با مدیریت جهادی عمل شود بپذیریم. هر شاخصی که می خواهیم باید در هر حوزه ای این سه مولفه و ویژگی را داشته باشد. به باورهای انقلاب وفادار باشد و منطبق بر سنت های الهی تصمیم گرفته و به مردم باور داشته باشد و خود را خدمت گذار مردم بداند و مردم را کنار نگذارند و به کار مردم هم فضولی نکنند. آن حرف امام راحل را نیز باور داشته باشند که دولت ها بیایند آن کاری را انجام دهند که مردم نمی توانند و البته رکن سوم جوانان را. 

وی ادامه داد: الان گفته می شود آیا خودروسازی درست است من می گویم خیر زیرا اصلا تولید نیست. وقتی نگاه می کنید می بینید ما توانسته ایم در حوزه رویکردی در استقلال و جمهوریت و مردم سالاری و آزادی و اسلامیت خود در دنیا جایگاه خیلی خوب به سمت عالی داشته باشیم و این مهم است. 

در حوزه های اجرایی نیز هر جایی که این سه شاخص رعایت شده به اوج رسیده ایم. در حوزه امنیت و صنعت به جایگاه بالایی رسیده ایم. اما در حوزه اقتصاد راضی نیستیم و در همه شاخص ها دچار مشکل هستیم.


وی در پاسخ به پرسش یکی از سوال کنندگان که پرسید «نظر صریح شما درباره تأثیر توافق FATF بر فضای کشور و ابعاد اقتصادی چیست؟» گفت:

 سوال بسیار کلیدی مطرح شده است، مخصوصا در هفته اخیر که مشکلات را به FATF گره زدند. باید بگویم یکی از گلایه هایم در این زمینه که درد دل بچه های انقلاب هم هست این است که حس می شد نباید تصویب شود. اما به روش های خوبی منتقل نشد و هیچ حرف منطقی خوبی در این زمینه گفته و منتقل نشد و رقبا از این موضوع طور دیگری استفاده کردند. مثل آنکه مشکلات اقتصادی را به برجام گره زدند. مثل حالا که مشکل گوشت را به FATF پیوند زده اند. وی ادامه داد: براساس مطالعات دقیق شخص خودم که در مجمع تشخیص مصلحت نیز ارایه کردم و البته آن افرادی که می خواهند در مجمع به FATF رای دهند هم بر صحت حرف های من صحه گذاشتند، ابتدا باید بگویم FATF دقیقا چیست. FATF چیزی شبیه به یک ان جی او است که بین دولت ها شکل گرفته است. در واقع یک همکاری بین دولت ها با یکدیگر و همکاری بین دولت ها و جامعه مدنی و مجددا همکاری بین دولت ها و جوامع مدنی و ان جی اوها و بخش خصوصی در همه دنیا و با محوریت پایش گردش مالی در نظام مالی و پولی و بانکی. این سازوکار در سازمان ملل نیست. باید بگویم چه داخل آن بشویم و جزء آن ۹ گروه برویم و چه نشویم و جزء بلک لیست باشیم و تعلیق شویم، آن اراده ای که در FATF حاکم است برای ما هیچ فرقی نمی کند زیرا ویترین موضوع مالی و حقوقی است اما کارکرد کاملا سیاسی و امنیتی دارد. از کانال مسائل حقوقی و مالی کارهای امنیتی و سیاسی انجام می دهند. کشورهای امریکا و فرانسه و انگلیس پایه گذار آن هستند و دبیرخانه آن در پاریس قرار دارد.  حالا از طریق کنوانسیون‌ها و قوانین و مقررات، نظیر پالرمو و سی اف تی و مبارزه با پولشویی، بر روی قوانین داخلی همه کشورها اثر می گذارند که ناشی از سیاست امریکایی هاست. بر اساس مستندات در سال 2001 و پس از حادثه یازده سپتامبر با فشار امریکا قطعنامه ۱۳۷۳ در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد و پیوستن همه کشورها به سی اف تی را اجباری کرد. در در یک کلام امریکایی ها و به طور کلی استکبار جهانی و فرهنگ صهیونیستی و حوزه سرمایه گذاری، هر چه که نامش را بگذارید، FATF را چنان سازمان دهی کرد تا هر کشور و شرکت و مجموعه ای که در دنیا بخواهد خلاف اهداف سرمایه گذاری و امیال امریکا حرکت کند آن را از هر گونه امکانات مالی و شبکه اقتصادی جهان محرومش کنند. برای محروم کردن نیازی به قطعنامه و شورای امنیت و ... نیست. بلکه به همه بانک ها توصیه می کنند که این مشتری مورد تائید ما نیست. وقتی به عنوان مشتری به شما مراجعه کرد، کنترلش کنید و همین کافی است تا آن فرد یا شرکت یا دولت یا کمپانی دیگر کاری نتواند کند و محروم شود.

قالیباف ادامه داد:FATF از مظاهر حکمرانی جهانی امریکا برای رقبای خودش و انهایی که مخالف هستند طراحی شده است، حال می خواهد ایران، چین یا روسیه باشد. درواقع امریکا دارد خارج از پلتفرم سازمان ملل اهداف خودش را پیگیری می کند. 

وی با بیان اینکه مبارزه از قدرت سخت به سمت قدرت نرم و هوشمند رفته تاکید کرد: بیست سال قبل پایه‌گذاری FATF صورت گرفته و یک سازماندهی سیاسی انجام گرفته است. پس اینکه گفته می شود چون FATF را نپذیرفته ایم  گوشت اینطور شده، غلط است ما در آن باشیم نیز همین مشکلات وجود دارد. انها توقع شان از ما این است که رویکردهایمان را عوض کنیم. همان طور که حضرت اقا فرموده اند ایا ما در سیستم بانکی نیازمند اصلاحات نیستیم؟ روشن است که نیازمند اصلاحات هستیم. ما باید قوانین را اصلاح و نقاط ضعف را درست کنیم، قوانین را درست کنیم اما اینکه نگاهمان با FATF چه هست را اگر با اقتصاد پیوند بزنیم کاملا هزینه داخلی و اهداف سیاسی دارد. حس من این است که پالرمو و FATF در مجمع رای نمی آورند. جمهوری اسلامی باید برای سازماندهی جدیدی که استکبار جهانی برای نظم جهانی متکثر انجام داده است برای نظام کنترلی که برای آن بر مبنای FATF‌ طراحی کرده است، برنامه و ایده مشخصی طراحی کند. باید تکلیف مان را برای آینده نظام و انقلاب تعریف کنیم زیرا این صلاح جدید قدرت نرم استکبار است که برای حفظ هژمونی خودش طراحی شده و برای کنترل اندیشه و فکرهایی است که با مبانی او مخالفت می کنند. این پلتفرم را باید بفهمیم و برایش برنامه داشته باشیم. اما ایا امروز به نفع ما هست که برویم به سمت پالرمو و  FATF ؟ خیر می‌گویم به نفع ما نیست. موضوع بسیار فنی و پیچیده است و لازم است که در شورای عالی امنیت ملی برای FATF دبیرخانه‌ای دائمی تأسیس شود، چرا که موضوع FATF‌ فارغ از پذیرش یا عدم پذیرش ما وجود خواهد داشت و ما باید برای هر اقدامی درباره آن شناسایی دقیق و دائمی از این هویت منعطف و در حال تغییر داشته باشیم.

ریشه ناکارامدی‌ها در  ناتوانی مدیریتی افراد و تفکری است که مبتنی بر مبانی اسلامی نیست / امروز دایره مدیران بسته و مبنای جوانی مدیران ۵۰سال است
محمدباقر قالیباف که عصر امروز  در مراسم یادواره شهدا و ایثارگران مسجدجامع اصفهانک و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب سخن می‌گفت، با بیان اینکه همه ما بر این باوریم که هرچه امروز داریم به برکت خون شهدا و امام شهداست، اظهار کرد: بنابراین وظیفه ما هم از بعد الهی و هم از بعد انسانی این است که در برابر این لطفی که در روز‌های سخت شهدا و ایثارگران و جانبازان که جان شان را برای خدا دادند، در حق ما کردند، قدر شناس باشیم؛ لذا تا زنده ایم باید یاد و نام شهدا را زنده نگه داریم. قدر ان نعمت بزرگ را دانسته و شکر گذار باشیم. شکر این نعمت هم جز این نیست که این مسیر که راه سعادت دنیوی و اخروی مان است را ادامه دهیم. اگر لحظه‌ای غفلت کنم هم مدیون شهدا و امام شهداییم و هم زندگی مان از برکت و صفا صمیمیت فاصله می‌گیرد.
قالیباف: شاه کلید حل مشکلات اعتماد به مردم و جوانان و حرکت در مسیر باورهای انقلاب است

محمدباقر قالیباف که در نخستین اجلاس سراسری مسوولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع چهل سالگی انقلاب و نقش دانشگاه در طلیعه تمدن نوین اسلامی در مشهد سخن می‌گفت: ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری (س) گفت: امیدوارم در آستانه دهه مبارکه فجر و جوار حضرت رضا (ع) همه ما این توفیق را داشته باشیم که پیرو راستین اسلام و خادم این ملت عزیز باشیم.

در نخستین اجلاس سراسری مسوولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی قالیباف: بجای حل مسائل موضوعات را دوقطبی و سیاسی نکنیم/ وقتی تکلیف اقتصادمان مشخص نیست باید هم مردم برای مرغ یخی در صف بایستند

محمد باقر قالیباف شامگاه پنج شنبه در همایش «کارنامه چهل سالگی، بررسی مسائل، چالش‌ها و فرصت‌ها در دهه پنجم انقلاب» در مشهد اظهار داشت: هر حرکت و انقلابی در هر مجموعه‌ای از سازماندهی سیاسی فضای امروز دنیا با وجود جریان‌ها و نگرش‌های مختلف وقتی به قدرت می‌رسد باید ساختاری برای خود طراحی کند تا این قدرت را حفظ و همچنین ساختاری را طراحی کند تا افزایش قدرت هم بدهند و این، شامل هر حرکت و انقلابی می‌شود.

تحلیل کارنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی قالیباف: «۴درصدی‌ها» اجازه پیشروی امور را نمی‌دهند/ چالش ما ناکارآمدی اشباع شده در کشور است/ در حال حاضر مشغول فعالیت جهادی هستم

محمدباقر قالیباف:

دولت مذاکره، دولت کار شود

 

محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفت‌وگو با رسالت نشست و به سؤالات خبرنگار ما پاسخ داد.

آقای دکتر این روزها ترجیح می دهید کمتر در رسانه ها باشید؛ علت چیست؟

اقتضائات شهرداری تهران و حضور میدانی بنده و همچنین افتتاح پروژه های مختلف شهری ایجاب می کرد با رسانه ها گفت و گوی بیشتری داشته باشم و مردم را از آخرین اقدامات تیم مدیریت شهری مطلع کنم اما این روزها که نقش مشورتی بنده به واسطه عضویت در مجمع تشخیص پررنگ تر شده، سعی در ارتباط بیشتر با مردم در سراسر کشور و دریافت آخرین وضعیت از توده مردم و بررسی چالش های پیش رو و همچنین ارائه طریق و راهکار برای گذر از مشکلات دارم و احتمالا حضور کمتر بنده در رسانه ها از این جهت است.


آقای قالیباف شاید یکی از مهم ترین و پرتکرارترین اخبار این روزها مجددا مذاکره با آمریکا باشد؛ نظر شما در خصوص اظهار تمایل رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با مسئولان ایران چیست؟

حرف من این است که حتی اگر بیاییم دشمنی چندین و چندسالهٔ آمریکا با ایران را از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و قبل‌تر از آن، فراموش کنیم و فرضمان را بگذاریم روی این‌که دشمنی آمریکا با ما از سال ۱۳۹۲ تا الآن آغاز شده است، مذاکره‌ی مجدد با آمریکایی‌ها، عزت و موقعیت بین‌المللی ما را مخدوش می‌کند. ضمن اینکه به فرموده رهبری معظم انقلاب با دولتی که معاهدات بین المللی را به‌راحتی و همانند آب خوردن، نقض می‌کند، نمی‌توان تعامل کرد.

 

در حال حاضر هدف ترامپ از این کار یعنی اعلام مذاکره بدون پیش شرط با ایران این است که توپ را در زمین ایران بیاندازد و فشار را بر ایران بیشتر بکند در شرایطی که حریف شما بر این باور باشد که از شما قوی تر است مذاکره موضوعیتی ندارد؛ زیرا نتیجه آن از پیش معلوم است لذا از یک منظر عقلانی، انجام مذاکره میان ایران و آمریکا در شرایط فعلی به نفع ایران نیست.


نکته بعدی این است که رفتار آقای ترامپ در برخورد با رهبر کره شمالی و سایر رهبران جهان نشان می دهد که وی علاقمند آگاهی از مواضع طرف مقابل و خواسته‌های او نیست و سعی می کند بلافاصله بعد از هر نوع ملاقات، مذاکره و دیداری این اقدام را به نفع خود تفسیر کرده و از این طریق تلاش کند موقعیت داخلی خود را تقویت کند لذا یکی دیگر از اهداف ترامپ از طرح مذاکره بدون پیش شرط آن است که بتوانند در آستانه انتخابات حساس کنگره آمریکا در ماه های پیش رو موقعیت خود را ارتقا بخشد.


مردم عزیز ما حتماً یادشان نرفته است که مدتی پس از تصویب برجام، اوباما رئیس‌جمهور وقت آمریکا، تحریم‌های جدیدی علیه ایران را با رأی حداکثری کنگره، امضا کرد. با این اوصاف چطور می‌شود که ما مجدد پای میز مذاکره بنشینیم و به یک توافقی برسیم و مجدداً با تمدید یا تشدید تحریم آمریکایی‌ها، تحقیر شویم؟ مردم ما عزتشان را یک‌شبه به دست نیاورده‌اند که بخواهند با اعتماد مجدد به یک تاجرمآب منفعت‌طلب، آن را از دست بدهند.  

 

ما از مذاکره هیچ هراسی نداریم. مذاکره نکردن با آمریکایی‌ها، نه بر اثر ضعف یا ترس، بلکه به علت عزتمندی مردم ایران است. بنده در مورد اصل مذاکرات قبلاً هم گفته‌ام، الآن هم می‌گویم که مذاکره محل بده بستان است، مذاکره یک مبارزه است کما اینکه هنوز هم معتقدم با توجه به شرایط بین‌المللی دو سه سال پیش، مجموعا برجام، به دو دلیل موفقیت بزرگی بود؛ یکی آنکه در عرصهٔ بین‌المللی باوجود تمام تبلیغات غرض ورزانهٔ نادرست، ثابت کردیم که قابل‌اعتماد هستیم و اگر توافقی انجام بدهیم، پایش می‌ایستیم. دوم آن‌که، آن بخشی از مردم عزیز و مسئولان محترمی که گمان می‌کردند ریشهٔ حل تمام مشکلات، در تعامل و توافق با آمریکایی‌ها است، به این نتیجه رسیدند که آمریکا به‌هیچ‌وجه قابل‌اعتماد نیست. روی کار آمدن ترامپ هم به این تلقی کمک کرد و مردم ما، ملموس‌تر از قبل با واقعیت حریصانه و مشمئزکنندهٔ آمریکایی‌ها روبرو شدند. 

 

آقای قالیباف صحبت شما با علاقه مندان مذاکره با آمریکا چیست؟

به کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می زنند، توصیه می‌کنم ابتدا کمی تاریخ بخوانید تا متوجه بشوید که اساس دولت و حکومت آمریکا بر پایهٔ استثمار شکل‌گرفته است. دولت آمریکا دولتی است که اگر پایش بیفتد هیچ ابایی از مورد هدف قرار دادن صدها ایرانی روی آب‌های خلیج‌فارس ندارد. دولت آمریکا دولتی است که در زمان جنگ ایران با رژیم منحوس بعثی، با هواپیماهای آواکس خود، مستقیماً در جنگ علیه مردم غیور ایران، دخالت کرد. حقیقت دولت آمریکا این است. آن‌ها هیچ ابایی از نابودی یک سرزمین و کشتن مردم آن ندارند و سابقهٔ نحسشان در هیروشیما و ناکازاکی مؤید این امر است.  


در عصر جهانی‌شدن، اولین اصل در نظام بین‌المللی، حفظ منافع ملی است. مذاکرهٔ مجدد با آمریکایی‌ها به ضرر منافع ملی ما است. حرف من این است که اگر رئیس جمهور آمریکا قصد دیدار یا مذاکره مجدد با هر سطح از مسئولان ما را دارد ابتدا باید به تعهدات خود در برجام بازگردد و انصراف خود از خروج برجام را اعلام و دستور اجرایی لغو تحریم‌های جدید علیه ایران را صادر کند وگرنه کدام انسان عاقلی است که در شرایط نابرابر تن به مذاکره دهد. اگر ترامپ در مواضع خود صادق است باید همه تحریم های اعمال شده علیه ایران تا کنون را لغو کند تا زمینه مذاکرات برابر فراهم شود.


آقای دکتر قالیباف برخی شرایط کشور را بحرانی و در لبه پرتگاه می دانند؛ نظر شما به عنوان مدیری که بحران های مختلف را پشت سر گذراندید چیست و چه راهکاری برای برون رفت از این وضعیت پیشنهاد می دهید؟ مذاکره تا چه حد راهگشای مسائل کشور است؟


اولا باید در کنار مشکلات و بحران ها موفقیت های کشور را ببینیم و ذکر کنیم وگرنه دچار یأس و ناامیدی خواهیم شد. ثانیا یقین بدانید مسائل کشور قابل حل است؛ همانطور که در مناظره‌ها هم تأکید کردم بهترین راه حل هر بحران و مشکل اقتصادی و حتی مبارزه با آمریکا کار است و کار؛ واقعیت این است که تجربه های گذشته به ما نشان می دهد تکیه کردن بر قدرتهای خارجی و در رأس آنها آمریکا برای حل مشکلات داخلی هیچگاه جوابگو نبوده و نخواهد بود و خروج ترامپ از برجام هم برای چندمین بار بر این تجربه بزرگ صحه گذاشت و آن را تأیید کرد و باید بدانیم و مطمئن باشیم منتظر سیب و گلابی غربی ها نباشیم بنابراین همانطوریکه در متون دینی خودمان یاد گرفته ایم مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود داستان ما با آمریکا داستان گفتگوی برابر نیست بر همگان واضح است که ترامپ، موقعیت برابری برای ایران در مذاکرات قائل نیست اگر غیر از این بود وزیر خارجه او ۱۲ پیش شرط برای مذاکره با ایران اعلام نمی کرد.


دولت در شرایط فعلی باید توجه کند که اگر حمایتی از جانب رهبر انقلاب و سایر نیروهای سیاسی دریافت کرده است، معطوف به حل مشکلات اساسی کشور است و درباره مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی این اتفاق نظر وجود ندارد و در صورت انجام آن، بار دیگر اختلافات، تشدید شده و انرژی حاصل از همسویی سیاسی یک ماه اخیر به هدر خواهد رفت. واضح است که در همه نظام های سیاسی اجماع در شرایط خاصی به وجود می آید و اگر معطوف به حل اولویت ها نباشد باعث بی اعتمادی مردم و گروه‌های سیاسی می‌شود.

 خیلی صریح بگویم که مسئله اصلی و اولویت کنونی ما مذاکره با ترامپ نیست. بلکه حل معضلات اقتصادی کشور و در رأس آنها مسئله نقدینگی است. مشخص است که مذاکره باعث حل مشکلات ساختاری اقتصادی ما نخواهد شد. حل مشکلات، سازوکار روشنی دارد که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی متخصصان، اعتماد به مدیران جوان در رسیدن به یک برنامه مشخص اجرایی، و کار و تلاش بی‌امان  برای اجرای آن برنامه امکان‌پذیر است.

بنابراین حتی با فرض اینکه مذاکره احتمالی به نتیجه‌ای موقت منجر شود پیامد بلند مدت آن لاینحل ماندن مشکلات اقتصادی است که اکنون با آن مواجهیم.


ان شاالله رویکرد دولت از مذاکره محوری به کار محوری تغییر کند تا به مرور شاهد رضایت اجتماعی گسترده باشیم.

محمدباقر قالیباف: دولت مذاکره، دولت کار شود

محمد باقر قالیباف در دیدار با مشائیل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران گفت: معتقدم بقیه قدرت های موثر دنیا و نظام بین الملل و اتحادیه اروپا و کشورهای صاحب نفوذی مانند آلمان باید در مقابل این یک جانبه گرایی امریکا بایستند. زیرا این رفتار ترامپ تنها درخصوص ایران و برجام رخ نداده است. باید یک جایی جلوی این رفتارهای خلاف مصالح جهانی و مصالح سایر کشورها که توسط امریکا صورت می گیرد، گرفته شود.

رفتار امریکا در درازمدت به اروپا هم آسیب می‌زند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نظر سفیر آلمان درخصوص عدم شناخت کافی اروپایی ها از تهران گفت: انشالله در مدت ماموریت تان در ایران، بیشتر با ایران و فرهنگ ایرانی آشنا شوید تا واقعیت های اینجا را به درستی منتقل کنید تا شناخت دقیقی در دنیا به ویژه اروپا از کشور ما ایجاد شود. مطمئن هستم که مدت حضور شما و ماموریت و فعالیت تان باعث توسعه روابط ایران و آلمان می شود.

قالیباف با بیان اینکه سوابق تاریخی ایران و آلمان، سوابق روشن و خوبی است و ذهن تاریخی مردم ایران به آلمانی ها مثبت است، تصریح کرد: ایران و آلمان می توانند در زمینه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ارتباط عمیق تری نسبت به وضعیت فعلی داشته باشند. اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان اقتصادی سیاسی و حوزه های امنیتی و دفاعی می تواند بیش از این در شرایط پدیده های جهانی ایفای نقش کند، مخصوصا که ظرفیت آلمان در اروپا به نظر ما منحصر به فرد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه امروز آلمان متحد، بعد از پایان جنگ سرد، به خیلی از آرزوهای قرن بیستم خود، در قرن بیست و یکم با فعالیت در حوزه اقتصادی و فرهنگی در اروپا رسیده است، اظهارکرد: فکر می کنم این رسالت آلمان است که بتواند تاثیر گذاری اروپا را در پدیده های منطقه ای و جهانی جبران و نقش بیشتری ایفا کند.

وی ادامه داد: حقیقت این است که امروز ایران یک کشور قدرتمند در منطقه است و همه دنیا نیز هم این قدرت را پذیرفته اند و هم اینکه ایران نقش منحصر به فردی در منطقه خاورمیانه ایفا می کند. ایران در یک دهه گذشته با توافق در برجام نشان داده اهل گفت وگوی عادلانه و درست است، اما اتفاقی که آمریکا رقم زد یعنی خروج ترامپ از برجام، در حقیقت اقدامی یک جانبه گرایانه و توهین به نظام بین الملل و توهین به یک قرارداد چندجانبه بود.

قالیباف با بیان اینکه با این اقدام ترامپ نه تنها دید مردم ما نسبت به امریکا بدتر شد، بلکه بسیاری از مردم دنیا هم این حرکت را نپذیرفتند، گفت: معتقدم بقیه قدرت های موثر دنیا و نظام بین الملل و اتحادیه اروپا و کشورهای صاحب نفوذی مانند المان باید در مقابل این یک جانبه گرایی امریکا بایستند. زیرا این رفتار ترامپ تنها درخصوص ایران و برجام رخ نداده است، بلکه ترامپ نسبت به آن قرارداد محیط زیست هم مانند برجام عهدشکنی کرد و برای حل مشکلات اقتصادی خودش اتحادیه اروپا و جی 7 را دچار مشکلات اقتصادی کرد. باید یک جایی جلوی این رفتارهای خلاف مصالح جهانی و مصالح سایر کشورها که توسط امریکا صورت می گیرد، گرفته شود.

این استاد دانشگاه با تاکید کرد: اگر اروپا و خصوصا آلمان در شرایط کنونی با نقشی که در مسایل سیاسی و اقتصادی دارند و نیز ایران، مصمم بر ماندن در برجام باشند، طبیعتا می توانند این تعهد را پیش ببرند. بقیه اعضای برجام هم بجز امریکا، همچون روسیه و چین نیز مصمم بر باقی ماندن در برجام هستند، اما فراموش نکنیم که زمان در اینجا بسیار مهم است. شما باید بپذیرید که ایران تحت فشار افکار عمومی داخلی، افکار عمومی مسلمانان دنیا و همه آزادی خواهان جهان است. اگر همه اعضای برجام اینجا در مقابل امریکا نایستند، با روندی که ترامپ در پیش گرفته است، در بقیه موارد نیز امریکا قوانین حقوق بین الملل همچون مسائل محیط زیست و مسائل اقتصادی را در هم خواهد شکست.

وی تصریح کرد: نباید اتحادیه اروپا و باقی کشورهای برجام انتظار داشته باشند که ترامپ یک طرفه بیاید و برجام را لغو بکند و ایران در عین اینکه در تحریم است، برجام را هم بپذیرد. طبیعتا اگر حقوق ما در چارچوب برجام رعایت شود هیچ دلیلی برای خروج وجود ندارد. اگر غیر از این باشد قاعدتا باید مسیر خود را پیش برویم.

محمدباقر قالیباف با بیان اینکه در طول تاریخ ایرانیان نشان داده اند که اگر قرار باشد ظلمی به این کشور شود خیلی محکم می ایستند، خاطرنشان کرد: فکر می کنم آلمان و کشورهای اروپایی درخصوص بحث های حاشیه ای دیگری که بعضا مطرح می شود همچون موضوعات موشکی و دفاعی ایران ؛ نباید در کنار برجام آنها را دنبال کنند چراکه بحث ایران در حوزه موشکی روشن است. واضح است که ایران و هر کشوری باید از خود دفاع کند.. مگر آلمان این کار را انجام نمی دهد؟ مگر دیگر کشورهای منطقه آن را انجام نمی دهند؟ آن هم در منطقه بحران خیزی که سالیانه شاهدیم چه حجم بالای تسلیحات از سوی کشورهایی همچون امریکا به برخی کشورهای خاورمیانه فروخته می شود. طبیعتا دفاع حق مسلم هر کشور و هر جامعه ای است. این موضوع را بارها هم گفته ایم.

وی با اشاره به سفر وزیر اقتصاد آلمان به ایران و برگزاری پنجمین نشست مشترک گفت: فکر می کنم در همین شرایط هم می توان اقداماتی همچون ششمین نشست مشترک که قرار شد در آلمان برگزار شود، صورت گیرد و چنین اقدامات عملی می تواند بر تداوم برجام کمک کند.

قالیباف افزود: در کنار برجام برخی بحث های منطقه ای هم مطرح می شود که به نظر می رسد بحث های مهم یا درستی نیست. ایران نشان داده که در حوادثی که در منطقه رخ داده همواره نقش مثبتی در اجرای دموکراسی ایفا کرده است. ایران در منطقه طرفدار دموکراسی و تعیین سرنوشت کشورهای منطقه توسط مردم است. ما در برابر دخالت های بی رویه و یک جانبه امریکا در منطقه مقاومت و مخالفت داریم. مردم هر کشوری خودشان باید برای خودشان تصمیم بگیرند، مگر امروز امریکا در عراق حضور ندارد، مگر میلیون ها دلار هزینه نمی کند تا در تصمیم گیری سیاسی اثر بگذارد، اما می بینیم مردمش تصمیم نهایی را می گیرند. این صحبت ها در رابطه با مسائل منطقه ای و دفاعی بیشتر مسائل حاشیه ای است که عمدتا با لیدری رژیم صهیونیستی صورت می گیرد. زیرا رژیم صهیونیستی آرامش منطقه را نمی خواهد و طبیعتا ایران این نوع رفتارها را قابل مذاکره نمی داند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با تاکید بر لزوم عدم دخالت امریکا در امور منطقه بیان کرد: ادبیاتی که پشت خواسته های ما است این است که به امریکا می گوییم در منطقه دخالت نکن و مردم منطقه را تحت فشار قرار نده و نسل کشی نکن. در سوریه چه اتفاقی افتاد؟ چطور امریکا حاضر است در فجایعی که یمن اتفاق می افتد دارد دفاع کند؟ چرا نباید مردم منطقه خودشان برای خودشان تعیین تکلیف کنند؟ ما با این رفتار امریکا مخالف هستیم. حتما شنیده اید که در همین هفته اخیر رهبر انقلاب در رابطه با اسراییل به چه نکته ای اشاره کرده اند. ایشان گفتند که ما چند سال قبل این را در سازمان ملل به ثبت رساندیم؛ حتی موافقیم که در سرزمین فلسطین یهودی ها، مسلمانان و مسیحیان خودشان دولت خودشان را انتخاب کنند. شما ببینید ادبیاتی که پشت فرهنگ ما است مبتنی بر فرهنگ انسانیت و اسلامیت ما است. زندگی غیر از این چه معنایی دارد؟

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به خطر گروه های تروریستی در جهان پرداخت و اظهارکرد: گروه هایی مثل داعش و یا دیگر گروه های تروریستی و الحادی که شما حتما می شناسید و بعید می دانم که ترامپ هم نشناسد تنها خطر برای تهران نیستند، بلکه برای پاریس، لندن، توکیو، برلین و همه جهان پر خطر هستند. امروز شهروندان شما نیز از دست این تروریست ها احساس آرامش نمی کنند. فکر می کنیم ترامپ این مسائل را متوجه نیست؟ حتما می داند. طبیعتا وظیفه ما است که در مقابل این ها بایستیم. این چه معنایی دارد که گفته می شود ایران در منطقه دخالت نکند؟! ایران چه دخالتی می کند جز اینکه دارد در مقابل این موارد و خطرات می ایستد و جلوی تروریست ها را می گیرد.

قالیباف با تاکید بر اینکه امیدواریم که برجام بتواند مسیر درست خود را طی کند، افزود: به هر حال اگر اروپا بر تعهداتش بایستد می توانیم چارچوب برجام را پیش ببریم. در غیر این صورت اگر این چارچوب و حقوق ایران حفظ نشود، مطمئن باشید که ایران مصمم است مسیر دیگری را ادامه دهد. تاریخ انقلاب و ملت ما نیز این را ثابت کرده که ایران همواره بر مسیر خود با اراده حرکت می کند. به نظر می رسد نیاز است که اروپا در اینجا جدی تر از گذشته حرکت کند و باید بپذیرد که امریکا حتی در قبال خود اروپا نیز در همه بخش ها حتی ناتو تغییر رفتار داده است، اروپا اگر بر مواضع خود نایستد و برای خودش تعیین تکلیف نکند، حتما در دراز مدت اروپا آسیب جدی خواهد دید. باید به یک فرد نادان فهماند که مسیر اشتباهی می رود نه اینکه همه به دنبال آن نادان حرکت کنیم. راه درست را نشان دهیم و از وی پیروی نکنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با پرداختن به ارتباطات خوب ژرمن ها با ایران گفت: در شرایط کنونی شرکت های آلمانی ارتباطات خوبی با بخش های دولتی و خصوصی دارند که فکر میکنم زمان آن است به این روند همکاری سرعت ببخشیم. از همین رو به برگزاری هر چه زودتر نشست ششم و کمیسیون همکاری مشترک ایران و آلمان تاکید دارم.

سفیر آلمان در ایران:خواهان این هستیم که برجام بماند و ایران هم در برجام بماند

سفیر آلمان در دیدار با دکتر قالیباف با اشاره به اینکه یک سال و نیم است که در ایران است و در زمان مدیریت وی در شهرداری نیز در تهران بوده است، گفت: ایران کشور جالب توجهی است و فکر می کنم هیچ سمتی برای یک سفیر بهتر از سفیر ایران بودن، نیست.

مشائیل کلور برشتولد با بیان اینکه دیگر قاره ها از جمله اروپا به اندازه کافی از ایران شناخت ندارند، ادامه داد: در ایران سفرهای زیادی داشته ام و تقریبا به تمامی استان ها سفر کرده ام. ایران زیبا و دارای اقلیم بسیار متنوعی است. ما تلاش می کنیم که ایران را بهتر به خصوص به اروپا بشناسانیم. توریست های بسیاری هم از آلمان به ایران سفر می کنند. چون خودشان ایران را می بینند و تجربیات عینی شان را به آلمان منتعقل می کنند. البته این یک امتیاز اقتصادی هم است که فکر می کنم جای رشد زیادی دارد.

 

وی با تاکید بر روابط خوب و تاریخی ایران و آلمان اظهارکرد: ایران کشوری در خاورمیانه است که خیلی به آلمان و مردم آلمان نزدیک است. اگر انسان به عربستان سعودی، عمان یا یمن سفر کند می تواند خیلی سریع تشخیص دهد که ایران خیلی به اروپا شبیه تر است. همچنین یک ارتباط فرهنگی هم بین دو کشور وجود دارد. آلمان ها عاشق حافظ هستند و گوته نویسنده آلمانی هم بسیار به این شاعر ایران زمین پرداخته است و قطعا این اتفاق بین آلمان با یکی دیگر از کشور های عربی منطقه نمی توانست بیفتد چون ارتباط فرهنگی لازم وجود ندارد. بنابراین خیلی مهم است که همکاری نزدیکی داشته باشیم و آلمان کاملا آمادگی برای این امر دارد. ضمن اینکه آلمان هیچ سیاست پنهانی ندارد مانند برخی کشورها که ممکن است داشته باشند. کاملا اطلاع داریم که در ایران چقدر مهم است که کشوری مستقل و بدون وابستگی باشد و هیچ وابستگی از خارج در ایران پذیرفته نمی شود. ایران امروز بسیار مستقل و روی پای خودش ایستاده است. المان سعی می کند خواسته ها و ارزش هایی که در ایران وجود دارد را درک کند و به آنها بپردازد.

 

سفیر المان در ایران با اشاره به موضع برجام گفت: آلمان به عنوان یک کشور غیرهسته ای برای رسیدن به توافقات هسته ای تلاش بسیار زیادی کرد تا برجام شکل بگیرد و بعد از آن هم همین طور. حالا این مشکل را داریم که یک نفر خارج شده و همین طور این مشکل که یکسری تحریم هایی اعمال شده یا قرار است اعمال شود که افراد ثالث را هم ممکن است شامل شود. این احریم هایی که کشورهای ثالث را هدف قرار داده برخلاف قوانین بین الملل می دانیم. همچنان کاملا حمایت می کنیم و پشت برجام قرار گرفته ایم. این را بارها صدراعظم آلمان و وزیر امور خارجه آلمان هم تاکید کرده اند. ما و اتحادیه اروپا در تلاشیم که بتوانیم یک بسته پیشنهادی ارائه دهیم که بتوانیم برجام را سرپا نگه داریم. شاید نتوانیم امریکا را جایگزین کنیم اما در تلاش هستیم بسته پیشنهادی تهیه کنیم که منافع ایران را هم تامین کند. امیدواریم که برجام پابرجا بماند. خواهان این هستیم ایران هم در برجام بماند و در همین راستا هم در تلاش هستیم.وی افزود: ما همواره طرفدار این بوده ایم که برجام جدا از برنامه های دیگر باشد.

قالیباف در دیداربا سفیر آلمان: ‎اگر اعضای برجام مقابل تصمیم ترامپ نایستند، دیگر قوانین بین المللی را هم می‌شکند
محمد باقر قالیباف عصر امروز سی و یکم مرداد96 طی سخنانی در مراسم بازدید از مراحل پایانی مرمت خانه اتحادیه و تبدیل آن به موزه مشاهیر ابراز داشت: خوشحال هستم در آخرین روز مسئولیتم در شهرداری تهران این توفیق را پیدا کردیم که در این مکان تاریخی حضور پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: ما با کمک نخبگان برنامه اول، دوم و سوم را در شهر تهران تنظیم کردیم و امروز می بینیم که با همت بلند، خرد و کار جمعی  و مشورت همکارانم بیش از 90 درصد آن چیزی که تحت عنوان برنامه نوشتیم، گام به گام تحقق پیدا کرده است. البته سختی های بسیار زیادی را در این راه تحمل کردیم اما خداوند را شاهد می گیرم که همه آن سختی ها هم برای ما لذت بخش بود.


با هدف ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی کار را شروع کردیم


شهردار تهران تاکید کرد: ما با هدف بسیار روشن تحت عنوان ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی کار را شروع کردیم و بعد بر اساس این هدف با رویکرد فرهنگی و اجتماعی حرکت کردیم، البته این تصمیم خیلی سختی بود  چرا که امروز هر کار فرهنگی که می خواهیم انجام دهیم، می گوییم کار فرهنگی پول می خواهد و همه باید به آن کمک مالی کنند. این در حالی است که فرهنگ در ذات خودش به حدی ظرفیت مادی و معنوی دارد که نیاز به هیچ چیز دیگری ندارد. علت هم آن است که منابع عظیم انسانی در این حوزه وجود دارد و خلاقیت این افراد است که سایر ظرفیت ها را در کنار خودش به وجود می آورد.


تفاوت برنامه های ما با دیگر برنامه ها اصرار بر اجرا به رغم پرداختن هزینه هاست


قالیباف عنوان داشت: شاید تفاوت برنامه ما در شهرداری تهران با بعضی برنامه های دیگر آن بود که من سعی کردم بر مدار برنامه حرکت کنیم و در این مسیر گاهی اوقات سختی ها و ریسک های بسیار بزرگی هم داشتیم. روزی که در شهر تصمیم گرفته شد خیابان 15 خرداد بسته شود ، همه به صورت یکپارچه با این تصمیم مخالف بودند. حتی مسئولان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت کشور، خود بازاریان و مردم هم مخالف اجرای این تصمیم بودند و تنها ما در شهرداری تهران با نیروی انتظامی به این نتیجه رسیده بودیم که باید این اتفاق بیفتد. چرا که بحث های منطقی در حوزه آسیب های اجتماعی داشتیم و به این نتیجه رسیده بودیم که ارتقای کیفیت زندگی باید از منطقه 12 شروع شود چرا که در شش دهه گذشته این منطقه دائم تخریب شده است.

وی ادامه داد: همه به حد کفایت حرف  زده ایم و روی کاغذ نوشته ایم اما بالاخره از یک جایی باید بایستیم و این حرف ها را شروع کنیم. آغاز کار ما برای اجرای جدی و مصمم طرح در بستر خیابان 15 خرداد بود. در نهایت پس از اجرای این طرح شاهد بودیم که کمتر از 15 روز همان هایی که پلاکارد زدند و تجمع کردند و بعضا با زبان ما را نواختند دوباره جمع شدند و پلاکارد آنها به پلاکارد تشویق تبدیل شد که ای کاش این کار زودتر صورت می گرفت.

شهردار تهران ابراز داشت: این به معنی تغییر نگرش از یک عادت غلط چند دهه ای است و آثار فراوانی هم به دنبال داشت. به عنوان نمونه امروز نرخ رشد ساخت و ساز مسکن در سراسر کشور و حتی مناطق برخوردار تهران منفی است اما بعد از هفت سال تلاش در منطقه 12 به نقطه ای رسیده ایم که بر اساس شاخص های بانک مرکزی در سال 94 و 95 تنها جایی که در حوزه ساخت و ساز رشد دو رقمی داشته همین منطقه بوده است.


احیای خانه اتحادیه احیای زندگی در قلب تاریخی تهران است


قالیباف در ادامه به روند بازسازی خانه – باغ اتحادیه در قلب تاریخی تهران اشاره کرد و گفت: ما اینجا تنها یک ساختمان را احیا نکردیم بلکه این پایه گذار یک حرکتی است که دوباره حیات و زندگی را به منطقه 12 بر می گرداند. راه حل آسیب های اجتماعی در دراز مدت و رویکرد انسان محوری نیز همین است.

وی ابراز داشت: این همه حرف می زدیم که پیاده ها بر ماشین ارجحیت دارند اما حاضر نبودیم در خیابانی که روزی یک و نیم میلیون نفر حرکت می کنند،  40 – 50 هزار ماشین را جمع کنیم . آن روز به بعضی عزیزان که صاحب نظر بودند گفتم نیازمند حمایت شما هستم که قلم بزنید اما واقعا مردد بودند چون نمی دانستند سرنوشت این طرح چه خواهد شد.

به گفته شهردار تهران در حاشیه این مراسم تفاهم نامه مربوط به تئاتر نصر در خیابان لاله زار امضا می شود تا کار اجرایی آن آغاز شده و به موزه تئاتر تبدیل شود.

قالیباف افزود: در محدوده حصار ناصری 14 دروازه تاریخی وجود دارد که دروازه غار و دروازه حضرت عبدالعظیم(ع) با همان سبک و معماری و کاشی در نقطه خودش احیا شده است.


تا کی مردم باید هزینه ناهماهنگی ها و ضعف ما مدیران را تحمل کنند؟


وی ادامه داد: بارها به عزیزان در میراث فرهنگی می گفتیم که چرا انقدر با هم بحث می کنیم؟ فلان موزه را در حاشیه میدان امام خمینی (ره) درست می کنیم اما بعد می ایستیم که چگونه از آن استفاده کنیم، این قهر خداوند را می آورد و نعمت را از ما می گیرد. ما باید بت پرستی قرن بیست و یکی را کنار بگذاریم. چرا همکاری نمی کنیم و از ظرفیت های هم استفاده نمی کنیم؟ تا کی مردم باید هزینه نا هماهنگی ها و ضعف  ما مدیران را تحمل کنند؟

شهردار تهران ابراز داشت: روزی که طرح تحول منطقه 12 را به شورا آوردیم بعضی دوستان خیلی مخالفت کردند و گاهی با القابی حرف زده می شد که با این روش ها نمی شود کار را حل کرد. با کدام روش می شود کار را حل کرد؟ کجای زندگی انسان ها اگر انضباط نداشته باشد می شود کار را پیش برد؟ امروز شاهد هستیم که بعد از شش سال تلاش در منطقه 12 امروز توانستیم به این نقطه برسیم و امیدواریم این شتاب بیشتر شود.


3روز در هفته را در منطقه12 باخانواده ام ساکن می شدم تا مشکلات را از نزدیک لمس کنم


قالیباف ادامه داد: برای شروع این کار لازم شد تا گاهی شب و روزهایی از زندگی خود را به منطقه 12 منتقل کنم به نحوی که در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه  وجمعه زن و بچه را به منطقه 12 آوردم، در این مدت شب ها در محل راه رفتم و زندگی کردم که حس اینجا را بگیرم. یک شب سرزده به مسجدی رفتم و خانم های مسجد از پشت پرده بر من تاختند؛ من هم اجازه گرفتم و در بخش خانم ها با آنها صحبت کردم اما دو سال بعد دوباره به آن مسجد رفتم و دیدم نگاه و رفتار مردم متحول شده است.


رقم خوردن اتفاقات بزرگ با حضور اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشمندان


وی در ادامه به اهمیت موضوع گردشگری و اشتغال در منطقه 12 اشاره کرد و گفت: با رویکرد اجتماعی و فرهنگی و با حضور اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشمندان می توانیم اتفاقات بزرگی برای شهر و کشور رقم بزنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: ما امروز در این محل افتتاح نداریم، بلکه می خواهیم مطمئن باشیم کار در مسیر خودش قرار می گیرد. هر موقع اینجا آمدم همه کارگران و مهندسان و زحمت کشان با عشق و دل کار کردند که به همه آنها خدا قوت می گویم.


لزوم نگاه فرهنگی در اقتصاد مقاومتی


محمدباقر قالیباف با بیان اینکه حتی در اقتصاد مقاومتی هم باید نگاه ما، نگاه فرهنگی باشد، گفت: اگر بقیه کشورها برای پیشرفت خود اولویت و توجه را به فرهنگ می دهند ما نیز برای پیشرفت خود ناگزیر هستیم که به رویکرد فرهنگی و اجتماعی اولویت دهیم. روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی هم همین نگاه فرهنگی است که آثار آن را هم امروز می بینیم.

امروز آخرین روز کاری شهردار جهادی پایتخت جمهوری اسلامی ایران است که خدمات ارزنده ای را طی دوران 12ساله اش در تهران ارائه داده است.
شهردار تهران در بازدید از مراحل پایانی مرمت خانه اتحادیه و تبدیل آن به موزه مشاهیر؛ احیای خانه اتحادیه احیای زندگی در قلب تاریخی تهران

به گزارش خبرنگار شهرنوشت محمدباقر قالیباف در برنامه شنبه شب «نگاه یک» در خصوص اصلی ترین مشکل شهرداری ها گفت: موضوع شهر و شهرداری در کشور ما مشکلات ریشه ای و اساسی دارد که مهم ترین بخش آن به مشکلات ساختاری و جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور ما مربوط می شود.

مدیریت یکپارچه شهری حلقه مفقوده خدمات دهی مطلوب شهرداری ها

وی با بیان اینکه اگر نگاهی به بقیه کشورهای دنیا داشته باشیم - فارغ از نوع حکومت ها شامل گونه های جمهوری، پادشاهی، پارلمانی، ریاستی، متمرکز و فدرال – عمده این سیستم های حکومتی در سطح اداره شهر بنا به نوع سوابق و تجربه دیگر کشورها یک مدیریت یکپارچه شهری را دارند، اظهارکرد: امروز حتی در کشورهای جنوب غرب آسیا، شبه قاره هند و شرق آسیا و اروپا شاهد هستیم که مجموعه شهرداری ها از اختیارات ویژه ای برخودار هستند، به نحوی که درخصوص امور زندگی روزانه مردم در حوزه های فرهنگی، بهداشتی، خدماتی و آموزش و پرورش به صورت یکپارچه پاسخگو هستند. یعنی واقعا شهردار هستند و مسئولیت دارند اما در کشور ما اینگونه نیست.

شهردار پایتخت ادامه داد: گاهی در محلات که بین مردم حضور پیدا می کنیم می بینیم توقع مردم روشنایی کوچه، مشکل آب و فاضلاب، مدرسه و... است، اما درواقع مسئولیت هیچ کدام از اینها با شهرداری نیست. آیا مردم از ما می پذیرند که مسئولیت آن با ما نیست و یا درست است این حرف را بزنیم؟

قالیباف با تاکید بر اینکه 70درصد جمعیت ما شهرنشین شده اند اما جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور مناسب نیست، تصریح کرد: حتما موضوعاتی مثل محیط زیست، ورزش و میراث فرهنگی مهم است اما اداره شهرها اهمیت کمتری از این موارد دارد؟

وی با بیان اینکه در اغلب شهرهای دنیا شهرداری ها خودشان یک دولت محلی هستند، گفت: این حرف بدان معناست که همه نیازهای شهر در حوزه خدمات عمومی با مسئولیت شهرداری است و آنها پاسخگو هستند، اما سیستم اداری و اجرایی ما در کشور به شدت متمرکز است یعنی در همه موضوعات مرکزی تصمیم می گیریم و رفتار می کنیم.

شهردار تهران با ذکر مثالی افزود: خیلی وقت ها شهرداری یک پیاده رو می سازد  و آماده می کند. بعد از یک ماه یکی می آید می گوید باید بکنیم. شهروند می گوید اینجا می خواهند به ما آب و برق و گاز بدهند و مخابرات می خواهد کابل بکشد شما چرا اجازه حفاری نمی دهید؟ و ما با اینکه آنجا را سه ماه نیست آسفالت کرده ایم باید برای رفع مشکل مردم اجازه دهیم. اینجاست که وقتی هماهنگی وجود ندارد اداره کلانشهر به این بزرگی واقعا سخت می شود. نتیجه این می شود شهر به این بزرگی کانال تاسیسات شهری هم نداشته باشد این غیر قابل تصور است.

مهم ترین مشکل شهرها مشکلات ساختاری و جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور است

قالیباف با بیان اینکه مهم ترین مشکل شهرها مشکل ساختاری و جایگاه شهرداری ها در نظام اداری و اجرایی کشور است، خاطرنشان کرد: نمی شود با بخشنامه در سازمان شهرداری ها در معاونت وزارت کشور بخواهیم بر هزار شهرداری در کشور نظارت کنیم.

لزوم واگذاری امور تصدی گری به شهرداری ها و تولی گری و حاکمیتی در اختیار دولت

شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر راه حل رفع مشکل مطروحه گفت:  در درجه اول دولت باید بپذیرد دست از تمرکز گرایی بردارد، قانون را اصلاح کند و به مجلس داده شود و مدیریت یکپارچه شهری شکل گیرد. به طوری که شوراهای شهر واقعا شورای شهر باشند یعنی برای همه جنبه های شهر تصمیم بگیرند و فقط شورای شهرداری نباشند که به امور مربوط به شهرداری ها فقط بپردازد.

وی ادامه داد: باید هر اموری که جنبه حاکمیتی ندارد و امورات تصدی گیری به شهرداری ها واگذار شود و امورات تولی گری و حاکمیتی در اختیار دولت باقی بماند تا به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی فعالیت کنند. تا این تصمیم و اصلاح صورت نگیرد به اعتقاد من کارهای اساسی و ماندگار در شهرها امکان پذیر نخواهد بود.

عملکرد ما را باید مردم قضاوت کنند

شهردار پایتخت با تاکید بر اینکه عملکرد ما را باید مردم قضاوت کنند، اظهارکرد: اگر نگاهی به آمارها داشته باشیم، می بینیم مردم خوب ما در شهر تهران خصوصا اهالی فرهنگ، نخبگان، متخصصان و گروه ها و اقشار اثرگذار دست به دست هم دادند و اتفاقات خوبی در شهر افتاد. این اتفاقات در 12 سال گذشته را اگر بخواهیم با گذشته مقایسه کنیم باید بگوییم در حوزه توسعه شهری و پیشرفت زیر ساخت های شهر اقدامات دوره اخیر مدیریت شهری با کل تاریخ شهرداری در شهر تهران قابل مقایسه است.

وی در توضیح بیشتر افزود: در سال 84 که توفیق خدمت را پیدا کردیم کلا 157 تقاطع غیرهمسطع در این شهر شامل پل روگذر و زیر گذر و دسترسی ها بود اما امروز این ها به حدود 350 تقاطع غیرهمسطح رسیده و بیش از دو برابر شده است. یعنی تعداد کل پل های ساخته شده در تهران در طول این 12 سال دو برابر شده است. فقط در اتوبان امام علی به تنهایی 57 پل ساخته شده است.

احداث 57پل تنها در بزرگراه امام علی(ع)

قالیباف با پرداختن به شرایط بزرگراه نواب بیان کرد: اتوبان نواب صفوی وقتی احداث شد شهر به دو  نیمه شد و ارتباط چپ و راست قطع شد و با حجم تراکم زیادی ساختمان در کنار اتوبان ساخته شده است. اما ما در اتوبان امام علی که از شمال تا جنوبی ترین نقطه شهر می رود، در حین اینکه کندروها در اطراف برای دسترسی محلی است و خط ویژه اتوبوسرانی دیده شده است، 57 پل شرقی و غربی داریم تا هیچ دسترسی قطع نشود. ضمن اینکه اتوبان را به منفی یک بردیم یعنی در سطح مردم هیچ چیزی نمی بینند و تمام پل های عابر پیاده نیز وجود دارد.

احداث تمامی تونل های شهری پایتخت در دوره اخیر مدیریت شهری

وی سپس به تعداد تونل های شهری احداث شده در دوره اخیر مدیریت شهری اشاره و اظهارکرد: در این مدت هیچ تونل حمل و نقلی نداشتیم. تنها تونلی که داشتیم تونل رسالت بود که 11 سال بود کار ساخت آن شروع شده بود اما حدود 47 درصد پیشرفت کار داشتیم اما وقتی مسوولیت شهرداری را برعهده گرفتم حدود یک سال و اندی بعد این تونل را افتتاح کردیم و امروز بالغ بر 24 کیلومتر تونل تنها مخصوص حمل و نقل خودرو داریم. این به جز تونل های مترو، آب های سطحی و تاسیسات است. زیرا به عنوان مثال زمانی که پل صدر را ساختیم تمامی دکل های وسط را به کانال تاسیسات منتقل کردیم و این کانال ساخته شد.

احداث بالغ بر هزار پارک در 12سال اخیر

شهردار تهران به اقدامات 12سال اخیر در حوزه فضای سبز نیز پرداخت و گفت: تا سال 84 در شهر تهران حدود 1200 پارک بیشتر نداشتیم اما امروز بیش از دو هزار و 200 پارک در شهر تهران داریم. این مشهود است که در مقیاس محله، ناحیه و شهری این پارک ها وجود دارد. به عنوان نمونه بوستان بزرگ یاس در شرق تهران وجود دارد. از سرانه حدود کمتر از 9 متر برای هر نفر به حود 16 مترمربع سرانه فضای سبز به ازای هر نفر رسیده ایم. البته مناطق 9 و 10 از نظر وضعیت فضای سبز سرانه خوبی ندارند. دلیلش هم بافت متراکم این مناطق است که حتی زمین های بزرگی برای تملک وجود نداشت که آن را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس طرح جامع که البته پیش بینی شده است اهدافش باید در سال 1404 تحقق پیدا کند، هم اکنون به شاخص های قابل توجهی رسیده ایم. البته بعضی جاها توزیع ما توزیع نرمالی نیست. اما به عنوانمثال پارک ولایت 300 هکتار در جنوب شهر اتفاق بزرگی بود که رخ داد. 7 رود دره در تهران تفرجگاه شده اند. رود دره فرحزاد در نهج ابلاغه، جوانمردان، ولنجک؛ دربند، دارآباد و اوین درکه.

وی با اشاره به فضای سبز بزرگراهی گفت: امروز در هیچ بزرگراه و رمپ و لوپ زمین رها شده بدون فضای سبز را مشاهده نمی کنید. اگر تصاویر دوربینی 10 سال قبل تهران را نگاه کنید و با امروز مقایسه کنید امروز همه محیط ها متفاوت است. اگر بزرگراه های یادگار، چمران، مدرس، تپه های عباس آباد، اتوبان همت و آزادگان را مقایسه کنید در حوزه فضای سبز افدامات گسترده ای صورت گرفته است.

محمدباقر قالیباف با فعالیت های حوزه عمرانی پرداخت و بیان کرد: در حوزه زیر ساخت های بزرگراه ها، تونل ها و فضای سبز عدد و رقم ها اینگونه است که همه اقداماتی که تا پیش از این دوره در شهر تهران انجام شده است به همین مقدار در 12 سال گذشته کار انجام شده است.

مشکل آلودگی هوا را می توانستیم حل کنیم اما مسوولیتش را به شهرداری ندادند

وی با تاکیدبر اینکه بحث های مبنایی برای مدیریت یکپارچه بر همه مسایل شهر سایه انداخته است، تصریح کرد: اگر از من سوال شود مهم ترین چالش شهر تهران در حوزه های کارکردی چیست می گویم موضوع آلودگی هوا. در این دوره مدیریت بارها در تلویزیون همین بحث شد. بعضی ها معتقدند آلودگی هوا قابل حل نیست اما من معتقدم آلودگی هوا قابل حل است و حتی زمان گذاشتم. گفتم در مدت شش ماه می توانیم شرایط را از حالت بحرانی نجات دهیم اما مسئولیت این کار با دولت است و با شهرداری ها نیست. این به خاطر همان تمرکز گرایی و نبود یکپارچگی مدیریت شهری است. دولت عکس العمل نشان داد و گفتند اگر شهرداری این را می گوید مگر طرحی دارد. ما در سال 94 این طرح را دادیم و کارشناسی های متعددی شد. ما معتقد بودیم اجرای طرح را شهرداری بهتر از دولت می تواند انجام دهد نه اینکه دولت ضعیف است اما دولت انقدر موضوعات ملی و اساسی دیگری دارد که وقت لازم را برای این کار پیدا نخواهد کرد. این کار موضوع مهمی برای شهر تهران است اما الزاما موضوع اول دولت نیست چرا که دولت بحران آّب، رشد اقتصادی و مسایل سیاست خارجی و ... دارد که باید به آنها بپردازد. اما به هر حال دوستان تصمیم گرفتند خودشان عمل کنند.

وی ادامه داد: کلیات طرح بخش های سلبی و ایجابی داشت که این دو بخش توام با هم انجام می شد. یکی از این بخش ها می توانست توسعه حمل  نقل شهری با سرعت بیشتری باشد و حتی تسهیلاتی در قانون برای این کار را ایجاد کنیم اگر دولت امکان کمک مالی ندارد با اصلاح قوانین می توانستیم بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی بیاوریم و با سرعت بیشتری این کار را پیش ببریم.

برخی اقدامات موثری در حوزه الودگی هوا فقط نیاز به تصمیم گیری دارد نه پول

قالیباف با بیان اینکه ابتدای سال 84 ما حدودا دو میلیون خودرو داشتیم اما در حال حاضر تعداد خودروها دوبرابر شده و بیش از 4 میلیون خودرو داریم، گفت: سوخت ها امروز استاندارد شده است اما در گذشته نه گازوئیل و نه بنزین استاندارد نبود. ضمن اینکه مثلا ما در شهر در شب ها کامیون هایی داخل شهر حرکت می کنند که حداقل 40 سال از عمرشان گذشته است چه کسی به این ها اجازه حرکت می دهد و چرا متوقف نمی شوند؟ چرا موتور سیکلت هایی وجود دارد که یک موتور سیکلت به اندازه بیش از 5 خودرو آلودگی دارند اما امروز تعداد موتور سیکلت های ما با تعداد خودروها رقابت می کنند. بعضی از این اقدامات سلبی است و پول نمی خواست بلکه تصمیم گیری می خواست.

جمعیت خود شهر تهران رو به افزایش نیست

وی با تاکید بر اینکه جمعیت خود شهر تهران رو به افزایش نیست، خاطرنشان کرد: به شهر تهران در محدوده 640 کیلومتر شهر تهران رشد مهاجرت غیر طبیعی نیست و زالد و ولد نیز از سطح نرمال پائین تر است اما عمده مهاجرتی که صورت می گیرد به اطراف شهر تهران است. اما این هایی که اطراف شهر تهران می آیند در حوزه مسایل اجتماعی اقتصادی فرهنگی رفت و آمد و اشتغال وارد شهر تهران می شوند و خارج می شوند و تبعاتش برای شهر تهران است. این یک مشکل ملی است.امروز در دشت تهران ما یک درصد خاک سرزمین را داریم اما حدود 23 درصد جمعیت را متمرکز کرده ایم معنی این حرف آن است که بحران آلودگی آب، هوا و خاک وجود دارد. نشست زمین در تهران نیز مربوط به مشکلات آب و خاک است که این نشست ها را به وجود می آورد.

 

به دولتمردان گفتم تصمیم بگیرید شهرداری مجوز ساخت و ساز ندهد ما اجرا می کنیم

وی تاکید کرد: اعمال نشدن سیاست های درست باعث بروز این مشکلات می شود. حتما ساخت و ساز  هم نقش دارد اما همین بحث حدود سه سال قبل با حضور وزیر راه و شهرسازی و همه سازمان های نظام مهندسی پیش آمد. من اعلام کردم دولت تصمیم بگیرد بگوید شهرداری هیچ جواز ساخت و ساز درتهران صادر نکند. دولت می تواند این تصمیم را بگیرد؟ من همان زمان گفتم اگر این تصمیم را انجام دهیئ ما هم اجرا می کنیم اما این اتفاق نیفتاد بعد می گویند شهرداری تورم در حوزه مسکن ایجاد کرد.

تراکم فروشی در تهران کنونی حرف گزافی است/مسئولان غیرمنطقی اظهارنظر نکنند

قالیباف با بیان اینکه تراکم فروشی حرف گزافی است، گفت: خارج از ضوابط کسانی که خودشان مسئول این کار هستند حرف گزاف و غیر منطقی و غیر قانونی نگویند. تراکم یعنی شهروندانی که در این شهر زندگی می کنند بر اساس قوانین حقوقی دارند. کسی که 100 متر زمین دارد بر اساس طرح جامع تصویب شده تراکم پایه 120 متر از خیابان انقلاب به شمال دارد و از خیابان انقلاب به جنوب 180 تراکم پایه دارد. یعنی اگر 100 متر زمین داشته باشد 120 متر تراکم پایه دارد که حق عمومی همه شهروندان این شهر است و طبق قانونی است که تصویب شده است. بر اساس همان طرح جامع که به تصویب شورای عالی شهرسازی و دولت رسیده است یک تراکم مجاز هم وجود دارد یعنی بارگزاری بر اساس طرح دیده شده است. ممکن است بعضی جاها این ظرفیت و پهنه بندی ها 240 درصد و بعضی نقاط 360 درصد باشد اما همه این ها ضوابط دارد و به آن تراکم مجاز می گویند.

در دهه هفتاد هرچقدر پول می دادی تراکم می گرفتی

شهردار تهران با تاکید بر اینکه طرح جامع در شورای عالی شهرسازی تصویب می شود، بیان کرد: جالب است بدانید شهرداری ها هم خودشان عضو این شورا نیستند. طرح تفصیلی در کمیسیون ماده 5 تصویب می شود که 7 عضو دارد و یک عضو شهرداری و شش عضو دولت هستند. این ها بر اساس بررسی های کارشناسی صورت می گیرد. وقتی می گوییم تراکم غرض تراکم پایه و مجاز است. در گذشته مردم می گفتند هر چقدر پول بدهی، آش می خوری یعنی در دهه70 اگر هر چقدر پول می دادی هر چه طبقه بیشتری می خواستی به شما تراکم می داند. نمونه ها و عدد و رقم و آمار وجود دارد اما در این دوره مدیریت شهری به هیچ عنوان این نبود اگر کسی پول بدهد بتواند تراکم خارج از این دو دریافت کند. اگر جایی ضوابط و مقررات 9 طبقه و یا بلند مرتبه بود هرگز از ظرفیت مصوبات بیشتر به کسی ندادند. البته اینجا تخلفات در اجرا بود که سازمان نظام مهندسی و شهرداری باید برخورد می کردند که برخورد کردند.

مشکلات آلودگی هوا چند بخشی است و تنها موضوع جمعیت نیست

وی با بیان اینکه امروز مشکلات آلودگی هوا چند بخشی است و تنها موضوع جمعیت نیست چرا که رشد جمعیت در شهر تهران ثابت شده است، گفت: همه اصلاح قوانین باید با هم صورت گیرد. هم باید محدودیت در ساخت و ساز، محدویت در ورود خودروها، محدودیت در اسکان افرادی که به تهران می آیند ایجاد کنیم. شهرهایی در دنیا وجود دارد که پول پلاک ماشین قیمت بیشتری از خود خودرو دارد. هر چه خودروها قدیمی تر است آلودگی بیشتری و عارضه بیشتری دارد و باید هزینه بیشتری بدهند. البته اخیرا محدودیت طرح ترافیک را برای خودروهای هیبریدی برداشته ایم.

شهردار پایتخت با اشاره به اینکه باید وقتی کسی خودرویی تهیه می کند فضای پارک در منزلش داشته باشد، تصریح کرد: الان بحرانی داریم که خانه هایی هستند که در هر خانه به اندازه افراد خانه خودرو دارند و مشکل پارکینگ هم دارند. به کسی نمی گویند اگر خودرو خریدی باید پارکینگ داشته باشی. از این رو خودرو را در خیابان می گذارند.

وی با طرح این پرسش که چرا خودروساز نباید تسهیلات دهد تا خودروهای کهنه را عوض کنند تا هزینه سربار در مصرف بنزین ایجاد نکند، بیان کرد: خودروساز از شهرداری تمکین نمی کند اما می توانیم عوارض سنگین بگذاریم و بگوییم اگر از این تاریخ گذشت خودروی قدیمی حق حرکت در شهر ندارد. به عنوان مثال می توانیم در نقاطی که آلودگی بالایی داریم ورود موتورهای دوزمانه را ممنوع کنیم. ورود بخشی از موتور های انژکتوری را نیز در حوزه مرکزی شهر ممنوع کنیم چرا که بیشترین تراکم موتور آنجا است درعوض بگوییم همه موتورها برقی شوند. حداقل این ظرفیت فنی برای تولید موتور را در اختیار موتور برقی قرار دهیم. الان سرمایه گذار از ما سوال می کند و می گوید اگر موتور برقی وارد کردم ضمانتی است که سخت گیری کنید تا من مشتری پیدا کند و موتور برقی از من بخرند. این موتور در اقتصاد ملی به نفع ما است چرا که مصرف بنزین آن و آلودگی هوا به مراتب کمتر است.

وی به مشکلات دیگری در حوزه الودگی هوا پرداخت و اظهارکرد: ما می آییم اتوبوس هایی که در جاده هستند را ممنوع می کنیم می گوییم به خاطر نبود کیفیت و دلایل در جاده نروند اما همین ها سرویس شهری می شوند و ادارات دولتی و غیر دولتی از این اتوبوس ها استفاده می کنند. ما هزار و 100 دستگاه مینی بوس برای دهه شصت داشتیم که در این شهر رفت و آمد می کردند ولی همه آنها را جمع کردیم. کامیون هایی می بینیم که برای دهه هفتاد میلادی هستند اما شب تا صبح در این شهر تردد کرده و آلودگی عظیمی ایجاد می کنند. واقعا امروز نمی توانیم بگوییم ورود این خودروها ممنوع شود؟ در همه دنیا خودشان خودروهای خودشان را نوسازی می کنند ، نمی شود یک جا منفعت زیادی ببرند و یک جا خسارت زیاد به ما وارد کنند.

همکاران من در شهرداری هم پل و اتوبان ساختند هم مترو را تا افق 1404 پیش بردند

قالیباف در پاسخ به سوالی درخصوص اولویت های شهرداری تهران گفت: به نظر شما اینکه می گویند اولویت ما ساخت مترو نبوده است به چه دلیلی بوده است؟ این شهر باید چند خط مترو تا افق سال 1404 داشته باشد؟ ما در شهر تهران کلا هشت خط مترو بیشتر نداریم. بعضی می گویند قالیباف مترو نمی سازد و پل و اتوبان می سازد اما همکاران من زحمت می کشند هر دو تا را با هم می کشند. روزی که شهرداری را تحویل گرفتیم تنها خط دو مترو از صادقیه تا میدان امام می آمده است و از صادقیه روی زمین تا کرج می رفته است. خط یک مترو نیز از ایستگاه حقانی تا شهر ری می آمد و مجموعه این خط مترو 34 کیلومتر بوده است. امروز شمال خط یک به تجریش رسیده است و از جنوب نیز به حرم امام، نمایشگاه شهر آفتاب و تا فرودگاه حضرت امام (ره) امتداد یافته و ادامه اش به پرند می رود. این خطی است که الان به صورت 24 ساعته فعالیت می کند یعنی از فرودگاه مهر آباد به فرودگاه امام (ره) 24 ساعته فعالیت می کند.

تست گرم خط6 انجام شده و تا 2ماه دیگر به بهره برداری می رسد

وی ادامه داد: خط دو به شرق تهران و تا پایین تر دردشت ادامه پیدا کرد. خط سه مترو از اتوبان ساوه تا شهرک شهید محلاتی به طول 37 کیلومتر امتداد پیدا کرد و از اتوبان آزادگان به نعمت آباد، قلعه مرغ، میدان راه آهن، خیابان والی عصر، خیابان بهشتی، اتوبان صیاد، نوبنیاد و شهید محلاتی امتداد می یابد. خط 4 از شرقی ترین نقطه در انتهای پیروزی به اکباتان و غرب تهران می رود. خط شش مترو از دولت آباد و شهر ری به خیابان 17 شهریور، میدان امام حسین، میدان های سپاه و هفت تیر، ولی عصر، بلوار کشاورز تا سولقان و اول جاده امامزاده داوود اختصصاص پیدا می کند. تست گرم خط شش نیز انجام شده است که طی دو ماه آینده افتتاح می شود. خط هفت نیز از استادیوم تختی تا شهرک غرب ادامه پیدا می کند.

پرونده مترو تهران بسته شده است

قالیباف افرود: خطوط مترو 34 کیلومتر در داخل تونل بوده و با خطوط روی زمین مجموعا حدود 75 کیلومتر بوده است، امروز خطوط مترو 300 کیلومتر بوده است و پروند مترو تهران بسته شده است. الان بعضی طرح های توسعه داریم و یکسری اکسپرس لاین ها هستند که شهرک های اقماری را به تهران منتقل می کنند. الان مترو کرج به تهران می آیند اما باید بتوانند از طریق تونل به مرکز شهر بیایند اما در هر ایستگاه نایستند. در واقع قطار سریع السیر از وسط تهران باید عبور کند و در دو سه نقطه مرکز شهر توقف داشته باشد و جا به جایی صورت گیرد. اما در محدوده داخل شهر تهران در طرح جامع هشت خط بوده است که هشت خط اجرا شده است. از سال 65 تا سال 85 برابر با 75 کیلومتر مترو ساخته شده است در این 12 سال مترو به 300 کیلومتر رسیده است. این به این روشنی است و مردم خطوط را می بینند . از این رو همکاران من تلاش کردند هم پل، هم مترو، هم تقاطع ها و هم بزرگراه ساختند.

هر کیلومتر مترو 240 میلیارد تومان هزینه دارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی منتقدان می گویند با پول اتوبان صدر می شد 100کیلومتر مترو ساخت گفت: هر کیلومتر مترو 240 میلیارد تومان هزینه دارد. حال محاسبه کنید برای 100 کیلومتر مترو پقدر هزینه می شود. یعنی اگر پایه های بزرگراه صدر را هم با پول می ساختیم باز پاسخگوی این محاسبه نبود! این عدد و رقم هایی که اعلام می شود فضاسازی های غیر منطقی است. قطعا این حرف ها توجیه فنی ندارد.

پل صدر نیاز ترافیکی برای خروج نیایش از بن بست بود

وی با بیان اینکه کل مجموعه پل صدر نیاز ترافیکی بوده است، تصریح کرد:  ما مسیرهای شرقی و غربی داشتیم از اتوبان بابایی به اتوبان صدر می رسیدیم، اتوبان صدر در ادامه به بزرگراه مدرس می رسید. متقابلا از سمت غرب اتوبان نیایش و یادگار امام وارد خیابان حضرت ولی عصر (عج) می شد و درواقع به بن بست می رسید. واقعا این مطالعه نشد که چرا ما این اتوبان شرقی و غربی را در وسط شهر قطع کرده ایم. باید اتوبان صدر را به نیایش وصل می کردیم. تونل نیایش برای این موضوع ساخته شد. ظرفیت نیایش و اتوبان بابایی مناسب بود اما عرض اتوبان صدر بسیار کم بود.

وی افزود: الان بزرگراه امام علی ساخته شده است اما ترافیک در این بزرگراه بیشتر شده است. اما مهم این است که این بزرگراه ترافیک را از همه بخش های درون شهر و کوچه پس کوچه ها منتقل کرده است. در واقع بار کوچه های فرعی های خیابان پیروزی و خیابان 17 شهریور در یک شریان اصلی قرار گرفته است. البته اساس کار این است خودرو را به شهر اضافه نکنیم هر چه اتوبان بسازیم خودش تقاضا سفر ایجاد می کند اما وقتی جلوی آن را نمی گیرند دو میلیون خودرو می شود 4 میلیون این مشکل ایجاد می شود. در کنار این موضوع  در کجای دنیا اجازه می دهند هر کجای خیابان یک ماشین پارک کند؟

در شش سال گذشته پول یک اتوبوس هم دولت به تهران نداده است

قالیباف با طرح این پرسش که چرا دولت به 100 هزار خودروی شخصی وام می دهد که خودرو می خرند اما وام نمی دهد که اتوبوس برای حمل و نقل عمومی خریداری شود، خاطرنشان کرد: ما بیش از 10 خط بی آر تی داریم اما اتوبوس های تهران به اندازه کافی نیست. زیرا بر اساس قانون 82 درصد پول اتوبوس را باید دولت دهد اما در شش سال گذشته پول یک اتوبوس هم داده نشده است. دلیل آن را من نمی دانم و این را باید آنها پاسخ دهند. مجلس قانونی برای حمل و نقل تصویب کرد 10 هزار میلیارد برای این موضوع گذاشته شد اما دولت نداد. جرایم حمل و نقل در شهرها و جاده ها بر اساس قانون مشخص شده است اما در شهر تهران این پول را به ما واگذار نمی کردند تا سال های اخیر که بسیار ناقص و کم واگذار شد.

در حال حاضر خطوط مترو ظرفیت لازم برای سرفاصله حرکت 1.5دقیقه ای دارد

وی با بیان اینکه در حوزه های ایجابی زیر ساخت ها ساخته شده است و باید واگن ها را اضافه کنیم در کنار آن باید محدودیت برای خودرو ایجاد کنیم، ادامه داد: زیر ساخت های خطوط مترو ساخته شده است و می توانیم هر دو و نیم دقیقه یک قطار در مترو داشته باشیم اما در بعضی خطوط 30 برخی 15 و برخی 5 دقیقه یکبار قطار می آید. اگر 1200 واگن دیگر به مترو اضافه شود مترو تنها 10 میلیون مسافر جا به جا می کند.

قالیباف با اشاره به قانون بند ق گفت: این قانون را پیش بینی کرده بودند که از صرفه جویی مصرف سوخت این پول پرداخت شود اما این کار نمی شود از آنطرف معتقدم باید سخت گیری هم صورت گیرد. البته در هر کجا که مترو است ما انقدر شرمنده مردم هستیم که در زمان های پیک به زحمت می افتند .

تا سال84 شهرداری تهران پایه برای حسابرسی نداشت

شهردار تهران با تاکید بر اینکه یکی از موفق ترین کارهای دوره اخیر مدیریت شهری در مجموعه شهرداری تهران شفافیت مالی است، اظهارکرد:  ما زمانی که به شهرداری تهران آمدیم می خواستیم حسابرسی را در سال 85 انجام دهیم اما پایه های حساب های قبلی انجام نبود. وقتی می خواهید حسابرسی انجام دهید باید پایه سال قبل را داشته باشد، اما تا سال 85 ما پایه نداریم و حسابرس گفته است غیر قابل اظهار نظر اما الان ما تفریغ بودجه سال 95 را به شورای شهر داده ایم. این تفریغ بودجه علاوه بر شهردرای از سوی شورای شهر هم حسابرسی می شود و دوبار حسابرسی انجام می شود .

 

درحال حاضر تهاترها شفافیت مالی ایجاد کرده است

وی افزود: یک وقتی در شهرداری مبادلات مالی نقدی بود و چک و فروش اموال در حساب ها نمی آمد. خود همین باعث عدم شفافیت بود. امروز همه تهاتر ها به تصویب شورا می رسد و با ضوابط و مقررات مشخص می شود یعنی در بودجه ما نوشته شده است بودجه نقدی و غیر نقدی.

شهردار پایتخت با بیان اینکه طلب ما از دولت 19 هزار میلیارد تومان است، گفت: بخشی از این طلب در حوزه مترو است. در حوزه مترو سهمی بر عهده دولت است که دولت سهمش را پرداخت نمی کند و شهرداری از محل درآمدهای خودش این مبلغ را پرداخت می کند. بخش دیگر نیز عوارض هایی است که باید پرداخت کنند ولی پرداخت نمی شود و همه این ها به تایید حسابرس رسیده است.

4 برابر دیگر نقاط کشور در شهر تهران بافت فرسوده را ترمیم کردیم

قالیباف به تسهیلات شهرداری در حوزه بافت فرسوده پرداخت و بیان کرد:  در بافت فرسوده مجلس تصویب کرده است که باید 50 درصد تخفیف دهیم و دولت باید این را جبران کند. دولت به شهرداری تهران هیچ چیزی در این بخش نمی دهد. این در حالی است که رشد بافت فرسوده در کشور 8 درصد است و د رتهران 34 درصد است. یعنی ما 4 برابر دیگر نقاط در شهر تهران بافت فرسوده را ترمیم کردیم و در کنار آن در تهران 100 درصد تخفیف دادیم. بافت فرسوده و واحد فرسوده یعنی قشر مستضعف و محرومیت از این رو ما تخفیف 100 درصدی لحاظ کردیم. امروز بیشترین رشد ساخت و ساز در تهران در بافت فرسوده صورت می گیرد. مردم عزیز ما در تهران در بافت فرسوده می دانند که برای نوسازی واحد فرسوده در بافت فرسوده هیچ هزینه ای به شهرداری پرداخت نمی کند .

بیشترین رشد ساخت و ساز در تهران در بافت فرسوده صورت می گیرد

وی تاکید کرد: رشد ساخت و ساز در بافت های فرسوده از همه نقاط تهران بیشتر است. الان صدور پروانه در مناطق جنوب شهر به مراتب بیشتر از شمال شهر است. در منطقه 12 بر اساس شاخص های بانک مرکزی رشد 13 تا 24 درصد را بر اساس شاخص های بافت فرسوده داشتیم. علاوه بر وام های مسکن ما وام قرض الحسنه می دهیم و سود آن را می پردازیم که البته بر اساس مصوبه مجلس دولت باید این را به ما پرداخت کند. در بحث عوارض سوخت و ... نیز طلب هایی از دولت وجود دارد .

وی بابیان اینکه ما دو نوع املاک داریم، گفت: یکی املاک عمومی مثل پارک، راه ها و اتوبان ها دارایی های ثابت هستند و حق فروش آنها وجود ندارد. برخی دارایی های جاری است که جایی را تملک می کنیم، بعد سرمایه گذاری می شود و به فروش می رسد. اگر در گزارش مالی نگاه کنید تا سال 86 لیست املاکی که باید به شورا می رفت اینگونه نبود. قبلا تهاتر ها انجام می شد اما ثبت نمی شد. امروز همه تهاتر ها ثبت می شود و در تفریغ بودجه می آید. امروز می بینید بودجه نقد و غیر نقد داریم یعنی همان جایی که مستغلات را امکان فروش داریم و با تصویب شورا و براساس ضوابط و مقررات ملی کشور از سوی سازمان املاک می فروشیم و دوباره پول آن به خزانه شهرداری بر می گردد و هزینه می شود. بعضا کارشناسی می شود و پیمانکارانی که با ما کار می کنند با آنها شرط می کنیم که بر اساس صورت وضعیت و بودجه بخشی را نقد و بخشی را املاک با قیمت کارشناسی در اختیار شما قرار می دهیم. البته الان با قبوض اوراق بهادار همه ترجیح می دهند 40 درصد املاک شاید برای آنها مناسب تر باشد و از این رو تهاتر شفافیت ایجاد کرده است نه اینکه شفافیت از بین برود.

گزارش های مالی ما در شهرداری تهران به روز هستند

وی افزود: گزارش های مالی ما در شهرداری تهران به روز هستند. سامانه هوشمند حوزه مالی بیش از 23 سامانه را شامل می شود. من منکر این نیستم بعضی جاها در شهرداری ممکن است از این تخلفات و دله دزدی هایی صورت گیرد اما در صدور پروانه دیگر امروز در شهرداری تهران جرم و فساد سازمان یافته وجود ندارد. این همه پرونده فساد پیدا شد یک نمونه سراغ دارید از شهرداری؟

دادستان در بحث املاک تنها 6میلیاردو200میلیون عدم دقت در قیمت گذاری اعلام کرد

قالیباف به بحث املاک پرداخت و تاکید کرد: گفتند دو هزار و 200 میلیارد تومان املاک شهرداری را خلاف قانون واگذار کردند دادستان تهران بعد از یک سال که به همه املاک رسیدگی شد همه را کارشناسی مجدد کردند و تنها گفتند در قیمت های کارشناسی 6 میلیارد و 200 میلیون تومان در قیمت گذاری دقت نشده است. این در حجم 27 هزار املاکی بوده است که وجود داشته است. تازه معتقدیم اگر به این قیمت های کارشناسی اعتراض می کردیم شاید این اصلاح می شد. از این رو به این فضاسازی ها و جو سازی نباید توجه کرد.

نمی گوییم بی عیب و اشکالیم اما همه تلاش مان را کردیم تا با کمترین اشکال خدمت کنیم

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: حتما در وقتی که خدمت و تلاش می کنیم، تصمیمات اشتباه و خطا هم هست و نمی گوییم بی عیب و اشکال هستیم اما همه تلاش خود را کردیم با کمترین اشکال پیشرفت کار به نحوی باشد که هر کسی وارد تهران می شود شامل هموطنان و مهمانان خارجی، شهر را زنده و پویا ببیند. البته اشکالاتی هم هست که امیدوارم در زیرساخت ها بتوانیم به این موارد توجه کنیم.

خداراشاهد می گیریم در همه 12سال اولویت خدمات را به جنوب شهر دادم

شهردار پایتخت با برشمردن اصلی ترین برنامه هایش در این 12سال تصریح کرد: رویکرد جدی و اساسی ما در بدو ورود به شهرداری تهران رویکرد اجتماعی و فرهنگی و هدف ما ارتقای کیفیت زندگی بود. در کنار آن کاهش فاصله شمال و جنوب و رسیدگی به محرومان از اولویت های ما بوده است. خداوند را شاهد می گیرم که در طول 12 سال گذشته از این رویکرد و برنامه نه ذره ای غفلت و و نه عقب نشینی کردم. همه این زیر ساخت ها شامل بزرگراه ها، پل ها و ... نیز با اولویت جنوب شهر ساخته شده است.

وی ادامه داد: در گذشته تئاتر و سینما در جنوب شهر کجا بود؟ اما امروز بزرگ ترین مجموعه تئاتر کشور در خاوران است و بزرگ ترین مجموعه ورزشی معلولان و جانبازان در فدائیان اسلام قرار دارد که یک مجموعه بی نظیر است.

شتاب 5برابری خدمات درجنوب شهر نسبت به شمال تهران

قالیباف خاطرنشان کرد: : بر اساس یک مقایسه بین درآمد و هزینه ها، ما  5 برابر درآمد شهرداری های مناطق جنوب شهر در این بخش ها هزینه کردیم. یعنی شتاب جنوب شهر را 5 برابر نسبت به شمال شهر افزایش دادیم.  

وی به اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری پرداخت و گفت: تا پیش از این 70 میدان میوه و تره بار در شهر تهران داشتیم که الان تعداد میادین میوه و تره بار به حدود 180 میدان رسیده و این میدان های میوه و تره بار نیز عمدتا در جنوب شهر تهران قرار دارند.

اجرای مترو تهران-شمال؛پروژه ای که فرصت اجرا نیافت

به گزارش شهرنوشت شهردار پایتخت مهم ترین برنامه هایی که برای تهران در نظر داشت و اما فرصت انجامش فراهم نشد را چنین شرح داد: ما دو پروژه را مطالعه کردیم و دوست داشتم که انجام شود اما فرصت آن فراهم نشد. شهرهای بزرگ دنیا که شکل می گیرند باید به یک عامل طبیعی تکیه دهند تا رشد کنند .یعنی شهرها یا باید کنار دریا باشند، یا رودخانه دائمی از آن ها عبور کند یا به کوه قابل اعتنایی تکیه کنند. ما معتقدیم تهران کوه البرز را دارد. از این رو باید نگاه کنیم بیبنیم از ظرفیت البرز چگونه می توانیم استفاده کنیم؟ یک اینکه در داخل بخش جنوبی البرز می توانستیم از رودخانه کن به فرحزاد و منطقه اوین درکه بیایم و آبی که از بالا می آید را در کانال فیروز آباد هدایت کرده و یک کانال آب طبیعی به سمت بوستان ولایت بیاوریم و از آنجا به سمت چشمه علی برویم. در این شرایط تحول بزرگی خصوصا در جنوب شهر رخ می داد و می توانست در ابعاد مختلف بسیار مفید باشد. یک کار دیگر این بود که به این سوال جواب دهیم آیا تهران ساحل دارد یا خیر؟ ما با مطالعاتی که انجام شد و با استفاده از مشاوران خارجی و دانشجویان و اساتید دانشگاه های خودمان نشان دادیم که تهران ساحل دارد. وقتی شما بتوانید به فاصله 30 دقیقه از شهر تهران به ساحل برسید پس نشان می دهد که تهران ساحل دارد.  چرا در گذشته تصمیم گرفته شد این اتوبان تهران - شمال را بزنند؟ از جنوب سوئیس به شمال ایتالیا 57 کیلومتر تونل از زیر کوه های آلپ زده اند. در تهران نیز این امکان که ما بتوانیم مترو را هم برای خودروها و هم برای مسافران به شمال ببریم تا بتوانند در فاصله 30 دقیقه به شمال برسند وجود دارد. برای این کار مطالعات صورت گرفت و کار را با مشاور خارجی انجام دادیم و معتقدم این دو پروژه می توانست تهران را به صورت جدی و اساسی متحول کند.

شهردار تهران در برنامه نگاه یک: شتاب ۵ برابری خدمات درجنوب شهر نسبت به شمال تهران/دادستان در بحث املاک تنها ۶ میلیاردو۲۰۰میلیون تومان عدم دقت در قیمت گذاری اعلام کرد

به گزارش خبرنگار سایت دکتر محمد باقر قالیباف، عصر امروز طی سخنانی در آئین افتتاح موزه خوشنویسی که در محل خانه تاریخی فولادوند برگزار شد، ابراز داشت: در نیمه دوم سال 84 که تازه توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کرده بودم عرض کردم که ما در شهر تهران یک هدف بیشتر نداریم و آن هم ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی است. در همان روز نیز عرض کردم که رویکرد ما رویکرد فرهنگی و اجتماعی است.

قالیباف در آئین افتتاح موزه خوشنویسی در طول ۱۲ سال گذشته یک لحظه از موضوعات فرهنگی و اجتماعی غفلت نکردم/ هیچ کاری نیست که انجام دهید و حاشیه ای بر آن ننویسند و نگویند

قالیباف با بیان اینکه «کمتر جایی در سازندگی، صنعت، کشاورزی و ... را می توان یافت که آثاری از مدیریت و تصمیمات آیت الله هاشمی رفسنجانی مشاهده نشود» گفت: در 16 سالی که از نزدیک با ایشان در عرصه سازندگی، کار، تلاش و میدان جنگ آشنا بودم، روحیه سازندگی و مجاهدت از مشخصات بارز ایشان بود.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران عصر امروز طی سخنانی در مراسم نامگذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی که در محل تالار ایوان شمس برگزار شد، ابراز داشت: این نامگذاری ها برای یادآوری، حفظ سرمایه های ملی و شخصیت های مذهبی ما صورت می گیرد؛  از اینکه در این روزهای پایانی شورای چهارم توفیق حاصل شد تا نامگذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی صورت گیرد، خداوند بزرگ را شاکرم.

وی در ادامه با اشاره به سابقه دیریه مبارزات آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول تاریخ انقلاب اسلامی، عنوان داشت: انصافا هر کجایی از تاریخ انقلاب را نگاه کنیم، رد پایی از این بزرگ مرد عزیز را می بینیم. البته شاید در روزهای مبارزه من در مشهد بیش از 15 سال سن نداشتم اما یک سال مانده به پیروزی انقلاب اسلامی بود که من با نام آیت الله هاشمی رفسنجانی و شهدای بزرگواری مثل شهید هاشمی نژاد، کامیاب و مجموعه علما و مبارزان آشنا شدم.

شهردار تهران تاکید کرد: من چندین سال با نام آیت الله هاشمی آشنا بودم اما هیچ وقت ایشان را از نزدیک ندیده بودم اما در دوران دفاع مقدس این توفیق حاصل شد که بسیار نزدیک در صحنه مجاهدت و مبارزه با ایشان آشنا شدم. در آن برهه  ماهی یک بار و گاهی اوقات هر هفته ایشان مرتب در میدان جنگ می آمدند و از نزدیک با هم ارتباط داشتیم؛ انصافا نقش ایشان در دوران دفاع مقدس نیز نقش بسیار برجسته ای بود و من از آن روز با روحیه مبارزه، تیز هوشی، مدیریت و دقت ایشان آشنا شدم.

وی با اشاره به سالروز ورود آزادگان به کشور، تصریح کرد: امروز سالروز ورود مجاهدانی است که دورانی را در اسارت به سر بردند و در این میان باز هم نقش آیت الله هاشمی را در نامه نگاری ها که با صدام صورت گرفت و منجر به آزادسازی بخشی از کشور، انعقاد قرارداد و ورود آزادگان به کشور شد را می بینیم.

قالیباف در ادامه ابراز داشت: در آن برهه من در کرمانشاه و مرز قصرشیرین توفیق خدمت داشتم و جزو اولین نفراتی بودم که در این سطح توانستم در مرز عراق و نقطه تبادل مرزی برای ورود آزادگان به کشور حضور پیدا کنم. من آن موقع در ستاد نیروی زمینی و غرب کشور مسئولیت داشتم و وقتی به آنجا رفتیم ، جمعی از عزیزان دولتی و فردی از طرف سازمان ملل برای ورود آزادگان آمده بودند. ما در مرحله اول مذاکره کردیم و توافق کردیم که اتوبوس ها چه مسیری را طی کرده و چه افرادی حضور پیدا کنند.

وی گفت: در مرحله اول گفتند از این به بعد کسی نمی تواند بیاید، نماینده سازمان ملل من را با لباس نظامی دیده بود و وقتی به اتوبوس اولی نگاه می کرد، دید من در اتوبوس هستم. بعد از آن قرار شد در هر اتوبوس یک راننده و یک کمک راننده بیشتر نباشد. من در همان اتوبوس اول شدم کمک راننده و در رکاب ماشین ایستادم. بعد از آن نماینده سازمان ملل گفت در هر اتوبوس تنها یک نفر بیاید و بقیه را پیاده کنند. من بلافاصله به راننده اتوبوس گفتم پیاده شو و نشستم پشت اتوبوس. من می خواستم بروم که دقیقا بدانم ورود آزادگان از آن طرف مرز در چه سطحی انجام می شود چرا که اولین تبادل خیلی مهم بود و آقای هاشمی مرتب از تهران پیگیری می کردند.

قالیباف یادآور شد: آقای هاشمی تمام این لحظات تا ورود اولین گروه آزادگان به کشور را پیگیری می کردند تا کار با دقت، درست و با سرعت صورت گیرد چرا که شرایط خاصی وجود داشت و با توجه به جنگ کویت، مسایل زیادی برای سلامت آزادگان وجود داشت که باید دقت می شد.

وی خاطر نشان ساخت: بعد از آن توفیق داشتم که پس از پایان جنگ، در بازسازی مناطق جنگی فعالیت می کردم. آقای هاشمی نیز از مجلس آمده بودند و در دولت مسئولیت اجرایی داشتند از این رو در آن دوره هم توفیق داشتم در کل هشت سالی که ایشان در ریاست جمهوی بودند، در بازسازی مناطق جنگی خدمت می کردم و ایشان هم با حساسیت بازسازی مناطق جنگی را دنبال می کردند.

قالیباف در ادامه ابراز داشت: در همین شهر تهران نیز زمانی که می خواستیم تونل توحید را اجرا کنیم به مرحله ای رسیدیم که دو سوم تونل اجرا شده بود و فضاهای سیاسی زیادی وجود داشت که چرا تونل توحید را می سازید؟ یک روز آقای هاشمی من را صدا کردند و به من گفتند از شورای انقلاب به بعد و حتی در دهه هفتاد یکی از موضوعاتی که دنبال می کردیم آن بود که ترافیک این نقطه از تهران را حل کنیم. حالا که شجاعانه تصمیم گرفتید تونل را بسازید، تحت تاثیر فشارها قرار نگیرید و محکم بایستید تا این کار را انجام دهید.

شهردار تهران ابراز داشت: زمانی که فشارها زیاد شد، آیت الله هاشمی یک روز من را صدا زدند و گفتند که می خواهم تونل توحید را از نزدیک ببینم. در آن زمان به خاطر شرایط کارگاهی مقداری پیاده روی در کارگاه سخت بود اما ایشان آمدند و من هم در خدمت ایشان به صورت پیاده از تونل بازدید کردیم.

وی افزود: من از قدیم شاهد بودم هر زمانی که آیت الله هاشمی به هر پروژه ای می آمد، خستگی از تن او در می رفت؛ در این سال ها من در بیش از 100 پروژه در اقصی نقاط کشور با ایشان حضور داشتم. در تونل توحید نیز  هر چه جلوتر رفتیم، نشاط ایشان بیشتر شد. حتی آن روز ایشان با آقای اربکان از ترکیه ملاقات داشت اما به همراهان خود گفتند این کار مهم تر است. به دوستان همراه گفت آقای اربکان را از دفتر بیاورند تا ملاقات را به بوستان گفت و گو منتقل کنیم و من بتوانم تا آخر تونل توحید را ببینم. در ادامه نیز هر چه جلوتر رفت ایشان نشاط بیشتری پیدا کرد.

شهردار تهران افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی در راه به من گفتند آقای قالیباف این کار را تمام کن و به جوسازی ها گوش نده چرا که این کار می ماند و آن حرف ها می رود. در 16 سالی که از نزدیک با ایشان در عرصه سازندگی، کار، تلاش و مجاهدت در میدان جنگ آشنا بودم، این روحیه سازندگی و مجاهدت از مشخصات بارز ایشان بود.

قالیباف در ادامه یادآور شد: من از نزدیک خدمت ایشان کار و تلاش کردم، در عرصه سیاسی نیز همین بس که مقام معظم رهبری فرمودند آیت الله هاشمی از استوانه های سیاسی این کشور هستند؛ امیدوارم همه ما قدرشناس باشیم.

وی در پایان با اشاره به دستنوشته آیت الله هاشمی رفسنجانی، تاکید کرد: ایشان فرمودند من یک روستا زاده هستم و هم خدمت کردم هم خطا. من هم در شهر تهران خدمت کردم و خطا؛ انشالله  خدمت برای آخرت ما باشد که در پیشگاه خداوند دست خالی نرویم و امیدواریم مردم نیز خطاهای ما را به بزرگواری خودشان ببخشند و عزیزان دیگر آن خطاها را تکرار نکنند.


قالیباف: در مراسم نامگذاری بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
بسم الله الرّحمن الرّحیم

جوانان انقلابی و دلسوز ایران عزیز

در ماههای گذشته بسیاری از شما به صورت حضوری و غیر‌حضوری با من از دغدغه‌های جدی خود دربارة آینده کشور و انقلاب سخن گفتید.
نامه قالیباف به جوانان انقلابی و ۵ پرسش مهم